Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina

Жизнь и необычайные приключения солдата Ивана Чонкина

Komedie

Česko / Velká Británie / Francie / Itálie / Rusko, 1993, 106 min

• Houdini

Český Lev 7 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR - Gennadi Nazarov, Herečka HR - Zoja Burjak, Výprava, Střih, Scénář(8.9.2004)

Těch hoven tam bylo na můj vkus až příliš a i momentů, u kterých bych se ze srdce zasmál, je zde poskrovnu. Menzel se Svěrákem si zkrátka vzali oddechový čas. Ale přesto nemohu říci, že bych se nudil.(11.5.2003)

Scénář sice napsal Svěrák ale podle knihy,které se film věrně drží,dobrá režie a některé scény jsou nezapomenutelné,hlavně vyslýchání "Stalina"(12.3.2003)

Pravda, všechna má očekávání tenhle film nesplnil, přesto mi přijde docela povedený. Jde o zábavnou sondu do života ruské vesničky, jejímž dočasným obyvatelem se stal i voják, zanechaný zde coby hlídač opuštěného vojenského letadla. Nezapomenu na jeho výraz, když se dozvěděl, že ta kořalka, co zrovna pije, byla vypálená z hoven :)).(17.7.2002)

V první polovině spíše jen pozvolné vyprávění a popis života lidí na ruské vesnici před 2.světovou válkou, ke konci se vše pěkně rozjede a chvílemi až obsahuje prvky crazy komedie. Přitom při některých velice humorných scénách může divákovi přebíhat mráz po zádech - ono to s NKVD nebyla žádná legrace, Menzel nicméně dokáže přinést humor i sem.(18.7.2003)

Symbolická tragikomedie rozkročená někde mezi Dobrým vojákem Švejkem a Gogolovým Revizorem odrážející jak bodrost a specifika širé východoslovanské duše, tak i absurditu doby vymknuté z kloubů normálního civilizačního vývoje. Jde o adaptaci románu Vladimíra Vojnoviče, díky kterému byl vyloučen ze Svazu sovětských spisovatelů a později donucen k emigraci do tehdejšího Západního Německa a USA. Režimu vadilo nepříznivé zobrazení sovětské skutečnosti a zkreslení socialistické reality! Už tahle skutečnost je absurdní a humorná ... realita se dala naturalisticky popsat a byla by stonásobně horší...výslechy NKVD, gulagy, nuzota, obskurní plnění obskurních plánů...jiná forma kritiky je ironie...a tu použil jak Vojnovič, tak i scénárista Zdeněk Svěrák a režisér Jiří Menzel... Oběma je vlastní a oba tak potvrzují svůj zažitý tvůrčí rukopis... Barvitý obraz sovětské vesnice s tak symbolickým jménem, kde gramotnost je nepřítelem a Strana absolutním Bohem, samohonka se pálí doslova ze všeho, teče proudem a nechá zapomenout na absurdnost a bezvýznamnost bytí člověka - pěšáka ve hře Stalina a jeho bandy. Co vyzdvihnout? Dokonalou příznakovou mizanscénu, velmi dobře typově obsazené herecké charaktery, některé brilantní bonmoty (,,V rádiu hlásili, že Němci zase bombardovali Berlín...") a scény (závěrečný útok Rudé armády na ,,Čonkina a jeho bandu" v bílých maskovacích úborech se třemi granáty a čtyřmi kulomety; výslech kapitána NKVD rozvědčíkem Rudé armády v domnění, že protistrana je Němec...). Zkrátka opomenutý a hodně nedoceněný Menzelův film, který brzdí snad jen velmi zdlouhavá expozice a pozvolný rozjezd... (a český, byť docela zdařilý, dabing...ruské originální znění by určitě kolorovalo atmosféru mnohem lépe...)(16.11.2006)

Tenhle film, je tak přenádherně podvratný, až se mi chtělo dojetím plakat. Ale nakonec jsem se raději smál. Absurdita jedné epochy se zde koncentrovala a ožila převelice ironickým způsobem. A tak uvidíme Lysenka, falešné plnění plánu ("když zfalšuju, možná mě zavřou, když ne, určitě mě zavřou"), hospodářství hovna, katastrofální stav rudé armády v létě 41 - vše v poměrně přesvědčivých ruských kulisách a s přirozenými herci.(23.2.2009)

Recept je prostý......6/10(18.2.2005)

• Jara.Cimrman.jr

"Pro dobrou úrodu musíš pohnojit zemi hovnem. Z hovna pak vyroste, tráva, plevel a zelenina, kterou jíme my i zvířata. Zvířata nám dávají maso, mlíko a tak dále. A my to všechno zpracujeme na co? Na hovno." Tak takhle dochází ke koloběhu hovna v přírodě. Konečně to vím. Podobně důležitých informací jsem v tom snímku dostal poměrně hodně, ale že by mě to bavilo, tak to nemohu říct. Ale pokud by to soudruhu Stalinovi udělalo radost a vynechal by mě při svých čistkách, tak to byla vynikající zábava.(13.12.2016)

Když si uvědomíte, že k tomu napsal scénář Svěrák, tak se neubráníte lehkému zklamání(21.5.2002)

