Série(5) / Epizody(40)

Historie naší země je plná otazníků a témat, o kterých se nemluví. Odhalte jejich tajemství... Přinášíme vám původní český seriál o záhadách Česka. Jednotlivé epizody tohoto seriálu přinesou pohled na zajímavé události českých dějin. Každý díl je věnován jednomu z osmi konkrétních témat naší politické a kulturní historie, nad nimiž se dodnes vznášejí otazníky nebo jsou dlouhodobě přehlíženy, a kuriózním detailům, pro které se v učebnicích dějepisu nenachází místo. Režisérský tandem Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková, který má s dokumentární tvorbou bohaté zkušenosti, se této úlohy zhostil s jistotou a nezaměnitelnou poetikou. Autorem scénáře je Petr Bahník. Je tedy na co se těšit. (TV Prima)

Recenze uživatele Marze k tomuto seriálu (17)

K čemu potřebovalo gestapo českého mága? (2018) (S01E03)

Tedy to fakt koukám, velmi zajímavý osud pomateného českého fašistického týpka , který měl rád černou magii a satanismus. Dokument odsýpá ve velkém tempu. Po válce odsouzen na doživotí se ve vězení vychloubal, že za okupace Němci přivedl na šibenici 49 lidí. ()

Nevyřešené kauzy padesátých let (2018) (S01E07)

Shrnutí kauzy sebevražda Masaryka, kterého pravděpodobně zavraždili komunisté, kauza Slánský, kterého jako žida popravili na základě kauzy, kterou sám proti židům vymyslel aj. ()

Mnichov před Mnichovem (2018) (S01E08)

O druhou světovou válku se zajímám, ale že byl v Německu připravován puč proti Hitlerovi těmi, kteří nechtěli válku a po zradě Československa ho aktéři vzdali , čímž začala 2.světová válka, jsem nevěděl. Stejně tak, že otec budoucího prezidenta USA Kennedyho byl jeden z mnichovských zrádců naší země. ()

Jan Kefer – magií proti Hitlerovi (2019) (S02E04)

Líbilo se mi "pokud chceme od andělů něco dosáhnout, musíme mít postoj prosebný. V magii naopak jde o to, jak tyto síly ovládat" ()

Prokletí Štěchovického pokladu (2019) (S02E06)

Také jsem viděl nějaké dokumenty o kopání tohoto "pokladu" kde mi bylo líto zbytečně vynaložených prostředků a času Mužíka a Gensela. Tento dokument mi konečně stručně objasnil motivace o co jde. Nacistická konta ve Švýcarsku, technologie moci, nadnárodní společnosti a tajné služby. Táhle se to celá desetiletí .Po roce 1989 v tom tedy má prsty i Omnipol. ()

Mystické pozadí husitské revoluce (2020) (S03E04)

Vyprávění bylo rychlé, ale obsahovalo pěkné shrnutí podstatných věcí a k tomu navíc zajímavé neznámé detaily. ()

Tajemství pražského poledníku – mystika mariánského sloupu (2020) (S03E05)

