Moskva na Hudsonu

Moscow on the Hudson

Moskva na Hudsone

Komedie / Drama

USA, 1984, 115 min

Tentokrát celkové hodnocení na film sedí. Neznal jsem, název mi nic neříkal. Zůstal jsem u filmu náhodou sedět a nelitoval jsem. Veškeré ohodnocení a dojem z filmu spočívá v tom, že se na něj moc příjemně a mile dívá. Robin Williams roli ruského emigranta zahrát parádně. A na americký film slušně podáno. Ať už počáteční reálie z ruského života doma, nebo nadšení emigrantů ze svobodného světa, s následným zjištěním opravdové reality. Stručná ukázka rozmanitosti různých přistěhovalců (dnes říkáme běženci), výchova k americké hrdosti, ale zároveň i hrdost emigranta, který i v těžkých chvilkách v cizí zemi vykřikuje: "Já jsem Rus!" Dobře vybraná a zakomponovaná hudba. 70%.(30.12.2015)

Chvílemi drama, chvílemi až groteska s několika vtipnými okamžiky. 1) Moskevské nepříliš přesné reálie vznikly v Mnichově. 2) Představitel Vladimírova přítele Anatolije, 34letý Elja Baskin z Rigy emigroval do USA ve svých 24 letech. 3) Roztomilý dialog se odehraje kdesi v polovině filmu. Vladimír se otočí po cizím muži, který si ho nenápadně všímá. Krátce na sebe pohlédnou. Vladimír posléze zjistí, že muž ho sleduje. Počká za rohem a vybafne na něj: FBI? Odpověď: FBI? No. Vladimír: KGB? Cizí muž: No. G-A-Y. Vladimír: Gay? Oh no, no. Cizí muž: Sorry. You have a nice face. I thought we had a moment back there.(5.1.2016)

Proamerický a protisovětský film, který ukazuje socialistickou bídu a nesvobodu v protikladu svobody a demokracie pro všechny sociální vrstvy v USA. Ten rozdíl je tak propastný, že vysokému státnímu úředníkovi v SSSR stojí za to, aby emigroval do USA a tam prodával párky na ulici (vždyť jde hlavně o svobodu, že?). Herecky velice dobré, ale bohužel jde o klasickou agitku studené války, takže za mě 45%.(17.6.2017)

Všechny předpoklady pro dobrý příběh tu jsou, ale mě to prostě nebavilo. Dost za to může ta scénářem proklamovaná náhoda, že člověk potká rodinu, která si cizího chlapa hned vezme domů na stravu a na gauč, dost za to může dabaing od Bontonu, ve kterém se asi šest dabérů podělilo o několik tuctů rolí. Krásná je samozřejmě Maria Conchitta, kterou si už navždy budeme pamatovat jako "tu, co běhala s Arnoldem a důležitou nahrávku měla strčenou v p.".(16.9.2013)

Strašně milé pojednání o tom, jaký je rozdíl mezi komunistickým Ruskem a demokratickými Spojenými státy.. Jeden z mála „vážných“ hrdinů Robina Williamse, který nám ukazuje, v jakém režimu je „lepší“ žít, v čem jsou stejné a jaké priority má každá společnost nejdůležitější.. Hrozně příjemnej film :-)(13.12.2011)

• - Ve filmu je skrytá reklama na jiný režisérův film - Rozvedená žena (1978). Ivanoff (Robin Williams) vychazí se svojí přítelkyní z kina, kde právě film dávali. (bo.rec)