Co kdyby nadané dítě z jiného světa ztroskotalo na Zemi, ale místo aby se pro lidstvo stalo hrdinou, začalo by se projevovat velmi zlověstně? V Synovi temnoty přináší vizionářský tvůrce Strážců galaxieThe Belko Experiment děsivý zvrat a nový radikální žánr: superhrdinský horor. (Falcon)

Chrustyn

Co kdyby superman, využil své superschopnosti k páchaní zla? Toto asi napadlo tvůrce Syna Temnoty a přestože je to trochu podivný koncept, jako horor by to fungovat mohlo. Bohužel se danou myšlenku nepodařilo dotáhnout do zdárného konce nebo jí alespoň žádně vyždímat. Film se rozjíždí hodně pomalu a trvá než se malý démon pořádně rozjede. Film tak po většinu času připomíná klasiku Přichází Satan, ale bez napětí. Je to dost škoda, protože, když už tvůrci přejdou k zabíjení, film v tu chvíli začne skoro až černohumorně bavit. Bohužel je toho na 90 minut hodně málo a tak bude divák vnímat hlavně nesympatické až otravné herce než pravou krvavou zábavu. Ale po technické stránce mírný nadpůrměr, takže 50% ()

EvilPhoEniX

Očekávaný hororový superman s producentem Jamesem Gunnem je pro mne milé překvápko a v letošní topce chybět nebude. Většina kolegů je sice spíše zklamána, ale pro mne to jako superman villain origin fungovalo perfektně a nevadilo mi, že to příběhově jede dle zajeté šablony. Má to skvělé tempo, slušné herce, obstojnou technickou stránku a jakmile začne malý superman řádit jsou z toho hned dvě gore scény roku ( Střep v oku a rozpadlá čelist mi utkví v paměti snad na dalších 5 let!!). Finále je hezky vygradované a byl jsem opravdu překvapen jak brutální film ve výsledku je. Letos tuším brutálnější a zábavnější horor nevyšel, takže za mne palec nahoru a okamžitě chci naservírovat sequel s dospělým evil supermanem! 80% ()

filmfanouch

Hned na začátek si ujasněme, že Syn temnoty není nový alternativní origin Supermana. Minimálně oficiálně není nový alternativní origin Supermana . A taky si ujasněme, že i když některé internetové zdroje hlásí, že jde o film Jamese Gunna, režiséra obou dílů Strážců Galaxie (brzy od něj uvidíme nejen Sebevražedný oddíl 2 ale nakonec i ty Strážce Galaxie 3), Gunn ve skutečnosti jenom produkuje, scénář mají společně na starost jeho bratr Brian a bratranec Mark a režíruje David Yarovensky (klip Guardians Inferno). Ve finále v tom pravděpodobně tkví celý problém, protože i přesto, že je James Gunn geniálním tvůrcem, jeho bratr, bratranec i Yarovensky očividně nejsou tak schopnými tvůrci a bohužel se na tom podepsal i celý Syn temnoty. I přesto, že toto oficiálně není nový Superman, jen těžko se v tom ten Superman nevidí a i když se hlavní hrdina jmenuje Brandon Breyer, pořád vám hlavou bude prolítat Clark Kent a jeho rodiče Kyle i Tori pro vás budou Joseph a Marta (!) Kentovi. Syn temnoty si v rámci námětu ukousl opravdu neskutečně velký sousto, které se mohlo ve správných otěžích proměnit v naprostou pecku bourající superhrdinský žánr, podobně jako první X-Meni nebo Vyvolený si se žánrem pohraje trochu jinak. Syn temnoty je ale ve finále bohužel jen promarněnou příležitostí. A to hodně! V tom filmu nefunguje téměř nic- Atmosféra je vesměs nulová, postavy jsou nezajímavé, hloupé a předvídatelné a skrz dialogy je to poté přímé utrpení. Elizabeth Banks se jako matka sice snaží i když jí scénář nedává tolik prostoru zazářit, třeba takový Jackson A. Dunn je jako Brandon oukey ale jeho problém opět tkví v tom, že nemá co hrát, respektive, že Brandon není tak úplně skvěle vykreslená postava. Stačilo by málo a Brandon by mohl být charismatickou postavou jejíž osud nás bude dál zajímat. I přesto, že Dunn odvedl dobrou práci je ale problém v tom, že se stane zlým až příliš rychle a celkově je děj tak urychlený, že vlastně skoro na nic není čas- Brandonovu první lásku, Brandonovu startující pubertu a jisté úchylky při masturbaci, Brandonův vztah s tetou a jejím manželem, Brandonův vztah se spolužáky.... a především fakt, že je Brandon dítětem dvou světů, tudíž by měl být tak trochu rozpolcený mezi svou dobrou a zlou stranou. Když si vzpomenu na takového 6-let starého Muže z oceli a několik scén z mládí Clarka Kenta, říkám si, že by tyto scény skvěle seděli právě do Syna temnoty. Syn temnoty se prostě až příliš žene a přitom nedává vůbec nic. Postavy tohoto filmu jsou poté kapitola sama o sobě- Chovají se nelogicky, několikrát během filmu změní svůj charakter, který předtím projevili a především si přímo nahrávají proto aby umřeli bolestivou smrtí. Nikoho vám ani reálně nebude líto a především když se filmaři snaží aby působila smrt nějaké postavy dojemně, působí to bohužel spíše směšně. Syn temnoty není ani zajímavě natočený, ten film celkově působí jako by byl znuděný sám sebou. Z námětu ze kterého se klidně mohl stát film bořící žánr se bohužel stal foů, hloupý a velice podprůměrný. Ani producentská ruka Jamese Gunna bohužel Syna temnoty nespasila a Syn temnoty tak bude bolestivě rychle zapomenut. Škoda převeliká, v Sony svého temného Supermana jednoduše nenakopli... a snad se s ním nepokusí nějak dál pracovat! () (méně) (více)

