Watchmen

• USA Watchmen
Akční / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2019, 8 h 43 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvůrci:

Damon Lindelof

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Regina King, Yahya Abdul-Mateen II, Frances Fisher, Louis Gossett Jr., Andrew Howard, Jeremy Irons, Don Johnson, Jacob Ming-Trent, Tom Mison (více)

Epizody(9)

Seriál Watchmen od výkonného producenta Damona Lindelofa (Ztraceni, Pozůstalí z produkce HBO), zasazený do alternativní historie, v níž jsou maskovaní strážci postaveni mimo zákon, vyvolává nostalgické vzpomínky na původní stejnojmennou komiksovou klasiku. Přesto se v tradici díla, které ho inspirovalo, snaží jít zcela originální cestou. V čele hereckého obsazení stojí Regina Kingová, představitelka Angely Abarové, nositelky dvou masek – hlavní vyšetřovatelky policejního sboru v Tulse a také matky tří dětí. V seriálu se dále představují Jeremy Irons v roli stárnoucího a panovačného lorda z britského panství, Don Johnson jako Judd Crawford, náčelník policie v Tulse, Jean Smartová coby federální agentka Laurie Blakeová a Tim Blake Nelson v roli detektiva jménem Looking Glass. (HBO Europe)

Adasin

Komentář je sestaven převážně z poznámek dělaných během sledování celého seriálu a odráží tak to, jak se moje pocity a dojmy ze seriálu měnily během sledování. A taky je plný SPOILERů: Jedná se o moje první setkání s Lindelofovou seriálovou tvorbou (z filmovou jsem se již setkala a až snad na jednu výjimku pro mě jím podepsané scénáře nebyly nic extra). Slyšela jsem, že Lindelofovy seriály se rozjíždějí pomalu a jsou plné tajemství a otázek, na které buď nejsou odpovědi vůbec nebo se na ně musí dlouho čekat. Tohle podle mě seriálové Watchmeny dost vystihuje. Je škoda, že hodně lidí nemá moc velkou trpělivost a seriál odloží nebo odložili, protože je nudil, přišel jim pomalý nebo o ničem (někteří ovšem nezkousli téma rasismu). Watchmeni jsou totiž ten případ, kdy se vyplatí počkat si, kdy se to pak rozjede a divákovi nakonec spadne čelist nad tím, jak je ten seriál vlastně geniální. ----- První epizoda pro mě osobně byla hodně divná, docela trvalo, než se vůbec něco začalo dít. Ten způsob zpracování tématu rasismu, kdy to vypadá, jako kdyby černoši byli nadřazená rasa a běloši jen podřadní „barbaři“, mi přišel dost zvláštní, ale nenaštval mě. Řekla jsem si, že se to klidně mohlo stát i v naší realitě, ale nedošlo k tomu. Adrian Veidt alias Ozymandias v podání Jeremyho Ironse mi na začátku přišel jen jako nadbytečná výplň, která měla sloužit jako úlitba fanouškům původního komiksu a filmu, aby měli nějaké to pomrknutí. ----- Tyto dojmy přetrvávaly až do třetí epizody. ----- Od třetí epizody seriál začal být o dost zajímavější, i když na plný počet to stále nebylo. Ale kromě Ozymandiase se tu ukázala další postava z komiksu a filmu - Laurie Blakeová (dříve Jupiterová), která pracuje jako agentka FBI a chytá vigilanty. Zajímavý vývoj u někoho, kdo vigilantem kdysi sám byl. V tu chvíli byla Jean Smart ze seriálu moje nejoblíbenější herečka, i její postava mi přišla super, jak se s ničím ne*rala a zároveň měla všechno na háku. Jinak v téhle epizodě došlo ještě na dost WTF představení další postavy, Lady Trieu, miliardářky, co moc nechodí mezi lidí a má nějaké výzkumné zařízení za městem. ----- Tou dobou mi vrtalo hlavou a štvalo mě, že nevím, kdo a proč Ozymandiase vězní, kde ho vězní, a co to má být s tím pěstováním služebníků. Podobně jsem přemýšlela také nad tím, co mají v plánu Will Reeves a Lady Trieu. ----- Pátá epizoda zaměřená na Wadea/Zrcadlo duše, na jeho minulost mi zprvu moc nesedla, jelikož Wade nebyl moje nejoblíbenější postava, ale zase se příběh víc propojoval a nakonec došlo na odhalení o Sedmé kavalerii a jejích plánech… trochu jsem tušila spiknutí v politických kruzích. A