"holčičko, a máš radši maminku nebo tatínka??" - "já mám nejradši soudruha stalina":-))) hodně opomíjený a neprávem podceňovaný film z pera zdeňka svěráka, mistrně režírovaný jiřím menzelem..(27.2.2008)

Velmi dobrý film, který vznikl v poněkud nevhodnou dobu, od autorů, od kterých se zkrátka čekalo něco jiného. Situovat český film z první poloviny 90. let do sovětského prostředí bylo dost odvážné a z komerčního hlediska se nevyplatilo. Atmosféra je trochu čechovovská a humor není založený na gazích, ale na absurditě prostředí a poměrů. Chudoba sovětské vesnice na začátku 40. let je očividná a zoufalé politické poměry nejlépe vyniknou ve scéně zatčení sovětského tajného armádní kontrarozvědkou, kdy si dotyčný myslí, že padl do rukou Němců a řve, že nechal povraždit velké množství sovětských občanů včeně komunistů. Oproti knize je film laděný smířlivějším způsobem, kniha je prostě bezvýchodnější a temnější. Ve srovnání se současnou českou filmovou produkcí je tenhle snímek přímo poklad. Herecké obsazení je vzhledem k účasti ruských herců příjemným osvěžením. Celkový dojem: 85 %.(18.6.2006)

Pokud jsme kdy usilovali o pomstu za 21. srpen 1968, tímto filmem jsme jí dosáhli. Jak námět (literární předloha z pera přední osobnosti ruskosovětského disentu Vladimíra Vojnoviče), tak místo natáčení (Milovice, sídlo velení okupační tzv. Střední skupiny vojsk Sovětské armády) a výběr tvůrčích protagonistů (Menzel, Svěrák) nemohl být lepší. Český černý humor, zřejmě to, co poučený Spoluzápad na nás oceňuje nejvíce, se tu prolnul s širokou ruskou duší a splynul s ní do náručí a syntézy opravdu šťastné a přitom tvůrčí i divácky vděčné. Srovnání posledních týdnů předválečného stalinismu s c. a k. armádou někdejší habsburskolotrinské monarchie je dovedeno do virtuózní dokonalosti. Způsob, jakým Jiří Menzel zvládl vedení skvěle vybraných a vesměs špičkové výkony odvádějících ruských herců, zaslouží nejvyšší uznání. Zparodovat a zesměšnit instituci tak hrůznou, jakou byl NKVD, je samo o sobě velkou zásluhou. Také přesnost, s jakou je zachycena ruská vesnice, bere dech (jakoby Vojnovič se Svěrákem opisovali Babela a další ruské spisovatele, kteří výstižně vylíčili skutečnou tvář tzv. kolektivizace). Satirická nadsázka, křtěná Gogolem, Bulgakovem, Ilfem a Petrovem, a tak trochu i Majakovským, vyznívá do nepřímé obžaloby zrady ideálů, z nichž se kdysi, na přelomu desátých a dvacátých let, před devadesáti lety sovětská státnost rodila. Hrůzný stav, do kterého Stalin zemi přivedl, je tu rovněž pojednán s až chirurgickou minuciózností. Doslova na ústa dopadá i Lysenko, neblaze proslulý ničitel sovětských přírodních věd. Přesto - nebo právě proto - tu Vojnovič - a s ním i Svěrák a Menzel - přesně a skoro bych řekl s až úzkostlivou láskou zachycují i pozitiva ruské národní povahy, poctivost, naivní upřímnost, rozprostřenost ruské duše, jak ji známe z děl velikých klasiků tohoto národa v předminulém století. To, že tato upřímnost a dobrosrdečnost je líčena v nemytých a nečesaných kulisách doby, jen zvyšuje její přesvědčivost a výstižnost. Náš boj s komunistickou minulostí tak trochu připomíná místní představitele NKVD a Rudé armády, zachycené v působivé nadsázce v ČONKINOVI. Zdá se, že jeho součástí se stalo i naprosto nepochopitelné přijetí tohoto divácky tak vděčného díla. Namísto naprosto samozřejmých díků se Menzel dočkal odsudků a nepochopení až absurdního. Nedivme se našim negativním úspěchům v Evropě; pokud co komu sladíme a oslazujeme, jsme mezi příjemci těchto ne zcela domyšlených rituálů zákonitě sami první nasnadě. Až .... až.... zkrátka až si osvojíme znovu umění rozeznat naše skutečné vrcholy a propady, pak teprve plně doceníme toto neprávem opomíjené a pro mnohé skoro nežádoucí dílo našeho skvělého režiséra a jednoho z nejhvězdnějších scénáristů v dějinách naší národní kinematografie hraného filmu.(26.2.2008)

Tenhle film jsem sháněl snad deset let. Pamatoval jsem si jej jako vynikající absurdní zábavu se silným satirickým nádechem. A to se mi i po těch letech dostavilo. Nejméně známý film Jiřího Menzela, ovšem proč? Herci jsou skvělí (vojín Čonkin je abnormálně hustej týpek), humor tu je, scénář se Zdeňku Svěrákovi rovněž povedl. Škoda druhé poloviny, která ztrácí dech a objeví se i nějaká ta hluchá místa. Přestože by film bylo zajímavé slyšet v původním znění, české znění se taky hodně povedlo (Ondřej Vetchý, Naďa Konvalinková, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Boris Rösner, Vlastimil Brodský). 80%.(1.3.2008)