Necrotongue

A takový to mohl být parádní pětihvězdičkový kousek... Téma bylo perfektní, konečně se objevilo superschopné cosi, které by mě bavilo sledovat při všech jeho antihrdinských akcích. Tvůrci bohužel drželi týpka na příliš krátké lonži, takže ho omezili jen na teritorium jednoho městečka nebo spíš shluku domů a farem. Děj se držel příliš při zdi, doufal jsem v mocnější akci a ve výsledku jsem se dočkal vlastně jen typického vyvražďovacího horůrku. Škoda, tohle mělo fakt na víc. ()

silentname

Akosi som čakal od "Brightburn" viac než som sa nakoniec dočkal. Znamená to, že je to zlý film? Nie nutne. Ale tiež to neznamená, že ide o dobrý počin. Ak to niečo znamená s absolútnou určitosťou, tak to znamená premrhaný potenciál. Tento film mal byť proste vynikajúci. Bez debaty mal byť fantastický. Lenže mám pocit, že neponúka (okrem nápadu) dokopy skoro absolútne nič unikátne. Podľa mňa aspoň. V prvom rade si niečo povezme o tom, že si film berie väčšinu z originu Supermana, len si z toho robíme temný príbeh, kde sa z chlapca nakoniec stane padouch. To samo o sebe funguje. Jackson A. Dunn podáva podľa mňa solídny výkon. Ako keby sa ho absolútne nič nedotýkalo. Často je jeho výkon absolútne bez emócií, no to práve umocňuje fakt, že niečo nie je v poriadku. Na druhú stranu ale je treba povedať, že tento rok som už mal inde možnosť vidieť chlapca hrať podobným štýlom. Konkrétne vo filme "The Prodigy". A napriek tomu, že som s tým filmom mal určité problémy a tiež mal svoje klišé, tak minimálne ma to tam niečím prekvapilo. Kým tu ten výkon akosi už nepôsobil ako nejaká veľká novinka. A zaujímavejšie to bolo v prípade "The Prodigy" aj tým, že náš chlapec nebol superhrdina. Hralo sa tam niečo iné, no dokázal byť bez nezraniteľnosti a ohromnej sily a všetkého ostatného veľmi nebezpečný. A dokonca mal aj lepšiu schopnosť presvedčiť všetkých ostatných. Takže v tomto smere ma ten film asi vzal lepšie. Čo ešte musím filmu ale uznať sú jednotlivé vraždy a gore je tu na slušnej úrovni. Vyzerá to dobre a presvedčivo. Ale čo z toho, ak jednotlivé postavy nie sú vôbec zaujímavé alebo nedopracované? Dokopy sa venujeme rodičom. Chvíľku sa venujeme dievčaťu, ktoré ho priťahuje. Chvíľku sa venujeme jeho tete a strýkovi. A všetky tieto postavy by potrebovali viac priestoru na to, aby sme sa dokázali o ne viac zaujímať. Najmä v prípade vzťahu s Caitlyn. Problém totiž je, že chce odstrániť prekážku, ktorá im bráni byť spolu, no potom sa už nikdy vo filme viac neobjaví a ani sa to nijako viac nespomenie. Čiže to absolútne nebolo potrebné. Mohol to byť ktokoľvek iný. A film potrebuje, aby boli ľudské postavy zaujímavejšie. Lebo jediné čo robia je, že posúvajú story. Ale nepôsobia ako hrdinovia, ktorí by nejako mali možnosť nás zaujať. A tam výsledne pre mňa film zlyháva. Napriek tomu, že má skvelý nápad, tak si myslím, že to mali tvorcovia poňať inak. Buď dať iný koniec a nechať veci viac tajomné, pridať minutáž a nechať niektoré postavy nažive, aby sme viac mohli vyetablovať konflikty, ktoré by sme mohli vidieť potom v "Brightburn 2". Alebo z toho mohli urobiť seriál a postupne k tomu záveru dospieť. A malo by to úplne iný efekt. Takto mám pocit, že si tvorcovia pod sebou podpílili konár a urobili okey film, ktorý však nezanechá vo mne ako divákovi nejaký silnejší efekt. Za jedno pozretie to stojí, myslím si, že ak chcete vidieť superzlodušský horor, tak to tu dostanete, no ja som od tohot čakal oveľa viac. Pretože dokážem asi viac vidieť skrz ten nápad a jeho potenciál. A ten bol nedosiahnutý. Ale asi je to lepšie, ako keby film úplne zlyhal. Hodnotenie: C+ () (méně) (více)

• Chlapec vstane z postele (9. minúta), v pyžame má zachytenú červenú prikrývku. V prestrihu na ďalší záber už však prikrývka nikde nie je. (baclajean)
  • Pre scenáristov bol pri vytváraní charakteru Brandona inšpiráciou aj americký vrah Dylan Klebold. Čítali si svedectvá jeho rodičov, čo im malo pomôcť vytvoriť postavu, z ktorej činnosti budú diváci znechutení. (Marceloo)