Ahsoora

아수라

Asura: The City of Madness

Drama / Krimi

Jižní Korea, 2016, 136 min

Uz vdaka skvelemu traileru a uchvatnemu hereckemu obsadeniu som ocakaval pecku, ale prve ohlasy ma na cas od filmu odradili. Chyba. Herecke vykony su fakt prvotriedne. Film o skorumpovanom starostovi (dokonale slizky Jeong-min Hwang), ktory kvôli svojim cielom nevaha ist cez mrtvoly a policia si pri snahe ho dostat, tiez neberie servitky. Nakoniec sa ale ukazuje, ze su vsetci rovnake svine. A aj hlavny hrdina Han (Woo-seong Jeong), ktory robi pre starostu spinavu robotu si akotak ziskava sympatie divaka len tym, ze sa stara o svoju umierajucu zenu. Napriek tomu, ze su vsetci prehniti, tak je fascinujuce sledovat ich osudy. Sice by ste medzi nimi zit nechceli, ale od ich pribehu neodtrhnete oci. Dalsou vyraznou postavu je nelutostny prokurator (Do-won Kwak, scena vysluchu Hana bola fakt kruta), ktory ide po starostovi alebo Hanov kolega, ktory si prejde dost smutnym vyvojom. Akcnych scen tu vela nie je, ale ked na nejaku dôjde to je to neskutocna parada. Napriklad famozna autonahanacka behom ktorej kamera poletuje okolo auta, prejde plynule cez sklo dnu a zase prec. Fakt nadhera. A cele to bombasticky vygraduje v originalnom finale, ktore je uchvatne nielen nejakou tou skvelou bitkou alebo krvavou prestrelkou (ale nejake velkolepe akcne orgie necakajte), ale hlavne vyustenim osudu vsetkych postav. Je to trochu prekombinovane a pritiahnute za vlasy, ale vdaka hercom to proste funguje na jednotku. Za jediny nedostatok by som oznacil miestami urcitu rozvlacnost niektorych scen. Filmu by prospelo skratenie o takych 15 minut, aby pôsobil strhujucejsie. Ale vdaka finale davam spokojne 4* a rozhodne si to este niekedy pozriem znova. Je vtipne jak vysportovany Woo-seong Jeong neustale hlaskuje, aby mu pobozkali jeho tucnu prdel. 8/10.(13.1.2019)

Už podle reportáže jsem se obávala podobnosti s o rok starším snímkem Inside Men a bohužel to tak i dopadlo. Hodně očekávaný drsný snímek se skvělým obsazením u mě ve výsledku vzbuzuje spíš rozpačité pocity. Jako jo, líbilo se mi to, ale... V porovnání s Inside Men z toho vychází Asura o něco lépe, ale i tak to s délkou zas trochu přestřelili, takže tam jsou nudnější úseky, kdy se spíš vykecávají, než by se něco dělo, a téma střetu zkorumpovaných policistů, bezcharakterních politiků a prokuratury u mě taky moc nezabodovalo. Jung Woo-sung byl ovšem super jako vždy, stejně jako "slizoun" Hwang Jung-min.(25.7.2017)

Asura patřila mezi mé nejočekávanější kousky z Koree letošního roku, není divu tak hvězdné herecké obsazení se vidí málokdy a zahraniční recenze šeptající o nejdrsnějším příběhu roku 2017 byly více než lákavé, nakonec však docela rozpačité pocity. Režijně vysoká kvalita o tom bezpochyby, příběhově mě to až tak nevtáhlo, zápletka mi sama o sobě nepřišla natolik atraktivní,abych z ní šel do kolen a Akce je na můj vkus málo, ale jakmile na ní dojde, je to velmi lukrativní podívaná. Především finále graduje do slušných toček a jakmile týpci naběhnou se sekerama do baráku je o zábavu postarané, přesto bych nehlásal, že se jedná o nejbrutálnější film roku ( Headshot byl o level více). Woo-seong Jeong byl opět bezchybný. Dám slabší čtverec za jednotlivé segmenty, které se mi líbily, znova se však do filmu nepohrnu. 70 %(17.6.2017)

Ale jo, docela pěkný drsný příběh. Kdo máte rádi brutalitu, šup do toho - poprvé se mi v letadle stalo, že mě požádala ženská ze zadního sedadla, jestli bych se nemohla dívat na něco jinýho, že jí brečí děti. :-)))))))))(23.4.2017)

• - Asura v asijských zemích je vždy vyobrazován jako démon. Jedná o vysoce nebezpečného démona, který na sebe s oblibou bere lidskou podobu. Zatímco Buddha představuje klid, mír a vyrovnanost, tak Asura je jeho pravým opakem. Zosobňuje hněv, zlost a touhu po krvi. (Yoshitsune)