Neonový býk

• Brazílie Boi neon (více)

Pohledný kovboj Iremar, tanečnice Galega a její malá dcera Cacá žijí v divokém a smyslném světě brazilského rodea. Domovem provizorní rodiny je náklaďák, ve kterém převážejí býky na další štace. Životy lidí a zvířat se na brazilském venkově prolínají v živočišné směsi vášně a naděje. Skrz prach a pot tvrdé práce probleskují sny o budoucnosti, barevné a zářivé jako mytický Neonový býk. (Aerofilms)

Marigold

Milá kuriozitka, která stojí na docela prostoduchém nabourávání macho stereotypu, fajn, ale nijak oslnivém vizuálu a mátožné atmosféře, kde šití je vlastně stejný rajc jako stahování býka do písku. Fóry s honěním koně a textilková pregnant soulož přesně ten typ scén, které dělají festival, celek spíš zapomenutelný film nesporně talentovaného režiséra. #kviff2016 ()

Jhershaw

Nechápu ten hype kolem, tohle je typická festivalová jakože umělecká nuda. Film rezignuje na příběhovou kostru, místo toho nám prezentuje sled nesouvisejících scének jakože ze života, víceméně o ničem a s nezajímavými hrdiny. Odhaduji, že většině zůstanou v hlavě tři momenty: brazilská depilace, jak honili koně, a dlouhá sexuální scéna. ()

Slarque

Vaquejada mi sice připadala jako úplně pitomá zábava, ale nejsem Brazilec. Je to takový festivalový film, který se tváří skoro jako dokument ze života lidí kolem téhle brazilské variace na rodeo. Děj tu není žádný, jen pár lidiček, které vás mohou, ale nemusí zajímat. Každý se svými drobnými či většími zvláštnostmi. A trocha sexu jako zpestření životní (i divácké) nudy. ()

Marze

Po většinu této koprodukce se popostrkují býci a dělá reklama na rodeo. Připadal jsem si při sledování jako býk, který je vláčen z místa A na místo B. Postavy jsou genderové stereotypy. Na druhou stranu zde jsou expresionistické barvy a grafická smyslnost. a je to sexuálně provokativní. Režisér má nepředsudečnou sympatii pro lidi, kteří žijí na nejzazších okrajích společnosti. ()

poz3n

Naprostá sebeparodie na téma festivalový film. Nejen že Neonový býk nemá vůbec žádný děj. Zásadnějším problémem je, že nemá ani náznak jakéhokoliv konfliktu. A základem pro každé filmové dílo je právě přece konflikt. 100 minut, které plynou totálně odnikud nikam. Směšná manýra, která si hraje na umění tím, že někam položí kameru a pak udělá 4 minutový záběr, ve kterém postava nic nedělá. Když si představím, že bych za tohle zaplatil, hořce bych litoval. 1/10 ()

filmsim

Bezčasí na brazilském venkově. Výborně vykreslená atmosféra života jednotlivých postav, které však postrádají hloubku a celý film plyne bez hlavního protagonisty a s minimem dialogů. Dokumentaristický styl vyprávění se zde nezapře a to především při záběrech skotu a "pozorování" všednosti dnů brazilských kovbojů. Tento snímek sice neoplývá nějakým posunem dopředu či vrcholícím dějem, nejde tu o postavy, ale o život, který žijí a film ho dokáže velmi dobře prezentovat v celé své nudnosti a nezájmu o jakoukoli změnu i přes jasné sny a touhy všech charakterů. Vizuální stránka je velmi opojná, každý záběr má něco do sebe a tento zajímavý barevný styl dopomáhá se po celou stopáž nezačít nudit. Občas se objeví nějaká více či méně znepokojivá scéna, ale není to nic, na co by průměrný festivalový divák jako já, nebyl zvyklý. Nejedná se o film, který by člověk musel vidět, ale na druhou stranu snímek stojí na vlastních nohách a dokáže svým tématem zaujmout. Můj první celovečerní brazilský film a nejspíš ne poslední. 6.5/10 ()

kaylin

Nemám tyhle filmy moc rád. Oni se vlastně nesnaží o nic víc, než zachytit zajímavé lidské osudy, nebo zajímavý druh života jako takového. To se zde daří, ale mně ten film prostě nic nedává. Je to dobré, je to překvapivě velmi kvalitně natočené, ale z tohohle filmu mi v hlavě zůstane málo, i když ta finální erotická scéna byla povedená. ()