konečně bylo odhaleno něco víc o Ozymandiasově vězení! ----- Šestá epizoda je od zbytku dost odlišná. Prakticky celá je černobílá a je složená z flashbacků o minulosti Willa Reevese. A dozvěděli jsme se hodně nejen o jeho minulosti (to, že byl Soudce v kápi a první „superhrdina“/vigilant mě fakt dostalo), ale i o Minutemenech, předchůdcích Sedmé kavalerie a to, jak Will zabil Judda Crawforda. ----- Sedmá epizoda už to rozjela naplno a pomalé tempo zmizelo. Přišly další šokující odhalení a zvraty: zase něco o Lady Trieu (WTF kůra ze slona?) a něco z minulosti Angely Abarové (proč se stala Sister Night…). Nejvíc mě dostalo to, že Dr. Manhattan byl v Tulse, celou dobu! To pro mě bylo jako… Holy Shit! A byl to Cal, manžel Angely… Akorát další scéna s Ozymandiasem byla dle mého trochu mimo… V době premiéry sedmé epizody se tady v diskuzi objevil odkaz na článek na Redditu, kde prý si někdo už z dřívějška domyslel, že Cal je Manhattan… no, po bitvě (zde tedy odhalení) je každej generál, že jo… ----- Na rozdíl od Disneyovského Mandaloriana jsem se postupně na každou novou epizodu těšila víc a víc a u posledních dvou jsem se rovnou nemohla dočkat. ----- Osmá epizoda je sice na první pohled věnována především vztahu mezi Angelou a Dr. Manhattanem, ale do toho tvůrci „zabalili“ ještě zbytek Angeliny minulosti, vzpomínky na „původní Watchmeny“ a zodpovězení toho, jak Ozymandias dostal tam, kde byl, na což jsem netrpělivě čekala sedm epizod a skoro přestala doufat, že se to vůbec dozvím. Chválím, že se vyprávění ve více časových liniích nestalo matoucím a vše do sebe zapadlo, to mě fakt potěšilo. ----- Finále bylo fantastické, byť s drobnými chybičkami. Dostali jsme poslední kousky skládačky a všechno do sebe definitivně krásně zapadlo. Konečně jsme se dozvěděli plán Lady Trieu a k tomu to, že je to Ozymandiasova dcera, a že to ji (ne Dr. Manhattana, jak jsem si do té doby myslela) Ozymandias prosil o záchranu z Europy. Ve finále došlo i na několik „osudových“ setkání: Laurie a Dr. Manhattan, Laurie a Ozymandias… i když má epizoda přes hodinu, tahle setkání mi přišla lehce nevyužitá, nedotažená do zdárného konce. Ale zase tahle setkání mi připomněla ten vtip, který Laurie ve třetí epizodě vyprávěla do telefonu. --------- Škoda, že Watchmeni nemají žádnou znělku, i když styl se jejich úvodním titulkům upřít nedá. Soundtrack byl rozhodně zajímavý, skvěle dotvářel atmosféru, určitě jeden z těch lepších seriálových. A to píšu jako někdo, kdo je naštvanej, že tihle dva získali Oscara místo Daft Punku. ----- Abych to shrnula: po Černobylu asi největší seriálové překvapení roku 2019, jak se ten seriál vyvinul od začátku, je neuvěřitelné a ta trpělivost s ním určitě stála za to. 9/10 () (méně) (více)

agentmiky

Seriál Watchmen bych asi rozdělil na dvě poloviny. První půlka mě spíše leckdy štvala, mnoho věcí jsem nepobíral, celkově mě přišlo, jako kdyby ten seriál tvůrci sešili horkou jehlou. To ta druhá zahnala všechny chmury, dokonce bych předposlední epizodu označil za to nejlepší, co jsem kdy ze seriálové tvorby mohl vidět. Příběh se mi postupem času začal velice zamlouvat, ocenil jsem i návrat staronových postav, zejména takový Jeremy Irons si roli Ozymandiase užíval každou vteřinu na obrazovce, jeho účast na tomto projektu podle mě výsledný produkt vynesla dosti vysoko, co se týče kvality. závěrečné dva díly jsem se jako diváci dočkali i slavného Dr.Manhattana. Sice se mi jeho filmová verze líbila v mnoha aspektech více (věrnější předloze), ale i tak oplýval jistým kouzlem. Pochvala scénáristům za to, že po té první polovině se jim povedlo seriál ukočírovat a dokonce na konci uzavřít všechny vedlejší linky, prostě všechna kolečka zapadla v závěru do sebe a stvořily perfektně utvořenou skládačku. A posledních pět minut, wow, parádní zakončení se vším všudy. Za mě dávám 82 % ()

