Zač nás trestáš?

(festivalový název)
  • Rakousko Womit haben wir das verdient? (více)

Ateistce a feministce Wandě se celý život obrátí vzhůru nohama, když jí její pubertální dcera Nina sdělí, že se rozhodla přestoupit na islám. Nina si teď říká Fatima, nosí šátek a začíná okamžitě žít halal – se vším všudy, alhamdulillah! Otevřenost této liberální rodiny vůči okolímu světu je nyní podrobena zkoušce. Rozdílné pohledy na svět na sebe začínají narážet, úhly pohledu se mění. (Das Filmfest)

silentname

"Womit Haben Wir Das Verdient?" je opäť komédiou, ktorá zoberie rodinu do situácie, s ktorou sa nevedia vnútorne vyrovnať a hľadajú v sebe vnútornú silu, aby to nejako dokázali prekonať. Tieto koncepty síce sú už celkom staré, ale na druhú stranu sa nikdy reálne moc nemajú ako obohrať. Vždy môžeme prísť s novou situáciou a novými možnosťami. A tentokrát sme v ateistickej rodine, kde dcéra konvertuje na Islam. A komické situácie môžu začať. Osobne poviem, že medzi situačnými komédiami s týmto konceptom je toto jedna z mojich menej obľúbených. V prvom rade za to môže naša hlavná predstaviteľka Nina. Ktorá je rozhodnutá, že Islam je cesta a je potrebné, aby tým všetkých okolo seba začala otravovať a tváriť sa, že je niečo viac než všetci ostatní. Viem jej celkom porozumieť, no spôsoby, akým jedná so svojou rodinou, ako ich postaví pred hotovú vec a správa sa pubertiackym spôsobom z nej nerobia veľmi sympatickú postavu. Reálne na mňa viac pôsobila ako niekto, kto chce skôr všetkých okolo seba nasrať, než ako keby to všetko myslela úprimne. A postupom času to tak bude pôsobiť ešte viac. Ako by to bola skôr cesta protestu, než cesta viery. A to je trošku problém. Viac osobne som fandil jej mame. A hoci má so svojou dcérou problémy a rozdielne názory, veril som jej, že sa chce ku svojej dcére opäť dostať bližšie. Je tu jedna skvelá scénka, kde je Nina okríknutá, že by sa mala k svojej mame správať s väčšou úctou. A to som si myslel aj ja. Ostatné postavy sú celkom okey, no nemám pocit, že by toho priniesli až tak moc. Myslím si, že buď potrebovali viac času, alebo tam dať menej postáv. Ale keď film reálne dospeje ku svojej pointe, tak musím úprimne zhodnotiť, že ide o dobrý film, ktorý stojí aspoň za jedno pozretie. Vrátil by som sa k tomu. Asi nie. Myslím si, že je vonku veľa lepších komédií, ktoré využívajú náboženstvo alebo rasizmus ako odkaz. Toto je skôr jemný nadpriemer. Hodnotenie: B- ()