Řidič slečny Daisy

• USA Driving Miss Daisy (více)

Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství… Film plný nezvyklého pochopení pro postavy s maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli)... Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (nar. 7. 6. 1909 a zem. 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce. (Česká televize)

Houdini

Oscar 4 : Nejlepší film, Herečka HR - Jessica Tandy, Masky, Scénář - A + 5 nominací: Herec HR - Morgan Freeman, Herec VR - Dan Aykroyd, Výprava, Kostýmy, Střih . . . . . Zlatý Medvěd - výběr ()

Matty

Pomalu se linoucí, nikam nespěchající film, který je víc než o čemkoliv jiném o postavení černochů na jihu Ameriky 50. až 60. let. Je příjemný mimo jiné tím, že se nesnaží zbytečně hrát na city. Všechno je v něm bráno tak, jak to přijde, přičemž film pozvolna ubíhá kupředu. Prostě – dívá se na to dobře, je to vyrovnaně vtipné i vážné a moc dobře zahrané. 80% Zajímavé komentáře: Oskar, PALINO ()

Radyo

Půvabný a roztomilý snímek o těžkém sbližování dvou starších lidí. Zcela určitě nejlepší film, v němž kdy Dan Aykroyd hrál. Morgana Freemana jsem v tomhle filmu viděl prvně v životě a ohromně mi padl do oka. Za pár let už z něj byla herecká hvězda. ()

T2

Rozpočet $7,5miliónaTržby USA $106,593,296Tržby Celosvetovo $145,793,296║ príjemná sladko kyslá dráma ale nič nedá na vrch, troška precenené /65%/ ()

gouryella

Film se milou a nenasilnou formou (bez zbytecneho moralizovani) snazi ukazat starou pravdu - vsichni lide jsou si rovni, ale nekomu holt trva dele nez to pochopi. ()

Fr

,,NECHTĚLA BYCH BEJT V TVÝ KŮŽI, ANI KDYBY MĚ O TO POPROSIL SÁM PÁN JEŽÍŠ KRISTUS“..... /// To si takhle slečna Daisy vyjížděla z garáže, nechala tam zpátečku a … nabourala. Tvrdohlavá bába (nepodobná tý, kterou hlídal (za mlada) Cage) prostě potřebuje šoféra. A on zase práci. Konverzace, předvídatelný hledání si ,,hezký“ cesty k sobě a vlastně nejde vo nic jinýho, než o milej příběh s trochou tý politiky (M.L. King), nevyhnutelným stářím a přátelstvím. Není tu žádnej větší dramatickej ani emociální rozpor, jen jde o takovej milej film, kterej prostě stárne. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou divadelní hru, kterou má na svědomí Alfred Fox Uhry (z roku 1987) mám na praku. 2.) Libuju si v příbězích, kde starej negr vozí starou židovku. 3.) Thx za titule ,,Milena Havlová“ a ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Subjektiv

Řidič slečny Daisy s sebou přiváží spousty sentimentu, za všech okolností chce vyvolávat jen a jen pozitivní pocity. Přináší-li závažnější téma, nechce jím diváka trápit, nedej bože v něm vyvolat pocit viny. To někomu může vadit - mně naštěstí jen lehce. Krom vyprávění o vznikajícím přátelství dvou lidí, nelze přehlédnout jeho pohled na vyrovnání se s přicházejícím stářím. Snaha slečny Daisy dokázat, že ještě nepatří do starého železa a v žádném případě nepotřebuje řidiče, je jasným důkazem, že i tomto film hovoří. Přátelství k člověku, v němž vidí slečna Daisy ztělesněné obvinění její přicházející nemohoucnosti, se nerodí snadno. SPOILER - První symbolické hradby se zboří až ve chvíli, kdy Daisy vysvětlí Hokeovi, jak číst. Tehdy si poprvé v jeho přítomnosti může připadat užitečná. KONEC SPOILERU. Film lehce tepe i do rasismu a předvádí stručný vývoj tohoto fenoménu v průběhu let. Výkon Freemana i J. Tandy je sympatický, Freeman se zřejmě už narodil jako stařec. Každopádně jím ve filmech je už nějakých dvacet let. Slabší **** ()

tron

„Ja už tiež odchádzam, madam.“ – „Výborne!““ Poetická, úsmevná, humorná ale i vážna a veľmi smutná nostalgická historka o vzťahu, ktorý naprieč desaťročiami nikdy nebol ani raz otvorene pomenovaný. Austrálsky režisér Bruce Beresford následne začal v Hollywoode robiť kávoviny typu matného trileru DVOJNÁSOBNÉ OBVINENIE s Ashley Judd, ale ŠOFÉR SLEČNY DAISY je klasika. Okrem nenápadných (no o to špičkovejších) masiek, jej dominuje ľahká atmosféra, podmanivá vizuálna stránka (dobové retro kostýmy, autá, rekvizity, exteriéry, interiéry), vynikajúce dialógy, svojrázny vzťah a výborné herecké výkony ako Jessici Tandy, tak samozrejme Morgana Freemana (hral už v divadelnej predlohe) a Dana Aykroyda ako syna. Freemanovi tieto úlohy idúce naprieč desaťročiami veľmi svedčia (Vykúpenie z väznice Shawshank). ()

