Utajené příběhy českých dějin - Série 3 (2020) (série)

Tajemství pražského poledníku – mystika mariánského sloupu (S03E05)

(epizoda)

Snímek je věnován příběhu mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí, jeho vztyčení po třicetileté válce i stržení v listopadu 1918. Pražští civilisté, zejména studenti, si vedli v boji proti švédským žoldnéřům mimořádně statečně. Císař v upomínku na to povýšil přední bojovníky do šlechtického stavu a vylepšil znak města přidáním obrněné paže třímající meč. Jako poděkování za ochranu města v bitvě byl pak Pražany vystavěn mariánský sloup, do jehož podstavce byl starobylý obraz Panny Marie Rynecké vložen. Došlo tím k navázání duchovní i estetické kontinuity mezi dobou Karla IV. a českým barokem. Místo pro zbudování mariánského sloupu nebylo tehdy zvoleno náhodně. Má pozoruhodný význam astronomický (tzv. pražský poledník) a je také spojováno s mystickou a esoterní tradicí. Prý se na něm nacházel průsečík významných duchovních sil, které se zde střetly již v počátcích naší historie. Totéž místo si prý později zvolil židovský mystik Rabbi Löw ke stavbě svého golema... V r. 1915 byl na náměstí vztyčen rozlehlý Šalounův pomník mistra Jana Husa. Při tvorbě tohoto sochařského díla byla zohledněna přítomnost mariánského sloupu na náměstí. Právě s ohledem na sloup byla zvolena horizontální kompozice Husova pomníku, která v době, kdy stržený sloup na náměstí chyběl, ztrácela význam. Stejně tak i pohled postavy Jana Husa měl směřovat ke sloupu a soše Bohorodičky (Hus byl mariánským ctitelem). Druhá polovina pořadu rekapituluje události stržení sloupu v roce 1919, propagandu krajní levice i tajnou připravenost akce, která měla vypadat jako spontánní, ale nebyla. Připomíná nepochopitelnou odlišnost v přístupu k pomníku maršála Radeckého a ke sloupu. Hovoří o šarvátkách kolem stržení a o statečnosti zachránců torza pomníku. V závěru připomene snahy o obnovu sloupu. (TV Prima)

Mariin

Svým způsobem průlomový dokument, který nazývá po 100 letech věci a události pravými jmény. Je jasné, že mariánský sloup oslavuje Matku Boží (zde již jako Immaculatu ještě dlouho před tím, než bylo vyhlášeno dogma) a vítězství Dobra nad Zlem ve sféře nebeské (andělé nad ďábly) i pozemské (obrana Prahy před Švédy, ukončení třicetileté války). Autorům určitě patří poděkování, neboť nevycházeli z předchozích klišé a vyslovili i některé zamlčované pravdy, mimo jiné i o "Tatíčku Masarykovi", což se jistě většině demoliberálů nebude líbit... ()

