Čokoládoví čmuchalové

Západní Německo, 1985, 85 min

Jiří Menzel

Gerhard Heinz
  • zissou

Na tenhle film mám zvláštní vzpomínku. Táta mě chtěl vzít jako malého kluka do kina na "Jestli se rozlobíme budeme zlí". V našem malém městě tehdy fungovala dvě kina a on si je buď spletl, anebo chtěl tohle prostě vidět. Každopádně si pamatuju, jak jsem první polovinu filmu pořád doufal, až se konečně objeví Bud Spencer a Terence Hill a místo toho tam nějaký úchyl v tygřích rukavicích škrtil vnadně oblečené ženy:)) Ale asi kvůli té čokoládě se mi to docela líbilo. Za to, že mi to utkvělo v paměti dvě hvězdy..(18.9.2016)

• Aberdeen

Chápu, že mistr tesař má právo se utnout a že jsou zakázky, které jsou jistě tvůrci proti srsti, ale přesto jsou výhodné natolik, že se těžko odmítají. Zkrátka Jiřímu Menzelovi tento film nevyčítám, protože tuto úděsnou a nevkusnou podívanou, plnou dryjáčnického humoru-nehumoru, bohatě vyvážil celou řadu dalších skvělých filmů. Lituji a omlouvám se všem, které tato "komedie" pobavila, ale nemohu hodnotit jinak než jako odpad.(8.8.2008)

• Šandík

Přiznávám, že jsem od tohoto filmu mnoho nečekal, ale že to bude taková slabota, to vážně ne. Dva nosáči co taknují super jsou proti tomu geniální duchaplná zábava, dotýkající se nadoblačných výšin filmové komiky. Dokonce i opravdu blbé, tisíckrát převařené italské komedie plné fekálního, prdícího a pšoukavého humoru, jsou proti této "komödii" hyperinteligentní zábava pro znuděné intelektuály... Přitom nelze tvrdit, že by to bylo vysloveně špatně zrežírováno, jenom je to zoufale nevtipné. A pokud je to v Německu vskutku "kultovní film" (jak hlásá obal DVD), tak snad jedině podobně "kultovní", jako jsou u nás "kultovní" filmy "Trhala fialky dynamitem" nebo snad "Ještě větší blbec, než jsme doufali"... Motivace Jiřího Menzela je samozřejmě jasná... Prostě pracoval za (díky naprosto zoufalému směnnému kurzu tehdejší koruny) královský plat a to mu asi tak stačilo. Herecké výkony většiny zúčastněných jsou velmi průměrné, v celém filmu asi tak tři trochu podařenější vtipy a sem tam se malinko blýskne kamera... Zásadní průser nastal už při psaní scénáře, neboť děj je doslova dementní. Svůj podíl na tak hubeném výsledku má ovšem i Jiří Menzel, neboť bláznivá komedie "opravdu není" jeho šálek kávy. Pokud by na jeho místě stál například Oldřich Lipský, nepochybně by z filmu vykřesal daleko koukatelnější záležitost... Jen na okraj dodávám, že DVD, na němž film v Čechách vyšel, je zprasené zase o kus víc, než je "v kraji zvykem". Titulky veškeré žádné a originál zvuk pouze v levém kanále (český dabing je ovšem v pořádku). Na druhou stranu, ne že by to u tohoto filmu až tak vadilo? ... Celkový dojem: 20%(26.10.2010)

Třebas mne zabte, ale já se bavila. Ano, je to do nebes volající pitomost, nicméně dost vtipných hlášek a parodie na mezinárodní kriminálky z filmu udělali slušnou oddychovou záležitost na studené nedělní odpoledne. Dětem se to taky líbilo. Viděno poprvé v kině ještě za totáče a už tenkrát jsem se nasmála. Prostě velmi prvoplánová legrace. Za mne 50%.(18.9.2016)

• tomtomtoma

Slabá kriminální bláznivá komedie o dvou švýcarských detektivech, kteří odhalí záhadného pachatele vražd mladých anglických dívek. Max Rüttli (Rolf Knie) a nemluvný Gaston (Gaston Häni) jsou ozbrojeni pouze čokoládovými pistolemi, a když už mají pravé, tak v nich pouze slepé náboje. Ale neohroženě čelí jakémukoliv nebezpečí a přes slabě vtipné scény se dopátrají pachatele vražd všech dědiček bohatého lorda Ronalda Denvera (Karl Heinz Vosgerau). Ke všemu je tu i stopa romance, když se podaří zachránit život poslední oběti Dianě Brington (Susanne Uhlen). Pachatlem se ukáže lstivá druhá manželka lorda (Herta Worell). Pak je tu ještě anglický policejní inspektor Higgins (Gert Burkard), adoptivní otec Diany. Občas vtipné, ale jako celek dost slabé, chvílemi až trapné.(6.5.2011)