GodComplex

Intergalakticti Yankees. Yeeeeeehaaaaaa. Watchmeni sux, vzdycky to tak bylo, ale tohle je zajimava variace. Kvalitni soundtrack industrialnich pracovniku a spravna davka retra, kterou nepohrdne zadny fanousek Lost. 7/10 ()

Colby Sawyer

Kvalita Watchmenů stoupá po exponencionální křivce, protože od prvního dílu, který mnoho lidí (ne)překvapivě odradil, jde celá série strmě nahoru. Ať už jde o alternativní historii, osobní linky či napojení na původní Watchmeny, vše je do detailu promyšlené a každá jednotlivá linka je nedílnou součástí brilantně vystavěné mozaiky. Celé se to chválí bez spoilerů jen velmi těžko, ale jednoduše se dát říct, že tohle může zaujmout naprosto kohokoliv. Množství témat, ke kterým se série vyjadřuje, je nemalé, ale zároveň to není žádná necitlivá agitka, právě naopak tohle originálním Watchmenům nedělá ostudu ani v nejmenším a přesto to stojí pevně na vlastních nohou. Původní film či komiks není nutné znát, i když se to samozřejmě hodí. Zároveň oceňuji, že je to jen a pouze minisérie, která je ukončená perfektní scénou, a nebude tu tedy žádné trapné ždímání. Je to prostě dvojka Watchmenů, která je třikrát tak dlouhá jako původní film, ale přesto bude čas u ní strávený stejně, ne-li ještě kvalitnější. ()

Trevor

Režisér sa pridal k zástupu liberálneho tupého stáda, ktoré za všetkým zlým vo svete vidí bielych kresťanov. Inak sa jeho rasistický prejav nedá vysvetliť, pretože takú dávku náboženskej a rasovej naznášanlivosti som v jednom seriály či filme nezažil (áno, videl som aj Horiace Mississipi, Kult hákového kríža či Hotel Rwanda). Zakomplexovaná mentálne zaostalá nula, ktorá zrejme fičí na konšpiračných denníkoch a samozrejme, ako správny liberál duní jeden joint za druhým, tak vytvorila rasistickú show pre retardovanú časť populácie, ktorá sa odbavuje na lajkovaní príspevkov ktoré hanobia (nielen) kresťanské náboženstvo. Tento úbohý odpad, ktorý tvrdí že povedzme sami kresťania neznášajú inakosť útočí na kresťanov pod každým a jedným príspevkom a nenávisť ktorú sami šíria zďaleka prevyšuje tú, ktorú z času na čas vypustí práve naboženský založený človek (nehovorím o moslimských teroristoch ale o bežných ľuďoch). Seriál držali nad vodou scény z Veidtovho pobytu na mesiaci Jupitera Europe a ozaj geniálna hudba (ktovie, či si odpad režisér uvedomil, za akého blbca je keď útočí na bielych kresťanov a v celom seriály používa ich klasické skladby). Samozrejme že nie, pretože tento xenofóbny tým, ktorý tento seriál zbúchal má IQ 75. Celý tým dohromady. ()

Eldrick

Fantasmagorie neskutečných rozměrů, z který by asi Moorovi vypadaly všechny vousy moudrosti, protože takovou kolosální píčovinu prorostlou rasismem naruby dokážou vymyslet jen Američani. ()

BoredSeal

Naprosto chápu znechucení Alana Moore, že se někdo pokouší vydojit víc ze stále geniálního mnohovrstevnatého komiksu, kde vše bylo geniálně propleteno a dovedeno k dokonalosti. Seriál pokračující v původním příběhu po letech vzal do rukou únavný kreativec Lindelof, kremator série Vetřelec a autor podivných pseudofilozofických seriálů ala Lost nebo Leftovers, se kterými si nakonec ani sám nevěděl rady. Vytváří tady zvláštní alternativní historii USA, kde místy provokuje současné nálady a jako původní detektivní komiks by TV Watchmeni i se svým otravně předvídatelným a kýčovitým koncem možná zaujali víc. Seriál ale táhne dolů právě snaha propojit ho s komiksem, na jehož úroveň a hloubku rozhodně nemá a úplně zabolí, jak si tvůrci napsali např. starého Adriana Veidta (nic proti Ironsovi, ale prdící protivný stařec to určitě nebyl). Jak už to u seriálového Lindelofa bývá, děj nás táhne přes různé zavádějící okliky jinam, aby nakonec zahodil naznačovanou snahu o společenský přesah, spletl dění do vyústění, které nebude úplně dávat smysl ani logiku a čekal potlesk. Nicméně, z průměrnosti tahá seriál pěkná výprava, dobré obsazení a přece jen mě upřímně potěšila barová epizoda, jejíž konstrukci lineárního času scénárista plně převzal z předchůdce, aby jí jen přizpůsobil účelům. Alan Moore měl ale pravdu. ()