Oskar

Kdykoli Řidiče slečny Daisy vidím, vzpomenu si na povídku geralda Durrella Fred neboli Dotek teplého jihu (hledejte ji v knize Vdáváme matku), kde popisuje svůj krátký pobyt v domácnosti jisté americké dámy, veselé a milé, která ale spolu se svými přítelkyněmi velmi odsuzovala černochy. Durrella to uvádělo do rozpaků o to víc, že jejich rozhovorům netečně naslochal její starý černošský sluha Fred. Ptal se jí, zda jí není trapné před ním mluvit o negrech atd. Velmi se tomu podivila o odpověděla: "Můj prapradědeček koupil Fredova prapradědečka už v roce 1850. Mám na to stále účtenku. Fred není žádný negr. Fred patří do rodiny." :-) Takhle nějak to zjevně bere i slečna Daisy. S krajní nedůvěrou se dívá na nového šoféra, ale ke své letité černošské kuchařce výhrady nemá. Ta přece patří do rodiny. Ten film totiž není o rasismu, ale xenofobii a to je něco jiného. Strach z neznámého. Jinak krásný příběh a výjimka, popírající pravidlo, že každý hollywoodské melodrama chce diváka dojmout násilím, asi jako když vám skřípnou ruku do mandlu. Tak tady ne. Kultivovaný sentimentální film. 100% ()

H34D

Pěkné a citlivé drama s rozumnou stopáží o vzniku přátelství mezi dvěma starými lidmi. Rozvoj vztahu působí přirozeně a citlivě, je přiměřeně pomalý, ale nikterak nenudí. Je výborné, že Řidič slečny Daisy nijak účelně nehraje na city a vše probíhá jaksi minimalisticky, ovšem na druhou stranu to také trochu minimalizuje divácký požitek. Film se snadno vykouří z paměti, protože nemá žádnou opravdu silnou scénu, je zkrátka až moc správný / korektní / konformní... Za to postavy, potažmo celý scénář je velmi dobře napsaný, Daisy je zprvu nevrlá a tvrdohlavá, ale Hoke (Morgan Freeman) se stále snaží a svým sympatickým úsměvem postupně okouzluje jak Daisy, tak nás u obrazovky. 7/10 ()

xxmartinxx

Tak strašně tlusté růžové brýle se nevidí každý den. Sociálně zcela oproštěno od reality šedesátých let. I tak ale dojemné, místy vtipné a vlastně velmi příjemné pokoukání. ()

dobytek

Filmy o důchodcích mě prostě moc neberou. A na místě Morgana Freemana bych slečně Daisy hned první den omlátil dveře od auta o držku. Film bych přejmenoval na "Zastřel bábu". ()

Sarkastic

Moc příjemné dílko. Jessica Tandy jako tvrdohlavá a protivná slečna Daisy a Morgan Freeman jako její řidič sympaťák Hoke. Humor, vážné scény a dojemné výjevy jsou rozumně a nenásilně "namixované" v celek, který spolu s nenápadnou Zimmerovou hudbou tvoří obrovsky pohodobý a krásný film. A po zhlédnutí už chápu, proč snímek dostal Oskara také za masky. ()

Gilmour93

Běda! Ubohá Miss Daisy bledá, v samotě stáří zakletá! Nonšalantně plynoucí drama o xenofobii, veselém smutku stáří a tiché bolesti osamění. Škoda, že svou neochotou rozčesat pěšinku akademikům a rozmělněním se do 25-leté periody poztrácelo na intenzitě. Hodnotím průměrné, s plným vědomím, že za takových čtyřicet let, naplněn zkušenostmi až po okraj, provedu změnu směrem nahoru.. Aykroyd, mimochodem s dvojicí Tandy/Freeman nepříliš držící krok, měl chvílemi tak vysoké čelo, že už ho snad maskovali na Coneheads.. ()

genetique

Rasovo čistá, príjemná a ťažko pohodová, ľahká, usmievavá dráma o tom, že aj najzarytejší zásadoví ľudia sa dajú obmäkčiť úprimnosťou a dobrotou. Freeman je ako nikdy, príbeh jednoduchý, no nenudí, chýbalo mi len trošku viac úsmevných scénok a viac dramatický záver. 80%. ()

Hellboy

[LFŠ 2007] Morgan Freeman v roli, která ho zřejmě definitivně proslavila (myslim), tak jak ho máme nejradši - coby mudrce životních pravd, který důstojně čelí jakýmkoliv nástrahám osudu, zde konkrétně rasovým předsudkům v USA v 50. letech. Potěšil i Dan Aykroyd ve vedlejší roli. Skvěle natočený a velmi milý film. ()

kitano

Malý film s veľkými hercami, ktorí mu dali srdce i napriek tomu, že je to film veľmi jednoduchý. Nejde ožiadnu veľkú drámu, ani o hlbokú výpoveď. Ide hlavňe o citlivo opísaný vzťah dvoch ľudí, ktorí ikeď pochádzajú z rozdieľnych spoločenských vrstiev, majú toho spoločné viac, ako sú ochotní si pripustiť. Morgen Freeman bol už vtedy strašný sympaťák a doteraz sa skoro vôbec nezmenil. Nech mu to ešte dlho vydrží. (8/10) ()

Kaka

Pozitivní, upřímný feel good movie o milionářské prudící babičce megeře a jejím věčně pozitivním osobním řidiči, kteří k sobě hledají cestu přes různé osobnostní, názorové a genderové odlišnosti. Předchůdce The Green book, který se kolem black issue ale na rozdíl od následovníka ochomýtá jen lehce, okrajově a tvůrci se spíše zaměřují na drobnokresbu vztahu dvou typologicky zcela odlišných lidí žijících naprosto jiné životy a jejich nevyhnutelnou konfrontaci v x různých modelových situacích. Výsledek je dostačující, naštěstí není přepálená stopáž, takže konec naskočí ve chvíli, kde je to tak akorát. Za zmínku určitě stojí herecky silné ústřední duo a na tu dobu velmi povedené masky. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015