Polosvět

Demimonde

Polosvet

Drama / Historický / Mysteriózní

Maďarsko, 2015, 88 min

Musím uznať, Maďari opäť raz prišli so zaujímavým a výborne spracovaným snímkom. V poslednom čase je to už tuším pravidlom. Dejová linka je možno trochu jednoduchšia a ľahko predvídateľná, avšak na diváka tu čaká výborná, vťahujúca atmosféra, v ktorej sa stretáva všeobecná neistota a hmatateľná spoločenská pochmúrnosť v čase tesne pred vypuknutím 1. sv. vojny. Vtedy bolo už aj poslednému bezdomovcovi jasné, že vojne v Európe sa nedá vyhnúť a že táto pohroma už klope na dvere. Výbornú atmosféru tu doplnilo pomerne slušné zapracovanie na jednotlivých charakteroch a výraznosť všetkých hlavných postáv. Samozrejme nemôžem zabudnúť ani na výborné kostýmy a interiér. Veľká spokojnosť. 80/100(28.6.2016)

Když jsem (kdysi už hodně dávno) viděl Kočičí hru Istvána Örkényho, měl jsem pocit něčeho výjimečného. Přesto však něčeho podobného, jako nyní při sledování Polosvěta Attily Szásze. Proč právě teď točí "Polosvět" (Demi-monde)? Jeho doba už přece skončila někdy před 1 světovou válkou (děj končí v roce 1914) a jeho centra (Paříž, Berlin, Budapešť...) už od té doby měly jiné starosti. Nebo se toto téma stává opět aktuálním? Není prastará touha žen, být "ženou vydržovanou" opět na pořadu dne? Na to ovšem musí splaňovat jisté předpoklady (musí být sebejistá, neústupná, zkrátka jít přes mrtvoly, dokud se sama nestane mrtvolou - Max Schmidt tuto mez klade do 40. roku věku). A propos Schmidt; tvrdě pracuje (dříve se říkalo "težce", nyní dle angličtiny "tvrdě", rozdíl je značný, je zajímavé ho promyslit), aby zajistil své milence odpovídající komfort. Ano, hodně mužů nyní tvrdě pracuje, ale pokud nepodvádějí (nebo nekradou), se jejich profit rozplyne v dovolených, nábytku z Ikey, daních a poplatcích. Vydržovat si ženu jako Schmidt může málokdo. Ale je to asi ten nejpříjemnější způsob, jak o peníze přicházet .... Maďarský právník a posléze skvělý scénárista, Norbert Köbli, napsal skutečně poutavý, sofistikovaný příběh, plný významových znaků a detailů, který poměrně mladý režisér (Szászovi bylo při natáčení 43 leta před natáčením mu zemřeli dva herci) rozpohyboval s neuvěřitelnou bravurou a dokonalostí. Ještě jenou PRRRRRR a ještě jenou BRRRRRRR.(14.2.2020)

Ač nejsem příznivcem žánru Drama, tak tahle Maďarská komorní ženská trio hra plná intriků, erotického nádechu, vypočítavosti, nadřazenosti a elegance mi slušně sedla. Herecké výkony všech tří ženských hrdinek jsou působivé, dialogy moudré, kulisy působivé a atmosféra tajemná. Závěr jak z divadelní Tragédie. Slušná věc, kde o dusno nebylo nouzi.80%(1.12.2016)

„Vieš, že ženy po 40tke smrdia.“ Dotyčná osoba, ktorá ma poprosila o tento komentár mi krvopotne tvrdila, že toto je „veľmi dobre urobený film“. Bohužiaľ, očakávania nie vždy spĺňajú realitu. Zaujímavé v akej metaforickej intertextuálnej forme rozoberá ženskú úroveň, alebo jej vlastnú dôstojnosť. Príbeh posadený do správneho obdobia (v čase kedy ženy ešte nemali rovnocenné postavenie ako muži), zápletka dobrá, bohužiaľ koniec predvídateľný, nehovoriac o konci jednotlivých postáv. Prvá 1/4 filmu absolútne geniálne zostrihaná, nič viac nič nemej. Zvlášť by som vyzdvihol herecký výkon Jánosa Kulku (takýto arogantný mocenský typ charakterov mu náramne sedí) Patricia Kovács mi hereckou energiou pripomína Táňu Pauhofovú. Originálny nápad so slabším spracovaním, v tom aký bol vývin postáv (Rózsi Kóbori bol najhorší, spravodlivosť do vlastných rúk nebol najlepší nápad) alebo ukončenia deja. Problém vidím v rozpočte, žiadal by som rovnomerný počet exteriérov a interiérov. Po vizuálnej stránke samotnej téme by viac sedelo to natočiť na 16mm alebo super 16mm negatívnu surovinu (špecifickosť tohto filmu je surovosť a desaturizácia vizuálu). V tomto podaní ma veľmi odrádzala uhladenosť jednotlivých záberov. Jeden z mnoha komorných maďarských televíznych projektov, ktoré získali nespočet cien, bohužiaľ, viac sa o ňom nehovorí. Kto je ochotný/á sa pozerať na komornú atmosféru, post viktoriánske obdobie, dve hysterické charaktery, jeden mladý a naivný a arogantný charakter, tak toto je určitá pre Vás. Jednoznačne odporúčam s pôvodným znením a s titulkami, český dabing nie je dobrý. /65 %/(3.7.2020)

Dráma, ktorá ma priklincovala do stoličky takmer počas celej doby svojho trvania, ale záverečných 15 minút som už miestami ani nedýchala. Neviem prečo to na mňa až tak pôsobilo, príbehová schéma nie je totiž nič nezvyčajné. Najskôr to bude bezchybnými hereckými výkonmi všetkých zúčastnených hercov, ktoré svoje role skutočne žili. Rovnako veľký podiel možno pripísať aj bravúrnej filmárskej práci, ktorá budovala atmosféru, ktorá ma dokázala úplne ponoriť do deja filmu. Pre mňa naozajstná lahôdka. Videné v rámci Challange tour marec 2016 - 30 dní so svetovou kinematografiou.(6.3.2016)