Borrower - Oběti bez hlav

The Borrower

The Borrower

Horor / Sci-Fi / Komedie

USA, 1991, 90 min

Od tohoto režiséra jsem zatím viděl jen Henry: Portrait of a Serial Killer, což mimochodem považuji za velice solidní film, takže jsem se doslova těšil, s čímže přišel tentokrát. Film je vedený jako scifi horor říznutý komedií, takže jsem podle toho k němu i přistupoval. No a vyloženě zklamán určitě neodcházím. Zvláště když podobně ujeté filmy mi rozhodně nejsou proti srsti. Příběh samotný je však docela prostý a hlavně místy nelogický, což může některé diváky dost odradit. Zvláště když jsou mezi jednotlivými vraždami, celkem dlouhé pauzy, které ne vždy dokázal McNaughton (potažmo scénárista Fire) vyplnit kvalitními humornými scénami. Právě ty jsou totiž jednou ze základních ingrediencí tohoto příběhu, nepočítáme-li deformaci mimozemšťanovy visáže. Návštěva jídelny pro bezdomovce a mini epizodka s myší v polévce patří ke zlatému hřebu večera. Podobných lahůdek tu však bylo poskrovnu. Což bylo docela škoda. Místo tohoto se totiž dočkáme především zdlouhavého chození z místa na místo, které občas vyplní druhá dějová linka točící se okolo dvojice policistů. Rae Dawn Chong si pamatuju hlavně z filmu „Komando“, ale tady svou průměrností zcela zapadla mezi zbytek osazenstva. Čímž se přesunu k psychopatovi v nemocnici a jeho „odzbrojení“ policistky. Tato pasáž patří rovněž k tomu nejlepšímu, co je zde k vidění, ale kromě úplného závěru nebyla více rozvinuta, což byla škoda. Bohužel tak musím konstatovat, že The Borrower má hodně velké rezervy, které dost limitovaly jeho celkovou kvalitu. Navíc jsem se u toho místy i trochu nudil. Takže ve finále tomu prostě nedám lepší hodnocení, nežli průměrné.50%(2.1.2018)

• corpsy

THE BORROWER, by mi určite sadol lepšie pred tými viac ako 25timi rokmi, pri svojej videopremiére. Z určitosťou si pamätám jeho recenziu v nemenovanom mesačníku o videu tej doby, pričom bola ilustrovaná viacerými ´´mastnými´´ fotografiami. Ale čo dnes? Nostalgia nefunguje, umelecké kvality minimálne ( až na masky ) a tak zostáva len moje potešenie zo žánru sci-fi horor.(15.4.2019)

• choze

John McNaughton není žádný těžkotonážní, na slovo vzatý béčkař - má za sebou jak vysoce ceněného HENRYHO, tak slušné DIVOKÉ HRY. Tak co si myslet o tomhle jeho ultranudném videošrotu natočeném mezi nimi na začátku 90. let? Úvodní scéna v kosmické lodi mě naladila, ale zbytek byl absolutně o hovně, dnes stejně jako před deseti lety, kdy jsem na to čučel o tradiční hororové páteční půlnoci na Nově. Jeden z posledních filmů produkovaných Cannonem. Na maskách se podílel Kevin Yagher.(6.12.2007)

• Ruut

Chyba chyba. Režiser se měl rozhodnout jestli chce natočit komedii nebo opravdu pořádně trhací horor. Akce bylo míň než na kolik potenciál filmu měl. Asi by byla lepší čistě komedie. Zbytečně moc prostoru bylo věnováno v Borrowerovi vyšetřovatelům a pramálo jej zbylo samotnému monstru. Kdykoliv kdy se dostane ke slovu nechápavý "pan vesmírný trhač" tak je o zábavu postaráno. Asi nejlepší je část v prostředí houmlesáků a konkrétně chcíplý potkan v talíři našeho pana "vesmírný šmejd".(25.11.2006)

Mezi žánry horor a sci-fi, bych vklínil ještě komedii, protože se onen bezcitný mimozemšťan-vypůjčovatel celý film pohyboval tak úžasně toporně, že se mi okamžitě vybavil Kryton z Red Dwarfa a veškerá, byť i tak slabá hororová atmosféra, šla vniveč. Přesto jsem se úžasně bavil a dávám tři hvězdy. Jednu ještě přidávám za Rae Dawn Chong, která je sice herecké dřevo, ale oproti jiným hereckým dřevům se mi vážně moc líbí.(21.4.2005)