Policista John McClane přilétá na Vánoce do Los Angeles za svou manželkou Holly a dětmi. Holly pracuje pro japonskou společnost Nakatomi, v jejímž mrakodrapu se právě koná vánoční večírek. Holly odešla z New Yorku za prací, zatímco John tam zůstal. Nyní zjišťuje, že Holly používá v práci své jméno za svobodna. Jde se do koupelny upravit a mezitím do budovy přijíždějí ozbrojení muži. Zabijí strážce, uzamknou výtahy, všechny vchody a odpojí telefony. Potom proniknou na večírek a John z koupelny zaslechne střelbu. Podaří se mu nepozorovaně utéct do vyššího patra, kam později útočníci odvedou ředitele společnosti Nakatomi. Chtějí po něm přístupové heslo k počítači, který mimo jiné řídí trezor, ze kterého chtějí ukrást dluhopisy v hodnotě stovek milionů... Ředitel se jim snaží vysvětlit, že trezor má sedm zámků a on zná kód pouze k jednomu – a i ten jim odmítne dát. Hans, vůdce útočníků, ho zastřelí. John spustí požární alarm, aby přivolal pomoc, ale útočníci zavolají hasičům, že poplach je falešný. Díky tomu ale zjistili, že je někdo v horním patře, a pošlou tam muže se zbraní... John teroristu zabije, sebere mu zbraň a vysílačku a jeho tělo pošle dolů výtahem. Bratr zavražděného, Karl, chce Johna ihned najít a pomstít se. John použije ukradenou vysílačku a snaží se přivolat pomoc, ale jeho volání slyší i teroristé a dojde jim, že John bude někde na střeše. Volání zachytí i policie, ale nevěří Johnovi, že se něco děje. Když pak ale ve vysílačce zaslechnou střelbu, pošlou tam na kontrolu hlídku. Seržant Powell dojede do Nakatomi, promluví si se strážným, což je ale nastrčený terorista, a v klidu odjíždí s tím, že nic podezřelého nenašel. Když ho John vidí odjíždět, vyhodí z okna mrtvolu dalšího teroristy, kterého při přestřelce zabil, a začne z okna střílet... (TV Prima)

Kaka

Klasika akčního žánru. Ani v nejmenším geniální, nicméně fakt, že byla první se jí upřít v žádném případě nedá. I Willis jako hlavní hrdina byl v tu dobu něco nového a v podstatě definoval novou éru moderního akčního hrdiny. Od této chvíle už nebyla in sto tunová mašina s kulomety v obou rukou, která bez jediného škrábance likviduje tuny zloduchů. Začal být in hláškující sympaťák, jehož zbrklost ho nejednou stála nějakou tu kapku krve. Nelze nedodat, že v této době byl zřejmě režisér McTiernan pod vlivem nějakých omamných prostředků, protože později (specielně v současné době) točil už jen jednu sračku za druhou a ke kvalitě jeho prvních filmů se už pravděpodobně nikdy nedokáže vrátit ani po stránce formální, natožpak obsahové (žánrový průkopník). ()

Spiker01

John McClane je bezpochyby jedna z legend akčního žánru, a co víc, svůj stupeň kvality si drží i 25 let od natočení. Jako malý se mi film pochopitelně velice líbil a poprvé jsem na něj koukal až do noci. Nyní jsem využil příležitosti uvedení do kin již pátého dílu a považoval jsem za povinnost zhlédnout předchozí quadrologii. Bruce Willise většina lidí v této době vnímá spíše jako druhořadého zestárlého hrdinu, ovšem za mlada válel podle mě víc než třeba Rambo. Mcclanea dělá samozřejmě výjimečným jeho lidskost a "smrtelnost". Tím je myšleno, že nekráčí ode zdi ke zdi a střílí desítky nebohých loutek. Nene, Smrtonosná past dokázala něco víc, minimálně první díl. Navíc musím vyzdvihnout i v dnešní době velmi efektní výbuchy jednotlivých částí mrakodrapu, to byla prostě paráda PS : Jednou provždy! Není to vánoční film! ...90% ()

sud

Smrtonosná past se od svých žánrových souputníků liší - coby osmdesátkový akčňák si bere to nejlepší ze sedmdesátek. Hlavním hrdina není neprůstřelný, naopak - krvácí, pláče, neví si rady, musí spoléhat na náhodu a sype jednu hlášku za druhou. Bruce Willis ve své první velké a dosud nepřekonané roli a Alan Rickman se svojí bandou skopčáckých hrdlořezů je mu velmi důstojným protihráčem. A nemohu v žádném případě zapomenout na sympaťáka Ala. 100%. ()

Eddard

Výýýýborá akce. Něco mezi Posledním skautem a těmi nejlepšími akčňárny osmdesátých let. Willisův John McClane je správně sebeironický hrdina, cynický patriot a nadto poměrně uvěřitelný člověk, což se v době Komand, Rambů a podobných záležitostí muselo jevit jako balzám na nervy oduševnělejších diváků. Samotný film se pak skládá ze série nadstandartních akčních scén a záplavy gagů a suchých hlášek, které dodávají tomuhle snímku kultovní šmak. Akce perfektně odsýpá, McTiernan nás střídavě napíná a nechává zasmát, zkrátka rozhodně nemáte příležitost se nudit. S klidným svědomím 90% ()

