Ledová archa - Série 1

(série)
USA, 2020, 7 h 52 min (Minutáž: 44–53 min)

Předloha:

Jacques Lob (kniha), Jean-Marc Rochette (kniha) (více)

Hudba:

Bear McCreary

Jennifer Connelly, Daveed Diggs, Mickey Sumner, Susan Park, Katie McGuinness, Annalise Basso, Sheila Vand, Sam Otto, Iddo Goldberg, Lena Hall, Jaylin Fletcher (více)

Epizody(10)

Jaro.Krafcik

Rovnako ako film aj seriál sa mi páčil, no trochu menej. Aj keď tu mnoho užívateľov vraví o sklamaní. Jednak postavy boli fakt nesympaticke, až na Jennifer Conolley, jej tá úloha sadla. Ale tak to LGBT bolo fakt na škodu a zbytočné. Plus chýbala nejaká väčšia akcia, uvidíme kedy ponúknu druhú sériu. Určite pozriem a počkám na všetky epizódy, prišlo mi trošku nevhodné že ich netflix vydával každý týždeň po dvoch. 3* ()

tron

Film ma uchvátil. Neuveriteľné scény (bitka dvoch armád), geniálna vízia, famózny nápad, parádny kasting, logický a nevyhnutný záver, nezabudnuteľné postavy. Viem, že som nebol jediný, kto si vtedy vravel, že by bolo fajn spracovať to ako seriál, aby bolo dosť času na rozobratie rôznych vecí, na ktoré vo filme proste nebol čas. Seriálové spracovanie by okrem toho scenáristom umožnilo detailnejšie sa ponoriť do sveta ohromujúceho vlaku, ktorý blúdi svetom a v jeho útrobách sa rodia generácie, ktoré už nevedia, aké je to, žiť „vonku“. Seriál prekvapivo napokon vznikol... a je zlý. Hlavne je to strašná nuda, ale mínusov by sa našlo viac. Napríklad nesympatický kasting (s čestnou výnimkou Jennifer Connelly ako pani vlaku) v čele s neskutočne fádnym ústredným hrdinom. Alebo skôr antihrdinom? Som jediný, kto bol na strane „vyššej“ vrstvy a vzburu tých zozadu bral ako začiatok konca (vo filme mi to nevadilo, skôr naopak, ale seriál tému dvoch odlišných svetov spracoval stokrát horšie)? Dialógy trhajú uši, akcie je málo a to, čo tu je, nestojí za reč. Ono, nápad poňať to ako vyšetrovanie vraždy (aspoň v prvej polovici, potom už je to o niečom inom) nie je blbý, lebo vďaka postave, ktorá v prvej ("exkluzívnej") časti vlaku nikdy predtým nebola, sa môžeme ako diváci lepšie zoznámiť s tým, ako to vo vlaku funguje, čo kde je, kto je kto, čo sa smie, čo sa nesmie atď. Ale v konečnom efekte to nefunguje. Najviac ma sklamalo, že sa tvorcovia málo pohrali s dizajnom jednotlivých vagónov (najchudobnejšie časti, najbohatšie časti, futuristická lokomotíva, akvárium, bitúnok) a to, že hoci to má celé takmer 10 hodín, dozvedeli sme sa strašne málo o tom, ako to celé funguje. Vagóny vyzerajú ako normálne vagóny, iné sú poschodové a široké ako stodola. Ako štandardnými tunelmi prejdú také gigantické vozne? Akou rýchlosťou musí súprava ísť, aby dokázala rozrážať ľadové a snehové prekážky? To ide takou rýchlosťou stále, alebo ju mení podľa potreby? Lebo väčšinou to vyzerá tak, že ide tak 50 km/hod. Nech už ide akokoľvek rýchlo (alebo skôr pomaly), vnútri sa takmer nikdy nič netrasie ani nechveje. Odpovede na tieto otázky ma zaujímajú viac, ako nejaká vzbura. ()

VanTom

Fyzikální a přírodní zákony ponechme úplně stranou, pokaždé, když se něco semele, bychom tu mohli být hodiny. "Spravedlivá" revoluce taktak přežívajících černých pasažérů ze zadní části vlaku má také svoje logické, morální i ideologické mouchy (a že demokracie tady fungovat vážně nemůže), jenže mě prostě ta základní postapo premisa věčné lokomotivy a striktně třídně děleného vlaku, dlouhého 1001 vagónů, vyloženě fascinuje. Přestože interiérů uvidíme jen pár, trikových ledových plání ještě méně a postavy zaujmou spíš výjimečně. ()

Nach

Příjemné zpracování původního filmu, který vychází z knižní předlohy. Ač jsem se u prvních dílů bál, nakonec jsem byl o to pozitivněji překvapen, že tvůrci pochopili jakými cesty mají ohledně vývoje charakteru a děje jít a jaká překvapení přichystat. Natěšenost na druhou řadu je maximální a spokojenost z první též značná. Tak si to v budoucnu nepokazte. 75% ()

StanislachKo

Tento postapo orwellovský koncept ma absolútne uhranul už keď som videl ten pôvodný nie úplne zlý celovečerák z 2013eho. Keď som objavil na netflixe seriál, neskutočne ma to potešilo. Lebo nápad je miliónový! Eternal engine AKA lokomotíva 1000 a 1 vozňov dlhá v sebe má posledných preživších na svete. A tá otázka balancovania medzi "Order" a "Humanity" aby dobre bolo je Sophiina voľba. Seriál ma síce zaujal, ale ako sa to robí bohužiaľ a pochopiteľne. Ide sa tu zbytočne naťahovať. ()

• U boxů s lidmi hraje „Je Fais Le Mort“ od Juniore. Na konci epizody hraje „Life's Railway To Heaven“ od Patsy Cline. (Duoscop)