Kdysi tady všude byl jen temný les, dnes tu stojí panelákové sídliště. Právě tady je doma chlápek, kterému nikdo neřekne jinak než Vandam. Žije sám v bytě na okraji Prahy a každý den doma cvičí, aby byl v kondici. Večer, když sídlištěm bloudí divoká zvířata, chodí se svými kumpány na jedno. Vandam se snaží udělat dojem na Lucku, která v sídlištní hospodě točí pivo. Často a rád se porve. Je znalec dějin a válek. Má pocit, že svět míří k zániku, že se schyluje k velké bitvě. A tak cvičí, aby byl na tu poslední rozhodující bitvu nachystaný. A taky k tomu vychovává Psycha, mladého kluka, se kterým natírá střechy panelových domů. Kumpáni z hospody Vandamovi přezdívají „národní hrdina“. Prý dal tehdy v Listopadu na Národní třídě dějiny jednou ranou do pohybu. Film podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše v hlavní roli s Hynkem Čermákem kombinuje dramatický příběh s černým humorem. (Falcon)

gogos

Lehce nadprůměrná jednohubka, která stojí primárně na Čermákovi. Hořký příběh Vandama, který nejde pro ránu daleko a je tak trochu dost vemeno už asi vidět nemusím, ale pár momentů i díky sidekickovi Cinovi budu dlouho pamatovat... ()

slunicko2

Obraz lidského úpadku. 1) To, v čem je film dobrý, je zároveň přesně důvodem, proč se mi film nelíbí. Sledovat losery mě nebaví._____ 2) Sympatičtí herci a některé pěkné okamžiky nepřeváží fakt, že filmu chybí pořádný příběh._____ 3) Stylový, i když poněkud akademický 31letý Jan Cína (Psycho) se může ucínovat a ono nic. 40letý Václav Neužil (developer) své přitažlivosti moc neužije. 46letý Hynek Čermák (Vandam) je sice přesvědčivý, ale zase není sexy. Ani jinak mě film nezaujal. ()

L_O_U_S

Takovou prodlevu mezi hodnocením a napsáním komentáře (pardon, teď už vlastně recenze) jsem snad nikdy neměl. Od zavedení nové ČSFD jsem sem tak nějak ztratil chuť chodit. Co ale napsat k filmu? Vlastně ani nevím. Jednu věc bych přesto vypíchnout chtěl. Ač mám Hynka Čermáka rád, docela mě sejří, že mu často není rozumět. A nejsem si jistý, jestli je to chyba jeho, nebo zvukaře. (1 350.) ()

Ombe

Za mě, v kontrastu s bezva knížkou je tenhle film velkým zklamáním. Originál totiž není vůbec dějový. Snaha přiblížit a zjednodušit divákovi Vandamův charakter, nastolení nové dějové linky a přidání psychouše, starosty, šéfa z práce a dalších vytvořily úplně nový obraz a atmosféru. Na scénáři se podílel i autor. Těžko říct, proč k "tomuhle" došlo, možná se Rudiš vzdal příliš brzy. ()

Vědma

Celkem příjemně mě překvapilo, že se mi film nakonec líbil. Lidé jsou holt různé. Dobře zahráli skoro všichni, mně si líbil nejvíc Jan CIna. ()

kajas

"Kam jdeš? Lucko, ty vole, dyť já tě mám rád tyvole!" A takhle je to tady se vším. Plus za přesné herce (Kateřina Janečková si už zasloužila více prostoru než v nekonečných seriálech), mínus za scénář generující nudný a divný děj. Z trailerů jsem se těšila, zpětně jsem ráda, že jsem ušetřila za vstupenku do kina. ()

sofiapetra

Čermák si zahrál Vandama skvěle, ale co je to platné, když ten příběh byl na celovečerák prostě málo. Rudiš se dobře čte, ale na zfilmování se nehodí. Přesto: milostná scénka byla přesná - vyspat se s někým jen z vděčnosti nemůže dopadnout nikdy asi fanfárově. A štamgasti u stolu byli taky povedení, až snad hrůzně povedení. ()

