Watchmen

• USA Watchmen
Akční / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2019, 8 h 43 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvůrci:

Damon Lindelof

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Regina King, Yahya Abdul-Mateen II, Frances Fisher, Louis Gossett Jr., Andrew Howard, Jeremy Irons, Don Johnson, Jacob Ming-Trent, Tom Mison (více)

Epizody(9)

Seriál Watchmen od výkonného producenta Damona Lindelofa (Ztraceni, Pozůstalí z produkce HBO), zasazený do alternativní historie, v níž jsou maskovaní strážci postaveni mimo zákon, vyvolává nostalgické vzpomínky na původní stejnojmennou komiksovou klasiku. Přesto se v tradici díla, které ho inspirovalo, snaží jít zcela originální cestou. V čele hereckého obsazení stojí Regina Kingová, představitelka Angely Abarové, nositelky dvou masek – hlavní vyšetřovatelky policejního sboru v Tulse a také matky tří dětí. V seriálu se dále představují Jeremy Irons v roli stárnoucího a panovačného lorda z britského panství, Don Johnson jako Judd Crawford, náčelník policie v Tulse, Jean Smartová coby federální agentka Laurie Blakeová a Tim Blake Nelson v roli detektiva jménem Looking Glass. (HBO Europe)

Saur.us

Bílý rasismus, černý rasismus, aktuálnější téma není. Rozjezd byl sice slabší ale postupem času se síla Moorova šíleného alter světa rozvinula naplno a elegantně navázala na Snyderův původní epos. Když k tomu přidám jak vždy vynikající soundtrack dua Ross/Reznor nebo u Snydera tak oblíbené coverové verze známých hitů, atmosféra je mnohdy na úplném topu. Škoda jen, že finálové rozuzlení bylo tak prostinké v porovnání s díly, které tomu předcházely. ()

TETŘEF

Watchmeni od HBO ve své první sezoně jsou vlastně hodně často úplně skvělý a překvapivý a originální. Ale ke konci - čím více se snaží zapojit postavy z originálních komiksů - mi začaly utíkat do poloh a momentů...které nebavily. Nevyřešených věcí, rychlých spojek a motivací doktora Manhattana mi to začalo postupně zadrhávat a na konci jsem vlastně nevěděl o čem se bavíme - o lásce? O rasismu? O těžkém údělu božských sil? Jako na houpačce. Ale za zhoupnutí to spíše stojí! ()

Raziel_cz

Seriál roku. Na paty tomu šlapou akorát The Boys, s nimiž mají ostatně Watchmeni dost společného. Ale forma a uzavřený příběh Watchmenů je prostě válcují. Že přijde něco tak skvěle vystavěného, vyzvratovaného, zúročeného, strhujícího a s jasně vyloženými kartami (rasovou tématikou se to nezabývá objevně, ale ani vás to s ní neustále nemlátí po hlavě) od tvůrce Ztracených, bych vážně nečekal. Ani že to všechno bude zabalené v tak příjemném malém velkém příběhu, zasazeném někam do Oklahomy. A už vůbec ne, že to bude tak krásně divné a bizarně dadaistické. Snad jedinou výtku mám k Ozymandiasovi, jehož payoff není adekvátní dlouhodobému buildupu. Přesto je ale geniální, scénužvýkající Jeremy Irons to první, co se mi při vyslovení názvu vybaví. Úžasná věc. Takže bude skoro paradoxní, když řeknu, že doufám, že nebude pokračovat. ()

GOREGASM

Holy Watchmen... Ta předloha je boží a jde o první komiks, který jsem si ve svých 43 letech koupil. Snyderův film je kultovní z mnoha úhlů pohledu a tvůrce této minisérie Damon Lindelof, Snyderovu adaptaci rozšiřuje nepředvídatelným a naprosto odzbrojujícím způsobem. Dospělý komiks nikdy nebyl hutnější a více znepokojující než tahle alternativní minulost (Snyder) a budoucnost (Lindelof). Návykové elektronický soundtrack Trenta Reznora a Atticuse Rosse dodává celé emocionální monumentalitě tohoto projektu rozměr navíc, o top notch herecké a filmové kvalitě nemluvě. Ani nevíte, jak mně štvalo, že to má jen 8 dílu... Dammit. 100% ()

jakub.uck

Geniální scénář (zejm. s ohledem na rozvinutí mytologie původního komiksu), skvělá hudba od Reznora/Rosse, vše ale trochu sráží slabší režie/kamera a často jen průměrné herecké výkony, což je veliká škoda. ()