Marze

Stručně obsah dokumentu - Mariansky sloup jako casoprostorová trhlina, kterou hledal i Hitler, od sloupu se merily v cesku vzdalenosti jako od centra a ze Staromestskeho namesti byl meren cas pro zapadni cast rise. Sloup byl vztycen jako vdecnost ubraneni se saskemu vojsku. Domobrana ubranila prahu proti trem svedskym generalum. Císarske vojsko v te dobe v Praze nebylo. Svedove obsadili Hradcany a Malou Stranu. Na hrade Svedove ukoristili rudolfinske sbirky, ktere se dodnes nachazi ve Stockholmu (možná nyní , kdy se ve Svédsku vyměli obyvatelstvo za africke a arabske s islamem, by se mohlo pozadat znovu o navraceni) vcetne vehlasneho kodexu Gigas, tzv. Dablovy bible. Najemni zabijaci tahli Malou Stranou a nemeli slitovani. Studenti udrzeli Karluv most. Vystaveni sloupu bylo podekovani nebesum i poctou padlym. Vzorem byla kompozice sloupu kostelu Santa Gagire v Rime z roku 1615 a pozdejsi sloupy v Mnichove a ve Vidni . Byl sestym marianskym sloupem na svete. Tim, ze byl strzen, jsou prisuzovany nestesti ceskemu narodu. Byl druhym na kterem byla zobrazena Pana Marie bez Jeziska v naruci, prvni barokni sochou ve svete z piskovce. Je chapan jako spojnice nebe a zeme. Svaty jakub mel zjeveni Panu Mariu stojici na sloupu, sloup pak vytvoren v Zaragoze. Husuv pomnik vytvoren zamerne jako diagonala proti vertikalite sloupu . Po 4 letech Hus na Staromestskem namesti osaměl. Konec první svetove valky - dav levicovych radikalu strhl sloup. Organizoval anarchista Franta Sauer. Zorganizoval zizkovske proletarre. Zizkov tehdy jeste k Praze nepatril. Mladi radikalove chteli zemi bolsevizovat podle vzoru Lenina a Trockeho. U strzeni byl pripraven zizkovsky pevecky sbor, aby dodal atmosferu. Dramaturgie jeho pisni zacala od vlasteneckeho repertoaru , pres husitsky sentiment az k socialne revolucni uderce Rudy prapor nad truny vlaje. Sloup srthavala i mladá socialistka , pozdější poslankyně Fráňa Zemínová. A podle rozsireneho podani pry take 17 leta aktivistka Milada Králová . Ta pochazela z katolicke rodiny , jeji stryc byl knezem. Pozdeji se vsak provdala za evangelika Bohuslava Horáka a přijala jeho náboženské vyznání. V mládí sympatizovala s krajni levici . Za ucast na socialisticke demonstraci byla dokonce vyloucena z gymnazia. V 50. letech se stala obeti vykostruovaneho obvineni podvraceni republiky. K tomu prichazi svedectvi spoluvezenkyne, ktera vzpomina na okamzik, kdy se dozvedela, ze Milada Horakova bude popravena. Pani rekla "My jsme plakali a Miládce jsme vzkázali , jak je nam to lito a Miladka vzkazala Holky nebrecte, ja to musim postoupit , ja jsem strhavala Mariansky sloup". V dokumentu říká můj oblíbený profesor Royt, že to zkoumali a tato legenda možná vznikla v 50. letech a možná je dilem statni bezpecnosti., která chtela rozdelit katoliky a protestanty. Zboreni sloupu si Prazane neprali. V té době bylo v zemi 4,5 milionu katoliku. Po strzeni sloupu chteli anarchiste take zlikvidovat sochy na Kkarlove moste. V tom jim zabranilo vojsko vyslané Narodnim vyborem. Masaryk vzkazal, ze je za strzeni rad, protoze pro ne bylo politickou potupou vyjadrenou slogany "tabor nas program" a "pryc od Rima".Tento pohled pak podporoval i jako prezident. Postaral se o odstraneni krizu ze skol, zruseni marianskych a dalsich svatku a na Prazskem hrade provokativne vyvesil prapor s kalichem. To vyvolavalo zbytecne konflikty a diplomaticke skandaly ver svete. Masarykovo vyjadreni radikaly jen povzbuduilo a na jare 1919 rozpoutaly novou vlnu utoku na cirkevni pamatky i kneze. Poskodilo to nove zalozenou republiku v zahranici. Po roce 1989 se diskutovalo o obnoveni sloupu , ale strhl se velky odpor. Proc by ale melo vztyceni sloupu pro ochranu mesta nekomu vadit?Marie byla symbolem bezpecne lasky, bezpecne naruce a ochrany pred kazdym zlem. Ne sympolem intolerance. Jan Hus o ni napsal "Nikdo nemuze dostatecne pozdravit tu, kterou pozdravil andel". Na podstavci sloupu stali andelu bojujici s demony hladu, moru, valky a neviry. Byl to boj spiritualni, ne hmotny. Andele nebyli vyzvou k agresi, ale znameni ochrany. Snad v budoucnu ochrani i nas pred smrtonosnymi pandemiemi, ekonomickou nestabilitou, násilím a prazdnotou. V lednu 1947 anarchista a filmový herec Franta Sauer. bez vyznani, podle Boromejek umiral jako katolik. Umiral u Boromejek v nemocnici Pod Petrinem. Obnova sloupu by mela byt predevsim obnovou srdci. A stin na dlazbe noveho Prazskeho poledniku by mel byt znamenim praveho poledne. Panna Maruia svou nohou drti symbol zla - onoho draka z raje. () (méně) (více)

otík

No je to fofr. Zachytit všechny informace, a hlavně je zpracovat, je velmi obtížné, dokument chrlí jednu historickou informaci za druhou. Nahrané či sestříhané reálné obrázky spíše ruší, jakmile však vidíme i historické dokumenty, má to slušnou úroveň. Určitě zajímavý díl. ()

regentor

Mystiky zde moc nehledejte, spíš jde o výklad ve prospěch katolické církve.Komenský  je zde vykreslen téměř jako škůdce národa , zato habsburský útlak a represe  na českém národě po 3 staletí zmíněny v podstatě nejsou.Masaryk je podán jako člověk který s tím souhlasil a poté odstranil kříže ze škol,což se klerikálům nelíbílo. Korupcí, pedofilíí, hamižností nebo prospěchářstvím prolezlí  hodnostáři..Ani se Masarykovi moc nedivím. Barbarský čin socanů se mu prostě hodil a jako politik ho dokázal využít.A panenka Marie? No co už, pomohla určitě tvůrcům obnovení sloupu , jestli bude chránit i dělný lid a ne jen vyvolené ukáže čas. ()

Mistr119

Spíš než o síle poledníku to bylo o síle panenky Marie, která ční na Staroměstském náměstí jako „pravá” socha svobody..! :/ Trošku moc křesťanský díl namísto slibované mystiky.. :/ ()