Zajímavosti k filmu (78)

 • - V průběhu filmu několikrát zazní známá píseň Josefa Leopolda Zvonaře „Vlastenecké hory“, více známá pod názvem „Čechy krásné, Čechy mé“. Tato skladba se objevila i v dalším oblíbeném snímku režiséra Jiřího Menzela Slavnosti sněženek. (majky19)

 • - Rudolf Hrušínský byl ve skutečném životě velmi špatný řidič, a proto raději řízení nechal a řídila jeho manželka. Role MUDr. Skružného tak pro něj znamenala usednutí za volant po téměř třiceti letech. (cundak)

 • - Původně bylo plánováno, že představitel Pávka bude muset mít za sebe náhradníka, který bude jezdit s Pragou V3S místo něj. Marián Labuda ale všechny scény nakonec zvládl odřídit sám, protože měl nejen řidičský průkaz na nákladní auta, ale s tímto typem vozidla dokonce dva roky na vojně jezdil. (cundak)

 • - Panelák, ve kterém měl Otík (János Bán) coby novopečený Pražák bydlet, je model OP 1.11 na tehdy rozestavěném sídlišti Barrandov. V bytě se nacházel elektrický sporák, protože tou dobou ještě na barrandovském sídlišti nebyl zaveden plyn. (Rhed)

 • - Budova ředitelství národního podniku Dřevoplech byla ve skutečnosti budova ředitelství Tranzitního plynovodu. (Pelidor)

 • - Ve scéně, která se odehrává na pouti, zní skladba z roku 1984 „Šoumen“ od skupiny Kroky Františka Janečka. Tuto skladbu nazpíval Michal David. (majky19)

 • - Rostlinář Jaromír (Oldřich Vlach) je za celý film osloven pouze jedinkrát příjmením (Kunc), když jej osloví Otíkova teta (Milada Ježková) po jeho dedukci při vyšetřování Otíkova odchodu do Prahy v kanceláři JZD. (Strato61)

 • - Škoda 100 L, kterou jezdí MUDr. Skružný (Rudolf Hrušínský), byla k filmování vybrána a filmaři na Benešovsku zakoupena, právě kvůli svému poměrně zuboženému stavu. Po skončení natáčení  byla zakoupena jednou z obyvatelek vesnice, kde se natáčelo, přelakována na červeno a provozována až do roku 1999, kdy byla sešrotována. [Zdroj: Retroautomuzeum Strnadice] (cundak)

 • - Marián Labuda st. (Pávek) Zdeněk Svěrák (maliar Ryba) a János Bán (Otík Rákosník) sa stretli znovu spolu až po 26 rokoch od natočenia filmu pri príležitosti udeľovania cien na  Art Film Feste. Kým Labuda s Bánom pravidelne komunikujú prostredníctvom telefónu, Svěrák s maďarským hercom v kontakte nebol.„Každoročne si volávame, no stretli sme sa až teraz,“ prezradil Marián Labuda. Jeho maďarský priateľ ho doplnil, že ich komunikácia prebieha mnohojazyčne. Najčastejšie však v nemčine, no keďže ani jeden z nich nie je v nemčine „expertom“ niektoré slovíčka sú v angličtine, niečo v slovenčine i maďarčine. „Musím Jánosa pochváliť, pretože urobil pokroky. Keď sme nakrúcali Vesničku, nevedel po slovensky takmer ani slovo a bol vyplašený takmer pri každej scéne, lebo ničomu nerozumel. Stále volal na tlmočníčku, aby mu prišla prekladať. Dnes rozpráva už aj trošku po slovensky a aj po česky,“ dodal Labuda. (Raccoon.city)

 • - Honorár Mariána Labudu (Pávek) predstavoval zhruba trojnásobok vtedajšej mesačnej mzdy 8700 Kčs. Priemerná mzda v tej dobe bola 2920 Kčs. (dyfur)

 • - Postava Pávka (Marián Labuda st.) byla původně psána pro Petra Nárožného, avšak režisér si prosadil právě slovenského herce. (ForGump)

 • - Postavu Hrabětové, kterou nakonec hrála Milada Ježková, si měla zahrát Stella Zázvorková, dokonce s ní byly natočeny některé scény. Kvůli dvouetapovému natáčení, ale došlo k tomu, že herečka nebyla již pro druhou fázi k dispozici. Scény se následně přetáčely. (ForGump)

 • - János Bán (Otík Rákosník) uvedl, že při premiéře filmu ve Spojených státech amerických ho spolu s Mariánem Labudou (Pavel Pávek) kritika označila za Laurela a Hardyho východní Evropy. (JoranProvenzano)

 • - Roli příslušníka Veřejné bezpečnosti vyšetřujícího okolnosti nehody, kterou zavinil Josef Turek (Petr Čepek) řídící pod vlivem alkoholu, ztvárnil Jiří Schmitzer, který se ve skutečnosti nepříliš dlouho po vzniku filmu sám jakožto řidič pod vlivem alkoholu stal součástí automobilové nehody, při níž dokonce zemřel člověk. Strávil rok a půl ve vězení (trest byl tři roky). (JoranProvenzano)

 • - V televizi hlásí film hlasatelka Marie Poláková. (M.B)

 • - Súčasný starosta Robert Nečas používa pečiatku, ktorá poteší každého filmového fanúšika: Obec Křečovice, vesnička středisková. (krasomama)

 • - Pivnica, z ktorej Pávek (Marián Labuda) priniesol doktorovi Skruznému (Rudolf Hrušínský) najlepšie vychladené pivo zo siedmeho schodu, nikdy neexistovala. Za dverami bola v skutočnosti garáž, priznala sa majiteľka domu Ludmila Zemanová. (krasomama)

 • - Vďaka autorovi scenára Zdeňkovi Svěrákovi dostali niektoré postavy filmu mená podľa hercov Divadla Járy Cimrmana: Jan Kašpar (postava Václav Kašpar), Jan Hraběta (postava Hrabětová) a Genadij Rumlena (postavy Rumlena a Rumlenová). Prví dvaja si vo filme aj zahrali, žiadny z nich však nehral postavu s vlastným menom. (Fanda_Jary)

 • - Kvůli nedokonalé češtině a především větě "Přežvykovat pohřební věnce" připsal Zdeněk Svěrák do scénáře poznámku, že Pávek (Marián Labuda) pochází ze Zvolena a do Čech se přiženil. (MTHRFCKR)

 • - Podle Mariána Labudy ho nechtěl nejen Zdeněk Svěrák, ale všichni ze štábu byli jeho obsazením zklamáni. Měli ho prý zafixovaného z estrád a z televizních scének jako figurku baviče a podle jejich představ měl být Pávek urostlý chlap. (MTHRFCKR)

<< předchozí 1 2 3 4
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace