Film z prostredia sluchovo postihnutých športovcov - futbalistov. (RTVS)

roswelll

Krásný a československému divákovi dlouho opomíjený film. Pan režisér Dekanovský citlivou formou nahlíží do nejpopulárnějšího druhu sportu - kopané, ale pohledem hluchoněmých sportovců. Ti, přestože mají vztah ke sportu, cítí, že společnost je nepříjímá tak, jak by si zasloužili, proto nedodržují životosprávu a někteří z nich se snaží řešit své problémy i sebevraždou. Naštěstí do jejich řad přichází nový trenér, který se zkraje dívá na jejich hru skepticky, ale postupně získává k nim vztah a jeho svěřenci zase ztracenou důvěru a sebevědomí. Je moc dobře, že tento film opět našel cestu na televizní obrazovky a věnuje se tématu, které jsem do dnešní doby ve filmu neviděl. ()

retroslovak

Opäť vynikajúci, zabudnutý a aj pre mňa donedávna neznámy film. Bude tomu možno 9 mesiacov, čo som sa hrabal v týždenníku z roku 1991, kde bol spomenutý len názov tohoto filmu a nič o ňom, snáď to bola repríza. Pustil som sa do pátrania po ňom. Napísal som do košického archívu, aby ma bližšie informovali o danom titule a či je vôbec v poriadku a zachovaný. Hneď som nahodil informácie o ňom a navrhol som film dramaturgii rtvs na jeho reprízovanie. Bolo mi vyhovené a po niekoľkých pripomenutiach sa film naozaj aj odvysielal a reprízoval. Z toho vyplýva, že hrabať sa v archíve a zisťovať informácie o zabudnutých slovenských televíznych filmoch sa oplatí. Nechcem si vôbec pripisovať nejaké zásluhy, ale ktovie či a kedy by si tento film niekto všimol, kedže veci z košíc idú ,povedzme si pravdu, bokom. Ku samotnému filmu musím povedať, že téma bola výborne spracovaná a film vo mne zanechal hlboký umelecký zážitok. Rád som si pozrel Dana Junasa v hlavnej úlohe, ale rád som videl aj Danu Košickú, mladú a krásnu. Do obsadenia účinkujúcich tu na csfd som si dovolil doplniť každého spomenutého účinkujúceho, pretože si vždy poviem, nevadí ak tento človek hral aj povedzme len v jednom, tomto filme, aj tak pre celkové informácie je užitočné ho sem zapísať, však ako by to bolo, keby sme ku filmom písali len prvých 5 známych hercov a ostatných nikde. Predsa len všetci sa podieľajú na tvorbe filmu, niekto väčším, niekto menším dielom, ale každý si zaslúži byť uvedený. Takže ešte raz, ďakujem za všetkých dramaturgii RTVS za zaradenie tohoto filmu. ()

Autogram

Športový film o futbale s Danom Junasom v hlavnej úlohe, to nemohlo dopadnúť veľmi slávne. Ku cti Danovi slúži aspoň to, že ostatní štatisti na tom nie sú o nič lepšie, a podobne je na tom aj scenár. Typická raná deväťdesiatková inscenácia so srandovnými účesmi, hudbou a celkovým pocitom filmu zo skanzenu, akoby starším oproti takým rokom šesťdesiatym. Raritkou je skutočne vidieť Róberta Beňa ako herca, ale dieru do sveta svojím výkonom neurobil. ()

PatoP

Máme tu ďalšiu raritku, tentokrát z košického televízneho štúdia. Raritku preto, lebo som prvý krát videl hrať Dana Junasa hlavnú úlohu, Roba Beňa som nevidel hrať vôbec, no hlavne je film zaujímavý svojou témou. Myslím, že je to ojedinelý pokus natočiť príbeh o ľuďoch, ktorí napriek svojmu ťažkému handikepu chcú žiť, pracovať a baviť sa ako my ostatní. Filmy so športovou tematikou sa mi odjakživa páčili a som rád, že do filmotéky mi pribudol aj tento titul, o ktorom som donedávna nič nevedel, pretože hádam od svojej premiéry (ak nejaká bola), sa na obrazovkách neobjavil. ()