Žár (neoficiální název)

• Austrálie

Horor

USA / Kanada, 1981, 91 min

• MontyBrogan

Musím priznať, že som sa bavil viac, ako pri tom nepárnom dni v týždni, ktorý bol natočený o rok skôr... Ale na druhej strane, išlo o menej seriózne pôsobiaci počin, s vraždami natočenými divne, nevkusne a nereálne. Chcieť však od nekompromisného béčka opak by bolo asi naivné. A fanúšikom do červena zafarbených zákutí žánru sa tvorcovia istotne zavďačili početnými gore (a whore) scénami. No ja som si uvedomil, že to čo ma tu zaujalo, je skôr príbeh o nadržaných adolescentoch v lese, kde by sa pokojne mohlo riešiť, či je viac úchylný miestny outsider, ktorý očumuje dievčatá bez ich vedomia, alebo pseudo macho, ktorý ho šikanuje. Načasovanie všetkých naivne prevedených vrážd sa totiž dalo vytušiť príliš jednoducho, aby sa zachovalo potrebné napätie. A ani tie cca dve ľakačky ma nepresvedčili, že tomu tak nie je. Preto som mal chuť vystrihnúť násilné scény a predstaviť si The Burning ako béčkového zastupiteľa psychologického filmu, s prvkami generačnej výpovede. V tom prípade by dnes na čsfd pravdepodobne nemal 327 hodnotení, ale len 27, jedno by bolo každopádne moje, a možno vyššie. Pretože keď mi na horore vadí iba jedna vec, a to sú hororové scény, bude zrejme niekde chyba. A netvrdím, že nie vo mne.(20.5.2015)

Rok 81´ byl pro slasher velice plodný. Kromě druhého Friday the 13th a taktéž druhého Halloweenu přišel na svět i Antropophagus, Vrah Rosemary a v neposlední řadě taky tenhle neprávem zapomenutý klenot. Když se řekne The Burning, automaticky si vzpomenu na brutální scénu s vorem, kde šílený Cropsy vykydlí hned 5 táborníků. Bohužel je to i jediná scéna, kde gore Toma Saviniho dostane tolik prostoru. Je tu ale naštěstí parádní atmosféra lesů, ve kterém je dostatek strachu i přes den. Logika jde stranou, ale je více než jasné, kdo je jeho divákem: hororový maniak hltající Pátek třináctého či Sleepaway Camp, a ne žádný pseudointelektuál. Pro tuhle sortu diváků to bude jen další tupá vyvražďovačka, ale pro fanoušky tábornických slasherů je Žár doslova povinností.(16.6.2010)

Tak tohle je bomba, ještě před tím než začal Jason kuchat omladinu, byl tu Cropsy. Tahle vyražďovaná se povedla, gore je perfektní, postavy sympatický, prostředí tajuplný a je vidět že někomu, krásná příroda nesedla. Jenom je škoda, že to neni delší a taky, že tam neni víc mrtvol, pač tenhle horor je takovej dědeček všech letních táborů, ve kterých se vraždí. Navíc vidět film v dnešní hd kvalitě, to je fakt něco krásného. Cropsy vypadá neskutečně hrůzostrašně a je neskutečně sebejistý, vraždí i přes den a nebere na nikoho ohled. Ten soundtrack, mi trochu připomínal Věc, ale neberu to jako vykrádačku. V podstatě nelze nic vytknout, snad jen, že nevzniklo víc pokračování, ten potenciál ten byl.(4.11.2016)

Sice typická táborová vyvražďovačka osmdesátých let, která je však překvapivě lepší než její mnohem slavnější vzor "Pátek třináctého". Zdařile hororová atmosféra s několika nezapomenutelnými momenty a vskutku děsivým řezníkem, který sice pracuje jen se zahradnickými nůžkami, ale o to lépe s nimi umí zacházet.(16.8.2010)

Slashery nejsou a nikdy nebyly mým nejoblíbenějším subžánrem, protože mi po čase neuvěřitelně splývají, ale tohle se mi celkem líbilo. Až se docela divím, že se The Burning nedočkal pokračování, slušného záporáka by na to měl. Všechny vraždy jsou páchány zahradnickými nůžkami, což imho nepřináší zrovna pozitivní důsledek - jsou si všechny dost podobné. Tedy až na Eraserheadem vzpomínanou akci na voru, tu jedinou si budu pamatovat po delší dobu. Atmosféricky je film povedený (především na začátku a na konci), první polovina by mohla být dějově bohatší, ale dá se to vydržet. The Burning je prostě důstojným zástupcem kempového slasheru osmdesátých let, nic víc a nic míň.(18.8.2008)

• - Na scénách vražd se podílel mistr svého oboru Tom Savini. (Flipnic)

• - Film byl řadu let ve Velké Británii zařazen na seznam tzv. "videonasties" filmů, tedy filmů zakázaných pro zobrazování násilných scén a brutality. (Flipnic)

• - Tom Savini vytváral masku Cropsyho 3 dni. (beso74)