Cyklista

Belgie, 2018, 96 min

Kenneth Mercken

Kenneth Mercken
  • slunicko2

Žádný optimistický americký film o úspěchu, spíš depka o té druhé straně mince. Nelíbí se mi ani konec.(2.10.2020)

Tak tady se Belgičani moc neukázali. Námět je jasnej – cyklistika – ale ti lidi kolem něj jen potvrzují, že cyklistika je nejnevděčnější sport pod sluncem. Jak kdyby v něm vládla banda veksláků a to sympatičnost snímku moc nepřidá. Naopak.(10.3.2020)

Sportovní film podaný tentokrát trochu jinak. Bez pompy a oslavných fanfár, kultu slavných sportovních osobností, tak jak to třeba umějí Američané, probíhá příběh cyklisty, který má velkou touhu se prosadit. V jednom z nejnáročnějších sportovních odvětví na fyzickou kondici se časem nemůže obejít bez zakázaných podpůrných prostředků (EPO a pod.). Film je natočen věrohodně, záběry z cyklistických závodů a vše co se kolem děje, je podáno dokumentárním stylem.(29.9.2020)

Koniec ma zlomil! To som veru nečakal...(22.11.2020)

Rovnou říkám,že jsem fanoušek cyklistiky až to máme jasnější.Rovnou bych zde kolegu curila,který psal až o dokumentární stylizaci poupravil.Ne,vážně tu nemáte nic co společného na míle daleko s dokumentem.Film je natočen jako tisíc dalších sportovních dramat,jen zde poměr kolo vs ostatní je 50-50.Režijní vs herecký debut Niels Willaerts nemusí nutně znamenat něco špatného.Ono celkově Felix vypadá jak model na kole,ale docela mu i věříte,že to kolo může mít rád.Samozřejmě znalci seriálu Gomory poznají hned tvář,zde šéfa týmu.Musím říct,že jsem se těšil na pěknou projíždku krajinou,nějaký dechberoucí závod,ale je zde vidět komornější styl či spíše menší budget.Takže jste bohužel spíše celým snímkem konfrontován tím,jaký cyklista zase bere.To by vlastně tak ani nevadilo,spíše,že na poloprofesionální tým to spíš vypadalo jak někde v chlívku a na pařbě.Že by všem cyklistům to bylo silně u salámu a nebyly jako tým je trochu marně cucán z malíčku a to vadí.Rodina a syn je tu zase dobře propojen a taková až rodičovská sonda do nitra tu je cítit.Samozřejmě tu máme i tréninky na kole v týmu,takže i ty závodníci mají trochu prostoru,ale žádná velká pálka to není,protože nejvíc si pamatujete rusáka co má zakázaný látky jako hobby:)Osobně nevím čím chtěl snímek tak až být,protože na konci máte jeden shot z reálného záběru a hraného.Pár okamžiků to rozhodně má,asi nejvíc ten na záchodě,nějaký trénink a malinko tajemství o látkách,ale žádná velká cyklistiká bomba to zas není.65%(7.12.2020)