Dimo

Klouboček dolů, za skvěle promyšlenou sérii, takovou, která dávkovala poutavost od začátku do konce tak chytře, že nebylo momentu, kdy by klesala pozornost. Neměl jsem páru, s čím seriál přijde, s kým se uvidíme, jestli bude recyklace, drnkání na nostalgickou strunu... A světe div se, krom jedné věci, kterou jsem řešil od prvního dílu a zmíním ji později, mi seriál přinesl jen pozitiva. Nový příběh, atraktivní postavy, v čele s "Lesklounem", paní FBI s pekelně prořízlou pusou a možná překvapivě i černou Angelou. Co dál z benefitů? Rozvinutí historie (Minutemanů) a pokračování tam, kde jsme skončili (2008) a pokračování v současnosti. Vůbec celé propletení časových linek je teda fakt zarážející, ale zas a znovu, ono to funguje. Jsem divák, který se v roce 2009 zamiloval do filmu a potom doháněl všemožné další části Watchmenovského světa a fakt nevím, co na seriál může říct člověk, co o Strážcích ví prd. HBO vsadilo na náročnou, specifickou a vlastně taky dost úzkou a radikální skupinu diváků a já jim vzdávám hold a díky, že do toho šli. Bylo pár momentů, kdy mi padala brada. Nejvíc snad setkání Minutemanů a v rozostřených postavách poznáváme členy, o kterých nepadlo ani slovo... Ozymandias a jeho neuvěřitelný svět. eRkový formát, tudíž krev, vulgarita, modrej pinďour. Není nouze o originální nápady a za všechny ty fanouškovský benefity patří pětihvězdičková nálož. Nu, a to moje dilema, který jsem načetl hned od prvního dílu? Rasismus. O co se tu snaží? Formu pozitivní diskriminace? Propagaci černochů? Jde o nosné téma? Nebo jen o chytré vábení? S laskavým dovolením tohle už nerozseknu. HBO, díky za výborné týdny čekání na další díl, nostalgické návraty 10 let zpět, za napětí a také výbornou hudbu a soundtrack. Pět si Strážci zaslouží. ()

Critic

Akční scény jsou celkem ucházející a každá epizoda má tak jeden zajímavej moment, ale jinak je to bohužel jen kopa nudy. Regina King je největší castingovej průšvih co pamatuju. Bože, jak ta se nehodí na akční hrdinku. Každou bojovou scénu za ní evidentně odmakala doublerka a obecně této skoro padesátileté paní ani trochu nelze věřit, že je to nějaká mstitelka. Bohužel je to hlavní postava a tak je 50% stopáže člověk nucen poslouchat její stupidní dialogy. Ani to její časté "fuck" jí člověk nějak nevěří. Aneb jak další projekt samoúčelně dotlačil do hlavní role černošku, aby to odpovídalo požadavkům na rovnoprávnost. Ať už tahle doba skončí ! ()

aR3Zz

Série je jako dieslová lokomotiva - velmi pomalý rozjezd rušený spoustem hluku a černého smradlavého kouře, který ustane a zmizí až už je vlak velmi, velmi daleko. Jenže jak se rozjel, nabírá sílu, energii a je k nezastavení. Kdo nenastoupil (nebo vyskočil, čemuž bych se také nedivil), lituje. Bez metafor - takhle zpackaný úvod atraktivní série se opravdu jen tak nevidí! Nezajímavé postavy, nezáživný děj. Fakt jsem nechápal, co se vlastně první díly děje a nejhorší je, že je to divákovi ve výsledku tak nějak jedno. Všechno zajímavé a poutavé na celém seriálu byly především odkazy do minulosti a původní watchmeni. Výjimkou byl "mirror face" (ten byl super), ostatní nové postavy nudné. Série se pro mě láme AŽ v pátém (!!!) díle, pak to vše hezky graduje až do finále, kde se k mému zklamání téměř vše uzavře dopředu očekávaným způsobem. Těžko hodnotit jako celek, je to přesně mezi 3 a 4 hvězdami. Ale díky dvěma předposledním dílům se přikláním ke 4. ()

