Americká krása

American Beauty

Americká krása

Drama / Romantický

USA, 1999, 122 min

Pamatuji si jasně na chvíli, když jsem vyšel z kina. Byl jsem jako omámený. Tak ohromný a dokonalý film jsem ještě do té doby neviděl. To nebyl klasický příběh, byl to příběh o chlapovi, který se ze "dna" dostal nahoru takovým způsobem, který mě dostal na kolena. Kevin Spacey se pro tu roli hodil přímo geniálně. S opětovným shlédnutím už to samozřejmě ztrácí na důrazu, ale ten první pocit ve mně zůstal.(28.11.2010)

Je jedno, jestli je spouštěcím motorem k tomu, aby si člověk řekl "dost", Mena Suvari nebo jiný stimulant. Jde spíš o to, aby to stihl ještě v tomhle životě a pochopil, že slova jako "musím" a "má se" jsou jenom berličky, o které se opíráme, abychom se z pocitu, že si o všem můžeme rozhodnout sami a nemusíme vůbec nic, co nechceme, nezbláznili a že cesta nemusí být prostředkem, jak dojít k cíli, ale cílem samým, i kdyby to mělo trvat jen jeden rok.(18.8.2004)

Ak ste ešte nevideli tento film, tak sa nenechajte odradiť jeho mierne zavádzajúcim názvom a určite si ho pozrite. Jedná sa totiž o po všetkých stránkach mimoriadne podarené filmové dielo. Výborná dráma, v ktorej sa na konci prirodzene spletú všetky nitky do jedného pevného lana a všetky postavy odhalia svoje skutočné charaktery. Bravúrne napísaný scenár, vysoko profesionálna réžia, absolutne skvelá kamera a obdivuhodné herecké výkony. Päť hviezdičkový film. Toto moje konštatovanie potvrdila v roku 2000 aj americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS), ktorá tomuto snímku udelila troch Oscarov. Je to krása, "Americká krása". *****(28.1.2013)

Lepší celevočerní debut si Sam Mendes ani nemohl přát. Asi jediný režisér, který za svůj první film dosal pět Oscarů a z toho čtyři hlavní a myslím, že zasloužené. Celý příběh nevyznívá jako "ze života", ale místy jde o satiru, jindy zase drama, ale každopádně film má jasný cíl a to jít si za svými životními sny a za jejich splněním. Charismatický Kevin Spacey zde předvádí výborný výkon a Oscara za hlavní herecký výkon si určitě zasloužil. Annette Bening předvedla svůj zatím nejlepší výkon. Americká krása je jeden z nejlepších filmů jaký kdy byl natočen a ten komu zatím uniká, by to měl co nejrychleji napravit........(11.12.2007)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Mendesův mistrovský kus a snímek tak nádherný, jak jen umění může být. Perfektně vystižené vztahy v "normální" rodině. K tomu laskavé červené dveře a duše jako létající sáček. Trailer: http://www.csfd.cz/film/6654-americka-krasa-american-beauty/videa/(2.1.2009)

• - V mnohých častiach filmu je vidieť, že Carolyn (Annette Bening) počúva speváka menom Bobby Darin. Kevin Spacey, ktorý vo filme hrá jej manžela, napísal, režíroval a zahral si vo filme Za mořem (2004), kde stvárnil práve Bobbyho Darina. (WalterIK7)

• - Scéna, ve které křičí Annette Bening po té, co neprodá dům, byla natočena na poprvé a na jeden záběr. (don corleone)

• - Scéna, kde se hlavní hrdina hlásí o práci v bistru byla točená v noci, ale upravená tak, aby to vypadalo jako den. Žádná z postav však nemá v obličeji stíny od slunce. (don corleone)