Reklama

Reklama

Žár

(neoficiální název)
  • USA The Burning (více)
Trailer

Obsahy(1)

Neoblíbený táborový správce se stane obětí kanadského žertíku, který se však nečekaně změní v tragédii. O pět let později se hrůzně znetvořený muž vrátí na místo tragédie a mezi novými táborníky, kteří jeho příběh znají jen coby zábavně děsivou historku od táboráku, rozpoutá svými ostře nabroušenými zahradnickými nůžkami hrůzostrašný masakr. (nash.)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (96)

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Naprostá klasika "slasher-tématu", která je příznivci opěvována, ale mnoha dalšími diváky kritizována. Film je tak jedním z nekontroverznějších slasherů v dějinách vůbec. Já se rozhodně po shlédnutí řadím do první skupiny. Tvůrci využili v té době již nastavených klišé, která má každá "správná" vyvražďovačka mít. Vypůjčili si řadu "obsahů" z již vzniklých filmů tohoto druhu, ale nejedná se o bohapustou vykrádačku, nýbrž velice kvalitní horror, který ovšem divák musí posuzovat v rámci žánru. Při sledování filmu je třeba vypnout mozek a nepřemýšlet nad nelogičnostmi a detaily. Pak divák dostane jednak docela značnou porci vykreslení toho, jak to na takových "skautských táborech" vypadá a chodí (zde mi to připomínalo spíše jakýsi polodokument o mládeži na letních táborech), a jednak dinamický vyvražďovací nářez. První část filmu je sice zdánlivě o ničem, ale faktem na druhou stranu je, že ani jeden Pátek 13 (ze kterého si film bere rozhodně nejvíce) nevykreslil atmosféru letních táborů tak dokonale. Od první vraždy v táboře se pak již odvíjí v celku brutální napínavá jízda, kde můžeme obdivovat Savinyho na svoji dobu skvělé gore-efekty ( i když často krátce střižené a ne tak dlouze "mučivé" jako v perfektním Prowlerovi (1981)), napětí, děs, skvělé využití temnoty, temných zvuků a hudby, pár lekaček, gradující bezvýchodnost situace a napětí, atd. Pro mne osobně opravdu perfektní, kvalitní a velice zábavný slasher, kterého je mi upřímně líto, že tak beznadějně v dějinách horroru zapadl ... (ženskou postavu vedoucí tábora si zahrála krásná Leah Ayres, která později hrála po boku Van Damma ve filmu Krvavý sport (1988)). ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Rutinne splácnutá vyvražďovačka, jedna zo známejších odpovedí na Friday the 13th. Teenagerov v kempe masakruje spálený maník so záhradnickými nožnicami. Po sľubnom rozjazde následuje nudná prvá polovica, v ktorej sa prakticky nič nedeje a po nej zúčtovanie s príjemnými gore scénami. Film bol vďaka nim v mnohých krajinách zakázaný. Z celkového hľadiska však snímku nerobí nič výnimočnou. Priblblé dialógy a béčková syntezátorová hudba. Friday the 13th bol produkčne profesionálnejší. Debut vtedy ešte mladých filmových nadšencov (scenár + produkcia) Harveyho a Boba Weinsteinových. Na dve sekundy sa v ňom objaví Holly Hunter. ()

Reklama

JFL 

všechny recenze uživatele

Nad "The Burning" by Carol Clover hodně zaplakala. Vlivná filmová teoretička přišla s dnes široce používaným konceptem final girl a etablovala slasher jako subžánr pozitivně se nabízející feministickému pohledu. Na ni navazující studie, jako třeba práce Richarda Nowella dokládají, že i producenti slasherů v reakci na dobový trh vyloženě počítali s ženským publikem a žánr tak záměrně zabydlovali aktivními hrdinkami i dílčími motivy rezonující s ženskou částí publika. Oproti tomuto dobovému kontextu představuje "The Burning" fetišisticky násilnický a sveřepě misogynní protipól. Film se při tom vzpírá kauzalitě a vnitřní logice, ale právě že drží pohromadě svým opovrhováním ženami a jejich objektivizací. Dívky na smíšeném letním táboře jsou nahlíženy šmíráckou optikou a z jednotlivých situací vycházejí především jako coury, které dělají cavyky, ale při tom všechny myslí jen na sex. Samotného ústředního vrahouna pak má pohánět touha po pomstě za to, že mu parta namistrovaných kluků způsobila děsivé popáleniny, což tedy řeší tím, že místo aby likvidoval šikanující macho borce v táboře, tak radši primárně zabíjí dívky. Že by to vše nějak souviselo s tím, že tenhle biják produkoval i napsal Harvey Weinstein? ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Slasher z kategorie těch nejohranějších/ dobře vygradovaná tábornická rubačka. Parta týpků se pomstí zvrhlému správci dětskýho tábora tak, že ho omylem upálí zaživa. Když už, tak ho ale měli dorazit, protože takhle se o x let později vrací zabíjet... zahradnickýma nůžkama a v několika případech i celkem dost rafinovaně. Na efektech dělal sám velký Savini, takže zapomeňte na nějaký velký náznaky:) Jinak holky v tomhle filmu jsou ošklivky, hudba není tak zlá jak se tady povídá (dokonce jedna stylová country vyhrávka), vrahův osmažený obličej se drží v tajnosti až do úplného závěru (až na jeden malý moment), dojde na hustou vodáckou vochcávku, jo a Glazer je fakt týpek:D No s podivem, že z toho nikdy nevznikla série. (stopáž hodnocené verze: 01:31:27, screeny) ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Slashery nejsou a nikdy nebyly mým nejoblíbenějším subžánrem, protože mi po čase neuvěřitelně splývají, ale tohle se mi celkem líbilo. Až se docela divím, že se The Burning nedočkal pokračování, slušného záporáka by na to měl. Všechny vraždy jsou páchány zahradnickými nůžkami, což imho nepřináší zrovna pozitivní důsledek - jsou si všechny dost podobné. Tedy až na Eraserheadem vzpomínanou akci na voru, tu jedinou si budu pamatovat po delší dobu. Atmosféricky je film povedený (především na začátku a na konci), první polovina by mohla být dějově bohatší, ale dá se to vydržet. The Burning je prostě důstojným zástupcem kempového slasheru osmdesátých let, nic víc a nic míň. ()

Galerie (62)

Zajímavosti (20)

  • Matka producentov Harvey Weinsteina a Boba Weinsteina, Miriam Weinstein, sa taktiež spolupodieľala na natáčaní tohto filmu, a to ako pre-produkčná asistentka. (beso74)
  • Herci nedostávali kostými, tak většinou používali věci ze svého šatníku. (Chatterer)
  • Poslední scéna filmu se měla odehrávat v jeskyni, ale kvůli problémům se lokace v poslední chvíli musela změnit. (Chatterer)

Reklama

Reklama