Syn temnoty

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller / Sci-Fi

USA, 2019, 90 min

Brightburn sa nevyhol štandardným chybám, ktoré vidíme u väčšiny hororovej produkcie. Na druhú stranu tu však máme "superhrdinský" element a ten tomu dáva zaujímavú príchuť. Žiadna psychologická rozprava o dobre a zle. Ten fagan je číre zlo. 70% Full recenzia Cinemax Bory - press(27.5.2019)

Než si z nedostatku fertility adoptovat ze zoufalství ufonskou kal-elí kukačku, to už je daleko bezpečnější skáknout si do děcáku pro nějaký ten potrat cigánských narkomanů. Ten můžete alespoň řádně řezat, aniž by vám hrozilo, že vás za to jednou umlátí vaším vlastním pikapem, popřípadě vyvrhne bleskoočima. Jindy nadstandardně inventivní bratři Puškkové tentokrát uplácali jen průměrného, laciného a veskrze omšelého venkovského Antisupergeje, který, místo aby to rozjel pěkně naprudko globálně a vyhladil všechny ty komerčně vyhajpované, plytké a povrchní omalovánkové bukanýry, jen unyle zahluší pár vidláků a odfrčí si to na orbitu. Čili takové stěží patnácticentimetrové edukační starosti naprosto iritující hysterické pičí matky v permanentní laktační psychóze s nesympatickým ádéhádé Superfrackem, jehož byste nejradši od samého počátku umlátili kryplonitem, načež brnkli generálu Zodovi, ať si to přijede zkontumovat. Ale pořád lepší než nějaký megasprávňácký přihřátý debil ve slipech natažených přes elasťáky.(10.6.2019)

Tak se bohužel potvrdila moje obava, ža Yarovesky není dobrý režisér. Atraktivní námět nedokázal proměnit ve víc než průměrný film. Dějový oblouk je přesně takový, jaký si představíte, když se řekne "hororová variace na Supermana". Není v tom ani o chlup navíc, Brightburn nikdy nevybočí z linie, kterou člověk očekává. Tvůrcům holt ke štěstí stačilo podrývat klasickou kostru superhrdinského originu, hororového fanouška ale takhle překvapit nemohli. Ke kladným postavám nebyl režisér schopen vytvořit jakékoli pouto tak, aby diváka opravdu zajímaly. Film na mě proto nikdy nepůsobil, že tvůrci "chtějí vyprávět příběh téhle rodiny". Celou stopáž jsem cítil jen dojem "chceme si hrát s ideou zlého supermana, takže lidská mamka a lidský taťka tam prostě bý musí". Jenže Brandonovo řádění začne poměrně pozdě, a jen pár momentů je vyloženě zapamatování hodných, takže co si pak má člověk počít, když ho lidští hrdinové nezajímají. Respektive když nevěří, že jsou to životaschopné postavy? Brightburn určitě je sledovatelný film, vděčí za to svému námětu, který prostě je cool. Ale převládá pocit promrhané příležitosti. Mohlo to být totiž super různými způsoby, pojato víc navážno a tragicky nebo i naopak úplně odvázaným způsobem. Tahle výsledná podoba je ale nic proti ničemu, a tak to být nemělo!(23.5.2019)

Rozpočet $6miliónovTržby USA $17,300,439Tržby Celosvetovo $32,485,127 Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ V prvom rade dobrý nápad. Na scénu prichádza temný superman. Nuž je to len nízkorozpočtovka, výzorovo a dejovo nie viac než epizóda z nejakého seriálu ale má to slušné tempo a hlavne dobré napätie, hustú temnú atmosféru. Pre mňa trošku také osvieženie po tých prepálených superhrdinoch posledného obdobia. /videl v kine: 65%/(16.5.2019)

Stačí kouknout na pár horrorů o děckách a už nikdy nebudete chtít žádné parchanty! A tento je extra hnusný! Jinak já se bavil, dobře natočené...(28.6.2019)

6/10. Je to hloupý, plný klišé a nelogičností. Ale taky to má šťavnaté fatality a solidního alternativního supráka. Těch nápadů možná není tolik, kolik bych si úplně přál, ale jako zábavná jednohubka to funguje slušně. A technicky je to fakt dobře ošetřený. Více: https://www.youtube.com/watch?v=Z19ylUprLf4(4.6.2019)

