Americká krása

American Beauty

Americká krása

Drama / Romantický

USA, 1999, 122 min

„Nie je slušné najať si niekoho, aby ti zabil otca.“ – „V tom prípade som neslušné dievča.“ Nikdy som nevedel, čo si mám o AMERICKEJ KRÁSE myslieť – už keď som ju videl v kine, bol som zmätený a teraz, o 10 rokov neskôr, na tom nie som o nič lepšie. Jedno som ale vedel už vtedy. Niečo sa mi na nej pozdávalo, vlastne sa mi toho na nej pozdávalo DOSŤ. Od zvláštnej hudby cez svojrázne herecké kreácie (najmä obdarená Thora Birchová a vtedy ešte neotravný Spacey, Beningová je nesympatická krava a je mi jedno, že to bol umelecký zámer) po kultové scény (igelitové vrecko) po skvelé hlášky („Neviem ako vy, ale ja si idem vypiť.“). Vynikajúci je tiež neodhadnuteľný, všetkého schopný scenár, ktorý prostredníctvom cynického rozprávača nemá problém na samom začiatku nás informovať, že hrdina na konci zomrie... ale nie je mŕtvy vlastne už teraz? Kontroverzná snímka, ktorej sex, násilie ani vulgarizmy nerobia problém, krvavo strieľa do americkej údajnej posadnutosti „dokonalým životom“ (dom, auto, žena, dieťa, práca), kde sa na fotkách všetci usmievajú, ale skutočnosť je taká hnilá, až sa čudujem, ako TAKTO napísaný film mohol zarobiť obrovské peniaze a získať toľkých Oscarov. P.S. V r. 1999 sa v kinách objavili dve výborné „výpovede z pracovného pomeru“. V KLUBE BITKÁROV to bola sila, ale po skúsenosti s mnohými hajzlami-zamestnávateľmi, ktorí VERIA, že na nich nie je, musím uznať, že tá z AMERICKEJ KRÁSY sa dá v praxi využiť oveľa elegantnejšie. Kino Považan 2000(26.12.2004)

Na Americkou krásu se musím podívat ještě jednou. Tohle je ÚŽASNÝ film, po jehož shlédnutí se mi chtělo tleskat. Kevin Spacey hraje Lestera, muže, který prožívá krizi středního věku a touží po kamarádce své dcery. Spacey je bez debat nejlepší dramatický herec vůbec. Jestli je na filmu něco vyjímečného, je to určitě příběh, který je neobvyklý a jedinečný, odehrávající se mezi několika rodinami v anonymním americkém předměstí. Natočeno je to opravdu krásně. Jistým způsobem to dělá film střídavě veselým, srdervoucím a strašným. Je určen především pro zralé publikum. Je zde trocha toho násilí a skoronahých scén (ovšem obojí je zde velmi vkusně zpracováno). Ovšem i starší školáci by si film mohli užít. Podívejte se nato. Nebudete litovat.(14.6.2005)

Excelentní film. Sam Mendes ukázal jaký je režisér a od tohohle filmu ještě ani jednou nezklamal (aspon mě) Kevin Spacey ze sebe vydává životní výkon (zase) a Mena Suvari...To už snad ani nemusím psát. Konec takový jak má být, prostě film o životě, který není vůbec růžový. My name is Lester Burnham. This is my neighborhood; this is my street; this is my life. I am 42 years old; in less than a year I will be dead. Of course I don't know that yet, and in a way, I am dead already. čistých 5(20.5.2009)

Fight Club pro diváky o generaci starší. Černá komedie o životní deziluzi někdejších hipíků, s postavami, které jsou sice výstřední, ale ne tolik, abyste je přestali mít rádi (a pořád je lze považovat za docela normální ve srovnání s konzervativním magorem, kterého hraje Chris Cooper). Takže ve výsledku navzdory depresivnímu tématu nejste znechuceni a nemáte z toho všeho blbý pocit, ale naopak věříte, že jste viděli něco obohacujícího, co vám dodalo trochu chuti do života, což mi osobně přijde v rozporu s tím, o čem celý film (a zejména Spaceyho postava) je. Kromě hlavního hrdiny jsou postavy dost ploché a docela mě mrzelo, že film není víc o Lesterovi a méně o lidech okolo něj, pro které režisér a scenárista zjevně neměli zdaleka tolik pochopení. Natočené je to sice znamenitě, ale stejně bych raději viděl zpracování téhož námětu Toddem Solondzem. 75% Zajímavé komentáře: kleopatra, Eodeon, gudaulin, TotalFilm(10.7.2006)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Mendesův mistrovský kus a snímek tak nádherný, jak jen umění může být. Perfektně vystižené vztahy v "normální" rodině. K tomu laskavé červené dveře a duše jako létající sáček. Trailer: http://www.csfd.cz/film/6654-americka-krasa-american-beauty/videa/(2.1.2009)

• - Barman, který je v restauraci, kde pracuje Ricky, je ve skutečnosti producent Bruce Cohen. (don corleone)

• - Slogan "...look closer", který se objevil na plakátu k filmu, objevil režisér při postprodukci na nástěnce u pracovního stolu Lestera. Dala ho tam jen tak kostymérka a Samu Mendesovi se zalíbil natolik, že ho použil. (don corleone)

• - Podle původního scénáře si měl Lester libovat v country hudbě, což nesnášela jako jeho manželka, tak dcera. (don corleone)