Co kdyby nadané dítě z jiného světa ztroskotalo na Zemi, ale místo aby se pro lidstvo stalo hrdinou, začalo by se projevovat velmi zlověstně? V Synovi temnoty přináší vizionářský tvůrce Strážců galaxieThe Belko Experiment děsivý zvrat a nový radikální žánr: superhrdinský horor. (Falcon)

kingik

Spadl z oblaků. Superman měl nutkavou potřebu pomáhat, oproti němu má dvanáctiletý "Superman" Brandon nutkavou potřebu lidem jen ubližovat. Adoptivní rodiče tomuto "kukaččímu" dítěti sice dali vzornou výchovu, jeho temného poslání už ho ale nedokázali zbavit. Bratři Gunnové už chtěli se záplavou comicsových hrdinů všeho druhu učinit pomyslnou stopku a podnikli menší inovaci v podobě zlého haranta, co bude hodně nevraživě úřadovat v zapadákově Brightburn, kde hodná maminka Elizabeth Banks a hodný tatínek David Denman budou nějakou dobu ochotni nepřipustit si, že jejich pubertální synek v rozpuku likviduje jejich sousedy, kamarády i pěstovanou drůbež. David Yarovesky toho v minulosti nenatočil tolik, ovšem jeho dynamický režijní přístup filmu hodně pomohl. K ruce dostal kvalitní kolegy z řad hudebních skladatelů, kameramanů a nezaostával ani tým maskérů. Dostavil se poměrně originálně vyladěný film, co má řadu skvostných pasáží, co záměrně a sympaticky jdou proti zaběhaným proudům mainstreamu, úmrtí mají svoji originalitu, choulostivějším divákům nebude párkrát úplně dobře od žaludku a kupodivu se dostavilo i příslušné napětí. Jackson A.Dunn se sice do análu nezapíše coby nejděsivější chlapeček z neznáma, určitě se prezentoval v obstojné formě. Celkově měl film vyhovující tempo a nešetřilo se na technickém zázemí. Nabídka na pokračování asi nepřijde, určitě by ve stejné tvůrčí sestavě ještě mohl vzniknout nějaký hororově laděný projekt, který dává vale (klišé) konvencím. 10/10 ()

dr.horrible

Bohužiaľ iba guilty pleasure, pretože Brightburn je na svoj námet a potenciál značne hlúpy film, s hromadou failov a ako horor tiež nefunguje. Takéto mrhanie zamrzí, lebo nápad je super, rovnako ako niektoré detaily. Hlavne asi záver, scéna v lese (SPOILER! ten výstrel bez váhania je top! Koniec SPOILERU) a hlavne som sa totálne zamiloval do Three Little Birds ako belošskej uspávanky. Zábavné, nenudiace, smiech prevážil. ()

InJo

Příliš předvídatelné a zkratkovité. Námět je samozřejmě fajn (byť není bůhvíjak výjimečný), ale vlastně to dopředu táhne jen jeden motiv (mateřská láska). I tak je to ale jen další horor o nebezpečném spratkovi. Chtěl bych dvojku, kde se to vděčné téma naplno zužitkuje. Tohle je fakt jen lehký rozjezd... 60 % ()

Anderton

Brightburn by pôsobil originálne a sviežo v osemdesiatych rokov v réžii takého Johna Carpentera alebo Wesa Cravena. Redneck horor, ktorý načrtáva viacero zaujímavých tém, ale žiadnu poriadne nerozpracováva, pretože všetko je podriadené tuctoej dramaturgickej výstavbe. Mohol to byť film o osamelosti výnimočného dieťaťa, o bezhraničnej a subjektívnej materinskej láske, o kladení opozít voči mainstreamovému poňatiu superhrdinských filmov. Nakoniec ale ide iba o tuctový, ale pozerateľný horor s priemernými scénami vrážd, kde sa začnete zamýšľať nad logickými nedostatkami typu, prečo sa mimozemšťan s neobmedzenými schopnosťami vôbec zaoberá nímandmi v nejakom zapadákove a prečo všade necháva svoj podpis, aby každý hneď vedel, odkiaľ vietor fúka. ()

Kudly4

Konečně děcko, které má pořádný koule !! (nemám rád děti v hororech). Jako celek je to takové nemastné, neslané, díky bohu alespoň za Elizabeth Banks. No a Gore, to je to nejlepší na celém filmu. Asi nejvíce si zapamatuji scénu s okem a celkově celou tu scénu s mámou, to bylo opravdu dobré. Za tu podařenou brutalitu hvězda + ()

