Atatürk, otec moderního Turecka (TV film)

• Rakousko

Universum History: Atatürk - Vater der modernen Türkei

• Německo

Atatürk - Soldat, Rebell, Visionär

Atatürk - Father of Modern Turkey

Dokumentární / Drama / Životopisný / Historický

Rakousko / Německo / Česko, 2018, 52 min

Monika Czernin

Komentáře uživatelů k TV filmu (4)

Název hovoří za vše a nebýt ho, tak Turecko je dnes tam, kde většina muslimských zemí, bohužel tam ale mohou brzo spadnout, pokud nebudou opatrní. Dozvěděl jsem se prakticky vše, co jsem potřeboval vědět.(4.12.2018)

Musím přiznat, že jsem o této osobnosti před shlédnutím dokumentu nevěděla kromě jména zcela nic. Nejvíce mne zaujala jeho schopnost změnit svůj stát během relativně krátké doby k obrazu, který si vytýčil jako svůj cíl. Volební právo žen uzákonil dokonce dříve než ve Francii, kterou obdivoval a která mu byla vzorem. Zaujala mne snaha o nahrazení arabského písma latinkou, aby Turecko včlenil do evropského světa a pozvání odborníků z Evropy, aby povznesli úroveň obyvatelstva. To je na jednoho člověka až moc a velmi snadno by teď někdo jiný mohl jeho úsilí zmařit. Tato země není připravena na demokracii, její obyvatelé jsou navyklí na rozhodování diktátora a zřejmě jim to zatím nevadí.(25.11.2018)

Veľmi vydarený dokument, až na tie nešťastné hrané dokumentárne vložky. Predstavuje najodvážnejšieho ateistu Atatürka od bitky v Galipoli a začiatkov moderného Turecka až po jeho smrť na cirhózu pečene, keďže mal aj svoje slabé stránky. Film sa nevyhne aj presahu jeho významu do súčasného Turecka, ktoré sa pohybuje na hrane zavrhnutia jeho hlavných myšlienok.(20.11.2018)

Přehledný dokument o životě zakladateli moderního Turecka Ataturka, který mne obohatil několika informacemi - to že se snažil o přeměnu osmanské/turecké společnosti v moderní společnost západního typu vzděláním, zrovnoprávněním žen ( celkem dobře vysvětlena jeho vnitřní motivace k takovému kroku ) lákáním západoevropských i židovských expertů to je celkem všeobecně známo, ale že to byl hrdina od Galipoli, nebo že nahradil arabské písmo latinkou, aby Turecko odstřihl od arabského zpátečnického muslimského světa jsem vůbec netušil. Jako největší perlu vidím jeho pobyt v lázních v Karlových Varech, o kterém si psal deníkové záznamy a kde byl okouzlen západoevropským způsobem života. To, že se dokonce rozvedl a že si dopřával dost alkohol a zemřel na cirhozu jater je už jiná.(21.11.2018)