Stručně obsah dokumentu - Mariansky sloup jako casoprostorová trhlina, kterou hledal i Hitler, od sloupu se merily v cesku vzdalenosti jako od centra a ze Staromestskeho namesti byl meren cas pro zapadni cast rise. Sloup byl vztycen jako vdecnost ubraneni se saskemu vojsku. Domobrana ubranila prahu proti trem svedskym generalum. Císarske vojsko v te dobe v Praze nebylo. Svedove obsadili Hradcany a Malou Stranu. Na hrade Svedove ukoristili rudolfinske sbirky, ktere se dodnes nachazi ve Stockholmu (možná nyní , kdy se ve Svédsku vyměli obyvatelstvo za africke a arabske s islamem, by se mohlo pozadat znovu o navraceni) vcetne vehlasneho kodexu Gigas, tzv. Dablovy bible. Najemni zabijaci tahli Malou Stranou a nemeli slitovani. Studenti udrzeli Karluv most. Vystaveni sloupu bylo podekovani nebesum i poctou padlym. Vzorem byla kompozice sloupu kostelu Santa Gagire v Rime z roku 1615 a pozdejsi sloupy v Mnichove a ve Vidni . Byl sestym marianskym sloupem na svete. Tim, ze byl strzen, jsou prisuzovany nestesti ceskemu narodu. Byl druhym na kterem byla zobrazena Pana Marie bez Jeziska v naruci, prvni barokni sochou ve svete z piskovce. Je chapan jako spojnice nebe a zeme. Svaty jakub mel zjeveni Panu Mariu stojici na sloupu, sloup pak vytvoren v Zaragoze. Husuv pomnik vytvoren zamerne jako diagonala proti vertikalite sloupu . Po 4 letech Hus na Staromestskem namesti osaměl. Konec první svetove valky - dav levicovych radikalu strhl sloup. Organizoval anarchista Franta Sauer. Zorganizoval zizkovske proletarre. Zizkov tehdy jeste k Praze nepatril. Mladi radikalove chteli zemi bolsevizovat podle vzoru Lenina a Trockeho. U strzeni byl pripraven zizkovsky pevecky sbor, aby dodal atmosferu. Dramaturgie jeho pisni zacala od vlasteneckeho repertoaru , pres husitsky sentiment az k socialne revolucni uderce Rudy prapor nad truny vlaje. Sloup srthavala i mladá socialistka , pozdější poslankyně Fráňa Zemínová. A podle rozsireneho podani pry take 17 leta aktivistka Milada Králová . Ta pochazela z katolicke rodiny , jeji stryc byl knezem. Pozdeji se vsak provdala za evangelika Bohuslava Horáka a přijala jeho náboženské vyznání. V mládí sympatizovala s krajni levici . Za ucast na socialisticke demonstraci byla dokonce vyloucena z gymnazia. V 50. letech se stala obeti vykostruovaneho obvineni podvraceni republiky. K tomu prichazi svedectvi spoluvezenkyne, ktera vzpomina na okamzik, kdy se dozvedela, ze Milada Horakova bude popravena. Pani rekla "My jsme plakali a Miládce jsme vzkázali , jak je nam to lito a Miladka vzkazala Holky nebrecte, ja to musim postoupit , ja jsem strhavala Mariansky sloup". V dokumentu říká můj oblíbený profesor Royt, že to zkoumali a tato legenda možná vznikla v 50. letech a možná je dilem statni bezpecnosti., která chtela rozdelit katoliky a protestanty. Zboreni sloupu si Prazane neprali. V té době bylo v zemi 4,5 milionu katoliku. Po strzeni sloupu chteli anarchiste take zlikvidovat sochy na Kkarlove moste. V tom jim zabranilo vojsko vyslané Narodnim vyborem. Masaryk vzkazal, ze je za strzeni rad, protoze pro ne bylo politickou potupou vyjadrenou slogany "tabor nas program" a "pryc od Rima".Tento pohled pak podporoval i jako prezident. Postaral se o odstraneni krizu ze skol, zruseni marianskych a dalsich svatku a na Prazskem hrade provokativne vyvesil prapor s kalichem. To vyvolavalo zbytecne konflikty a diplomaticke skandaly ver svete. Masarykovo vyjadreni radikaly jen povzbuduilo a na jare 1919 rozpoutaly novou vlnu utoku na cirkevni pamatky i kneze. Poskodilo to nove zalozenou republiku v zahranici. Po roce 1989 se diskutovalo o obnoveni sloupu , ale strhl se velky odpor. Proc by ale melo vztyceni sloupu pro ochranu mesta nekomu vadit?Marie byla symbolem bezpecne lasky, bezpecne naruce a ochrany pred kazdym zlem. Ne sympolem intolerance. Jan Hus o ni napsal "Nikdo nemuze dostatecne pozdravit tu, kterou pozdravil andel". Na podstavci sloupu stali andelu bojujici s demony hladu, moru, valky a neviry. Byl to boj spiritualni, ne hmotny. Andele nebyli vyzvou k agresi, ale znameni ochrany. Snad v budoucnu ochrani i nas pred smrtonosnymi pandemiemi, ekonomickou nestabilitou, násilím a prazdnotou. V lednu 1947 anarchista a filmový herec Franta Sauer. bez vyznani, podle Boromejek umiral jako katolik. Umiral u Boromejek v nemocnici Pod Petrinem. Obnova sloupu by mela byt predevsim obnovou srdci. A stin na dlazbe noveho Prazskeho poledniku by mel byt znamenim praveho poledne. Panna Maruia svou nohou drti symbol zla - onoho draka z raje. () (méně) (více)

Kouzlo a děs mikulášského večera (2020) (S03E08)

Pro mě nové informace , o Mikulášovi jsem toho moc nevěděl. Pobavilo mě, že strážci politické korektnosti chtějí tuto tradici zakázat. ()

Bloudění v labyrintu Jana Ámose (2022) (S04E06)

Nevěděl jsem, že Komnský v podstatě schvaloval, či se nepostavil proti krutému upálení oběvitele malého krevního oběhu M. Servetta reformátorem Kalvínem v roce 1553. ()

Magie a Mefistofelův stín v Praze (2023) (S05E01)

Díl o tajných bytostí na televizi Prima Zoom. Nevěděl jsem , že hexagram, tedy štít Davidův, který je na vlajce Izraele,  dal Židům již Karel VI. Chlápci, kteří měli byt vyzdobený smutečními předměty, rozmazanou krev a mozek na zdi, a spali v rakvi, asi neměli moc návštěv a žen vůbec. ()