Erbe Österreich

Habsburkové na cestách: Alžběta - 1. část (E234)

(epizoda)
  • Rakousko Die Reisen der Habsburger – Elisabeth (více)
Rakousko, 2021, 45 min (Alternativní 52 min)

Režie:

Isabel Gebhart

Objevte spolu s rodem Habsburků kouty světa, které procestovali, a co všechno na svých cestách objevili... Habsburkové vládli Evropě takřka 650 let, až do roku 1918, a byli jednou z nejvlivnějších panovnických dynastií v celé Evropě. Během několika století dlouhé vlády si vybudovali pověst vášnivých stavitelů, ale také náruživých cestovatelů – jak dokládají rozmanité císařské stavby na území celého Rakouska. Habsburkové byli patrony umění a nechali vystavět propracované hrady, paláce a vily. Někteří z nich byli zvláště zapálenými sběrateli a nashromáždili množství cenných pokladů. Stopy, které po sobě zanechali, utvářejí Rakousko dodnes. Zveme vás na výpravu hodnou skutečných císařů. (TV Prima)

Marze

Hledal jsem na Wikipedii historické souvislosti a našel jen královny Alžbětu I. z 16.století a Alžbětu II. z 20.století. V dokumentu pojednávanou Alžbětu jsem našel pod jménem Alžběta Bavorská. Znamením horoskopu je zemní kozorožka (jsem narozen den před ní), což odpovídá tomu, že měla ráda pěší turistiku a vedla poklidný život v ústraní na Madeiře s procházkami na plážích, která ji dělala zdravotně dobře a neskákala zběsile z místa na místo jako znamení horoskopu vzdušná. "Ke koupeli potřebovala kilogramy ledu, draze sváženého z hor, koupala se v oslím mléce. Nebo si kupovala maso, které si pokládala na dekolt a obličej, nebo pila šťávu ze syrového masa, které si nechávala lisovat." říká rakouská historička. Alžběta Amálie Evženie (24. prosince 1837, Mnichov – 10. září 1898, Ženeva, německy: Elisabeth Amalie Eugenie, Herzogin in Bayern), známá pod přezdívkou Sissi, byla bavorská princezna z rodu Wittelsbachů a po svém sňatku s Františkem Josefem rakouská císařovna, česká a korunovaná uherská královna pod jménem Erzsébet (maďarsky Wittelsbach Erzsébet magyar királyné). ()