Americká krása

American Beauty

Americká krása

American Beauty

USA, 1999, 117 min

Jeden z těch filmů, které zobrazují odvrácenou stranu života v USA. Na první pohled spokojenost a idyla, ve skutečnosti však znuděnost a pod povrchem schované nevyřčené křivdy. Herecké obsazení je skvělé, zejména Kevin Spacey je výborný. Jeho postava je výtečně napsaná a má grády. Thora Birch mi moc nesedla ani jako herečka, ani jako ženská. Nic proti ní nemám, ale nějak mi nepadla do oka. A její Jane už vůbec ne. Mena Suvari se mi líbila o něco víc, než Thora, ale myslím si, že Annette Bening je na celé čáře trumfuje. Co se týče herectví, o tom bez pochyby, i co se týče krásy. Sluší jí to, i coby čtyřicetileté ženě více než těm teenagerkám. Rovněž byl skvělý i Chris Cooper - jeho pošahaný, ale ve skutečnosti nalomený plukovník, je jednou z postav, na které nezapomenete. Režie Sama Mendese je zručná a kreativní. Americká krása je bezpochyby zdařilým filmem, ukazující americký rodinný život trochu jinak, ale na podobné téma jsem viděl i zdařilejší filmy (za všechny Redfordovy Obyčejné lidi). 75%.(3.7.2007)

Skvělý psychologický film, který schválně vyzdvihuje určité části lidské osobnosti, a tak tu máme možnost poznat pestrou přehlídku zajímavých postav. Postupně se s nimi seznamujete, poznáváte jejich city, jejich vlastní, ať pravé nebo vsugerované já. Velice působivý je fakt, že od začátku víte, jaký bude konec. A tato myšlenka vás provází celým příběhem a vy se soustředíte i na věci, kterých byste si normálně asi ani nevšimli. Velice působivé drama.(25.3.2008)

Uvědomujete si jak zbytečné a fádní je tohle hodnocení filmů? "Americká krása" je toho důkazem. Film by vás měl především přenést do jiného (i když sebereálněji vypadajícího) světa a poskytnout vám oddych, citové vyžití, námět k zamyšlení, úvahám nad vlastní existencí....A to tenhle film na 100% dělá. Viděl jsem ho jen jednou, ale zapůsobil na mě tak silně, že se to nedá skoro vydržet...Právě proto se na něj asi už nikdy nepodívám a uchovám si "pouhou" vzpomínku na něco výjimečného.(23.1.2003)

„You have no idea what I'm talking about, I'm sure. But don't worry... you will someday.“ Emoce vzbuzující hudba Newmana, voiceover mrtvého vypravěče, který si tak úspěšně převzaly Zoufalé manželky, precizní výkon sympatického losera Spaceyho a hlavně Chris Cooper, který v dalších letech jen dál potvrzuje, jaké herecké kvality se v něm skrývají. To vše v prvním režisérově pokusu o demýtizaci amerického snu schovaného za bílým plotem načančané zahrady, přes který nejsou vidět všechny ty ochladlé vztahy, vzájemná odcizení a kostlivci vedle nacistického nádobí ve skříních. Kdykoliv teď venku vidím poletovat sáček, nepřemýšlím o tom, za jak dlouho se ve volné přírodě rozloží, ale vzpomenu si na American Beauty a taky na to, že aby jste poznali relativní krásu, musíte nejdříve zažít opravdový hnus. Citát z úvodu mého profilu tak sedí na Mendesův film jak prdel na hrnec.(1.9.2008)

Dokonalý film snad ve všech ohledech. Skvělí herci, úžasná atmosféra, perfektní hudba. Někdy jsem měl dokonce pocit, že je to dokonalé až moc, čímž film působí maličko odtažitě, ale přesto si mě to získává zas a znova. S postupujícími lety sice vidím silný konstrukt i jistou povrchnost a efektivnost, nicméně to vadí překvapivě málo, protože tyto prvky mohou pýt chápány jako funkční prvek, který pouze posouvá vyznění, ale nelikviduje ho.(13.3.2010)

• - Po premiéře filmu prohlásil Tom Hanks, že by si přál, aby četl scénář dřív než Kevin Spacey a mohl si zahrát Lestera Burnhama. (Nancy...)

• - Scéna v autě, kdy si Kevin Spacey zpívá do písničky "American Woman", byla celá improvizací. (don corleone)

• - Mísa s chřestem, kterou hodil hlavní hrdina proti zdi měla být původně pouze upuštěna na podlahu. (don corleone)