Očekávaný hororový superman s producentem Jamesem Gunnem je pro mne milé překvápko a v letošní topce chybět nebude. Většina kolegů je sice spíše zklamána, ale pro mne to jako superman villain origin fungovalo perfektně a nevadilo mi, že to příběhově jede dle zajeté šablony. Má to skvělé tempo, slušné herce, obstojnou technickou stránku a jakmile začne malý superman řádit jsou z toho hned dvě gore scény roku ( Střep v oku a rozpadlá čelist mi utkví v paměti snad na dalších 5 let!!). Finále je hezky vygradované a byl jsem opravdu překvapen jak brutální film ve výsledku je. Letos tuším brutálnější a zábavnější horor nevyšel, takže za mne palec nahoru a okamžitě chci naservírovat sequel s dospělým evil supermanem! 80%(23.6.2019)

Fajn nápad utopený v naprosto předvídatelném scénáři trochu zachraňují brutální, krvavé a nepříjemné mordy.(16.8.2019)

Co v tom filmu je, není špatné, ale je až příliš očividné, že v tom filmu něco chybí. Netuším, jestli z něj z nějakého důvodu bylo něco vystříháno, nebo jde o organičtější omyl, ale působí to jako funkční kostra děje, ve které chybí všechny scény, které by nějak prohlubovaly charaktery a mezi těmi dějovými body tvořily něco, na co by se dalo napojit. Je to obrovsky promarněný potenciál, protože hodně věcí se mi tu líbilo, ale nakonec je to podivně hluché. Je to skoro až bizarní - v tom filmu je tak moc očividně něco špatně.(14.9.2019)

• Gilmour93

Damiánek z Kryptonu terorizuje své adoptivní Kentovi, Lois Laneové pro jistotu rozdrtí ruku a náš svět nechce spasit, ale zprasit. Jestliže je nebe, musí být i peklo. Jestliže je Superman, musí být i Badman.. Brightburn se snaží napříč žánry dekonstruovat superhrdinství, ale paralyzují ho tři kryptonity. Bratranci Gunnovi (náhled do jejich filmografie je ostatně všeříkající) a Yarovesky, který s potenciálně atraktivním tématem prokázal i na ploše pouhých 85 minut absolutní neschopnost čímkoliv zaujmout (utrhnuté čelisti a střepy v oku se sice budou vyjímat v bulvární verzi Daily Planet, ale vyčichlému zbytku nijak nepomůžou). Lex Luthor jako poctivý lidumil, štíhlý chytrák Otis a Zodova parta v modroústřičných oblečcích zachraňující planetu Zemi jsou sice lákavé představy, ale k nějakému globálnějšímu pokračování s tímhle tvůrčím týmem už snad nebude vůle..(11.7.2019)

Skôr než plnohodnotný film to pôsobí ako nejaký pilot neistého seriálu z 90. rokov. Ale 1x sa to pozrieť dá.(23.6.2019)

Gunn brothers je dobré duo ... všechno, kde se točí tihla dva týpečci by vás mělo zajímat. Koho kdy zajímalo, jak by to asi dopadlo, kdyby Clark Kent byl odeslán směrem k Zemi za účelem absolutní dominance a podrobení lidstva, tak by se měl mrknout na Brightburn. Film a Superzmrd si opravdu s nikým neberou servítky a po dlouhé době se v kině dočkáme i celkem pěkného gore ... navíc tvůrci opravdu nejsou přizdisráči a ukazují politicky korektnímu SJW Hollywoodu ukazováček snad v každém záběru. Více takových filmů !(24.5.2019)

Presne, ako pise v komentari T2, bolo to pre mna mile osviezenie. Nemal som ziadne velke ocakavania a dostal som to, co mam rad. Napätie, hustu atmosferu a hlavne som sa ani chvilku nenudil.(14.7.2019)

Na celovečeráku Justice League byl nejlepší ten evil Superman. Sice nedostal tolik prostoru, kolik bylo původně zamýšleno, ale mě bavil nejvíce ze všech jeho filmů. Proto jsem měl poměrně značná očekávání na tuhle Brightburnskou parafrázi na muže v červené kápi, která se bohužel rozptýlila po vývěskách negativních recenzí. A vskutku i já jsem částečně zklamán, na druhou stranu ale musím ocenit snahu to zkoušet trošku jinak, ač po tom průseru v kinech patrně poslední. Další smůlou z mého pohledu je, že jsem ještě před zhlédnutím začal sledovat tématicky podobné the Boys, kde se taktéž krví nešetří, tudíž zdejší brutalita na mě nezafungovala na 100%, přesto jsem sem tam odvracel zrak, jelikož to místy tvůrci už přehnali. Bohužel nebyl budget a cliffhanger nikdy nebude dovyprávěn, ale jsem rád alespoň za tento jednotlivý neokoukaný námět. Děkuji producentu Jamesi Gunnovi..7/10(10.8.2019)

