Americká krása

American Beauty

Americká krása

American Beauty

USA, 1999, 117 min

Kevin Spacey - (Lester Burnham) +++ Annette Bening - (Carolyn Burnham) +++ Thora Birch - (Jane Burnham) +++ Wes Bentley - (Ricky Fitts) +++ Mena Suvari - (Angela Hayes) +++ Chris Cooper - (Frank Fitts) +++ Peter Gallagher - (Buddy Kane) +++ Allison Janney - (Barbara Fitts) +++ Hudba: Thomas Newman +++(29.7.2007)

„You have no idea what I'm talking about, I'm sure. But don't worry... you will someday.“ Emoce vzbuzující hudba Newmana, voiceover mrtvého vypravěče, který si tak úspěšně převzaly Zoufalé manželky, precizní výkon sympatického losera Spaceyho a hlavně Chris Cooper, který v dalších letech jen dál potvrzuje, jaké herecké kvality se v něm skrývají. To vše v prvním režisérově pokusu o demýtizaci amerického snu schovaného za bílým plotem načančané zahrady, přes který nejsou vidět všechny ty ochladlé vztahy, vzájemná odcizení a kostlivci vedle nacistického nádobí ve skříních. Kdykoliv teď venku vidím poletovat sáček, nepřemýšlím o tom, za jak dlouho se ve volné přírodě rozloží, ale vzpomenu si na American Beauty a taky na to, že aby jste poznali relativní krásu, musíte nejdříve zažít opravdový hnus. Citát z úvodu mého profilu tak sedí na Mendesův film jak prdel na hrnec.(1.9.2008)

Skvělý psychologický film, který schválně vyzdvihuje určité části lidské osobnosti, a tak tu máme možnost poznat pestrou přehlídku zajímavých postav. Postupně se s nimi seznamujete, poznáváte jejich city, jejich vlastní, ať pravé nebo vsugerované já. Velice působivý je fakt, že od začátku víte, jaký bude konec. A tato myšlenka vás provází celým příběhem a vy se soustředíte i na věci, kterých byste si normálně asi ani nevšimli. Velice působivé drama.(25.3.2008)

Americká krása se stala v době svého uvedení ve Spojených státech obrovským trhákem, který uchvátil shodně diváky i odbornou kritiku, a je mnohými hodnocena jako nejlepší americký film 90. let. Na to, že byla Mendesovým prvním velkým filmem, je to překvapivě zralé dílo, řemeslně zručně natočené, Mendes v něm zúročil své zkušenosti z divadla a prokázal talent pro výběr herců a jejich vedení. Na druhé straně jsem ale nikdy neměl pocit nějakého velkého filmu. Mám dojem, že trochu klouže po povrchu, nejde do hloubky, neukazuje kořeny chování, příčiny jevů a vytváří tak trochu šablonovité karikatury místo plnokrevných postav. Neukazuje žádná východiska, všechny postavy se chovají konvenčně a jejich vzpoura je naprosto neškodná a vychází z morálně hodně diskutabilních poloh. Přes to všechno je to ale film, který patří k tomu výrazně lepšímu, co v 90. letech vzniklo, a stojí za to ho vidět. Celkový dojem: 80 %.(2.7.2007)

Tenhle film považuju za jeden z nejgeniálnějších, co byl kdy natočen. S každým dalším zhlédnutím mu začínám víc a víc rozumět a plně chápat, o čem je. A můžu ho vidět stokrát a pořád pro mě bude něčím nový a nikdy se u něj nenudím. Hudba je naprosto výjimečná a s citem vybraná. Dvě scény jsou pro mě osobně nezapomutelné a často se mi vybavují : 1) Kevin Spacey a tráva 2) poletující sáček, snad nejlepší scéna filmu. I když to je těžké rozhodnout, zdá se, že pojem "hluché místo" nemá ve (filmovém) slovníku Sama Mendese co dělat. A rozplývat se nad hereckými výkony, ať už jde o úchvatného Kevina Spaceyho, nebo okouzlující Anette Bening by bylo opravdu zbytečné. Jejich umění mluví samo za sebe. Kdo tento klenot neviděl, měl by nad sebou vážně zauvažovat...(3.11.2005)

• - Role Angely Hayes byla původně nabídnuta Kirsten Dunst, Sarah Michelle Gellar, Brittany Murphy a Katie Holmes, všechny ale odmítly. (don corleone)

• - I když si dali filmaři záležet na tom, aby nebyla odhalena identita města, kde se příběh odehrává, objeví se ve filmu několik referencí na město Chicago. Například v telefonním seznamu Jane se objevuje předčíslí 312 (které patří Chicagu), noviny v kuchyni jsou Chicago Sun-Times, na inzerátech Carolyn i Buddyho je zase domácí číslo s předčíslím 847, které patří předměstí Chicaga. Nicméně například poznávací značky na autech zase této lokaci neodpovídají. (don corleone)

• - Originální scénář obsahoval scény, kde jsou Ricky (Wes Bentley) a Jane (Thora Birch) zatčeni, odvezeni do vězení a následně souzeni. (cihlenka)