Kothy

Nakonec to nebylo tak špatné. Překvapuje mě dost nízké hodnocení. Možná od toho byla moc vysoká očekávání. Jak by to asi vypadalo, kdyby na Zemi přistál zlý Superman? To se nám snaží ukázat tento film. Začátek je pomalejší, a pak to začne, jedna velká vyvražďovačka. Možná to není moc originální, ale minimálně si ten kluk umí dost dobře hrát na svatouška. Kromě Elizabeth Banks tu žádné hvězdy nenajdeme. Ruka Jamese Gunna tu moc patrná není. "Vždycky budeš maminčin chlapeček." ()

Eawy

Určite nie klasický horor, na ktorý sa idete báť. Námet je však výborný a možno nie dokonale prevedený v tomto filme, ale určite má potenciál. Možno filmu uškodilo práve to, že sa jedná o typický "child" horor, kde v podstate zlou postavou je dieťa. To je velikánske obmedzenie, keďže dieťa nemá prístup úplne ku všetkému ako dospelí a môže na diváka hrať iba svojou "nevinnosťou". Herec v hlavnej úlohe hrá úžasne, som zvedavá, či si film pozrel. Výborný soundtrack ! :D 65% ()

Yoshitsune

Jamese Gunna vyhodíte dveřmi a on se vám vrátí oknem a ještě sebou přivede vlastnoručně vyrobené monstrum, které přišlo na zemi nastolit pořádek. A tak se Gunn pomstil společnosti Disney, po svém a krvavě, a ještě ho pak raději vzali zpátky. Film výborně funguje samostatně, něco jako "Metal" od DC, nebo "Co by kdyby" od Marvelu, ale zároveň je tady cítit, že si občas něco od konkurence nebojí vypůjčit a copyright vůbec neřeší. Délka je naprosto vyhovující a film dobře drží tempo a nestalo se, že by sem se nudil, furt se totiž něco dělo a o napětí nebylo nouze. Klučina je sympaťák a i vedlejší postavy, umí zaujmout a co se týče gore, tvůrci se velice dobře vyřádili a párkrát to i dobře mlaská. Tenhle film je pro celou rodinu a navíc to má i šťastný konec. PS : Alex Jones totálně LOL. ()

