
Americká krása
-
American Beauty
-
Americká krása
Drama
USA, 1999, 122 min
Režie:
Sam MendesScénář:
Alan BallKamera:
Conrad L. HallHudba:
Thomas NewmanHrají:
Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch, Wes Bentley, Mena Suvari, Peter Gallagher, Allison Janney, Chris Cooper, Scott Bakula, Sam Robards, Ara Celi, John Cho, Sue Casey, Amber Smith, Joel McCrary, Bruce Cohen, Barry Del Sherman, Fort Atkinson, Marissa Jaret Winokur, Matthew Kimbrough, Kent FaulconProducenti:
Dan Jinks, Bruce CohenStřih:
Tariq Anwar, Christopher GreenburyZvuk:
Bob BeemerScénografie:
Naomi ShohanMasky:
Julie Hewitt, Patricia DehaneyKostýmy:
Julie WeissPlakáty
Obsah
-
Na první pohled jsou Burnhamovi šťastnou rodinou, jejíž život je zalit sluncem. Pohodlný dům, auto kvalitní značky, půvabná dospívající dcera, studující na správné škole, rodiče úspěšní ve svém povolání. Nikdo se tedy nediví, že paní Burnhamová (Annette Bening) je věčně samý úsměv - alespoň na veřejnosti. Ve skutečnosti je ale všechno jinak. Obraz dokonalosti matce Carolyn a dceři Jane neustále kazí otec Lester (Kevin Spacey). Není tím ramenatým, snědým "plejbojem" a co je horší, začíná stále častěji dávat najevo, že se mu nedaří a že je nespokojen se svým životem. Dokud jen odmítá roli, kterou stovky jemu podobných odevzdaně hrají, aby měli klid, je to pro rodinu sice obtížné, ale únosné. Ještě včera nerozhodný a zakřiknutý Lester se ovšem rozhodne "krizi středního věku" řešit nečekaně radikálně. Dojde mu totiž, o co v životě jde: o splnění snů a tužeb, které člověk má. Lester už nikdy nebude ubožák!(oficiální text distributora)
- Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem.(Česká televize)
- Pojďte se blíže podívat na film, o kterém se v roce 1999 nejvíce mluvilo. Na legrační, dojemnou a šokující pouť životem amerických maloměšťáků. Seznamte se se čtyřicátníkem Lestrem Burnhamem a jeho manželkou Carolyn, s jejich manželstvím a životy, co se pomalu zamotávají. Žena ho nenávidí, dcera Jane se na něho dívá s opovržením a šéf ho propustil z práce. Posuďte Lestrovo rozhodnutí udělat pár změn ve vlastním životě, aby byl svobodnější a šťastnější. Zjišťuje totiž, že definitivní svoboda stojí určitou cenu...(Universal)
- "Za rok budu mrtvý," říká Lester Burnham (Kevin Spacey), muž ve středních letech, který se chystá vzbouřit proti všemu, co mu svazuje křídla ve svobodném letu životem – pokročilému věku, manželce (Annette Beningová), práci a dokonce i vlastnímu tělu. Inspirován touhou po sexy kamarádce (Mena Suvariová) své dospívající dcery, Lester dá výpověď v práci, začne cvičit, koupí si auto, po kterém vždy toužil, přestane respektovat svou nevěrnou ženu… a konečně začne znovu žít.(HBO GO)
- Burnhamovci sú na prvý pohľad šťastnou rodinou. Majú pekný dom, drahé auto, pôvabnú dospievajúcu dcéru, ktorá chodí do dobrej školy. Pani Burnhamová (Annette Bening) je stále usmiata, aspoň na verejnosti. V skutočnosti je ale všetko úplne inak. Rodinná dráma o nečakane radikálnom riešení krízy stredného veku získala 5 Oscarov a takmer 90 ďalších ocenení.(RTVS)
-
Photo © 1999 Dreamworks Pictures
-
- O roli Rickyho Fittse se ucházel i Jake Gyllenhaal, roli nakonec ztvárnil Wes Bentley. (cihlenka)
-
- Choreografii roztleskávaček měla na svědomí zpěvačka Paula Abdul. (don corleone)
-
- Slogan "...look closer", který se objevil na plakátu k filmu, objevil režisér při postprodukci na nástěnce u pracovního stolu Lestera (Kevin Spacey). Dala ho tam jen tak kostymérka a Samu Mendesovi se zalíbil natolik, že ho použil. (don corleone)
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
![]() |
17.02.2000 Bontonfilm |
---|---|
![]() |
17.02.2000 |
![]() |
08.09.1999 DreamWorks |
![]() |
27.10.2003 Universal |
![]() |
20.10.2010 Magic Box |
![]() |
24.09.2014 Magic Box |
Podobné
- Důvěrnosti (2007)
- Volání o pomoc (2007)
- Elementární částice (2006)
- Generace X (2005)
- Ledová bouře (1997)
- Obyčejní lidé (1980)
- Tichá dohoda (1969)
- Ameriko, Ameriko (1963)
tron
