Annabelle 3

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2019, 106 min

Určite lepšie ako The Nun alebo La Llorona, hlavne preto, že Annabelle je tu skôr za taký katalyzátor monster kabinetu a nekradne celú show pre seba. Zamrzí digitálny werewolf a nulový bodycount.(2.7.2019)

"Annabelle Comes Home" je tretím filmovým produktom, ktorý sa sústredí na bábiku Annabelle. A podobne ako naposledy, aj tentokrát tu máme dobrý horor s dobrou atmosférou, no špatnou technikou desenia. Ale o tom trošku neskôr. Najprv pozitíva. Naša hlavná filmová trojica je podľa mňa dobrá. Napriek tomu, že som videl kritiku na Danielle, tak mne nevadila. Spočiatku som si myslel, že bude otravnou kamoškou, ktorá sa tam priplichtí, no postupne sa jej postava vyvíjala asi najviac zo všetkých. Okey, najprv je trošku otravná a rozhodne vieme, že tú miestnosť otvorí a aj, že Annabelle pustí von. Nepozeral som trailer, no ak by to tam aj nebolo, vedeli by ste bez pochyby určiť, že to urobí. No má určité spomienky, ktoré bolia a veľmi sa mi páči jej priateľstvo s Judy. Vie ju motivovať, (istým spôsobom) majú aj niečo spoločné a funguje to. Scénky čo majú spolu ma často bavili. Rovnako aj keď je zavretá v pivnici Warrenovcov a scénky s obrazovkou alebo pianom sú okey. Keby tak len film využíval inú techniku strašenia ako skákačky. Našťastie tam nie je veľa falošných a to je mi aspoň útechou. Keď chcú desiť, tak aspoň sa snažia o skutočné desenia. Miestami film pôsobil už trošku ako paranoja. Ale v dobrom. Rozhodne ma vedel dostať do príbehu. Mary Ellen je tiež celkom okey a tým, že film pracuje hlavne s tromi postavami, vedia do toho niečo pridať. A celkovo to funguje veľmi dobre. V závere som dokonca prejavil aj trošku ľútosti voči Danielle. Aj keď som jej motívom rozumel, tak samozrejme spôsobila obrovský problém. Ale našťastie všetko dobre dopadne a aj narodeniny budú krajšie než som čakal. Myslím si, že ide o dobrý horor a som rád, že som ho videl. Hodnotenie: B(29.6.2019)