Chrysopras

Jižák Jižák je město snů... Jsem unavenej ba otrávenej filmy, kde se charakter hrdiny vytváří vulgárním projevem. Ani příběhově to až na výjimky není moc zajímavý. A tak alespoň průměrný hodnocení zachraňují jen lokace. ()

BoredSeal

Velmi stylový film s dobrým obsazením, ať už je to buran Čermák nebo tradičně i na malé ploše skvělý Langmajer. Bohužel jeho polarizace "sobečtí pracháči" versus ztroskotanci v lihu nebo na piku vyznění filmu v dnešní atmosféře škodí - málokdo se ztotožní s pracháči a většina diváků v dnešní době neodfiltruje, že je Čermák násilný sociopat v deziluzi a konec z něho udělá dojemného hrdinu, u kterého bychom snad měli zapomenout, co celý film předvádí. Ještě mu pak x lidí zatleská, jak homofobními kecy rozčílil policajty, protože to vezmou jako boj proti progresivnímu liberalismu, ach jo :)) Bez toho temného poselství bych dal 4 hvězdy. ()

JasonCZ odpad!

Dobré ráno, čuráci! A mě se to líbilo, lepší jak všechny ty trapný, romanticky tragikomedie, co pořád točí dokolečka.... ()

M.i.k.e

rozporuplný film...na jednu stranu celkem dobře vypadá a má slušné a slušně hrající herce,ale na druhou stranu neví co chce.A nebo to ví a já sem to nepochopil.Zhruba do poloviny totiž vypadá jako černohumorná sonda do života těch,kteří jsou,nebo se cítí na hraně společnosti a žehrají na nové pořádky,přičemž by měli být vnímáni jako kladní hrdinové a kdokoliv jiný (policie,developeři) naopak jako čistě záporné postavy.Ve druhé půlce se pak Národní třída zvrhne v těžko identifikovatelné a moc smysl nedávající něco co by nejspíš chtělo být syrovým dramatem,ale nevychází mu to.Kapitolou sama o sobě je titulní hrdina,který je tu sice líčen víceméně jako klaďas,samorost beroucí spravedlnost do svých rukou v případě bezpráví.Respektive v tom co on vnímá jako bezpráví.Nicméně,není ničím víc než jen nevyzpytatelným magorem,který nejspíš poslouchá Ortel,hajluje na jejich koncertech,volí SPD a mlátí lidi na potkání,ať už řeknou/udělají cokoliv.Nízké hodnocení si tak nakonec Národní třída nevyslouží proto že by byla úplně špatná,ale proto,že její vyznění je hodně nešťastné (ať už to tak režisér chtěl a nebo ne) a nelíbí se mi...40% ()

rakovnik

Hospodský rváč, nárokující si servírku, udělá dvě nebetyčné hlouposti. Ale ani to nikam nesměřuje, stejně jako jeho zbytečný život. To není hrdina, jen životní looser. Stejně hloupě jako on se ale chovají i ostatní lidé v jeho okolí. Krátká epizodka s několika restrospektivami, v podstatě o ničem. Nikdo není sympatický, všichni tak nějak jsou. A po skončení filmu si na ně ani nevzpomenu. Dle mého takový "příběh" nepatří na plátna kin. Nuda o buranovi v Praze, s několika vtipnými momenty. ()

Martin741

Tiez myslim, ze pod udermi pastou a vulgarizmami sa skryvaju kratery na dusi, ktore nikto netusi ...... avsak divak, ktory zaviedol filmovu prax namiesto teorie to pomerne rychlo zbada : 69 % ()

Lischai

Je to taková poezie sídliště, bomberů, sektorovýho nábytku a brutálních rvaček. Místy mi vadila určitá schématičnost, kdy jediný cool je Vandam a jediná normální je servírka, jinak je svět bez vyjimky plný srandovních chudých lidí a bohatých zmrdů. Ta celková poezie si ke mně ale nějak našla cestu a Vandamovým rande nebo flashbacky na tátu si mě Národní třída vlastně získala. ()