Luxusní nápět, výborný gore, ale provedení se ne tak úplně povedlo. Hodně mě rušilo často nelogické chování postav, nejvíce tedy rodičů, kteří si dlouhou dobu odmítali připustit že si ukousli příliš veliké sousto, když chtěli natajňačku vychovávat mimozemšťana. Přerod Supermana z hodného na zlého pro mě není dostatečně vysvětlen. Rovněž zde jaksi chybí dovysvělení jeho příletu na zem, potažmo role jeho mateřské lodě schované ve stodole. Škoda, tento příběh si zasloužil lépe promyslet. Alespoň že jde o svižnou jednohubku. 60%(13.8.2019)

Takový ideologický kontrapunkt k SHAZAMovi. Plus varování před psychopaty (malý Brandon vykazuje nápadně psychopatické rysy), již se chystají vládnout světu. Mně tenhle diskurs (ať už se bavíme přímo o psychopatech nebo deprivantech), stále oblíbenější a rozšířenější, přijde docela nešťastný, zavádějící a povrchní. Ale vyvražďovačky fajné.(23.7.2019)

• Pilda17

Nemohu si pomoc, ale ani jako průměr zlého Supermana nevidím. Potenciál byl, ale ztroskotal a kromě krve a pár slušných scén smrti se jedná o totální slátaninu, která ničím nepřekvapí a nevybočí. Jede si v klidu z bodu A do bodu B, ale nic navíc nenabídne. 4/10 = 40%(11.8.2019)

• Cappuccino

Od začiatku po koniec bol Brightburn jedno veľké klišé. Gore scény s vraždením nevinných sa mi ale celkom pozdávali.(8.9.2019)

• mchnk

Prostě smůla, ne každému spadne z vesmíru dobrotivý superman, i když tenhle taky lítá a pouští lasery z očí. Docela zábavný film, který ale srandu neměl v úmyslu. [Kino Citadela - Litvínov](24.5.2019)

• darkrobyk

Předvídatelný mix Supermana a Přichází Satan! bez napětí a děsivé atmosféry. Chybějící strašání nenahradí ani osudný pohled do zářivek, ani hluboký zákus do volantu. Když se dům na farmě mění v ementál, trocha napětí se přeci jen dostaví, ale to už k závěru moc času nezbývá. Zřejmě z opatrnosti jdou některé drsnější záběry stranou, a tak, jak přesně dopadla Caitlyn při zvedání Brandona, se může divák jen dohadovat. Další kousek, co do kina nepatří (na premiéře jsme byli tři).(24.5.2019)

Spadl z oblaků. Superman měl nutkavou potřebu pomáhat, oproti němu má dvanáctiletý "Superman" Brandon nutkavou potřebu lidem jen ubližovat. Adoptivní rodiče tomuto "kukaččímu" dítěti sice dali vzornou výchovu, jeho temného poslání už ho ale nedokázali zbavit. Bratři Gunnové už chtěli se záplavou comicsových hrdinů všeho druhu učinit pomyslnou stopku a podnikli menší inovaci v podobě zlého haranta, co bude hodně nevraživě úřadovat v zapadákově Brightburn, kde hodná maminka Elizabeth Banks a hodný tatínek David Denman budou nějakou dobu ochotni nepřipustit si, že jejich pubertální synek v rozpuku likviduje jejich sousedy, kamarády i pěstovanou drůbež. David Yarovesky toho v minulosti nenatočil tolik, ovšem jeho dynamický režijní přístup filmu hodně pomohl. K ruce dostal kvalitní kolegy z řad hudebních skladatelů, kameramanů a nezaostával ani tým maskérů. Dostavil se poměrně originálně vyladěný film, co má řadu skvostných pasáží, co záměrně a sympaticky jdou proti zaběhaným proudům mainstreamu, úmrtí mají svoji originalitu, choulostivějším divákům nebude párkrát úplně dobře od žaludku a kupodivu se dostavilo i příslušné napětí. Jackson A.Dunn se sice do análu nezapíše coby nejděsivější chlapeček z neznáma, určitě se prezentoval v obstojné formě. Celkově měl film vyhovující tempo a nešetřilo se na technickém zázemí. Nabídka na pokračování asi nepřijde, určitě by ve stejné tvůrčí sestavě ještě mohl vzniknout nějaký hororově laděný projekt, který dává vale (klišé) konvencím. 10/10(11.9.2019)

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11