Falko

V obdobi, ked som prvykrat videl tento film som si ani sam neuvedomil, na aky akcny klenot sa to vlastne divam. Dnes ani nechcem radsej spocitat na prste, kolkokrat som tuto a nielen tuto cast videl. Tento film odstartoval karieru Brucea Willisa a zaroven zostalo pre mna prekvapenim, preco John McTiernan okrem PREDATORA (1987) a SMRTONOSNEJ PASCI 3 (1995) uz nenatocil ziadne podobne kvalitne filmy. Dobre, mozno aj HON NA PONORKU (1990) so Seanom Connerym usiel, ale mna az tak ten film nebavil, ako uz spominane filmy, asi by som si mal ponorku zopakovat a este aby som nezabudol aj LAST ACTION HERO (1993) s A. Schwarzeneggerom ma celkom bavil, aj ked bol skor natoceny pre detske publikum. _______ Bruce Willis - (John McClane) +++ Bonnie Bedelia - (Holly Gennaro McClane) +++ Alan Rickman - (Hans Gruber) +++ Alexander Godunov - (Karl) +++ Reginald VelJohnson - (Seržant Al Powell) +++ Paul Gleason - (Policejní šéf Dwayne T. Robinson) +++ De´voreaux White - (Argyle) +++ James Shigeta - (Joseph Yoshinobu Takagi) +++ Dennis Hayden - (Eddie) +++ Produkcia: Joel Silver, Lawrence Gordon, Charles Gordon +++ ()

castor

Bosý, unavený a žádný nabušený hrdina, padouch, kterého do té doby nikdo neznal, přesto vznikla absolutní žánrová klasika, která akčním filmům uštědřila obří knockout. Látky se totiž chopil ostřílený Joel Silver, který byl tvrdohlavý a neústupný a přesvědčil svého kamaráda Johna McTiernana (nechtěl točit film o teroristech), aby usedl do režijního křesla. Tvůrci vsadili na televizního herce, u padoucha, vzdělaného Evropana, zase na herce z Broadwaye. A vyšlo jim to náramně. Geniální Willis jako neohrožený John McClane vs. ďábelský Rickman jako skvostný taktik Hans Gruber! Tvůrci změnili zvyklosti spojené s akčním filmem, vložili do něj spoustu zajímavých prvků (hlavní postava je obyčejný zranitelný polda, který má podobné problémy jako běžní lidé) včetně černého humoru, přitom scénárista byl jen pár stránek před natáčením. A absolutně se vytáhli s akčními scénami. 100% bez diskuse! Nejlépe to chutná po páté, po šesté.. Yipee-yi-yea, mother-fucker! ()

ClintEastwood

Uvolněte tento kanál, je určen pouze pro tísňová volání. - Jdi se bodnout, ty krávo, objednávám si snad pizzu?! Můj oblíbený vánoční film. Bruce Willis jako samotářský policista John McClane, je naprosto geniální postava a než zachrání Nakatomi a svou ženu ze spárů teroristů, divák okusí nejen spoustu skvěle natočené akce, ale také velkou porci výbuchů, ran pěstí a ironických hlášek hlavního hrdiny. Režisér John McTiernan začal svou kariéru báječně a po Predátorovi přišel s dalším kultovním snímkem, který se okamžitě zařadil mezi klasiku. Smrtonosná past je prostě absolutním vrcholem akčního žánru, s jedinečným kouzlem a dokonalou atmosférou. ()

MM_Ramone

Účinkovaním vo filme "Smrtonostná pasca" naštartoval Bruce Willis svoju hviezdnu hollywoodsku karieru. V tomto akčnom thrillery stvárnil hlavnú úlohu, drsného policajta Johna McClanea, ktorý musí čeliť celej bande bezcitných, nemeckých teroristov, čo obsadili počas snobského, vianočného večierku výškovú budovu v centre Los Angeles. V roku 1988 bol Willis v podstate ešte len mladý, neopozeraný herec, ale už vtedy muselo byť každému vnímavému divákovi jasné, že sa z neho v krátkom čase stane nová akčná ikona. **** ()

Niktorius

Moje pocity po shlédnutí jsou velmi podobné tomu, co zažívá u akčňáků POMO (alespoň to tak líčí) ;-) Tedy, Smrtonosná past je IMHO skvěle vymyšlený (gratulace scénaristovi a hercům) napínavý akčňák s hrdinou, který mám daleko do typického modelu supermana a v McTiermanových zemitých režijních otěžích se stává jedním z pilířů žánru. JENŽE! Ne že bych necítil symptatie s hlavním hrdinoou, ne že by se mi nelíbil děj, ale bylo mi vlastně docela jedno co se bude dít dál a jak se McClane k vítězství nakonec prohrabe. Je to problém mnoha akčních filmů a buď jej přebije nějaké velké pozitivum (Bayův nezapomenutelný styl ve Skále), nebo si z nich odnesete pocit, že to bylo sice hodně dobré, ale na maximální hodnocení přeci nedostačující. To je přesně můj případ po zhlédnutí Die Hard. Čtyři a 3/4 ****. ()