William_

Tak hloupej a zbytečnej film, který měl ze začátku skvělý potenciál pokračovat na úspěšném seriálu MOST, se obrátil na trapnou komedii, kde za každou cenu museli mluvit sprostě aby to bylo aspoň trochu zajímavé. V MOSTU byly nadávky zvoleny vhodně a k situaci, zde nikoliv. Škoda, film mě zklamal a konec obzvlášť. ()

Figu

Sice není Vandam jako Van Damme, ale rány rozdává podobný. Asi né s takovou elegancí jako mistr karate z Belgie, nicméně tvrdě, nekompromisně a jistě! Příběh je naprostej obyčej a zápletka o udržení sídliště a především domácí legendární knajpy je lehce úsměvná. Ale proč né!?! Okolo toho se obalilo spousty vulgarity, nenávisti vůči papalášúm a hlavám, chlastu a naivní víry hlavního hrdiny. Mimo tu víru a řešení problémů násilím na ostatních s Vandamem soucítím a jdu mu ruku v ruce! Za vulgaritu, agresivitu a nenáročnost 75% ()

bourec

Bohužel pro mě tohle správně ohodnotit je velkej problém.Činy rozporuplný postavy Vandama(Čermák) jsou pro mě povětšinou nepochopený,chvílema ho mám plný zuby.Nelíbilo,a to Hynka jeko herce mám rád.40%. ()

honajz2

Největším kladem Národní třídy je herecký výkon Hynka Čermáka, který se tady do postavy Vandama doslova transformoval, zahrál ho naprosto perfektně a jestli nedostane Českého lva, budu dost naštvaný. Dále musím pochválit kameru a taky to, že ten film překvapivě má nějakou atmosféru, takže mě ani moc nenudil. Filmařsky je to dost slušně odvedená práce, jen jeden výběr hudby mi připadal dost mimo (scéna krádeže auta), na kvalitu českých filmů překvapivě až příliš, dokonce i postavy má nějak promyšlené, skvělý výběr lokací (v Praze žiji, sice ne přímo v Hájích, ale byl jsem tam nesčetněkrát a vím, že je to tam fakt hrozné, hlavně teď) takže jsem chvíli přemýšlel i nad slabými 3*, ale prostě nemůžu. Ono to promyšlení postav je jednak k dobru a jednak škodí. Nejvíc je to vidět na postavě Vandama - už od začátku je to jasný antihrdina, ale ty jeho první boje proti developerům, tam jsem mu docela rozuměl a byl i na jeho straně, já osobně bych tam místo toho komunistického hnusu nechtěl moderní bílou krychli, protože to podle mě působí stejně. Pak taky ty jeho vhledy do minulosti, ze kterých jsem si tak nějak utvořil závěr, že by nemusel být takový, jaký je, kdyby ho někdo nějak pochopil. Taky mi vadilo, že ten jeho osud na konci není uzavřen, ani částečně, tudíž ani není pořádně zakončen celý film. Teď mi vlastně došlo, že kromě hospodské tam není jediná kladná nebo aspoň sympatická postava. Pak mi taky vadily některé úplně zbytečné scény (ta s Brňákem tam byla proč?) a i když ten film rozhodně není špatný a vlastně mě ani moc nenudil, i tak mu víc jak lepší 2* dát nemohu, to by na tom Altrichter musel víc zamakat. Nebo taková byla už předloha? Nakonec ale po čase ty slabé 3* dám, protože to je jeden z mála český film, který nejen že přichází s nějakým svým tématem a jen nekopíruje zde neustále zaběhlé šablony, ale taky se věnuje tématu developerům a tomu, jak jejich stavby kazí určitá místa. Háje sice za moc nestojí, ale stačí si projít pár developerských plánů a člověk jasně vidí, že komunistické kostky nahradí novými kostkami, ve kterých bude menší počet obchodů a předražený nájem za jejich prostory... Že už ten film ale tolik nefunguje, to je věc druhá. Slabé 3* ()

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (více)