silentname

Akosi som čakal od "Brightburn" viac než som sa nakoniec dočkal. Znamená to, že je to zlý film? Nie nutne. Ale tiež to neznamená, že ide o dobrý počin. Ak to niečo znamená s absolútnou určitosťou, tak to znamená premrhaný potenciál. Tento film mal byť proste vynikajúci. Bez debaty mal byť fantastický. Lenže mám pocit, že neponúka (okrem nápadu) dokopy skoro absolútne nič unikátne. Podľa mňa aspoň. V prvom rade si niečo povezme o tom, že si film berie väčšinu z originu Supermana, len si z toho robíme temný príbeh, kde sa z chlapca nakoniec stane padouch. To samo o sebe funguje. Jackson A. Dunn podáva podľa mňa solídny výkon. Ako keby sa ho absolútne nič nedotýkalo. Často je jeho výkon absolútne bez emócií, no to práve umocňuje fakt, že niečo nie je v poriadku. Na druhú stranu ale je treba povedať, že tento rok som už mal inde možnosť vidieť chlapca hrať podobným štýlom. Konkrétne vo filme "The Prodigy". A napriek tomu, že som s tým filmom mal určité problémy a tiež mal svoje klišé, tak minimálne ma to tam niečím prekvapilo. Kým tu ten výkon akosi už nepôsobil ako nejaká veľká novinka. A zaujímavejšie to bolo v prípade "The Prodigy" aj tým, že náš chlapec nebol superhrdina. Hralo sa tam niečo iné, no dokázal byť bez nezraniteľnosti a ohromnej sily a všetkého ostatného veľmi nebezpečný. A dokonca mal aj lepšiu schopnosť presvedčiť všetkých ostatných. Takže v tomto smere ma ten film asi vzal lepšie. Čo ešte musím filmu ale uznať sú jednotlivé vraždy a gore je tu na slušnej úrovni. Vyzerá to dobre a presvedčivo. Ale čo z toho, ak jednotlivé postavy nie sú vôbec zaujímavé alebo nedopracované? Dokopy sa venujeme rodičom. Chvíľku sa venujeme dievčaťu, ktoré ho priťahuje. Chvíľku sa venujeme jeho tete a strýkovi. A všetky tieto postavy by potrebovali viac priestoru na to, aby sme sa dokázali o ne viac zaujímať. Najmä v prípade vzťahu s Caitlyn. Problém totiž je, že chce odstrániť prekážku, ktorá im bráni byť spolu, no potom sa už nikdy vo filme viac neobjaví a ani sa to nijako viac nespomenie. Čiže to absolútne nebolo potrebné. Mohol to byť ktokoľvek iný. A film potrebuje, aby boli ľudské postavy zaujímavejšie. Lebo jediné čo robia je, že posúvajú story. Ale nepôsobia ako hrdinovia, ktorí by nejako mali možnosť nás zaujať. A tam výsledne pre mňa film zlyháva. Napriek tomu, že má skvelý nápad, tak si myslím, že to mali tvorcovia poňať inak. Buď dať iný koniec a nechať veci viac tajomné, pridať minutáž a nechať niektoré postavy nažive, aby sme viac mohli vyetablovať konflikty, ktoré by sme mohli vidieť potom v "Brightburn 2". Alebo z toho mohli urobiť seriál a postupne k tomu záveru dospieť. A malo by to úplne iný efekt. Takto mám pocit, že si tvorcovia pod sebou podpílili konár a urobili okey film, ktorý však nezanechá vo mne ako divákovi nejaký silnejší efekt. Za jedno pozretie to stojí, myslím si, že ak chcete vidieť superzlodušský horor, tak to tu dostanete, no ja som od tohot čakal oveľa viac. Pretože dokážem asi viac vidieť skrz ten nápad a jeho potenciál. A ten bol nedosiahnutý. Ale asi je to lepšie, ako keby film úplne zlyhal. Hodnotenie: C+ () (méně) (více)

PetrPan

Jen SPOILER: Málokdy lituju špatných konců, ale kdyby maminka svého milovaného chlapečka podřízla jako podsvinče a s jeho chrchláním a bubláním přišly závěrečné titulky, zamáčkl bych dvě slzy. Ne, není to originální, ne, není to radikální žánr, ano je to jen pičovina se Supermanem, který se při sestupu nakazil Aspergerovým syndromem (ano, to je taky pičovina). ()

Rocky62

Horor o antihrdinovi si představuji trochu jinak. Yarovesky nám naservíroval víceméně kopii legendárního Donnerova The Omen, jen s tím rozdílem, že tento Damiánek může bez problému zastoupit laserovou řezačku a nepotřebuje křídla k létání stejně jako Superman. Čirá béčkoidní záležitost s potěšujícím ačkoliv nepřekvapivým závěrem. Možná měla Miri točit další porno... ()

SeBig

Až ten konec začal být zábavnej (samozřejmě jako humorná vložka). Jako horor to tedy vůbec nefunguje, herci nic moc nepředváděj, příběh střílí totálně vedle a ješte k tomu slepejma. ()

Arsenal83

Liz Banks je majsterka na hranie v odpadových filmoch, tentokrát jej to nevyšlo na odpad. Ale ani horor to nebol bohviečo. Zakomponovanie superhrdindských síl je síce niečo novátorské, ale k čomu to viedlo? V celom filme maximálne jedna ľakačka, chlapec sem tam v tranze jak po LSD, niekedy sa vo vzduchu vznáša ako v Blair Witch, no a najčastejšie je tak debilne nepríčetný. Neviem, nejak ma to nedostalo. Jedine scéna s okom predavačky bola nepríjemná. A hoci policajtka na konci vyzerá ako prevtelená Vera Farmiga, žiadne Conjuring sa tentokrát nekoná. Banksovo herectvo sa mení postupne na trápnu komédiu a ten záver je maximálne zúfalý. ()

