100 dní do vítězství

(seriál)
  • Česko 100 dnů do vítězství (více)
Dokumentární / Historický / Drama
Kanada / Velká Británie / Austrálie, 2018, 2x59 min

Začátkem roku 1918 Němci zahajují mohutnou ofenzivu a během pouhých 3 dnů postoupí až o 60 kilometrů. Německý útok způsobí krizi ve velení, polní maršálové Haig a Foch požadují, aby australský generál Monash a kanadský generál Currie vymysleli zcela nový způsob vedení války, který přinese konečné vítězství. Generálové dospějí ke stejným závěrům: cesta k vítězství spočívá v použití nejnovějšího komunikačního zařízení, které umožňuje důkladně koordinovat součinnost dělostřelectva, tanků, letadel a pěchoty. Neznamená to jen začátek totální války ale i zrod moderního válečnictví. V srpnu jsou připraveni k události, která bude znamenat obrat ve válce, k bitvě u Amiens... U Amiens dosáhnou Spojenci velkého vítězství. Dochází sice k obratu ve válce, ale německá armáda nepochybně i nadále zůstává obávanou bojovou sílou. Němci mají v rukávu eso, Hindenburgovu linii. Nejimpozantnější obranný systém v dějinách vojenství. Spojenečtí generálové vypracují ambiciózní plán, který zahrnuje nově vytvořenou koncepci vševojskové taktiky masového rozsahu a se svými jednotkami podniknou sérii bitev s cílem prolomit linii. Dorazí k ní Kanaďané, Francouzi a 29. září kombinované britské, australské a americké jednotky neprodyšnou Hindenburgovu linii prolomí. Němci nejsou schopni odpovědět na tento útok a brzy požádají o mírová jednání. (Česká televize)

Marze

Nejzajimavejsi jsou nove bojove postupy v poslednich sto dnech valky. Mohlo byt vice psychologickych popisu valecnych postav.Az jsem si rikal, ze se pujdu presvedcit na vojenske hrbitovy, jestli ty miliony testosteronovych monster jsou opravdu mrtvi. Snad neexistuje neco jako reinkarnace. ()

Danny88

Vynikajúci dokument pre tých, ktorých zaujíma bod zlomu v prvej svetovej vojne. V čase kedy sa schyľovalo k veľkému Nemeckému víťazstvu (Nemci už ostreľovali Paríž z 80 km vzdialenosti) došlo k nutnej protiofenzíve spojencov so zásadnou zmenou stratégie: presne zameranie nemeckých delostreleckých pozícii - systematický ničených presnejšou spojeneckou delostreľbou v kooperácii s kombinovanými frontálnymi útokmi (tanky+pechota+letectvo) viedlo po 100 dňoch k víťazstvu. Jedinú výčitku mám, že v dokumente absentujú dojmy a úvahy nemeckých generálov a stratégov proti novému štýlu stratégie spojencov. Inak by to bolo na 5* ()

lubospoti

Dokumentů o I. světové válce není nikdy dost. Není zdaleka tak dobře dokumentaristicky zmapována jako ta II. Navíc tahle minisérie je opravdu kvalitním počinem. A to říkám jako zapřísáhlý odpůrce hraných dokumentů. ()

subic

Slušné, velmi slušné. Řadím to hned za Apokalypsa: 1. světová válka (2014) a taky Apokalypsa První světová válka: Verdun někam vedle německého dokumentu Osudové dny 1. světové války (2012). Přestože dokumentů o 1. sv.válce je čím dál víc, jakoby jich nebylo stále dost. Tady je dán náhled na situace, kterým čelili na různých místech Francouzi, Britové, Američani, Kanaďani a Australani. ()