Urukhaj98

E01-E09: Rozšíření původního příběhu, které mu ani trochu nedělá ostudu, ba naopak je to setsakramentsky výborná a dobře promyšlená podívaná. Tohle se Lindelofovi móc povedlo. 9/10 ()

holub109

První dva díly mě tolik nebavily. Nové postavy nebyly extra zajímavé a celé mi to přišlo jako naprosto zbytečné pokračování legendárního komiksu. Někde od poloviny série mě to ale neskutečně chytlo. Začaly se totiž objevovat postavy z původního komiksu a najednou to zasazení příběhu do světa Watchmenů začalo dávat smysl. Konec pátého dílu mě doslova odpálil a já zkrátka chtěl vědět jak to bude ještě pokračovat. K novým postavám jsem si sice nějaký vztah příliš nevybudoval, avšak několik geniálně napsaných postav to neskutečně táhlo. Rád bych zmínil i postavu Ozymandiase, která byla výborně zahraná. Natočené je to také skvěle a poslední dva díly, ve kterých do sebe vše krásně zapadlo a navíc se vrátil náš oblíbený modrásek, zkrátka stály za to. Pokud vás prvních několik dílů tolik nezaujalo, tak rozhodně pokračujte ve sledování a dejte seriálu ještě další šanci, protože určitě nebudete litovat. 1. série - 90% ()

vikino1

Tak jestli tohle je vlajková lod HBO - tak to podrž koště. A to se mi filmový Watchmeni tuze líbily. Ze všech linek (7 legie, vražda náčelníka, padající olihně, utopie na měsíci) je kvalitní jen linka Sovy (s propadlem), vše ostatní v širším měřítku je k smíchu. Tak se sledování mění na čekání kdy a jestli vůbec se objeví ten modrej šmoula. Nakonec se objeví, ale co předvede - to mě hlava nebere. U mě promarněný potenciál. ()

Maximilianus

Prvé tri diely ma uchvátili svojou atmosférou a fungujúcim svetom. Potom to upadalo a bola z toho iba afroamerická detektívka s občasným využívaním sveta Watchmen a Minutemen. Dr. Manhattan a celý jeho príbeh bol smiešný a dosť nelogický. Blakeová bola otravná a nebyť Jeremyho Ironsa, ktorého postava síce pôsobila ako komický prvok tohto počinu a jeho skutočné meno je jasné hneď, tak by to bol čisto afroamerický počin. Páčila sa mi postava toho zrkadlového chlapíka, ktorý mi aspoň trochu pripomínal Rorschacha. Ak by bola každá séria tohto seriálu s inou hlavnou postavou a iným príbehom, tak to beriem, ale takto mi to príde až moc jednostranné. Zatiaľ 7,3/10. ()

Patrik200s

Je už takmer pravidlom že seriál nedosahuje kvalitu filmu, ktorý ho predchádza. Výnimkou je jedine Punisher. Seriál Watchmen pre mňa nie je Bčko ale skôr Céčko. ()

Nix

Vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu. Watchmen znám jen díky Snyderovi, takže to bylo pro mne cizí prostředí. Ale musím říct, že co se týče světa, tak ten mne překvapil a pohltil, stejně tak jako hloubka postav a jejich seznámení se s nimi. Každopádně tohle určitě není seriál pro každého. Je napěchován dialogy a i když mají díly přes 50 minut a pak hodinu, opravdu se to vleče, musíte dávat velký pozor na to, co se děje. A taky, že v seriálu se hlavně řeší otázka rasismu, někoho to může odradit, mne to nevadilo, bylo to zas něco jinýho,  což mi nevadilo. Akce je tam taky, je skvělá a má perfektní provedení a kameru. Jenže některé příběhové linky mne fakt nudily, ale linka o Hooded Justice byla noirově bombastická. Určitě jsem ale rád, že jsem do toho šel, byla to zajímavá podívaná, ale do dokonalosti chybělo opravdu hodně, jen musím smeknout předtím, že na všechny otázky dostanete odpověď a pan režisér si na tom dal záležet. ()

Ondr0n

Spousta zdejších recenzentů tvrdí, že rozjezd byl sice pomalý, ale vytrvali, a dostalo se jim odměny v podobě skvělého seriálu a padnoucího následovatele Moorova nepřekonatelného komiksu. Rozjezd byl vskutku pomalý, s tím plně souhlasím, ale to finále... Stejně jako celému seriálu mu nemůžu upřít originalitu a odvahu. U spousty věcí jsem se vyloženě tetelil blahem nad jejich promyšleností, hravostí a jistou bizarností, avšak pak tu byly také věci, se kterými diametrálně nesouhlasím a přijdou mi úplně od základu špatně (hlavně záležitosti týkající se postav původního komiksu ve finále série). Co je však napříč všemi díly konzistentní jsou kvalitní herecké výkony a úžasný atmosféru podtrhující hudební doprovod. Každopádně bych si rád seriál sjel ještě jednou, abych si trochu ujasnil názor... ()

