Reklama

Reklama

Touha po životě

  • Indie Parched (více)

Obsahy(1)

Působivý film se soustředí na čtyři obyčejné ženy žijící na indickém venkově. Třicátnice Rani je vdova, kterou tíží úkol oženit svého malicherného syna. Jeho mladičká nevěsta Janaki se musí vypořádat s nesmyslnou ostudou, když přijede na svatbu ostříhaná nakrátko. Mezitím Raniina nejlepší přítelkyně Lajjo zápasí se svým násilnickým manželem a třetí kamarádka Bijili je coby exotická tanečnice a prostitutka ve společnosti démonizována. Zatímco se každá z žen potýká se špatným zacházením a mužským sexismem, všechny zároveň nacházejí překvapivé, dojemné způsoby, jak převzít kontrolu nad vlastními životy. Barvité, přirozené výkony a scénář, který nijak nezlehčuje složitou situaci mnoha indických žen, činí z dramatu Touha po životě důležitý film. Zaměřuje se na patriarchální kulturu a ženy i dívky, které se nenechají srazit na kolena. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (7)

Aljak 

všechny recenze uživatele

Ejha, tak to bolo dosť zaujímavé podanie - prostredníctvom trpkých osudov štyroch žien. Miestami to možno pôsobilo trochu feministicky, no väčšinou to zaváňalo silným realistickým dojmom. Trochu ma mrzí, že niektoré scény akoby neboli dotiahnuté úplne do konca, no škoda aj tej cenzúry, hoci pre Indov sú už samotné erotické scény viacmenej tabu. Ale inak jeden z tých filmov, počas ktorého človek sympatizuje s hlavnými postavamim a zároveň to celé donúti človeka zamyslieť sa nad osudmi utláčaných žien, na ktorých sa neprávom vyvršujú nadradení muži. ()

Narciska odpad!

všechny recenze uživatele

Je to značně kontroverzní dílo, škoda, že jsem si nečetla dostatečně bedlivě komentáře, protože z provokací už jsem vyrostla. Věnuje se tabuizovaným tématům, kterých by se lépe zhostily dokumentaristé (věřila bych spíš těm západním, Indové umí točit filmy srovnatelné s Hollywoodem a učí se i další než romantické žánry, ale u dokumentů, tam bych na ně po dosavadní zkušenosti zatím nesázela). Dále by bylo tohle téma vhodné pro skromnější snímky, jako třeba Voda, které bývají skromné rozpočtem, silné poselstvím. Nezávislý snímek by téma zpracoval s pokorou, tohle byla bombastická snaha šokovat, prvoplánové překonávání dosavadních filmových mezí (v Indii) a filmem procházela tak silná smyslnost, že si říkám, že to může sexuální napětí spíš podnítit... ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Zamlouvá se mi, že je to snímek bez příkras, tedy nikoli nadbytečných, kdy i to hnusné je zde zobrazeno tak, aby to mělo ten správný efekt. A přitom je to pořád indicky roztančené a rozezpívané, stejně jako barevné. Osudy těchto tří žen jsou dost zajímavé a zajímavě pojaty na to, aby jim divák dal šanci. ()

Narya89 

všechny recenze uživatele

Velice sympatický film, který doporučuju primárně nám Evropanům, často považujícím lidská práva a hlavně ta ženská za jakousi samozřejmost, protože už jsme se do takové doby narodili. Proto pak někdy řešíme v celosvětové perspektivě dost marginální nedostatky jako genderově korektní názvy povolání nebo označování záchodků, a zapomínáme, že na světě jsou mnohem závažnější problémy. Genderová rovnost bohužel všude samozřejmá není a jsou stále země, kde to ženy mají dost těžké, ať už jsou vdovami, prostitutkami nebo prostě jen manželkami. Tak jako tak jsou totiž vydány zcela na milost mužům v jejich okolí a ti, s vědomím, že společnost ženám nijak nepomůže, v klidu demonstrují nejhorší stránky své povahy právě na nejbližších ženách ve svém okolí. Proč? Protože prostě můžou. ()

Galerie (22)

Reklama

Reklama