Podle mě rozhodně nedoceněný film. Není moc snímků, které si dokážou dělat srandu z něčeho tak smutného jako je II. světová válka a přitom jsou opravdu vtipné, neurážlivé (tedy pokuď není divák zarytý zastánce SSSR; tohle je skoro exemplární výsměch tehdejšímu režimu v Rusku a vůbec II. světové válce) a celé natočené s naprostým nadhledem. Fakt, že scénář napsal Čech, režísér je český a přitom herci (kromě Mariána) jsou opravdoví Rusové, je rozhodně přínosem. Já se smál téměř od začátku až do konce, ikdyž film mohl byl ukončen trochu lépe. Generál:"Lapshin! Hergot krucinál, proč ty lahve nehoří?" Lapshin:"Tomu sám nerozumím, soudruhu generále." Generál:"A zapalujou je?" Lapshin:"Nebyl rozkaz zapalovat je, soudruhu generále. Rozkaz byl jenom...házet." (při expanzivním útoku zápalnými lahvemi)(23.3.2009)

• NinadeL

Destilované hovno!(4.3.2009)

Mnoho jsem si toho od tohoto filmu neslibovala. Vlastně jsem se mu docela dlouho vyhýbala. Možná i proto mně nakonec příjemně překvapil. Řekla bych, že Čonkin patří k tomu zajímavějšímu s české porevoluční filmové tvorby. Ve vesnici Rudá se splétá mnoho absorudních a zároveň velmi charakteristických příběhů, - od vojína Čonkina zapomenutého na stráži, - přes místního "Mičurina" snažícího se využít potenciál hoven, - předsedu kolchozu, který vzorně poslouchá, co mu radí shora a bojí se, že ho právě proto zatknou (mezi příkazi patří i zasít obilí v době sněhu) - až po členy KGB, krátící si volný čas čtením komických udání. Vše vyvrcholí závěrečnou bitvou, v níž se střetnou Rusové s Rusi a obě strany předpokládají, že ti druzí jsou Němci. Všude je plno nesmyslných nařízení, ale nikdo se raději na nic neptá ... Nakonec je přece třeba jednat spontáně, ale při tom organizovaně. :) PS: Ruské znění by k tomu sedlo mnohem víc než český dabing, se kterým jsem to musela vidět.(27.2.2008)

• juta

V práci Čonkina dost vychvalovali, tak jsem myslel, jaká to bude prča a ono nic moc. Humorné situace tu sice jsou, ale jsou natočeny tak, že já jsem se zasmál jen zřídka. Děj se dost táhl, takže i to zapříčinilo mé zklamání.(5.5.2014)

"... a povezte mi, Kefalín, čo vy si predstavujete pod takovým slovom, absurdní..." Tohle si představuji pod slovem absurdní, soudruhu majore. To snad ani není možné...(1.8.2006)

O tomto málo známém snímku Jiřího Menzela (scénář dle knihy Vladimíra Vojnoviče výborně stvořil Zdeněk Svěrák) jsem kdysi dávno slyšel, a když se teď po dlouhé době objevil na DVD, rád jsem ho i zhlédl. A byl jsem překvapen. Čonkin v podání Gennadi Nazarova je svkělý a celková absurdita příběhu připomíná Švejka či Catch XXII. Dokonce bych ho nazval kultovním a dosti se divím, proč tomu tak není - i kdybych vydestiloval pouze hlášky, směle by mohl konkurovat Samotářům či Kouři. Rozhodoval jsem se mezi 3-4*, ale když vidím, jak je zde film podhodnocen, dávám bez rozmyšlení vyšší variantu.(9.2.2010)

Jak by to asi dopadlo, kdyby Rusové natočili film o Švejkovi? Možná ještě hůř. Vodka, sex a komunismus! Ale když člověk bere život s humorem, dá se přežít i tady. Zdeněk Svěrák a jeho humor v silně východním hávu. Režie spíš rutinní. Vyzdvihuji ovšem dabing, hlavně Abrhám v roli předsedy je vynikající "kolchozy možná budou rozpouštět, ale lágry ne".(16.1.2012)

• kingik

Když se film vymkne kontrole nedá se dělat nic jiného než přetrpět tu snůšku zmaru a absurdního humoru. Těžko uvěřit, že je režisérem Menzel a scénáristou Zdeněk Svěrák. Není to až tak špatně natočené, ale Menzel si neuvědomil, jak není dobré točit s ruskými herci, v našich končinách prakticky neznámými, jako asi neznámí, padlí vojáci, kterým je film podle mě věnován. Nedovedu si totiž představit nadšení z filmu, který je naprosto o ničem. Když bych se chtěl dívat na ruský film, pustím si ho, ale proč se dívat na ruské herce v českém filmu?! Žádné autenticity se vůbec nedosáhlo, protože film má nepokrytý náběh až do absurdní podívané a většinou do ní neomylně a úmyslně spadne. Zasmát se je nemožné, protože přehrávající ruští herci si nijak nezadají s ochotníky. Film rozhodně nevypadá levně, ale tohle jsou hodně vyhozené peníze. Z filmu jsem si nic neodnesl ani nezapamatoval. Hrozné. 20%(28.5.2012)