Ed a Lorraine Warrenovi- Dnes již zesnulý pár paralelních vyšetřovatelů. Byli to hrdinové nebo podvodníci? Tak jako tak se minimálně stali hrdiny filmu V zajetí démonů, který se s klidným srdcem dá označit jako jeden z nejlepších horrorů tohoto desetiletí.Z povedeného filmu se stal také i finanční hit, který definitivně položil základy nové horrové série, která by se krom klasických pokračování měla dočkat i spin-offů. Kromě ještě lepšího V zajetí démonů 2 jsme se tak mohli dočkat spin-offů La Llorona , Sestra a především trilogie Annabelle, která se aktuálně dočkává svého závěru. Annabelle se skutečně dočkala dohromady 3 filmů a i když jsem v těžké menšině, mám obě dvě Annabelle rád. Jednička v režii kameramana původního V zajetí démonů Johna R. Leonettiho sice kvalit jakýchkoliv ostatních filmů z tohoto světa (kromě La Llorony, kterou zvlášť dvakrát nemusím) nedosahuje, je to ale pořád slušně natočená záležitost se sympatickým hlavním párem a super Alfre Woodardovou. To dvojka je jiný kafe, tu si vzal na starost šikula David F. Sandberg, který dal Annabelle trochu jiný směr kde se ani tak netlačí na lekačky kterých je ve filmu minimálně jakou spíš na mrazivou a trošku depresivnější atmosféru. No a trojku si vzal na starost režijní debutant Gary Dauberman, který už však napsal scénář právě k Annabelle 2 a k dalšímu spin-offu ze Conjuring světa Sestře. Na jednu stranu byl se asi zdálo jako risk svěřit tenhle projekt do rukou debutantovi, na ten druhý je ale Dauberman se sérii už seznámený, James Wan mu jako producent pár rad dal a především si Wan dává pozor aby spin-offy dostávali talentovaný tvůrci (jenom díky tomu jsem ještě nezatratil V zajetí démonů 3 v režii Michaela Chavese, který točil i La Lloronu). Natočil Dauberman důstojného nástupce, další fajnový horror a snad i potencionální kvalitní příslib do budoucnosti Conjuring světa? Na rovinu řeknu, že jsem se Annabelle 3 spokojený. Ne nadšený, ne nějak šokovaný ale spokojený. Dauberman naštěstí zůstal i jako scénárista a přišel se zápletkou, která se odehrává přímo po událostech prvního V zajetí démonů a Annabelle už je tedy ubytovaná ve sklepě. Díky tomu se opět hraje s Warrenovými a perfektní Patrick Wilson s perfektní Verou Farmigou se díky tomu vrací, ve finále jsou ale filmu přibližně jen 10 minut a hlavní děj se točí kolem dcery Warrenových Judy. Tu si zde střihla Mckenna Grace a naštěstí má celá série V zajetí démonů už od prvního dílu to štěstí, že si vždy najde nejen slušné ale přímo hodně kvalitní dětské herce. Mckenna Grace se k nim nejenom může v klidu přiřadit, ona dost možná končí i v TOP 3 dětských herců celé série. Na takovou Talithu Bateman z druhé Annabelle nebo Madison Wolfe z druhého V zajetí démonů bych si asi pořád vzpomněl spíš, Mckenna je ale sympatická, dokáže se popasovat s rolí šikované dcery paralelních vyšetřovatelů u kterých se svět hádá jestli jde o hrdiny nebo podfukáře a zároveň Judy tak trochu podědila matčin dar vidění a pochopitelně z toho není tak nadšená. Grace naštěstí dokáže fungovat jako dcera Wilsona a Farmigy a dokáže je po většinu děje zastoupit. Očekávaný strach, že budu co nejvíce vyhlížet manžele Warrenovy se tedy nenaplnil a vlastně bych si s Judy v podání Grace dal klidně další film. Jestli se staví V zajetí démonů 3 nebo třeba i někde jinde (Annabelle 4 se pravděpodobně bude odehrávat před událostmi trojky, možná i jedničky aby v tom zase byl trochu větší bordel ale Dauberman slibuje zajímavý námět) uvidím jí rád. Judy ale není jedinou hrdinkou tohohle filmu, protože tenhle film má hned 3 hlavní hrdinky (4 pokud počítáte Annabelle). A i když je Annabelle pořád nejvíc cool filmovou horrovou panenkou od Chuckyho, nějaký výrazný charakterní vývoj nečekejte (Hehe), proto se přesouváme k dalším dvou postavám. Jedná se o chůvu Judy jménem Mary Ellen v podání Madsion Iseman a poté její nejlepší kamarádku Danielu v podání Katie Sarife. Iseman je sympatickou a přitažlivou protagonistkou, která je opravdu tou pravou chůvou za všechny prachy. V podstatě zajímavější je ale postava Daniely. Z trailerů se může zdát, že právě ona bude ten typ ,, debilní horrové postavy, která kvůli své nešikovnosti vše posere a ve finále za to zaplatí´´. Jenomže trailery v tomhle ohledu solidně klamou tělem a ve finále je Daniela dost možná nejzajímavější postavou. Prošla si ztrátou, vyčítá si jí a chce jí nějak zvrátit. Má logickou motivaci, nechová se hloupě, k Judy si dokáže vytvořit vztah a především když pochopí, že udělala chybu pokusí se jí spravit. Zatím co jednička v Annabelle měla za hlavní protagonisty manželský pár a dvojka poté mladé holčičky ze sirotčince, hlavními hrdinkami trojky jsou dospívající ženy, která má každá svůj problém (pochybní rodiče, ostýchavost, rodinná ztráta...), které ale musí hodit za hlavu aby si stihli popasovat s démonickou panenkou a teprve poté si je vyřešit. Zaslechl jsem výtku, že se v podstatě první polovinu Annabelle 3 nic neděje.Že se zde tady snad až příliš vyvíjí vztah tří hlavních protagonistek. Tenhle fakt ale naopak beru jako klad, jelikož si divák následně k hlavním hrdinkám snadněji najde cestu a dokáže se vcítit do jejich chápání. Tenhle fakt bohužel není u horrové konkurence úplnou zárukou, takže je fajn, že tady to je. Dauberman jinak jako režisér nezklamal, spíše naopak potěšil. Annabelle 3 sice nějakými novými revolučními lekačkami nebo celkově děsem nepřekvapí, jenomže pořád se hodně dobře pracuje s atmosférou, pořád je tu strach o postavy, pořád jsou ty lekačky použity smysluplně a především je tam plno krásných vizuálních nápadů. Annabelle 3 ale odkáže představit i několik nových démonů, kteří by se také mohli dočkat vlastních spin-offů. Za historii série jsme tu měli démony jako Annabelle, Valaka, La Lloronu, Crooked Mana (jeho sólovka už se taky kutí) nebo Bathshebu Shermanovou, zde se ale objeví Ferryman, vražedná Nevěsta, japonský démon Oni a vlkodlačí Hellhound. Každý z těhle démonů je něčím zajímavý a u pár z nich by ten spin-off vlastně dával i smysl (především japonsky stylizovaného Oniho bych chtěl hrozně rád!). Možná se nikdo z nich nedočká až tak velkého prostoru, v rámci několika pár minut ale nezklame žádný z nich. Annabelle 3 ukazuje, že se pořád dá se sérii V zajetí démonů nějak pracovat. Nějaká revoluční žánrovka, nejlepší spin-off nebo snad nejlepší Conjuring film nedorazil, přesto dorazila povedené horrové pokračování, které sice nepřekonalo Annabelle 2, za to ale překonalo alespoň Annabelle 1. Pokud Dauberman opravdu pro Annabelle 4 přijde s dobrým námětem tak se začínám pomalu těšit... a vůbec by mi nevadilo kdyby zůstal u režie!(29.6.2019)

