• Pacco

Ve filmu zazněl dobový šlágr Robot - samotnou píseň nazpívala Zdena Vincíková (ve filmu zpívá Ferbaska) - ♫"Model jsem panny, všech panen protyp. Ten kdo mě montoval, nenašel prototyp. V továrně chtěli přidat mi sexepíl, při montáži se jim však odlepil..."♫ Upřímně, výrobna na silikonové panny (které nejsou a nikdy nebyly panny) se třemi otvory by si měla vypůjčit píseň za reklamní znělku ... přec :" http://www.sexus.cz/clanek/1216-silikonova-panna-jako-ziva.html " No, nekupte ji.(29.11.2008)

Je možné se a tenhle film dívat jako na vůbec první české sci-fi. Panenka je zde střízlivě pojatý robot, který vypadá jako manekýnská panna, který má vzadu v těle díru plnou strojků. Pokud funguje, toporně zpívá a pohybuje se (žádný super-inteligentní robot á la Blasius). Je to tedy relativně věrohodný fantastický motiv. Ve filmu je několik vtipných gagů a chytlavých písniček.(13.2.2013)

Jeden z chybějících mezičlánků série filmů s oblíbeným párem Věry Ferbasové a Jiřího Dohnala realizoval kroměřížský böhmák Robert Land, který točil s bilingvními nebo brzy světovými herci už v Německu (například s Oskarem Marionem nebo Marlene Dietrichovou) ve 20. letech. Do českého filmu ho v závěru kariéry zavedla (a po té zpět do jeho rodiště) nejprve nákladná produkce obou verzí Jany a po té němčící Sextánky. V Panence převzal po Vladimíru Slavínském pár snů Uličnice, který se s dalšími léty uplatnil ještě ve Vandiných trampotách a Dcerušce k pohledání. Panenka jest filmem velice zajímavým, dá se reálně označit za jediné české sci-fi 30. let. Objevila-li bych tento námět v Hollywoodu, myslela bych, že jde o přirozenou vědecko-fantastickou větev studia Universal.(18.2.2009)

„Nezaměstnaná Věra se vydává za mechanickou reklamní loutku a odhalí podvody údajných amerických podnikatelů.“ V té době a ještě dlouho poté u nás zcela netradiční a ojedinělý námět (super), a ač moc nemusím Ferbasku (která tady v podstatě opět hrála sama sebe a jako panenka i skutečně vypadala!), tak ona tady byla 100% využita a měla hlavní slovo, kdy všichni ostatní ji tu v podstatě dělali jen křoví (nahrávali, přihrávali atd). Film má trochu překombinovaný děj, ale dostatek milých (Gruss vs Ferbasová) a velmi vtipných (vesměs všechny robotické výstupy, představování hladu a žízně, zpěv atd) scén, poněkud přihlouplé duo detektivů Neumann-Svozilová mě vůbec neoslovilo, jednak se podle mě k sobě moc nehodili a pak jejich působení zde, se mi zdálo poněkud zbytečné. Futurista zcela nevyužit, škoda. Panenku jsem vždy nesprávně přisuzoval režiséru Slavínskému - ani nevím proč, snad kvůli Věře. Režijně dobře a obratně odvedená práce.(4.4.2013)

Co se týče humoru, tak je to jen průměrná prvorepubliková veselohra. Ve 30. letech u nás nebylo zrovna běžné točit filmy se sci-fi tématikou. I když tady je nutno ten termín brát trochu s rezervou. Přesto je to snímek, který si člověk vybaví zejména díky tomu, že svým námětem malinko vybočuje z řady tehdejší produkce.(21.10.2017)

• - Filmovanie prebiehalo v Karlových Varoch a Prahe. (dyfur)