Predátor

• USA Predator (více)

Arnold Schwarzenegger má jako major Dutch v Predátorovi vcelku rutinní úkol, vysvobodit několik amerických vojáků ze zajetí partyzánů uprostřed džungle. Nakonec se ale musí utkat s daleko tajemnějším a nebezpečnějším nepřítelem. On i jeho muži čelí děsivému mimozemšťanovi, který postaví americké hrdiny poprvé v životě před opravdový strach. (Pannonia Ent.)

bloks

Dnes už klasický film. Výborné spojenie akčného filmu a hororu, ktoré nie je trápne. Strach z niečoho neznámeho tu skvele funguje. Kvalita akčných scén prekonávala dobu a aj hudba je nezabudnuteľná. ()

jakub.bystra

Švarcík asi v nejlepší herecké formě (nepočítám-li T2). Řekl bych Alien jako přes kopírák, jen s tím rozdílem, že místo vesmíru nás McTiernan provází temnými zákoutími jakéhosi pralesa. A monstrum je myslím si o několik levelů nebezpečnější. Kdybych měl tyto dvě legendy filmařské monstermánie porovnávat, vede u mě právě predátor. Zatímco Vetřelec se snažil nastínit hororovou atmosféru a strach z neznámé hrozby (což na mě nikdy zas tak nezapůsobilo), tvůrci jeho bratra dali přednost pořádné akci, což se k tomuto tématu hodí více. Jen nevím, proč prostě nedám 5*. Něco mi na tom pořád chybělo, nějaké větší napětí nebo něco takového.. Prostě napětí známé třeba právě z Terminátora apod. Ale jistá záruka kvality tu je, to rozhodně. ()

Rimi7

Naprosta klasika, jeden z nejlepsich akcnich sci-fi filmu (konkurujou snad jen Vetrelci nebo Terminator). Ani po letech me tenhle film neprestava bavit a jednou za cas se vzdy k nemu rad vracim :). Dle meho, nejlepsi Arnolduv film (tesne v zavesu je samozrejme Terminator). Za me jasnych 5*. ()

Mountain

To, co tady všichni předvedli, to prostě nemá obdoby. Něco takového se hned tak nevidí. Jako malá jsem se po zhlédnutí docela bála, a proto film moc nemusela. Připadalo mi to celý jednotvárný, prostě cesta džunglí, občas někdo umře, a pak finále. Ale časem... Když jsem začala vnímat i děj (že není jednotvárný, má spoustu zvratů - "Když může krvácet, můžeme ho zabít"), kontext, nejen akci; uvědomila si, co postavy prožívají, jak se asi cítí - strach (přičemž ani sami neví, z čeho), bezmoc, vztek -, že i vítěz je v podstatě na dně... Tady si asi Arnold coby postava sáhne (skoro) nejhlouběji ze všech svých rolí. Film považuji za pro mě vrchol v kariéře všech zúčastněných, a to nejen herců; musím vyzdvihnout hudbu Alana Silvestriho, který druhého vrcholu dosáhl ve Forrest Gumpovi, k němuž mám osobní vztah. To, jak dotváří atmosféru, pocit neznámého, stupňujícího se nebezpečí - nevím, jestli ho dostal za Forresta, ale za tohle bych mu dala Oscara. ()

Hvezdolet

Po pár letech jsem si Yautju, alias Predátora, zas takhle navečer pustil, abych tu mohl vyventilovat svoje obnovené dojmy: Na zkušené žoldáky/mariňáky/nebocotokuavlastnějsou jsou Dutchovi lidi sice pěkně vypatlaní trotlové, kteří se vůbec neserou s krytím, munice mají pro celý regiment a M134 na rameně, nebo dual-wield MP5tek, pro ně není žádnej problém. Ale navzdory tomu, jak papundeklově všechno (krom džungle) působí, tenhle film je prostě legenda, a člověku z akčních scén občas ukápne i nějaká ta slina. Suma sumarum, Predátor je zkrátka Foxácké béčko, kterýmu ale nebylo souzeno stát se béčkem, a tak se stalo klasikou. :) S Alienem ani Alieny se tahle část Alien-Predator-Engineer universa vůbec srovnávat nedá, ale i tak, pořád se na to dobře kouká i po osamtřiceti letech :) ()