„Nie je slušné najať si niekoho, aby ti zabil otca.“ – „V tom prípade som neslušné dievča.“ Nikdy som nevedel, čo si mám o AMERICKEJ KRÁSE myslieť – už keď som ju videl v kine, bol som zmätený a teraz, o 10 rokov neskôr, na tom nie som o nič lepšie. Jedno som ale vedel už vtedy. Niečo sa mi na nej pozdávalo, vlastne sa mi toho na nej pozdávalo DOSŤ. Od zvláštnej hudby cez svojrázne herecké kreácie (najmä obdarená Thora Birch a vtedy ešte neotravný Spacey,naopak Bening je nesympatická krava a je mi jedno, že to bol umelecký zámer) po kultové scény (igelitové vrecko) po skvelé hlášky („Neviem ako vy, ale ja si idem vypiť.“). Vynikajúci je tiež neodhadnuteľný, všetkého schopný scenár. Ten prostredníctvom cynického rozprávača nemá problém na samom začiatku nás informovať, že hrdina na konci zomrie. Ale nie je mŕtvy vlastne už teraz? Kontroverzná snímka (ktorej sex, násilie ani vulgarizmy nerobia problém) strieľa do posadnutosti (zďaleka nielen americkej) dokonalým životom (dom, auto, žena, dieťa, práca), kde sa na fotkách všetci usmievajú, ale skutočnosť sa nenávidia a zo všetkého najradšej by sa pozabíjali. Inak, v tom roku sa v kinách objavili dve výborné výpovede z pracovného pomeru. V Klube bitkárov to bola sila, ale po skúsenosti s mnohými hajzlami-zamestnávateľmi, ktorí VERIA, že na nich nie je, musím uznať, že tá z Americkej krásy sa dá v praxi využiť oveľa elegantnejšie. Kino Považan NMnV 2000(26.12.2004)
xxmartinxx
Film, který měl nejdřív pověst takřka dokonalosti, aby se na něj dnes nalepilo hodně chytrých hot takes, které tvrdí, že jde o povrchní báchorku. Myslím, že je zásadní chyba vnímat satiru optikou posunutou o dvacet let, pokud chceme řešit, jak "hluboko" tne, protože dnes je svět zkrátka jinde. Ale to neznamená, že Americká krása neměla (a nemá) co říct. Mendes očividně pochopil zeitgeist a odvyprávěl příběh, který mluvil k hodně lidem - a stále se můžeme bavit o tom proč a jak mluví k lidem dnes.(13.3.2010)
Jara.Cimrman.jr
Americká krása je velmi nebezpečný film pro rodiny, ve kterých ve stínu pantofle žije pokrčený tvor podobný Lesterovi Burnhamovi - muž vlastnící jedinou věc a to krizi středního věku. Po zhlédnutí tohoto snímku by se totiž mohl narovnat, vykašlat se na potřeby rodiny a začít si užívat života. I já začínám pociťovat sílu, vylézám ze své ulity, vrhám suverénní pohled na manželku a hrdě odcházím žít. Večer se zase pokorně vrátím, ale jak říkám, je to nebezpečný film.(25.7.2011)
Gilmour93
„You have no idea what I'm talking about, I'm sure. But don't worry... you will someday.“ Emoce vzbuzující hudba Newmana, voiceover mrtvého vypravěče, který si tak úspěšně převzaly Zoufalé manželky, precizní výkon sympatického losera Spaceyho a hlavně Chris Cooper, který v dalších letech jen dál potvrzuje, jaké herecké kvality se v něm skrývají. To vše v prvním režisérově pokusu o demýtizaci amerického snu schovaného za bílým plotem načančané zahrady, přes který nejsou vidět všechny ty ochladlé vztahy, vzájemná odcizení a kostlivci vedle nacistického nádobí ve skříních. Kdykoliv teď venku vidím poletovat sáček, nepřemýšlím o tom, za jak dlouho se ve volné přírodě rozloží, ale vzpomenu si na American Beauty a taky na to, že abyste poznali relativní krásu, musíte nejdříve zažít opravdový hnus. Citát z úvodu mého profilu tak sedí na Mendesův film jak prdel na hrnec.(1.9.2008)
zputnik
Snímek Sama Mendese AMERICKÁ KRÁSA se „točí“ okolo jedné normální, americké, „středostavovské“ rodiny – rodiny Burnhamových. Snímek ukazující, že i na „americké kráse a idylce“ není vždy vše tak třpytivé, zářivé, skvělé prostě: cool. Z dálky – z ptačí perspektivy – snad může vše vypadat v pořádku; při bližším pohledu však člověk (divák) nachází řadu trhlin, škrábanců a prasklin. Představit divákům dílo, které by bylo vyvážené a realistické (tj. bez glorifikace či démonizace americké společnosti, kterému bohužel někdy podléháme; či bez „černo-bílé“ charakteristiky postav), je úkol nadmíru obtížný. A Sam Mendes se toho úkolu zhostil výtečně. Silnou devizou tohoto filmu jsou také perfektní herecké výkony – Kevin Spacey (coby „rozverně rezignovaný“ otec a manžel, který se již smířil se svým údělem), Annette Bening (coby uvědomělá, cílevědomá, puntičkářská a hysterická matka a manželka), Thora Birch (coby zmatená a frustrovaná dospívající dcera), Wes Bentley (coby „kliďas“, který to však v životě nemá vůbec lehké) atd. (onen výčet herců a hereček by mohl pokračovat až do posledního žáka (komparsisty) typické americké „high school“). Shrnuto a podtrženo: Sam Mendes předkládá výjimečné dílo, na které se divák nepodívá 1x či 2x za život, ale průběžně ho během svého života vyhledává znovu a znovu.(5.9.2003)