Komentář obsahuje lehké (?) spoilery. Už mě unavují "super nebezpeční" duchové, kteří štěkají, ale nekoušou, a stejně tak mě unavuje promarněný potenciál Annabelle. Jako já chápu, že nemůžu čekat hromady mrtvol, když se ve filmu objeví 6 postav (přičemž 3 tvoří Nesmrtelná Rodinka), ale aby nezemřel vůbec nikdo, a aby k zastavení Annabelle stačilo přibouchnout sklo, tak to mě vážně dožralo. Že by pokus o horor pro celou rodinu? To, že se třetí "Annabelle" vydala spíše cestou "Conjuringu", jí sice prospělo (minimálně, co se atmosféry a jako struna napínavých momentů týče), ale když se o "nejlepší" momenty stará mamlasoidní polo-kluk, tak je něco špatně. Hodnocení universa od nejlepšího: C2 - A3 - C1 - A1; zbytek jsem neviděla a vzhledem k průměrnosti možná ani neuvidím.(27.6.2019)

"I like your doll." Po projekci tolik pocitů. A všechny pozitivní. Já si zkrátka cením Conjuring Universa více než kteréhokoliv jiného. Já se na tento již sedmý film v pořadí velmi těšil. Hlavně na to, že tentokrát se vrátí i dvojice Eda a Lorraine Warrenových. Očekával jsem mnoho, a jsem s výsledkem naprosto spokojen. Genialita prvního Conjuring (2013) nepřekonána. Strašidelnost druhé Annabelle (2017) asi taky ne. Přesto pokračování funguje tak jak má. Děsivý koktejl stále funguje a funguje tu mnohem lépe než kupříkladu u první Annabelle (2014) nebo u La Llorony (2019). Rodinná idylka se rozbíhá a rodiče nechávají dceru doma. Její sexy chůva (Madison Iseman) nemá skoro tušení, co proslulí démonologové schovávají ve sklepě. Ovšem její trhlá kamarádka ano a tak vypustí jedno zlo za druhým po celém domě. Líbí se mi, že Annabelle je pouze jakýsi předobraz všeho, ale zla v předmětech v muzeu je hodně a jakmile se s duchy slečny nepohodnou je zle. Všechny zlé entity jsou venku z vězení a dají třem hrdinkám noc na kterou jistě nezapomenou. Líbí se mi, že tvůrci nezapomněli na odlehčení a několik se jich tu najde. Líbí se mi dobová scéna a nasvícení scén. Líbí se mi odkazy na hlavní sérii. A líbí se mi hrátky se světly, která tuhle sérii proslavila. Lekačky a atmosféra je naprosto perfektní a já si užíval další chvíle strachu v nej(ne?)bezpečnějším domě na Zemi. Myslím, že tvůrcům se velmi povedlo napodobit odkaz Jamese Wana a výsledek je super film, který do série zapadne. Navíc ho kvalitativně řadím v sérii velmi vysoko. Bod navíc pro dvojici Farmiga a Wilson, který jsou prostě famózní. Vyčítat filmu úmrtnost postav mi přijde zcela zcestné, protože první V zajetí démonů na tom bylo podobně. Jediné body dolů za to, že nenechali oblíbeného Patricka zpívat a že mi chybí potitulková scéna. Annabelle 3 se povedlo, co třeba jiným univerzům ne. Chci si to zažít znovu hezky od začátku. [Csfd projekce40] (90 %)(27.6.2019)

• - Když si Judy (Mckenna Grace) zapne televizi, můžeme vidět, že nějaká rodina dostala panenku, která má podobu skutečné panenky Annabelle. Tuto panenku dostala holčička Annabelle v předchozím díle Annabelle 2: Zrození zla (2017) od svých adoptivních rodičů. (Mytopyr)

• - Natáčelo se od 15. října do 14. prosince 2018 v Kalifornii a v Georgii. (Varan)

• - Spoiler: V jedné scéně, když hraje televize, si můžeme v televizi všimnout hadrové panenky. Panenka vypadá jako Annabelle ve skutečnosti. (mattyna)