• Campbell

Tak jsem si myslel že Čokoládový čmuchalové byly nejslabší Menzelovým filmem, ale chyba. Čonkin je šíleně plochá postava která mě v ničem nepřekvapila, scénář je plný klišé a film samotný se děsně táhne. A nevěřil jsem že to nikdy řeknu ale tenhle styl humoru mi je poněkud cizí. Škoda no těšil jsem se. Ale dostal jsem pomalý, táhnoucí se film který Menzelovy po Čmuchalech asi už neodpustím.(11.3.2011)

Podivné, ale zábavné. Když to už nikdy neuvidím, litovat nebudu, ale zároveň ani toho, že jsem to viděl.(14.7.2012)

• Big Bear

Rusky uřvané, sprosté, nemastné a neslané. Menzel i Svěrák mne překvapili... Knihu jsem nečetl tak možná právě proto je mé hodnocení takové jaké je. Já celkově mužiky a děrevny moc nemusím.(30.7.2011)

Ruský román přepsaný Svěrákem pro Menzela.To jsou věci, co? Každopádně je to zábavné. Není to vyloženě řachanda, ale taky to není takový ten "laskavý humor". Ruská duše a ruské reálie z toho hodně čiší. A pár scén je legendárních, třeba výslech starého žida Stalina, hon na domnělého milence v podobě domácího prasete nebo kilo cukru na kilo hoven.(14.12.2014)

• Slartibarkfast

Možná trochu krok vedle, ale vcelku to nebylo zas tak špatné. Zkrátka film o tom, jak byl komunismus veselý a omylný i když vládl pevnou rukou. Nenudil jsem se, ale že bych to musel vidět 2x ..45%(13.3.2010)

Pominu-li vysloveně zprasené dvd (chybí originální (ruský) zvuk, dabing je tradičně hrozný, obraz je značně neostrý (na film z roku 1994 vážně bída) a poměr stran asi nebude čisté 16:9, nehledě k absenci jakýchkoli bonusů), jedná se o vážně příjemné filmové překvapení. Celkový dojem: 80% Zajímavé komentáře: Radek99, gudaulin, Subjektiv, belldandy(20.1.2010)

• Caelos

Sem tam pobaví, sem tam nudí. Nic zásadního, co by člověk musel vidět, ale je pravda, že některé scény jsou velmi legrační.(24.8.2009)

Tak nevýrazného hlavního hrdinu jsem dlouho neviděl... 5/10(27.2.2008)

• Falcor

No jo, je to tak. Ti rusáci byly ještě větší hovada a primitivové, než by se dnes některým mladším ročníkům mohlo zdát.(18.11.2005)

• Terva

Hořká komedie.... Asi nejhorší scénář Zdeňka Sveráka. Kamera: Jaromír Šofr.(22.7.2011)

Po dlouhé době jsem opět na ČT2 viděla vojáka Čonkina a ze svých původních tří * zvyšuji na čtyři *.Moc jsem se pobavila.Pro mne žádné zklamání ani od pana Menzela a ani od pana Svěráka.Příjemná podívaná :-).(26.11.2007)

• ABLABLABLA

"Náš nepřítel hledá nejslabší článek v řetězu. A koho najde? Čonkina."Tenhle film až na pár hlášek mě absolutně nebavil a nepřišlo mi to ani jako dobrá parodie nebo satira. Kniha je možná lepší, nevím. A proto tento komentář bude obsahovat pouze ty mnou zvolené dobré hlášky. Kromě těchto vůbec nestojí za to film vidět. "Řídils někdy letadlo? - Jenom koně. - Letadlo nebo koně, to máš to samý."................. "Zakuř si, zkapeš dřív."............... "Míchám tady dohromady různé druhy extrementů, rozuměj hoven. Koňské, prasečí, kravské, kozí a naše díky čemu dosahuji vynikajících výsledků. Ve spánku to vlastně inhalujeme. Když se zamyslíš Váňo, celý náš život pochází z hovna a do hovna se zase vrací. Pro dobrou úrodu musíš pohnojit půdu hovnem, z hovna pak vyroste tráva, plevel a zelenina, kterou jíme my i zvířata. Zvířata nám dávají maso, mlíko a my to všechno zpracujeme na co? Na hovno."...... "Dochází ke koloběhu hovna v přírodě. Proč konzumovat hovno v podobě masa nebo mléka? Nebylo by lepší zbavit se falešného odporu a jíst to všechno v čisté podobě?".............."Lapšine, kurva, já tě zabiju. Proč jste odstřelili hajzl? Měli jste střílet do baráku, idiote.".......... "Na kilo hoven kilo cukru.".............. "To nemáme jiné maskovací pláště? - Jen tyhle. - A generál na nich trvá? - Trvá, ale neví, že jsou bílý. - Proč nestřílejí? - Nenafasovali munici. - A generál to ví? - Ví, má se zaútočit zápalnými lahvemi a pak na bodáky jako v sedmnáctém století."............ "Lapšine, hergo krucinál, proč ty lahve nehoří? - Tomu sám nerozumím, soudruhu generále. - A zapalujou je? - Nebyl rozkaz zapalovat, soudruhu generále. Rozkaz byl jenom házet. - Lapšine, idiote, mizero, okamžitě předej velení a dej se zatknout." Nevím jestli to někdy bylo více dobrá hláška nebo více na zvracení. A co se týče českého dabingu, tak musím říct, že čeští herci odvedli skvělou práci, já rozpoznala Abraháma, Konvalinkovou, Vetchého, Labuda je jasný:D, Hrušinský ml., Brodský a taky Trávníček si tam střihl malou dabingovou roličku. "Nejlepší je vo tom nepřemejšlet, poněvadž jak vo tom začneš přemejšlet, napadne te, esli tam nahoře nejsou blbci."(5.3.2014)