kagemush

Jsem nedotčen komiksovou předlohou, dotknul se mně ale film. A to ne v dobrém. U adaptací standardních komiksů (na Watchmen nic nestandardního nevidím), čekám standardní zábavu. Tedy popcorn, kozy, násilí, sem tam žerty. I když jsem měl info, že seriál si v podstatě z Watchmen vzal jen koncept, moc se mi do koukání nechtělo, ovšem to překvápko stálo za to. A teď si musím hlavu posypati popelem a za trest i hovny. Co mě na tom filmu tak děsně otravovalo (jakože přesah do sociálna a filosovična), to jsem v seriálu žral i s navijáky. Čert vem ten antirasism étos, a někdy až moc žvatlání, ale zde odprezentovaná alternativa části dějin, prima casting, napnelismy i manipulaci s divákem-teda dobrý. Za pět hvězd asi ne, ale proč by ne. ()

M.i.k.e

LIndelof překvapivě stvořil něco co dává odpovědi a ne jen tvoří další a další otázky a i tak je to po Leftovers jeho další majstrštyk a po zásluze jeden z nej seriálů roku.Měl to tady navíc o to těžší,že chtě nechtě bude poměřován s komiksem a Snyderovým filmem a i to ustál se ctí.Na začátku to sice vypadalo,že s komiksem bude mít tahle série pramálo společného,ale nakonec těch náznaků,pomrkávání na fanoušky a provázaností bylo víc než dost.Celkově tu Lindelof velmi dobře zvládnul spojit nový příběh s novými hrdiny s tím původním se starými hrdiny a stvořil zajímavý svět,který prostě divák chce poznat.Doufám v další řadu...90% ()

Rocky88

Součet z hodnocení jednotlivých dílů sice vyjde na víc než 2 hvězdy, ale celek si víc nezaslouží, a to hlavně kvůli konci. Za ten happy end, za to rasisticky a genderově orientovaný poselství. Za ty nevysvětlený scény (meteorit, Lube Man, pilule se vzpomínkou na vraždu Crawforda a další). Mrzí i špatná volba herců (kromě Ironse a Smart), čemuž vévodí Angela Abar (naprosto otřesná, hlavně při projevu emocí) a Modrý. Plusem je hudba, vizuál, režisérský hrátky a asi dva výborný díly. Jako celek ale mimo. ()

shyster

Za mě cajk. Mám to ale asi trochu jiné než ostatní. Od prvního dílu mě to chytlo, krásně to do sebe zapadalo a i je to chytře napsaný příběh. Ale od černobílého dílu se to zlomilo a křivka nadšení šla dolů. Ne o moc, ale už to není na 90 %, ale pouze na 70 %. Prospělo by tomu asi snížení o 1-2 díly. ()

C0r0ner

Hlavní postava mě mně nevzbudila sympatie za celou dobu. Mohlo to mít místo devíti dílů tak šest. Vizuál Dr. Manhattana stál za hovno. Tolik k mínusům, které znamenají ztrátu necelé hvězdičky. Audiovizuál, herci, !režie a střih! a především konstrukce příběhu - to je špička extraligy, tam už to lépe nejde. Krásně použitý časový paradox, parádní charaktery a nakonec to celé dalo perfektní smysl. Škoda těch záporů. Snyderovi Watchmeni jsou ještě o třídu výš. 90% ()

Sludger

Damon Lindelof vie! Vytvoril pre mňa najlepší seriál súčastnosti (za posledných 20 rokov) - Leftovers a teraz sa mu podarilo vytvoriť číslo 2. Celé to začalo zmätene, otázky pribúdali, svet bol čím ďalej čudnejší, až ste nevedeli, o čo vlastne tomu tvorcovi ide. Potom začínali pribúdať odpovede a jedna facka zistenia, striedala druhú, až prišiel záver a tam dokonale všetko zapadlo do seba. Takto inteligentne vytvoriť takú zložitú mozaiku príbehov s tým, aby to celé držalo pokope, dokáže málokto. Fakt sa klaniam. Máte radi vôbec komixy? Ja len pár. Avšak film WATCHMEN podľa rovnomenného komixu patrí pre mňa na prvé miesto, dokonca ho zaraďujem medzi moje TOP5 obľúbené filmy. Vidieť opäť tak silné postavy po toľkých rokoch v takomto úžasnom diele je číra radosť. Som nadšený. ()

