Špatné básně

• Maďarsko Rossz versek (více)
Maďarsko, 2018, 97 min

Režie:

Gábor Reisz

Scénář:

Gábor Reisz

Gábor Reisz, Katica Nagy, Zsolt Kovács, Katalin Takács, Donát Seres, Mátyás Prukner, Barnabás Prukner, Niels Schneider, Zsolt Zayzon, Lili Monori (více)

Třiatřicetiletý Tamás Merthner prožívá osobní krizi. Na výletě v Paříži se s ním rozchází přítelkyně Anna. Porozchodový splín spolu s návratem do Budapešti roztočí v jeho mysli kolotoč vzpomínek a Tamás se snaží přijít na to, zda láska skutečně existuje jen tehdy, když ji ztratíme. Autobiografický snímek o zhrzeném filmaři je zároveň jízlivým i vtipným portrétem Maďarska posledních několika dekád. (HBO Europe)

horovska

Co jsou to vzpomínky a proč je není možné udržet? Mění se spolu s námi? Proč po letech vypadá starý příběh u každého z aktérů jinak? A co nám vlastně zbyde, pokud je ztratíme? Jízda labyrintem průhledů do minulosti, často bizarni, někdy vtipná, nápaditá a moderně svěží. Film, jež mne nenudil ani minutu, včetně civilního projevu hlavního hrdiny, kterého si raději scénárista a režisér v jedné osobě zahrál sám. ()

Hellboy

Jak absolventskej film z FAMU.. Není ničím výjimečnej, podobných příběhů a vzpomínek má každej z nás fůru. Pak už záleží jen na zpracování - a to je v tomto filmu naštěstí na dost slušné úrovni. ()

Radko

Celé zle. Chalan sa rozišiel s dievčaťom a celý film analyzuje doterajší život. Tak uťahane a nudne, že by to zabilo aj koňa. Sebastredné až na pôjd. Záver je tak mimo, že si na terapiu asi pôjdem pustiť Hegerkinu Levanduľovú. Pretože tam je oveľa výstižnejšie všetko, čo sa film nepríliš podarene snaží povedať. Ale hviezdičku (no dobre, dve) dávam za tento dialóg: A: "A čo je toto všetko?" B: "Reklamná agentúra. Záchod, aby som bol presnejší.". ()

Ephemeris

Už dávnejšie som bezvýhradnou milovníčkou maďarského filmu. Pri počinoch tohto typu jednoducho nemôžete snímky od našich južných susedov nemilovať! Takéto niečo môže vzniknúť len vďaka myšlienkovým pochodom pri brehu Dunaja v Budapešti, pri pohári Egri Bikavér kdesi uprostred pusty či pri ligovom zápase vodného póla. Ku*va dobrá nostalgická vec! Láska je zázrak a zázraky sú nepominuteľné. ()

pepo

Laska k toceniu filmov tu je obrovska, no zatienuje lasku k rozpravanemu pribehu. Hromada peknych napadov nakoniec vyusti v jeden velky gulas a film strati vlastnu cestu. Prvu polovicu som bol nadseny, potom znudeny az to vysumelo do prazdna. 5/10 ()

Marze

Film o 33letém Tamási Merthnerovi, který má zlomené srdce. V Budapešti si po návratu z Paříže začíná uvědomovat zmatečnou společnost. Jde osobní pohled režiséra a scénáristy Reisze, ale není to film kterému podlehnete kvůli vaší osobní slabosti. ()

radektejkal

Pochopil, zhodnotil, nemám se ale čeho chytnout, ani těch špatných veršů. Příslo mi to příliš programátorské, málo kreativní; mladý režisér nasadil svůj algoritmus - čím víc se odhaloval, tím méně zájmu vzbuzoval. ()

Dagoussek odpad!