Já si myslím, že to je takřka dokonalý film a dost mě mrzí jeho vlažná odezva u diváků. Ale možná se to ještě časem změní, některé filmy potřebují čas, aby byly dostatečně oceněny. Absurditu a komičnost většiny situací bychom mohli klidně přenést i k nám, protože ten režim byl podobný. A musím konstatovat, že se ještě nikomu nepodařilo, a pokusy už byly, udělat si z poměrů za minulého režimu legraci (ona to tedy vlastně ve skutečnosti žádná sranda nebyla) takhle vkusně a nenásilně. Většinou to končí násilnou karikaturou, kdy je třeba, aby člověka ještě dva lechtali, aby se smál. Tady to jde samo. Bavil jsem se výborně celou dobu. Velmi šťastný byl výběr herců, kdyby to hráli naši, myslím, že to nebylo tak věrohodné. Musím říci, že mám ten film čím dál raději. Je tam hromada výborných scén (vyslýchání Stalina, pěstitel hybridů, závěrečný útok armády na vesnici atd.) a celkově je to velice hřejivé, vlídné pokoukání. Film má asi jedinou chybu, a to je ten konec. Neříkám, že je úplně špatný, ale nějak to není ono. Je to ovšem problém více výborných komedií, že jim konec ubírá na stoprocentním hodnocení. Tady je to nějakých 90 %.(19.1.2007)

• kobejn

hvězda za hudbu a za český dabing, jinak film dost o ničem..(16.10.2012)

Jednou tak cestou z Volgogradu se pustil tento film, o kterém jsem neměl ani páru. Ač unavený cestou jsem dokázal tu stopáž bez problému vydržet. Čonkin mě totiž uchvátil řízným socialistickým humorem, který místami přetékal v záchvaty smíchu a slzení. Pro někoho sračka na téma jak nejlépe vést válku po komunisticku, pro mě oddechová komedie, která stojí za vidění. Humorných scén je tam totiž hafo.(7.9.2013)

• dyfur

.....vskutku zmena režimu J.Menzlovi nepadla dobre...buď sa nevedel zorientovať alebo tak zostarol? Predtým by o ruskú resp.sovietsku tému ani nezakopol alebo ak tak z donútenia...teraz sa do sovietskeho námetu pustil dobrovoľne a mohol radšej pustiť do gatí a hádam by to bolo lepšie...mám vcelku J.M. rád ,ale " toto nie je neviečo"....(5.8.2015)

Neprávem zapomenutý film dvojice Menzel/Svěrák. Mentalitu ruského člověka, se, myslím, podařilo pěkně vystihnout.(23.4.2003)

• Attta

Když to člověk vidí poprvé tak se u toho dá vcelku dobře zasmát, ale nevidím v tom zase nic tak extra z čeho bych měl jít do kolen!(2.4.2013)

Nejlepší způsob jak se na cestě z Ruska pobavit na ruský účet(31.10.2014)

Ruska duse je sira...(28.7.2009)

Velice dobré. Prostý voják Čonkin neměl daleko ke Švejkovi. Rozkaz byl rozkaz, takže čemu se divit. A jak byl "výkonej", až Ňura nestíhala. Celkově je pohled na armádu i kolchoz velice podobný tomu co bylo u nás. Ono to asi v RVHP bylo všude úplně stejné, prostě všechno bylo v té době z "hoven".(9.9.2010)

Mám po shlédnutí snímku rozporuplné pocity. Na jednu stranu výborný nápad - mezinárodní komedii v našich zemích je jako šafránu, pokud někdy něco takového bylo. Druhá strana mince je ale temnější. Při některých scénách jsem nevěřil, že toto napsal Svěrák. Nabytou svobodu i on bohužel využil tak, že zakomponoval do děje za socialismu nemyslitelný vulgární humor. Ale že bych se nezasmál ani jednou, to zase ne, pár výborných momentů tam bylo. Ještěže si po tomto ještě několikrát spravil chuť. U Menzela mě účinkování v takovém projektu nepřekvapuje, po revoluci to s ním šlo opravdu z kopce. Dále bych zmínil, že film mě za 106 minut nenudil, ale než přijde závěr, tak je to vše takové klidné a nějakou pořádnou akci abych pohledal. Též si myslím, že nebylo dobrým řešením film nadabovat, i přes výborný casting mě tam ti naši přední herci nesedí, dabing navíc z Čonkina nedělal až takového hlupáka, jakým má být. A když už ten dabing vznikl, tak na nedávno vyšlém DVD měla být stopa s původním zněním. Myslím, že nápad jako takový na papíře je skvělý, lituji celkového promarnění. 50%(12.1.2009)