Gaaron

Závěr seriálového roku byl opravdu mimořádně silný. Po Mandalorianovi další nekompromisně plné hodnocení, i když v prvním případě to bylo z lásky, tady z obdivu. Vyplatilo se počkat a zhlédnout celou sérii najednou bez týdenních pauz. Lindelof má předem celý příběh do detailů promyšlený a od první scény klade indicie, vedoucí klidně až do posledního dílu. Skvělá práce s charaktery a aktualizace Moorova odkazu. Netřeba dokonce ani původní Watchmeny znát, i žena si užila jako výjimečně kvalitní seriál po vysvětlení pár základních skutečností. ()

necisty

Protože jsem v roce 2009 viděl film, tak jsem od toho čekal dost jiné věci a z počátku mě ani moc nenadchnul. Později jeho kvalita stoupala, ale taky mě šokovala některá kontroverzní témata. Přestože u posledních dílů už by se dalo mluvit o 5ti hvězdách, tak se stoupající kvalitou to i rychle skončilo ne moc silným finálem. Podle mě tomu pár dílů chybělo. ()

Šimpy

První dva díly mě vyloženě nudily, ale ve třetím díle se objeví agentka FBI a začne to dávat smysl...no a pátý díl už je vysloveně lahůdka...a pak už se od toho nedá trhnout. ()

BoXBe

Co by milovník původního comicsu jsem se se seriálem při cca třetím díle úplně minul. Přestylizované...seriálové...ani ne zklamání...prostě nic zajímavého. Na úrovni teen seriálu ve tři odpoledne. Jen trochu drsnější... ()

Radiq

Seriáloví vačmeni se stejně jako ti celovečerní povedli. Líbí se mi, že to navazuje na filmové události a celé to vlastní univerzum má prostě atmosféru, že by omámila i otrlého podpažního čichače z oddělení ležáků. I když se v tom zpočátku moc neorientujete, přibývají další a další informace a stává se to dost obsáhlým, nakonec se v tom vyznat dá a postupně se nám to vše krásně propojí, jak v pěkně vyváženém gastronomickém menu. I když je pravda, že se nebráním tomu, že se na to podívám někdy znovu, abych pochytil i ty různé detaily. Seriál se vůbec nemá za co stydět, ba naopak - nejen že úspěšně pokračuje v tom, co započal film, ale navíc si to drží i stejnou kvalitu. Za zmínku stojí i obstojný soundtrack Trenta Reznora a Atticuse Rosse a navíc jsou velmi vhodně zvolené i jednotlivé písně u různých scén (a závěrečných titulků, které jsem jen kvůli tomu vždy nechal dojet až do konce). Vůbec jsem nečekal, jak se bude děj odvíjet - že se dostaneme od rasových nepokojů až ke zničení Dr. Manhattana, to by mě nenapadlo ani ve snu. Jedinou připomínku mám právě k Dr. Manhattanovi, u kterého mi vadilo, že mu byly vidět oči a nebyly to jen bílé škvírky - to mi k němu moc nesedělo a vypadal zbytečně moc lidsky. ()

SniperG1

Celá série fakt pecka, žral jsem to od prvního dílu! Bohužel poslední díl byl pro mě trochu zklamáním, ale i tak krasných...90% ()

Marvel našel nového superhrdinu

17.03.2022

Kámoška Spider-Mana míří na Amazon

Kámoška Spider-Mana míří na Amazon

20.06.2021

Přestože studio Sony Pictures uzavřelo nedávno distribuční spolupráci se streamovacími službami Disney+ a Netflix, svůj nejnovější spidermanovský spin-off pošle údajně na Amazon Prime Video. Silk –… (více)

Filmový Blade má novou scenáristku

Filmový Blade má novou scenáristku

06.02.2021

Marvel zase jednou přepisuje historické tabulky. Vůbec poprvé totiž najal pro jeden ze svých filmů – konkrétně filmového Bladea – černou scenáristku. Stacy Osei-Kuffour má na kontě několik velice… (více)