J.e.r.e.c

This is America, baby! Jo, tak tenhle seriál frčí na těch nejmodernějších hollywoodských trendech tak moc, že z něj typický český lojza musí zákonitě dostat psotník. Bílí chlapi jsou buď záporáci nebo napůl směšní podivíni, hlavními hybateli děje jsou ženský, černoši nebo jako v případě hlavní hrdinky rovnou obojí a kromě zvýraznění rasové tematiky se nebojíme ani nějakých těch menšinových sexuálních orientací. Welcome to the real world! Jako kdyby si toho tvůrci nenaložili na hrb zrovna málo už jen tím, že se rozhodli navazovat na Watchmeny, tedy předlohu, která je považována za jeden z nejlepších komiksů všech dob. (A o Snyderově filmu to pro mě platí stoprocentně!) Seriál je moderní nejen navenek, ale i po stránce vyprávění. Jsou tu hodně odvážné pokusy se změnami tempa, délkou záběrů, flashbacky a všelijak zpřeházenou časovou strukturou – a všechno to funguje! Potlesk si zaslouží rovněž práce s výstavbou příběhu; zpočátku dostaneme jen pár lehce načrtnutých styčných bodů s původním veledílem, ale postupně se odhaluje, že za tím vším stojí až překvapivě epický dějový oblouk, který v nejlepším finále za hodně dlouhou dobu krásně spojí staré i nové hrdiny. Největším šokem pro mě ovšem bylo, že za tím vším stojí břídil Lindelof, se kterým mám už od Promethea nevyřízené účty! I tady si neodpustí pár logických lapsů a především se, jak je jeho zvykem, vyhne některým důležitým až nejdůležitějším odpovědím, ale, Europo div se, tentokrát to ničemu nevadí. Brblání tedy omezím pouze na stížnost, že mi tu trochu chyběly nějaké fakt cool postavy, které bych si zamiloval a fandil jim, prostě někdo jako Rorschach. Takže srdcovka z toho nebude, ale jinak jsou noví Watchmeni spolu s Blade Runnerem 2049 tím nejlepším a nejživotaschopnějším pokračováním nějaké „staré“ klasiky. 85% ()

misar3

Start seriálu, kdy je nám představena alternativní přítomnost, která vznikla po událostech filmu, jsem hltal plnými doušky. Mé nadšení skončilo někde u druhého dílu. Tvůrci se v rámci seriálu snaží navázat na Snyderovskou filmovou atmosféru, uvěřitelný příběh se superhrdiny, který se táhne, akce je pomálu, ale má působit surově, uvěřitelně a osudově, při čemž ho nahoru táhnou zajímavé postavy. Jenže Snyder pracoval s úplně jinými hereckými formáty, tady se mělo vsadit na větší akci a zbytečné budování světa a pozadí charakterů... obojí beztak po 9 dílech nemá hlubší význam a všechno se to dalo zkrátit. Tu a tam pěkné překvapení a pár příběhových zvratů, ale jako celek to na mě moc nezapůsobilo. Lady Trieu a Dr. Manhattan působili až pateticky, za což mohl tedy hlavně scénář a nejsympatičtější postavy dostaly tak málo prostoru, až běda. ()

sigi2

Úvodné diely výborné, stred mdlý a záver až na výnimky stráca dych. A - na môj vkus je trochu prekombinovaný. Ale to asi pôjde na vrub predlohy. Či? ()

Marvel našel nového superhrdinu

17.03.2022

Kámoška Spider-Mana míří na Amazon

Kámoška Spider-Mana míří na Amazon

20.06.2021

Přestože studio Sony Pictures uzavřelo nedávno distribuční spolupráci se streamovacími službami Disney+ a Netflix, svůj nejnovější spidermanovský spin-off pošle údajně na Amazon Prime Video. Silk –… (více)

Filmový Blade má novou scenáristku

Filmový Blade má novou scenáristku

06.02.2021

Marvel zase jednou přepisuje historické tabulky. Vůbec poprvé totiž najal pro jeden ze svých filmů – konkrétně filmového Bladea – černou scenáristku. Stacy Osei-Kuffour má na kontě několik velice… (více)