Komedie? Ani nahodou...Drama? To rozhodně, ale nudné a to dost, postrádala jsem zde smysl a myšlenku, né, že bych to nepochopila, ale prostě mě to vůbec nebavilo a bylo mě úplně jedno, jak to dopadne, hlavně jsem už chtěla konec. ()

ilonaho

Pohlazení na duši filmařské, rodičovské, partnerské, teenagerovské i všech dalších... Doufám, že se objeví v distribuci alespoň pro malá kina! ()

woodsman

dost zaujimave pacilo sa mi to skakanie v case a ked sa vsetky postavi stretli na zachode a topka na konec scena na letisku ()

Renfield

Silné právě v těch jednotlivých vzpomínkách a jejich proměnách, následcích... Pole s levandulí, dveře, čtení básní v pokoji, kapela v autobuse a především setkání se třemi já na záchodcích. Takové srovnávání se s minulostí zažívá pravděpodobně každý, čímž si v těch vzpomínkách každý najde "tu svoji". Zajímavá kamera a výborný střih to drží i tam, kde se vzpomínky jako celek poněkud rozpadají, tedy ve druhé polovině. 70% ()

dragoliz

Špatné básně sú ďalším z mnohých príkladov výnimočnosti súčasnej maďarskej kinematografie, ktorú ťahá nastupujúca generácia mladých tvorcov. Okrem Gábora Reisza som už mal šťastie postrehnúť napríklad Mihályho Schwechtjeho a jeho Doufám, že příště umřeš, Benzínku Attilu Gigora alebo Rozkvetlé údolí. Špatné básně sú takým maďarským Marriage Story. Oba filmy sledujú vzťah v momente, kedy už je po jeho rozpade. Rozdiel je v tom, že Marriage Story to robí viac procedurálnym spôsobom a formálne pripomína skôr drámu (rozumej - to, čo sa hraje v divadle), zatiaľčo maďarský snímok je viac lyrický a je vskutku naozaj takou básničkou. Pozitívne hodnotím “odstrihnutie” Anny, film sa zameriava výhradne na Tamása. Jednak vďaka tomu funguje skvele ako osobná výpoveď a potvrdzuje svoju absolútne subjektívnu povahu. A zároveň si vôbec nekladie ambíciu hľadať vinníka, naopak - film sám o sebe funguje ako spôsob, akým sa autor vyrovnáva s rozpadnutým vzťahom. Niečo podobné, ako keď si človek v takejto situácii píše tie povestné špatné básničky. Autor sa hneď v úvode filmu spytuje, či všetko raz postupne vyprchá, alebo sa to pokazí v jednom konkrétnom momente. A rovnako tak, ako sa v chvíľach smútku s obľubou vraciame do minulosti, robí to aj autor a tklivo prechádza obrazmi zo svojej histórie. Prakticky pritom rezignuje na epiku... dôležité je zachytenie pocitov, ktoré musí človek ešte raz ochutnať, potom sa nimi otráviť, oplakať ich a nakoniec snáď usporiadať. Gábor Reisz je mega schopný autor, ktorý vie, čo chce točiť, a je dobre vidno, že je veľkým divákom a filmovým zanietencom. Najlepšie mu to ide práve v polovážnej rovine, keď pracuje so sebairóniou a pastišom. Jednu hviezdičku nedávam len kvôli momentom, kedy sa film predsa len musí pohnúť naratívne, a vtedy je trochu neohrabaný. Ale to bude iba lepšie! Snáď sa Hellboy neurazí, ak ešte zareagujem na jeho komentár, v ktorom píše, že ide o obyčajný prostý príbeh, ktorý je len nadštandardne natočený. Hmm, nie je to snáď jedna z vecí, vďaka ktorým je umenie umením? Že ukazuje dobre známe veci pohľadom, z ktorého ich ešte nepoznáme? Aspoň pár teoretikov už niečo také vyrieklo. Alebo má niekto radšej análne porno s fialovými ufónmi so štyrmi brmbolcami na čele... to by bolo dosť neobyčajné? Či ešte stále nie? Rešpekt do Maďarska :) ()

vojo

Jeden z najsilnejších filmových zážitkov na 45. LFŠ. Nielen o rozchode,nielen o stratených ilúziách a cieľoch a nielen o silnej vizualite. Buď vás tento film zdrapne, alebo nechá ľahostajným. Nič pre cynikov :) ()

BOURQUE

„Zlé básne“ je film o spracovaní skrachovaného vzťahu z pohľadu „vždy zamilovaného chlapa“. Preskakovanie medzi jednotlivými obdobiami detstva nie je zvládnutý dobre. Z hereckej stránky všade priemer, ani jedna postava neprevyšuje tú druhú. A ešte k tomu len Tamásov charakter je rozobraný, čo Anna, druhá dôležitá časť príbehu? Osobné hodnotenie: 70% (***) ()