Real Tom Hardy

"NIGGA, PASS THAT SHIT, YOU BITCH-ASS NIGGA!" --------- Krátky film Keenona Jacksona je vizualizáciou jeho prvého štúdiového albumu My Krazy Life. Je tiež reminiscenciou na 90. roky, na straight-to-video krátkometrážne hudobné filmy à la Murder Was the Case. Pojatie moderného geta v Los Angeles vo filmoch je dosť ťažkopádne a nie tak frekventované ako kedysi, kedy černošskí tvorcovia chrlili jeden hood film za druhým. Relevantne autentické snímky z týchto drsných štvrtí, ktoré vyšli v posledných rokoch, neviem asi spočítať ani na jednej ruke. Námatkovo spomínam na seriál All American, ktorý sa do tohto pustil, hoci i "druhokoľajne," nakoľko americký futbal tam hrá prím. Filmy/seriály na túto tému vychádzajú aj v dnešnej dobe, dejovo sú však všetky zasadené do deväťdesiatok, až mám pocit, že sa všetci tvária, že to na prelome milénia zaniklo a dnes už neexistuje, čo je škoda, keďže filmárske postupy sa dosť zmenili a z takejto témy dokážu spraviť veľmi atraktívnu záležitosť (dobrým príkladom môže byť Snowfall, vrcholové dielo Johna Singletona alias chlapíka, ktorý vlastne tomuto celému postavil základy). Absenciu tohto materiálu kompletne vyplňuje, nahradzuje a prakticky zastupuje len jediný umelec, tvorca, interpret (vyber si čo chceš) – YG – a to po všetkých smeroch, od hudby samotnej cez hudobné videoklipy až po tento krátkometrážny film, ktorý síce v niektorých ohľadoch balansuje tesne nad priemerom, no dokázal dôveryhodne a extrémne presne zachytiť esenciu modernej džungle a geta v L.A. (na rok 2014), čo si dovolím potvrdiť osobnými skúsenosťami. Taktiež prišlo vhod pozrieť si ho znovu, nakoľko pred pár týždňami stiahli zo všetkých hudobných platforiem skladbu "Meet the Flockers" (pozn.: už je v upravenej verzii naspäť), ktorá bola vlastne "predlohou" tomuto filmu, nakoľko údajne nabádala k násilným trestným činom voči ázijským komunitám v Amerike. A keď som sa tak teraz nad tým zamyslel, mám pocit, že história sa opakuje, lebo presne takto podobne, len s iným ekvivalentom cenzúry končili diela rapovej formácie N.W.A. v 90. rokoch... "Shootouts in broad daylight, South Central zoo life." (∞2015) (12.1.2016) (13.4.2021) (26.4.2021) (28.4.2021) (12.3.2022) (18.1.2023) ()