Bohužel velmi nedoceněný Menzelův film. Možná to bylo dáno dobou, kdy se dostal do kin. Nevím. Je však ruštější než samy ruské filmy. Scénář je místy až neskutečný a k dobru je třeba připočítat i herecké obsazení ruskými herci, již jsou nám veskrze neznámí, o to více z nich nikdo nevyčuhuje a celkový dojem je velmi kompaktní.(2.3.2011)

Ve stalinském Rusku skoro jako za císaře pána. 1) Film jsem poprvé viděl někdy před 15 lety a dost mě zklamal. Dnes, možná díky větší životní zralosti anebo taky většímu odstupu od sovětské moci, oceňuji bizarní propojení a pohled na zrůdnou stalinskou diktaturu prizmatem ryze českého švejkovského vnímání předválečné (císařské) společnosti. Stejně jako si (nejen) francouzské a anglické filmy dělají legraci z hrůzné nacistické říše, tak si i stalinská epocha zaslouží podobný pohled. 2) Vpravdě mezinárodní film (anglické peníze a produkce, český režisér, ruští herci, francouzský a italský podíl nezjištěn) se může pyšnit skvěle vystiženou atmosférou doby. Na přání režiséra byli obsazeni ruští herci (Menzel chtěl stvořil ruský film a ne film o tom, jak si Češi představují Rusy nebo nějakou karikaturu, jak sám říká) a rovněž na jeho přání napsal scénář Zdeněk Svěrák, který dodal servítky si neberoucí knížce Vladimíra Vojnoviče (napsána 1963 – 1970) poněkud lyričtější vyznání a smířlivější odstup. 3) Některé dialogy v knize vůbec nenajdete: — Волков, что Борисов сказал насчет жирности молока? Сколько у нас? — Три с половиной процента. — Сделай четыре… — Да как же я сделаю, я ж не корова! — Ты не корова, ты счетовод, и отчеты надо уметь округлять. — Ты с ума спятил, Тимофеич! Да это же приписка. За это ж посодют! — Если припишешь, может быть, посодют. А если не припишешь, то точно посодют. 4) 26letý představitel titulní role, Moskvan Gennadij Gennadijevič Nazarov, začal svůj filmařský život v Milovicích u Prahy (sídle štábu sovětské Centrální skupiny vojsk 1968 – 1991) a zatím dosáhl bezmála 30 filmových titulů a dalších 8 seriálů. 5) Namluvení Golubjova Josefem Abrhámem nebo dědy Stalina Vlastimilem Brodským dobré věci neposloužilo – jejich charakteristické všem Čechům důvěrně známé hlasy tu působí velmi rušivě, konec konců jako celý český dabing, který působivým reáliím a přesvědčivým hereckým výkonům skutečně typických, protože ruských, herců ubírá mnoho procent. 6) Holčičko, máš raději maminku nebo tatínka? Já mám nejraději soudruha Stalina! (15.2.2011)

,,Pořád jsem žila sama a najednou jste spadnul z nebe vy. Letadlo je rychlá věc!" Tento film Jiřího Menzela máme doma na DVD v rámci jeho kompletnej edície, ale okrem názvu som si z neho po čase už nič nevybavoval, myslím, že celý som ho nikdy nevidel (až teraz). Za kamerou samí českí tvorcovia, ale obsadením film spadá skôr do ruskej kinematografie. Zdeněk Svěrák /Vesničko má středisková/ napísal pre Menzela scenár plný vtipných hlášok a absurdných momentov či postáv (šľachtiteľ rastlinných hybridov), ale vo výslednom spracovaní pôsobí ako zlepenec rôznych komických i vážnych situácií z 2. svetovej vojny bez ucelenejšej línie. ,,Řídil jsi někdy letadlo? // Jenom koně. // Letadlo nebo koně - to máš to samý." Spočiatku film pripomína trochu nejakých tých Čiernych barónov alebo Mlýny, v iných momentoch bohužiaľ pôsobí ako socialistická agitka (napr. žena pochodujúca na traktore s rudým odznakom hlása socialistické myšlienky), hoci film vznikol niekoľko rokov po páde socializmu. Ale keďže zahraničné filmy sledujem prevažne v pôvodnom znení s titulkami, tak tu som si výnimočne mohol po dlhšej dobe vychutnať českú hereckú elitu v rámci dabingu, napríklad Vlastimila Brodského v roli Stalinovho menovca. 65% (Challenge Tour: Rok s najväčšími svetovými režisérmi)(21.6.2018)

Jsou to ty tři hvězdy, ale závěrečná bitva je natolik k popukání a plná gagů, že téměř vyhoupla celý film ke čtyřem.(27.2.2008)