Wacoslav1

Konecne mam samopal HA HO HO akcni klasika ktera odstartovala Willisovu hvezdnou karieru a take film ktery definoval zanr jeden hrdina proti teroristum na jednom miste zkratka takzvany teroristicky film jak rikam ja kazdopadne z tyhle klasiky by si mela spousta dnesnich filmaru digitalniho veku vzit priklad jak se dela dobra akce na scenu prichazi muj zamilovany filmovy hrdina John Mc Clane ktery neovlada bojova umeni pere se zivelne dost dostava a krvaci a brutalne hlaskuje zkratka takovej hrdina z lidu zadnej superman k nemu je treba pridat brilantniho zaporaka Rickmana jednoduchy ale funkcni pribeh a ano panove a damy mame tu kult!!! ()

gogo76

Najlepší vianočný film? Pre mňa určite a reprízu si dávam takmer pravidelne presne vo vianočnom období. Prelomový akčný film, ktorý už režisér Mctiernan ťažko prekoná. Tvrdý non-stop akčný film, odohrávajúci sa v uzavretých priestoroch mrakodrapu pripomína katastrofické filmy. Po tomto úspechu si mohli Willis i Mctiernan vyberať. Willis z toho vyťažil maximum. McTiernan bohužiaľ na podobný úspech čaká. Myšlienka, že akčný film je tak dobrý, ako je dobrý hlavný záporák tu platí, pretože Alan Rickman je výborný. To všetko dolaďuje kvalitný hudobný doprovod od už, bohužial zosnulého M. Kamena. Jeden z mála akčných filmov, ktoré sú nadčasové a ani po rokoch nestratili iskru.V rámci žánru čistých 100%. ()

Mahalik

Bruce Willise by měli zarámovat a pověsit vedle Mony Lisy, protože to co předvádí v tomhle filmu je neskutečný. V jednom článku jsem se dočet, že Johna McClana měl hrát Richard Gere a to mě tak neuvěřitelným způsobem rozesmálo až.... no nic. No pardon ale dovedete si představit romantika Gera jak hází jednu hlášku za druhou (viz. Bože kdo jede v tom autě? Steve Wonder?) a skáká z mrakodrapu na laně? To asi ne. Pro mě je tenhle film pecka pecek a na ten článek musím zapomenou jinak se znova neudržim... ()

pepo

Film mojej mladosti.McTiernan je pre mňa Boh.najrealistickejší akčný film a hrdina ktorého musíme mať radi a záporák ktorého musíme nenávidieť.akčný film čo funguje rovnako ako akčňák aj ako film.jeden z najlepších filmov vôbec a takisto jeden z mojich najobľúbenejších. ()

Xmilden

12 teroristů a jeden počítačový expert stojí proti osamocenému Johnu McClainovi. V době vánoc ve slunné Californii a děj se prakticky nehne z budovy mrakodrapu. Jedno z nejúžasnějších akčních dobrodružství při kterém jsem objevil Bruce Willise. Už navždy pak byl pro mě zapsaný svými smrtícími hláškami. "Hoplá, ty zmrde!" 100% ()

sepp

Naprosta klasika všech klasik. Nejen výbornej Bruce, ale samozřejmě Alan Rickman hlavně stvořil jeden z archetypů zloduchů. A R. VelJohnson neméně skvělý. ()

darkrobyk

Jeden z mála filmů, který jsem od premiéry v kině viděl nepočítaně. Vždy a znovu vtáhne do děje a nepustí ( i když ořezaný formát v TV je brutální...). S opakovaným sledováním si stále více všimnete, jak film nemilosrdně tepe zvrhlé novináře, vypatlané policejní náčelníky a vyšinuté zástupce FBI se zelenou sekanou místo mozku. Kromě B.Willise zaujme jeho protivník A.Rickman. Herec shakespearovského ražení už zde naznačuje, že setkání s ním v dalších filmech bude zajímavé. Ďábelské plamínky v očích se proměnily v hotové pekelné blesky v celé řadě padouchů, které ztvárnil, naposledy rozporuplný démonický Severus Snape. ... A zkrvavený polonahý Willis vede osamocený boj v kulisách Skleněného pekla až na hranici svých sil. To jsou tedy Vánoce, to bych chtěl vidět, jakého mají Silvestra! ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil

17.02.2023

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Prequel Smrtonosné pasti je oficiálně zrušen

Prequel Smrtonosné pasti je oficiálně zrušen

29.07.2021

Pět let strávil producent Lorenzo di Bonaventura přípravou šestého filmu v sérii Die Hard neboli Smrtonosná past. Snímek pojmenovaný jednoduše jako McClane byl totiž původně oznámen ještě před… (více)