honajz2

Buď je to parodie na bezobsažné artové filmy nebo je to přehlídka režisérových úchylek (+bezobsažný "artový" film). Celý film se točí okolo jedné úchylné rodinky, jejíž nejnormálnějším členem je dcera, která evidentně touží po lásce svých rodičů, kteří ji jí vůbec neprojevují. To by mohlo být nosné a silné téma, jenže za celý film jsou tam jen asi dva náznaky, že tomu tak je a jinak se k tomu film vůbec nevrací. Proč taky, že jo... Pak tu máme maminku, která vypadá jak bývalá šlapka a taky se tak i chová. Jediné dvě zapamatovatelné scény jsou ty, kde si depiluje bobra a druhá, kde jí dcera líže... doplňte si sami. A pak je tu úžasný tatínek, který sice má... manželku? přítelkyni? Každopádně si vyrábí figurínu (asi) "dokonalé ženy" a evidentně je sám úplně mimo, někdy si ho honí u ulepených a natržených stránek nějakého starého pornočasopisů, pak ho jde vyhonit koni (což v tom filmu trvá asi 2 minuty) a v závěru se seznámí s jednou těhotnou ženskou, s kterou má pak taky sex (což trvá asi 5 minut). A vše krásně detailně zobrazeno. No nádhera. Na to nemá ani Gaspar Noé... A já blbec čekal jakýsi obraz brazilské společnosti, ale pokud je opravdu takový, tak jsou všichni úchyláci, pedofilové a zoofilové, bez výjimek, čemuž zrovna nevěřím. Největší problém ale je v tom, že Neonový býk nenabízí nic zajímavého, příběh to nemá, z bodu A do bodu B to nejde, postavy jsou nesympatické a jejich motivacím člověk ani trochu nerozumí, je to strašně nudné, je v tom spousta zbytečně dlouhých scén... Teď už bych mohl zopakovat jen první větu svého komentáře. Co mi tenhle otravný lartpourlartismus chtěl říct? Co mi ten film měl dát? Evidentně jen to, že v Brazílii jsou všichni úchylní... Hvězdičku dávám je za precizní kameru Diega Garcií, škoda jen, že mrhal čas u takové kraviny. Díky Bohu za rychoposuv, bez něj bych tohle prospal. A možná o tom pak měl i lepší mínění. 1* ()

Numinek odpad!

Nerada dávám odpad, protože každý film si zaslouží alespoň něco už za tu práci, co do toho všichni dali.. jenže tohle bylo vážně hrozný. Pár "kontroverzních" scén co v tom bylo mi připadalo jen jako zoufalý pokus dělat se něčím originálním a šokujícím. Scény byly tak dlouhý a nudný, že jsem se několikrát koukla na hodinky, ačkoliv to v kině normálně nedělám. Nechápu proč byl tenhle film natočený a co dělal ve Varech. Uf. Howgh. ()

midget

Honění koní, těhotenský sex, permanentní týrání zvířat, erotický tanec s koňskou hlavou atd. Přehlídka přímočaře naturalistických scének bez koncepce. Čistá, ale solidně podaná artsploitation. ()

andrii

Rohatý naběrač vibrujících lidských vášní. Hypnotismus křesající t/o/ur. Kočovníci, tuláci bytí. Krajináři, uvázaní v běhu p/r/ovozu dní. Uvolnění intimitou nocí. ()

pytlik...

Páč podobný věci jako rodeo vůbec neznám, představoval jsem si něco na způsob býčích zápasů, a řekl jsem si, že film vypínám v okamžiku, kdy tam budou týrat zvířata, páč to fakt nesnáším. Lidi ať si mezi sebou dělaj, co chtěj, to mě nějak netrápí, ale tohle mi vadí. No a vypnout jsem ho nemusel, tohle rodeo je spíš zábavná záležitost, dá se přirovnat k podrážení nohou mezi klukama ve škole, takže se při něm i samotnej býk celkem nachechtá, pokud má smysl pro humor. Jinak se jedná spíš o sociologickou sondu, divák sleduje pár dní života několika postav. Během kterých se nic zvláštního nestane - jako ostatně ve většině normálních životů normálních lidí, že. Čímž teda nechci říct, že by filmu chybělo na konci vyvrcholení, to zas né, dva lidi tam celkem hezky vyvrcholili. Snímek točil poněkud línej kameraman, kterej si chtěl usnadnit práci, prostě většinou někam zapíchnul kameru a postavy se před ní všelijak producírovaly. Takže sledujeme dlouhými nehybnými záběry, jak holčička nese vodu, jak se kovbojové probouzí, co dělají hned po probuzení - bohužel s naprosto všemi detaily, takže ženy se mohou pokochat pohledem na "full frontal" mužské čůrání, ach jo. ()

Myath

(51. Kviff) Jako tečka za festivalovým dnem, téměř dvouhodinový boj s usínáním. Popisek ve festivalovém programu (stejný jako tady na stránce) popisuje úplně jiný film - tohle je soft porno. A díky Iremarovi by to mohlo být i dobré porno. Jenže tam, kde porno nacpe mnohem více děje do fajn 20 minut vašeho času o samotě, tady sedíte v plném sále s rukama raději tak, aby na ně bylo vidět a zoufale čekáte, kdy se něco stane. Takže se smíšeným pocitem totálního otupění a mírného vzrušení opouštíte kino a nechcete si přiznat, že jste možná prospali TEN moment, který by filmu dal smysl, ale moc dobře víte, že vzhůru vás udrželo jen čekání na další scénu ve sprchách, ranní hygieny, nebo exkurzi po noční textilce. ()

rakosabasta

Poměrně abstraktní šaškárna bez pořádně ukotveného příběhu s náběhem na pár lépe vystavěných příběhových epizod. ()

Vopice2

Jedna a půl, ta půl hvězdička je za to, že sem to viděla v mimikině, takže mi možná něco uniklo, ale mě to tak strašně nezajímalo, že míň už mě to zajímat nemohlo. ()

Vlkopec

Tohle není obyčejný film, to je naturalistická Nová vlna v radikálnějším pojetí na brazilský způsob. Nemá to vlastně žádný příběh ani žádné hrdiny, ale přesto, nebo vlastně i právě proto, je to působivý a odvážný film - prostě bez příkras nahlížíme do pár ne příliš zajímavých životů a je to paradoxně zajímavé nebo přinejmenším poutavé. Ale asi ne pro každého. Ti, kdo milují akci, tenhle film nejspíš neocení :) ()