Americká krása

American Beauty

Americká krása

Drama / Romantický

USA, 1999, 122 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 565)

Oscar 5 : Nejlepší film, Režie, Kamera, Herec HR - Kevin Spacey, Scénář + 3 nominace: Herečka HR - Annette Bening, Střih, Hudba(20.2.2004)

„Jsem Lester Burnham … a tohle je poslední den zbytku mého života.“ Pro mě první setkání se Samem Mendesem, které vyústilo v upřímný obdiv k jeho režisérskému debutovém majstrštyku. Miluju loosera Lestera a jeho způsob vyrovnání se s krizí středního věku a pokryteckou maloměšťáckou morálkou, nesnáším jeho maloměšťáckou „oddanou“ manželku Carolyn (Annette Bening svým výkonem prostě bere dech) a už nikdy nebudu mít stejný vztah k plátkům rudých růží, poklidně idylicky působícím americkým předměstím a samozřejmě igelitovým pytlíkům unášeným větrem.(2.4.2008)

Když jsem viděl kdysi krásu poprvé, přišla mi jako velmi vážný film. Až na druhý pohled jsem poznal silnou nadsázku, která celým filmem prostupuje. Výborný humor, skvělý herecký výkon Spacyho, silný a neočekávaný závěr a poetičnost příběhu namíchal pro mě smyslný lektvar, který mě okouzlil na 5 hvězd.(16.7.2008)

Precizní scénář, nádherná hudba, vizuálně dokonalé záběry. Ale hlavně hořká komedie, tklivé drama a především perfektní satira společnosti, v níž všichni nosí pomyslnou masku, aby co nejlépe zakryli, kým ve skutečnosti jsou. Snímek, jenž mě naučil, že na světě je spousta krásy, kterou člověk v posedlosti naprostými nesmysly přehlíží.(11.9.2008)

Nebýt Kevina Spaceyho, asi by se mi to tak nelíbilo... Ten chlap je prostě herecký génius.(18.9.2008)

Myšlenku, kterou prosazuji celý svůj dosavadní krátký život, jsem konečně našel i ve filmovém díle... Americká krása je snímek, kterému musíte tiše naslouchat a nechat se jím unést, jinak vám přijde JEN mírně nadprůměrný... ÚŽASNÉ! Mendes si mě získal na svoji stranu stejně jako Spacey...Americká krása si zaslouží 5* a to nejen proto, že mi rozumí ale i proto, že právě drsným způsobem narušila mých TOP TEN...! :-)(27.9.2008)

Výborný film.(29.3.2009)

Jo je to dobrý film. Má emoce hloubku a myšlenku, ale opravdu to není pro mě to pravé ořechové. Jednou mi to prostě stačilo. Mhohem víc jsem si užil různé parodické scénky např. v Not Another Teen Movie.(3.4.2009)

Co říci? Krása je všude kolem nás.... stačí ji vnímat....(31.5.2009)

Onanizmus v plnom rozkvete. Asi tak by som v skratke popísal tento film. Či už si to zoberiete z kladného hľadiska či záporného je to na vás. pre mňa je to aj aj. Celkovo sa jedná o krásny film no obrovským rušivým momentom boli pre mňa vízie a výjavi mysle hl. hrdinu. Nechápem ich zámer. rovnako na druhej strane ma ohromil rozprávač. Ja proste zbožňujem silných rozprávačov vo filme. A tu je obrovským pozitívom. Takže toľko asi. O filme už mnohý povedali aj lepšie veci ako ja kedy vymyslím. Takže postačí: 83%(3.6.2009)

Smekám. Opravdová pocta šéfkuchaři, protože navařit něco tak smysluplného se jen tak někomu nepodaří. No, popravdě se mi ani nehce věřit, že je to americký film :-D(3.7.2009)

Jsem velice překvapený, takovouhle zběsilost jsem tedy nečekal! Celé story působí strašně podivně, přitom hlavní téma, tedy netradiční krize středního věku Kevina Spaceyho je naprosto perfektní (stejně jako on!). To okolo, hlavně cokoliv kolem zvláštní rodinky v sousedství pro mě ale příběh pohřbívá. American Beauty na mě působí jako dva filmy propletený v jeden, přičemž jeden se točí kolem Spaceyho a je naprosto perfektní a ten druhý jen zasahuje do děje a ničí ho. Velká škoda, protože jinak jsem opravdu nadšený.(14.7.2009)

