Americká krása

American Beauty

Americká krása

American Beauty

USA, 1999, 117 min

Rozpočet $15miliónovTržby USA $130,096,601Tržby Celosvetovo $356,296,601/95%/(18.5.2005)

Americký sen má nyní svou postmoderní verzi.(24.5.2006)

Společně s Klubem rváčů můj nejosobnější film. Zatímco ten první tepe hlavně co do podnětnosti myšlenek, Americká krása boduje v emocích. Když jsem ji viděl poprvé v prváku na střední, rozložila mě na několik týdnů a dokázala to při každé další projekci. Dneska už na mě působí trochu jinak, neútočí na základní pocity až přehnané sounáležitosti s hrdiny (což se možná ve čtyřiceti změní), ale jako dokonalý portrét lidí, kteří se rozhodli vzepřít konvencím, mě baví stále a emoce ve mně dmýchá pořád naplno. Vyzdvihovat dávno omleté (Spacey, Conrad L. Hall, Mendes) nemá smysl, snad jen doplním opomíjené (Cooper, parádní hra se světlem v noci) a dodám, že tohle je jeden z těch absolutních ‚top filmů‘ mého života.(4.9.2009)

Snímek, který je pro mne skutečnou záhadou. Obsahuje vesměs depresivní příběh, pokřivené charaktery a morálka v něm také příliš místa nemá. Tak jak to, že je to jeden z nejkrásnějších filmů, které jsem kdy viděl. Asi proto, že když vidím svět Lestera Burnhama, nemůžu jinak, než stát se jeho součástí a být mu oporou. Tento člověk, v podání nepřekonatelného Spaceyho, si jednoduše tyhle city od diváků zaslouží...(13.9.2002)

Jednoznačně nejlepší filmový úvod, který jsem kdy viděl. Stručný, výstižný a velice poutavý. Film má navíc skvělý soundtrack. Samotný příběh je povedeným mixem absurdity lidského života a snahy něco změnit. Kevin je velice přesvědčivý a hodně rychle si ho člověk oblíbí. Díky jeho postavě jsem si uvědomil, že na změnu životního stylu není nikdy pozdě.(31.1.2010)

• - Mísa s chřestem, kterou hodil hlavní hrdina proti zdi měla být původně pouze upuštěna na podlahu. (don corleone)

• - V pracovní kóji hlavního hrdiny visí plakát filmu Obvyklí podezřelí, ve kterém Kevin Spacey hrál a který mimochodem končil úplně stejně jako tento - Spaceyho role se loučí mluveným slovem a obraz se ztmavuje. (don corleone)

• - Ve scéně, kdy Rickyho (Wes Bentley) rodiče sledují televizi, je možné si všimnout, že na ni leží váza a dva obrázky. Když však následuje záběr na Rickyho (Wes Bentley) rodiče, na televizi nic není. (Terva)