Rorschach_SK

"Si zranený, veď vykrvácaš. - Nemám čas krvácať."Jeden z klenotov akčného žánru a majstrovský kúsok od Johna McTiernana. Film ktorý je pre mňa synonymom pre slová ako hutná atmosféra, skvelá akcia a strach z všade prítomného nebezpečenstva, ktoré nemá tvár a proti ktorému nieje obrana. Jeden z najlepších Arnoldových filmov. Jeho partia žoldnierov ponúka široké spektrum osobností v ktorých si každý nájde svojho obľúbenca a dokopy tvoria skvelú partiu. Samozrejme nemôžem neopomenúť fantastického Predátora - skutočný archetyp sci-fi predátora - lovca, ktorý si ide za svojím cieľom, bez ohľadu na to, čo mu stojí v ceste (v žánru sci-fi mu sekunduje len Votrelec). Poslednými dôležitými prvkami filmu je zasadenie do džungle, ktorá pôsobí skľučujúcim dojmom - nieje z nej úniku a všade číha neviditeľná smrť a skvelo atmosféru podtrhujúci soundtrack, ktorý tieto pocity ešte zvýrazňuje. ()

DarthArt

Je zajímavý, jak člověk kouká na všeobecně uznávaný film a přesto na něj samotnýho vůbec nefunguje. U mě je tohle případ Predátora. Kultovní postavy, kultovní hlášky, ale marná sláva, na mě to pořád působí jako kdyby herce přivezli autobusem do liberecký botanické zahrady a ti tam pak mezi palmama zapíchnutýma do písku běhali s kvérama a lepili na sebe umělý škorpióny. Predátor samotnej funguje samozřejmě dobře, ale jako celek mi to prostě nesedí. Což ale Arniemu může bejt celkem u prdele! ()

KasinovaDon

Skvěle sehráno, natočeno a hlavně ta atmosféra, která vás vtáhne do děje. Perfektní film, který přece jen je spíše akční, ale tím přidal něco nového. Pro mě klasika hlavně díky Predátorovi, kterého sleduji i v komiksové podobě. ()

Sadova302b50

Zajímavé je, že ve skutečnosti, i kdyby na sebe Schwarzenegger napatlal tuny bahna, Predátor ho uvidí – vojáka by prozradily jeho oči, na termovizních snímcích vždy velmi září (mají relativně vysokou teplotu, nejsou tedy jen ookny do duše ;-) ), tedy musel by si k bahenní masce vzít i černé brýle. Jinak je to film s dobrým námětem, na poměry a možnosti dobře natočený a hlavně výborně budované napětí, perfektně vyvolá pocit "něco tu je a sleduje mě to". Plus výtečný soundtrack. 4,5* a 84% ()

StarFsh

Akcia je šialene strojená, v scenári sa objavila spústa logických kopancov - ako napr. oslobodzovanie zajatcov priamym útokom = istá smrť všetkých zajatcov. Dialógy sú adekvátne osemdesiatkovému akčňáku = hlúpe a silácke. Napriek tomu to nejako vo finálnom výsledku všetko dohromady šlape a vy sa celý film nenudíte. ()

Cecko

Vrátím se do doby, kdy jsem ten film viděl prvně. Věděl jsem, že tam bude nějaký zlý vesmírný lotr, že tam bude Arnold a bude se to odehrávat v džungli. Nejsou tam žádné dlouhé průtahy a už v prvních 10 minutách Arnoldova jednotka nalezne několik těl stažených z kůže - a začínáte tušit, že na ně se chystá něco podobného. Na scénu přichází pohled přes predátorovo termovizuální vidění, kdy si odněkud ze stromů prohlíží jednotku nic netušících vojáků, a ze které běhá mráz po zádech. Moment kdy 7 chlapíků vybije celý tábor separatistů v člověku vyvolá zdánlivý pocit, že jim se nemůže nic stát. Ale potom to začne...a ten pocit, že nikdo nikde není v bezpečí a nikam se neschová...ten je fakt skličující! Doplňuje to poměrně jednoduchá, ale o to efektivnější hudba. Zasloužilo by si to 6 hvězd! ()

Plutotype

Tak po 27 rokoch som na to kukol znovu. V roku 2015 sú dostupné dve edície blu-ray, tá staršia z roku 2008 je podstatne lepšia. Ultimate edícia blu-ray má prehnané digitálne potlačenie šumu a v podstate je nepozerateľná. K filmu sa netreba vyjadrovať, treba vidieť. Má úžasný spád, hudba od Alana Silvestriho je 10/10 a človek, čo robil casting by si zaslúžil Oscara. Špeciálne efekty sú na rok 1987 uveriteľné a vizáž Predátora je bez komentára. Presne takto si predstavujem lovca z vesmíru. Film má úžasné tempo a režijne a scenáristicky nemá slabé miesto ani na sekundu. Špička žánru. ()

hevys

survival of the fittest-přežije nejzdatnější.myslim že role majora dutche padla arnoldovi jak prdel na hrnec! stejně jako celé jeho partě.film si chvilku dává načas,ale pak vás vtáhne do sebe a nepustí až do závěrečného souboje titánů.za zmínku určitě stojí bezchybná maska stana Winstona. ()

Nový Predátor našel staronového režiséra

Nový Predátor našel staronového režiséra