Michael Palin v Severní Koreji (TV seriál)

Michael Palin in North Korea

Dokumentární

USA / Velká Británie, 2018, 2x45 min

Neil Ferguson

Michael Palin

Na prvý pohľad je to celé zinscenované, a trochu reality do toho vnáša len miestami (umiernene) kritický komentár. Inokedy sú Palinove závery z pozorovania vrcholne naivné. Otázkou zostáva, či na ne prišiel sám a skutočne veril tomu, čo vraví alebo bolo všetko podľa dvojstrannej dohody a scenára. Pre Severnú Kóreu bol tento dokument jednoznačne skvelý spôsob ako prezentovať svoju krajinu v ružových farbách. Napriek priehľadnej účelovosti dávam 3 hviezdičky, lebo ak si odmyslím (resp. vo vlastnej hlave kriticky upravím a prispôsobím) tú idylku a takpovediac "čítam medzi riadkami", tak Palinovi ukázali aj veci, ktoré v kritických dokumentoch nie je možné vidieť, lebo vám to nedovolia. A že je ten výsledný obrázok pokrivený? Ja sa dokážem pozrieť aj zaň. Problém s pochopením tohto diela by mohli mať tí, ktorí o Severnej Kórei nič nevedia a nechajú sa oklamať. Kto sa Kimovou propagandou ošáliť nedá, vidí aj v tomto nerealistickom dokumente, čo je za oponou.(10.6.2020)

Palina z Monty Pythonů zná snad každý, on už do světa vyrazil dřív a udělal pár dokumentů, ale tohle je teda něco. Palin se dostal na místa, kam se jiné štáby prostě jen tak nedostanou. Lehce mi to připomnělo Rusko-Ukrajinskou výpravu Guye Martina, ten se tady dostal do diamantového dolu, kde třídil diamanty nebo do útrob sarkofágu v Černobylu.(1.10.2020)

Ani nie za dokument, ani nie za možnosť vidieť výkladnú skriňu severnej Kórey, ale za veľkého sympaťáka Palina zo zmyslom pre anglický humor..(7.6.2020)

Jaký kontrast Palina proti té skupince buranů z českého rádobydokumentu. Když jsem měl druhý den ráno stále silný dojem, tak zvušuju na 5*. A taky za to, že jim promítl Monty Pythony.(7.5.2020)

Litost.(5.10.2020)