korbitch22

A nejvíc posraný potenciál filmu za rok 2019 vyhrává....tadá : David Yarovesky!!! Luxusní námět o zlém Supermanovi z vesmíru, který nemá sebemenší chuť své super schopnosti využívat k dobru, ale lidi trhat na kusy, propalovat skrz na skrz, drtit je a kuchat je....ty vole nápad století. Bohužel pan David Yarovesky nemá styl, nemá chuť vyprávět, nemá cit pro drama natož pro horor. Jediné co mu jde, je akce a krvavé smrti, kterých je bohužel ve filmu zatraceně málo a atmosferických momentů strachu ještě míň. Režírovat tohle člověk s vizí, stylem a talentem, mohlo se jednat o béčko roku, možná desetiletí. Těšil sem se strašně moc, bohužel prvních 50 minut se nic moc neděje, film střídá pochyby rodičů, občas nějaký úlet hlavního hrdiny jinak nic. Nemá to atmosféru, šťávu ani tah na branku. Jen střih scén které vedou k neodvratnému konci. Díky bohu za něj, jinak bych šel s hodnocením mnohem níž. Potenciál zadupaný do země, kurva.50%. ()

Chrustyn

Co kdyby superman, využil své superschopnosti k páchaní zla? Toto asi napadlo tvůrce Syna Temnoty a přestože je to trochu podivný koncept, jako horor by to fungovat mohlo. Bohužel se danou myšlenku nepodařilo dotáhnout do zdárného konce nebo jí alespoň žádně vyždímat. Film se rozjíždí hodně pomalu a trvá než se malý démon pořádně rozjede. Film tak po většinu času připomíná klasiku Přichází Satan, ale bez napětí. Je to dost škoda, protože, když už tvůrci přejdou k zabíjení, film v tu chvíli začne skoro až černohumorně bavit. Bohužel je toho na 90 minut hodně málo a tak bude divák vnímat hlavně nesympatické až otravné herce než pravou krvavou zábavu. Ale po technické stránce mírný nadpůrměr, takže 50% ()

Marze

Krvavé zkoumání zla, které si klestí cestu na náš svět? Jako fanoušek sci-fi jsem byl zvědavý co je to superhrdinský horror a koukám, že film přitáhl zástupy lidí. Ale tvůrci mohli udělat mnohem víc. Je to jednoduché a ve výsledném dojmu takové srdeční vakuum. Je zde vybalancovaný poměr mezi horrorem a dramatem a na sci-fi nic nezbylo. Film doporučím zde babičce, která nikdy neviděla film o superhrdinech. ()

classic

Z tohto nepodareného chlapčiska - Brandona Breyera asi nikdy nebude (okuliarnik indický) Clark Kent, alias Superman ? Nespomínam ho nadarmo, pretože má takmer navlas rovnaké schopnosti, ako chlapec s miestom pôvodu - Krypton. _ Manželia Tori a Kyle Breyerovci nemohli mať dlho deti, až pokiaľ jednej noci nespadol tesne vedľa ich farmy meteorit s pachuťou menšieho „vesmírneho korábu” . Konečne dôvod na radosť, však, keď sa v jeho útrobách nachádza malé bábo ? Alebo, ani nie ? Prvých cca. 10 a niečo naviac rokov to vyzeralo, že všetci môžu byť maximálne spokojní, až pokiaľ “temné hlasy” nezačali vyvolávať Brandona, aby p-o-v-s-t-a-l, a stal sa tým vyvoleným, temným, ANTI-hrdinom, ktorým je už dávno predurčený... ? Rodinný klan Gunnovcov (medzi ktorými je aj vizionársky tvorca Strážcov galaxie, James) ešte nemusí znamenať 100. % záruku = filmovej kvality, že keď sa zídu tzv. talentovaní scenáristi, nemusí sa zákonite nakrútiť i pozoruhodný mix : sci-fi, thrilleru a hororu. Som si istý, že rež. s poľsky znejúcim priezviskom - Yarovesky, neukočíroval tento film tak, akoby sa patrilo, i keď úplne záverečná sekvencia s lietadlom mala niečo do seba + so záverečnými titulkami sa moje pocity len umocňovali, že v tom momente bol film skrátka najlepší. A predtým ? Trochu viac predvídateľný ! Niektoré scény sú kruté a surové, ale dali sa už dopredu očakávať, a tak tým pádom je réžia veľmi plytká a nezáživná ! _ Títo tvorcovia chceli prísť s myšlienkou, čo by sa stalo, ak by Kal-El zišiel na zlé chodníčky ? Je to určite zaujímavé na zamyslenie, ale z ich strany to bolo strašne málo rozvinuté ! Občas som mával stiesnené dojmy, k tomu som zhliadol pár dobrých filmových momentov, ale film ako celok - bohvieako dobre nefungoval. Herecké výkony neboli nič extra, ba ani Jackson A. Dunn. Niečo medzi priemerom a POD-priemerom. ()

