Moskva na Hudsonu

Moscow on the Hudson

Moskva na Hudsone

Komedie / Drama

USA, 1984, 115 min

"Nacpat se a vyprázdnit je podstatou lidského štěstí." I já jsem stával fronty a musím uznat, že ty na toaletní papír patřily k těm nejúžasnějším. Asi proto se mi líbila ta radost v očích prostých Sovětů, když měli zaručené informace o jemnosti dodávaného zboží. A kdybych s Ivanovem filmově emigroval v době vzniku Moskvy na Hudsonu, tak bych se taky nechal unést pozlátkem kapitalismu a nevěřil bych tomu, že při plnění amerického snu budu s jaderným fyzikem umývat nádobí. Dneska už na zboží nevěřím, hamburger mi nechutná, americká reklama na svobodu mi připadá falešná, zbožňování nesmyslu zvaného baseball nerozumím a tak mě pobavilo hlavně sdělení, že břitva utne každou diskuzi. To je ta správná Amerika, do které má noha nikdy dobrovolně nevstoupí.(9.5.2017)

Miloučký film srovnávající klady a zápory dvou protilehlých společenských systémů. Není to jednoduché - v úsměvné nadsázce a zdánlivě jako by nic se vší vážností vyexstrahovat a postavit proti sobě to nejzákladnější, co mezi baštami socialismu a kapitalismu stojí. Zde se to opravdu povedlo; také díky neokázale mistrovskému Robinu Williamsovi.(4.8.2010)

Námět měl na víc. Film je příliš černobíle napsaný. Sovětský svaz je k životu zcela nevhodný, Amerika má sice spousty nedostatků, ale žije se v ní šťastně a spokojeně. Nuže poplatnost době je evidentní, ale díky kouzlu mladého Robina Williamse člověk mnohé odpustí. No a ještě by to chtělo výraznějšího režiséra, nejradějí neaneričana a pokud možno i bez vztahu k socialismu-třeba někoho z Afriky :-)(1.11.2010)

Tentokrát celkové hodnocení na film sedí. Neznal jsem, název mi nic neříkal. Zůstal jsem u filmu náhodou sedět a nelitoval jsem. Veškeré ohodnocení a dojem z filmu spočívá v tom, že se na něj moc příjemně a mile dívá. Robin Williams roli ruského emigranta zahrát parádně. A na americký film slušně podáno. Ať už počáteční reálie z ruského života doma, nebo nadšení emigrantů ze svobodného světa, s následným zjištěním opravdové reality. Stručná ukázka rozmanitosti různých přistěhovalců (dnes říkáme běženci), výchova k americké hrdosti, ale zároveň i hrdost emigranta, který i v těžkých chvilkách v cizí zemi vykřikuje: "Já jsem Rus!" Dobře vybraná a zakomponovaná hudba. 70%.(30.12.2015)

Robin Williams už pred Básnikmi koketoval s dramatickým žánrom, ale tu mu to nevyšlo. Celý film má pachuť takej intelektuálnej komédie, ktorá vôbec nie je vtipná, ale človek má pri nej pokyvkovať hlavou a na ústach mať maličký úsmev. Môže za to mizerná réžia, ktorá prakticky všetok potenciál na smiech potlačí v mizernom strihu a timingu, akoby ani nebol žiadaný. Navyše si k tomu pripočítajme aj strašný český dabing Robina Williamsa. A to nehovorím o tej nechutnej dávke optimizmu! Pche...(21.6.2008)

• - Ve filmu je skrytá reklama na jiný režisérův film - Rozvedená žena (1978). Ivanoff (Robin Williams) vychazí se svojí přítelkyní z kina, kde právě film dávali. (bo.rec)