H0us3 (festivalový název)

Sci-Fi

Španělsko, 2018, 105 min

Mariona Tena

Manolo Munguia

Viděno v rámci Future Gate festivalu. Z projekce samotné mám hodně zážitků a v mém komentáři by se mohlo všechno prolínat dohromady, ale pokud ten můj bude někdo číst a bude chtít vědět jenom moje pocity z filmu, tak zde to moje hodnocení rozdělím a je na vás, jestli si přečtete jednu část nebo obě. HODNOCENÍ FILMU - Tenhle typ filmů, který je celý zaměřený na tom, že několik lidí sedí u stolu, vedou dialogy a v nich se odehrává poměrně silný příběh (jako příklad uveďme Coherence nebo Pozemšťana), mám rád, ovšem má jeden obrovský problém a to je ten, že pokud nedokáže vytvořit hutnou atmosféru, tak dost nudí a celá ta snaha jde pak do háje. H0us3 tímhle problémem překvapivě netrpí. Úvod je poněkud pomalejší, ale vůbec to nevadí, jelikož obsahuje dost zajímavých částí - jako jeden příklad za všechny bych uvedl scénu, ve které hrají tu hru hádání hesel ostatních - a fakt to ukazuje, jak jednoduše se na to dá přijít. Postupně jsou dialogy (které jsou hlavně o moderních technologiích) a celý ten sraz čím dál tím méně příjemný a to hlavně od doby, kdy se jedna z postav, Rafa, přizná k tomu, že se mu povedlo dostat se do souboru, do kterého se ještě nikdo nedostal. A spustí to hodně věcí a rozhodně ne příjemných, nechci ale spoilerovat. Mě se každopádně tenhle film líbil, velmi dobře se vyvíjel, atmosféru měl hutnou a sice je znát, že Munguia tam zasadil scény, které hned připomenou jiné, žánrem podobné filmy, ale vzhledem k tomu, že to je jeho debut, tak s tím nemám žádný problém, já pokud někdy natočím celovečerák, dopadne to podobné. Kamera sice nijak extra vypiplaná, ale zaujmout dokáže, hudba se mi taky líbila, ale v některých scénách se mi tam moc nehodila a mělo to i celkem obstojné herecké výkony, i ty dialogy často fungují, takže já jsem byl opravdu spokojený, byť to na 5* není. MOJE POCITY Z PŘEDSTAVENÍ - Poprvé v životě jsem zažil představení, na kterém by byl sám režisér a po skončení s ním byla beseda. Já vlastně poprvé byl na představení v rámci nějakého festivalu a sám jsem netušil, že zažiji něco takového, každopádně já jsem z toho byl nadšený. Ta beseda byla sama o sobě dost zajímavá a opravdu jsem si ji užil. Největším zážitkem pro mě osobně ale byl po skončení besedy, kdy jsem potkal pana režiséra u baru a ještě jsem si s ním mohl soukromě popovídat. Je to neskutečně příjemný člověk a ani neměl problém s tou mojí trémou, kterou mám vždycky, když musím mluvit anglicky. Díky tomu jsem zjistil, že film financoval hodně z vlastních peněz a že do toho svého filmu obětoval fakt hodně (a vzhledem k tomu, jak na mě působil, nemám problém mu nevěřit), pak jsme taky probíraly filmy jako Pozemšťan, Coherence a The Invitation (osobně mě z těch čtyř, když k tomu připočteme tenhle, bavil nejvíc právě tenhle, protože The Invitation bylo sice zajímavé, ale nemělo tu silnou atmosféru, Coherence sice atmosféru má, ale zase mě dost zklamalo, jak ten film skončil a Pozemšťan, tam byla atmosféra, ale někdy mě to zaujalo a někdy ne - tady jsem byl v napětí celou dobu, ale možná za to může projekce v kině, nevím). Napsal bych i víc, ale momentálně mě dost tlačí čas, tak něco zkusím připsat ještě večer, každopádně já jsem s tím filmem dost spokojený a vůbec jsem nečekal, že za cenu 120kč za lístek ještě dostanu besedu s režisérem. 4*(31.1.2020)