Svěráka v tom nepoznávám, Menzela trochu ano. Nadprůměrná ruská komedie s českým režisérem a scénáristou. Asi dost věrně zachycuje atmosféru doby, někdy primitivními, ale většinou dost vtipnými gagy prosvítají vážnější motivy, bohužel jsou v tom trochu nesouvislé. Dabing je mimochodem mimořádně odporný. - Koho máš radši, maminku nebo tatínka? - Já mám nejradši STALINA!(21.10.2008)

Průměrná komedie s občas povedenými nápady a některými až ad absurdum.(2.1.2009)

Menzel se pustil do odvážného tématu a myslím, že se mu experiment vcelku vydařil. Docela jsem se zasmál, i když tohle "švejkoidní" téma mám přece jen nejraději ve Švejkovi, a úplně si s tím vystačím. Čonkin je vcelku milé absurdno, na němž je nejhroznější, že se to všechno klidně mohlo stát...60%(6.11.2013)

• morena.jea

"Na kilo hoven, kilo cukru."(23.4.2012)

Najlepsie diela Jiriho Menzela /Ostre Sledovane Vlaky, Slavnosti Snezenek, Vesnicko ma Strediskova/ su podla mna sfilmovane Hrabalove romany. Tuna pisal scenar Zdenek Sverak, a nie samotny Menzel. Preto ide podla mna este o slusny film s kopou ruskych hercov a ruskymi realiami uprostred II. svetovej vojny. Herecke vykony na urovni, dialogy, lokacie, kostymy, dejova linia : Vsetko to je slusne, ale hranice priemeru film uz neprekroci. 69 %(3.4.2014)

Obávám se, že se nikdy nebudeme (jakože Češi) moci na tenhle film dívat klidně a od srdce se zasmát. Vždycky tam bude ta pachuť a lehké mrazení z "velkého bratra". A možná je to i tím, že je to tak dobře natočené.(25.11.2008)

"A holčičko, máš radši tatínka nebo maminku? - Já mám nejradši Stalina!" Zřejmě tenhle film skvěle odráží ruskou povahu, absurditu doby a vše tak trošku zlehčuje, ale na mě to osobně teda vůbec nepůsobilo. První dvě třetiny se kroutím nudou, aby to alespoň v části "otce Stalina" nabralo teprve finále a pak zase nic. Oceňuju Menzlův koncept s ruskými herci, který jsou opravdu správně vesničtí a neherečtí. Neoceňuju dabing, který teda opravdu tahal za uši. Zejména Abrhám, poprvé jsem si uvědomil, že jeho hlas vůbec v dabingu nefunguje, stejně tak i někteří další. Troufám si říct, že Svěrákův scénář do filmu vkládá "český" smysl pro humor a trošku filmu ubližuje. Tvaří se to kolikrát více jako český pohled na ruský. Myslím, že ruský humor je drsnější a daleko černější.(25.11.2008)

Příjemná komedie o absurdní ironii fungování vlády komunistů na počátku 40. let 20. století. Škodolibě a ironicky ukazuje absurditu a s tím spojenou zrůdnost, nefungující pro stát, ale jen plnící a upevňující politické ambice jedné osoby s vyvoláváním všeobecného strachu. A anonymní udavačství, pramenící často z pouhé zloby, či závisti. A tak prostý voják Ivan Čonkin (Gennadij Nazarov) je v rámci stráže vržen do zapadlé vesnice Rudá, kde si užívá normálního života s vnadnou Ňurkou (Zoja Burjak). Chování postav jen zvýrazňují absurditu fungování systému, který si liboval v sadistickém odstraňování a vyvolávání strachu. Tu zastupuje kapitán NKVD Miljaga (Sergej Garmaš), lapený bezpáteřností při domělém dopadení. Další zajímavé postavy: ustrašný předseda venkovského kolchozu Golubjev (Vladimír Iljin), čekající na příchod NKVD pro jeho maličkost, Politický agitátor na vesnici Kilin (Valerij Zolotuchin), dbající na zásady osvěty komunismem, židovský obuvník Mojše Solomonovič Stalin (Zinovij Gerdt), libující si v bezradnosti sadistické moci, vesnický fanatický vědátor Gladyšev (Alexej Žarkov), a horlivý generál Drynov (Vjačeslav Molokov). Drsnost venkova, úchvatné dobývání vesnice při absurdním chytání Čonkina patří k tomu nejlepšímu ve filmu. Ironie, nadhled, absurdita, lehkost.(14.5.2011)

Nářez. Tohle je taky od Menzela? Toho člověka obdivuji.(27.9.2009)

Čakal som niečo, čo som čakal? Sedel som a nechal som sa vtiahnuť do sovietskej dediny počas vojny. Ten príbeh je zaujímavý , no pán Menzl už natočil aj omnoho lepšie filmy....(13.1.2011)

• sator

Přesto že byl v Berlíně film oceněn, mě nezaujal...(14.9.2014)

Pane Svěráku, co jste to vytvořil? Alkohol z exkrementů a žárlivost kvůli praseti? Rusko je opravdu velká země, ve které je možno celkem cokoli, ale pochybuji, že tamní obyvatelé produkují takovouhle pálenku. Tohle ani solidní Menzelova režie a dobré výkony ruských herců prostě zachránit nemůžou. Raději si přečtu předlohu, uvidím tak, co si Svěrák domyslel a co se v ní doopravdy píše. 60%(16.4.2014)

