Moskva na Hudsonu

Moscow on the Hudson

Moskva na Hudsone

Komedie / Drama

USA, 1984, 115 min

Strašně milé pojednání o tom, jaký je rozdíl mezi komunistickým Ruskem a demokratickými Spojenými státy.. Jeden z mála „vážných“ hrdinů Robina Williamse, který nám ukazuje, v jakém režimu je „lepší“ žít, v čem jsou stejné a jaké priority má každá společnost nejdůležitější.. Hrozně příjemnej film :-)(13.12.2011)

Všechny předpoklady pro dobrý příběh tu jsou, ale mě to prostě nebavilo. Dost za to může ta scénářem proklamovaná náhoda, že člověk potká rodinu, která si cizího chlapa hned vezme domů na stravu a na gauč, dost za to může dabaing od Bontonu, ve kterém se asi šest dabérů podělilo o několik tuctů rolí. Krásná je samozřejmě Maria Conchitta, kterou si už navždy budeme pamatovat jako "tu, co běhala s Arnoldem a důležitou nahrávku měla strčenou v p.".(16.9.2013)

Proamerický a protisovětský film, který ukazuje socialistickou bídu a nesvobodu v protikladu svobody a demokracie pro všechny sociální vrstvy v USA. Ten rozdíl je tak propastný, že vysokému státnímu úředníkovi v SSSR stojí za to, aby emigroval do USA a tam prodával párky na ulici (vždyť jde hlavně o svobodu, že?). Herecky velice dobré, ale bohužel jde o klasickou agitku studené války, takže za mě 45%.(17.6.2017)

Smutná komedie, u níž mě překvapilo vskutku realistické postižení sovětských realií (a co je pro mě podstatné - výbornou ruštinou zúčastněných). Stesk po Rusku asi zůstane všem tamějším emigrantům navždy. Rozhodně bych film nebral jako propagandistický, naopak - Rusové touží po svobodě v Americe, ale Amerika je jiná, než si ji představovali. Svým způsobem nám autoři snímku ukázali (a sami předznamenali) vystřízlivění, k jakému u nás došlo po 20 letech od roku 1989.(19.8.2007)

Chvílemi drama, chvílemi až groteska s několika vtipnými okamžiky. 1) Moskevské nepříliš přesné reálie vznikly v Mnichově. 2) Představitel Vladimírova přítele Anatolije, 34letý Elja Baskin z Rigy emigroval do USA ve svých 24 letech. 3) Roztomilý dialog se odehraje kdesi v polovině filmu. Vladimír se otočí po cizím muži, který si ho nenápadně všímá. Krátce na sebe pohlédnou. Vladimír posléze zjistí, že muž ho sleduje. Počká za rohem a vybafne na něj: FBI? Odpověď: FBI? No. Vladimír: KGB? Cizí muž: No. G-A-Y. Vladimír: Gay? Oh no, no. Cizí muž: Sorry. You have a nice face. I thought we had a moment back there.(5.1.2016)

• - Ve filmu je skrytá reklama na jiný režisérův film - Rozvedená žena (1978). Ivanoff (Robin Williams) vychazí se svojí přítelkyní z kina, kde právě film dávali. (bo.rec)