Zajímavý a i povedený pohled na muže s krizí středního věku. Rád bych mu dal pět hvězdiček, ale něco mi tam chybělo...(21.8.2009)

Jeden z filmů, u jehož konce jsem plakal;) O to kouzelnější je to proto, že hlavní postava Vám hned na začátku prozradí, jak skončí... a stejně to člověka dojme...(4.2.2010)

Neviem ako vychváliť tento film. Normálne ľutujem že som ho videl takto neskoro. Dej, atmosféra, herecké výkony.... 100%!!!(21.2.2010)

Někdy v osmnácti jsem viděl asi polovinu a vůbec mě nechytl a ani ho nedokoukal. Teď po 10letech kdy sjíždím TOP250 jsem z něho unešen i přesto, že jsem si nevšiml polovytaženého scartu a DVD přehrávač přehrával divně s modrým odstínem .-). Neobyčejná M. Suvari, ďábelský W.Bentley, posedlá A.Benning, divná T.Birch a hlavně boží Kevin Spacey, který řekl dost a začal rok skvěle žít. "Možná bych mohl bejt naštvanej na to co se mi stalo, ale je těžký zlobit se, když je na světe tolik krásy."(28.2.2010)

S nepředvídatelným a nečekaným koncem, nechá to diváka hádat co asi bude. A to je asi největší plus tohoto filmu. Chtělo to být působivý, ale nelíbil se mi tam ten sáček.(2.3.2010)

Skvele vykreslená pretvárka na viac spôsobov - manželka, ktorá miluje akurát svoje ruže a drahý nábytok, dcéra ktorá nenávidí ešte aj samu seba a otec ktorý dávno nie je spokojný so svojím životom. Čo sa však stane keď sa rozhodne prestať pretvarovať? Skvelý komentár Lestera - manžela, ktorý pretvárku ukončil a spoznal život aký naozaj chcel. Do tohto života sa mu vplietol chlapec, ktorý sa s rodičmi prisťahoval do susedného domu. Chlapec, ktorý svojou kamerou zachytáva práve tie okamihy kedy sa ľudia nepretvarujú a to je podľa neho tá skutočná krása, ktorá vám zapĺňa srdce... Dej sa však nekončí šťastným koncom, práve naopak, mnohí taký život jednoducho neznesú a Lester končí s prestrelenou hlavou... avšak s úsmevom na tvári. Veľmi dobrý scenár, ktorý vo mne zanechal dojem.(21.3.2010)

Pro mě jednoznačně nejlepší drama všech dob. Příběh již od začátku velmi zaujme a pohrává si z divákem tím způsobem že již od začátku každý ví, že hlavní postava zemře. Pak už každý čeká jak a kdo to udělá. Film nám ukazuje, že né každá rodina,která z venku vypadá šťastně, při pohledu do soukromí opravdu je. Celý snímek na mě působí velice depresivně. Kevin Spacey je prostě Pán herec.(24.8.2010)

Zo subjektívneho hľadiska 3*, z objektívnejšieho 4* aj kúsok. Celkový náhľad do života priemerného Američana plného zvrátených túžob, (ne)splniteľných snov, kríz, omylov a príležitostných radostí zanecháva dosť rozporuplné pocity. Film rozpráva hlboko psychologicky prepracovanú realitu mnohých ľudí po celom svete, ktorí sa za každú cenu snažia medzi ľuďmi vyzerať štýlovo a in, kým vo vnútri úplne vychladli. Mnohým ľuďom tento film musel otvoriť oči. 80%(28.8.2010)

Zkrátka si všichni držte takový život, aby jste mohli umřít s úsměvem na tváři a pokdu si tak nepřipadáta, vzepřete se všemu co vás irituje a udělejte se šťastným aspoň z většiny. Toť vysněná Americká krása.(20.10.2010)