Flego

Brightburn je žánrová všehochuť, ale určite to takto nemalo byť. Problém je už v námete, kedy sa z ničoho nič zjaví maličké dieťa v lese a divákovi sa podsúva pôvod raz z temnoty, raz z vesmíru ( český distribútor túto tézu ešte viac podporuje ). Tvorcovia sa s touto anomáliou vysporiadali po svojom, bolo im to jedno. Taktiež neskúsený režisér odviedol svoju prácu presne v duchu neskúseného začiatočníka. Ale nie všetko bolo zlé. Snímok má slušné tempo, striedmu minutáž, využíva osvedčené metódy a má vhodne vybraného detského hrdinu ( Jackson A. Dunn ). Na svoje si prídu aj fanúšikovia gore efektov. Celkovo však nejde o žiadnu slávu. Siedme hodnotenie, štvrtý komentár. ()

SOLOM.

Bez mučení se přiznám, že jsem nikdy neholdoval a neměl v oblibě žádné komiksové superhrdiny ani nejnovější sračkoidní Marvelácké megaprojekty. Možná v dětství se mi líbil animovaný Spiderman či Batman, ale zfilmované kousky považuji za (ne)pěkné sračky. Všichni ty „supergayové“s nejrůznějšími nadlidskými schopnostmi a „číči“ v latexových oblečcích mi lezli krkem už po několika minutách a já toto odvětví považuji za zbytečnou ztrátu času a peněz. Jediný důvod proč jsem se nakonec rozhodl pro tento film, byl ten, že já dost často fandím spíš záporným postavám a tohle zpočátku slibovalo netradiční podívanou. Netradiční hlavně v tom, že se zdejší hrdina rozhodl ztrestat všechny okolo sebe a raději zvolil pytel přes hlavu, než aby běhal po okolí v latexových kalhotách a slipech přes ně natažených. Kostra příběhu moc záživná není a divák si musí počkat dost dlouho, než se tam začne dít něco opravdu koukatelného a zajímavého, ale alespoň neodcházím úplně zhnusen. Malý Brandon se s tím moc nesral a počáteční škádlení (zlomená ruka spolužačky, pozabíjená drůbež) se změní v nečistý masakr alespoň několika osob, které mi byly během celého filmu totálně u prdele. David Yarovesky je ovšem co si budeme (nebo spíš nebudeme) nalhávat velký ocas, který z toho dokázal vytěžit jen obyčejný průměr, přestože mohl divákům nabídnout ještě mnohem záživnější podívanou. To by však nesměla psát scénář rodinka Gunnových, kteří se v podobných super hrdinských sračkách již několik let vyžívá. Nechtěli však tohoto anti Supermana zostudit úplně a tak se nakonec několika lehce brutálních záběrů taky dočkáme. Smrt otravného strýčka byla asi tím nejlepším, co nám zde bylo nabídnuto. A jak vidno ani mateřská láska nezabrala. Jen doufám, že se z toho zas nestane nějaká další těžko poživatelná série, protože příště bych už tak milostivý nebyl. Snad jedině, když si dají více záležet na budování atmosféry a přibyde více zajímavých mordů. Slabých 50% ()

TheEvilTwin

Originální a divácky hodně přijatelný filmový počin, kterému by možná slušela více seriálová podoba s větším informačním rozvinutím o jeho původu a důvodu, proč je na Zemi (ve filmu se to bohužel nedozvíme). Herecky slušné a uvěřitelné výkony, kluk je hezky freak a psycho, takže mu divák přeje smrt co nejdřív:D. Po technické stránce je to zvládnuto absolutně skvěle a gore je šťavnaté a pěkně drsné, takže každý horor fanda si na tom smlsne (střep v oku, zlomená čelist a policistka proházená skrz celý dům byly fakt brutální). Dějově to zase žádná sláva není, samotné finále jako typicky ve většině hororech tohoto typu a celková filmová kostra jednoduchá, ale to se asi dá odpustit. V poslední čtvrtině filmu se to hezky vygradovalo a o akci už nebyla až do konce filmu nouze, takže za mě povedený dětský horor, i když letošní Potomek mě bavil asi o něco víc. ()