Švédi z osady

Swedes from the Slum

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2018, 79 min

Dosť zaujímavá cesta zo Švédska späť ku koreňom. A tie korene nie sú nijak lákavé - osada pod Krásnou Hôrkou alebo inde nebýva cieľom zahraničných návštev hľadajúcich pokrvné príbuzenstvo. Prvé stretnutie bolo celkom vlažné, keď matka poriadne nevedela, kto by mohol byť otcom a odhadovalo sa to len podľa toho, kto vtedy práve nebol v base. Druhé stretnutie už bola celkom iná káva a slzám sa neubránili ani adoptívni rodičia, keď to videli vo filme. Našťastie (aj pre film), tie osadnícke rodiny nie sú tou úplnou spodinou, ich domy nie sú úplne chatrče a pred návštevou si viditeľne urobili poriadok aj v okolí. Tretie stretnutie v Pošte pre teba, to sa musí vidieť. –––– No, a že sa dajú deti z ústavov zachrániť! A to by som nemala povedať, ale vtedy u nás cigánov aj tak nikto nechcel. –––– Myslím, že moji rodičia ma zachránili pred zlým životom. –––– Toto ja už nikdy viac nebudem robiť!(22.7.2019)

Skvelý trpkosmiešny dokument o troch šťastlivcoch počernej pleti. Tej pani doktorke by mali dávať mesačné provízie z platu..(23.7.2019)

Veľmi príjemný, prekvapivo úprimný dokument aj so scénami, ktoré by možno niekto vyhodil ako nevhodné, s jemným komentárom chronologicky rozpráva o stretnutí dvoch svetov. Bez umelých zásahov, nevysvetľuje, nemoralizuje, nedokresľuje, proste len sprevádza a ukazuje, a esteticky to zvláda tiež veľmi dobre.(5.4.2020)

Zaujímavý dokument o rómskych deťoch, ktorí sa po rokoch vrátili do svojej vlasti, aby spoznali svojich biologických rodičov. Jeden z nich chodí na Slovensko pravidelne, dokonca sa naučil po slovensky. Jediné, čo by som vytkol, je krátka minutáž :)(24.1.2019)