• ghatos

Český komediální výlet do SSSR 40. let. Našroubovat švejkovský humor do totalitního válečného státu v zapomenuté vesnici byl zajímavý experiment, i když šance na úspěch byla malá. Náš specifický humor vyžaduje své jedinečné mikroklima. Znázornění sovětského chaosu, bordelářství, paranoie, marnosti nebylo úplně špatné. 50%.(3.8.2016)

Hudba: Jiří Šust(21.5.2006)

• mcleod

Velmi průměrná komedie. Nepříliš velké množství opravdu vtipných dialogů či momentů, atmosféra taky nijak zvlášť zajímavá. Na jednoho z nejlepších českých režisérů značně slabý a nevýrazný kousek.(16.8.2010)

Výborný film... Atmosféra zaostalého ruského předválečného venkova je v něm úžasně vystižena, a to zejména: a) natáčením v prostorách, které se evidentně od druhé světové nezměnily (možná i od první světové či spíše už od Napoleóna) b) použitím herců, kteří fyzicky naprosto odpovídají archetypům ruských lidí tak, jak si je představuju (široké slovanské (nejen)tváře hlavního hrdiny a hlavní hrdinky). Ve filmu se podařilo něco, co v leckterých ostatních filmech skřípe (např. v Obecné škole, ve Vratných láhvích, když jmenuji ty svěrákovské), totiž: spojení velmi vtipných situací s velmi mrazivými. Např. závěrečný útok na Čonkina - na jedné straně geniální dialogy ohledně barvy maskovacích uniforem, na druhé straně těsně předtím je hrdina, co obstaral jazyka, i přes své dvě děti odsouzen k zastřelení... Zkrátka tento film považuji za jeden z nejlepších, divím se, jak je tady nedoceněn. Je pravda, že mu poněkud ubližuje sterilní dabing, kvůli kterému má člověk pocit, že se veškerý děj odehrává někde ve sklepě, protože úplně chybějí zvuky prostředí. Mimochodem, ten Čonkin mi furt někoho připomínal... Švejka rozhodně né, to jsou úplně jiné typy... ale Pavla Lišku. Jakmile začal mžourat, byli od sebe k nerozeznání.(22.4.2012)

Sledování s otevřenou pusou. Smíchy uslzená matně hledám na ČSFD kdo, že film vlastně zplodil... a ono ejhle... Opravdu zapomenutý film, ovšem nezapomenutelný přírodní Čonkin s ještě naturálnější Ňurou :)(4.5.2014)

Hodně zvláštní film, nebýt té zbytečně dlouhé stopáže, hodnotil bych i lépe. Tady platí, že u některých filmů se povede vytvořit fakt dobrý dabing, tady je to jeden příklad za všechny. Vždycky jsem si říkal, proč se tenhle film vůbec nikdy neobjevil v televizi a teď mi to došlo - Menzel udělal z ruských armádních příslušníků naprosté trotly, tak proto...............moje hodnocení = 6 z 10.(20.9.2014)

Skvělá satira SSSR natočená a napsaná českou filmovou špičkou. Navíc byl film podpořen solidním rozpočtem ze západu a pro reálnost obsazen většinou Rusy. Škoda jen, že dabing se nepovedl lépeji.(8.2.2007)

Absurdná komédia s množstvom dobrých gagov, miestami až prekvapujúceho fekálneho humoru, ktorý až tak nevadí. Príbeh je švejkovský v ruských reáliách, len postava hlavného hrdinu je trochu jednoduchšia, ostatné postavy sú poväčšine dosť nesympatické. Výborný český dabing dáva filmu typickú svěrákovskú atmosféru. Absurdnosť filmu hlavne v druhej polovici vrcholí až do čiastočnej nezmyselnosti situácie a to trochu kazí celkový dojem.(8.4.2013)

vcelku poprávu "nedoceněný" snímek Jiřího Menzela, pocity jsem měl značně rozporuplné, kdybych neznal jména autorů, spíš bych si tipoval na nějakou amatérštější práci od seskupení Pražská pětka..(28.11.2008)

Recept je jednoduchý...(23.3.2013)

Ve srovnání s dříve realizovanými filmy autorské dvojice Menzel - Svěrák vcelku průměrný snímek, který ovšem na několika místech graduje celkem vkusnými poentami a lidovým humorem. Mě osobně nejvíce zaujala scéna, kdy Sovětský důstojník provádí výslech příslušníka NKVD v domění, že jde o němce a ten si na oplátku myslí, že i jeho zajali němci. Za pozornost také stojí scéna výslechu žida Stalina nebo vesnický chemik, který se kromě křížení brambor s rajčaty zabývá výzkumem exkrementů !(1.2.2012)

Haben Sie viele Kommunisten stříliert?! – Ja, ja, Kommunisten und Nestraníken... Skvělá komedie.(20.5.2013)

Parádní film, který u nás doma sklízí úspěch při každém shlédnutí. Ačkoliv to občas taky připomíná estrádu vtipů na sovětský svaz, umírám smíchy. Obzláště pokud rusové útočí.(8.3.2014)

Koloběh hovna v přírodě nemá chybu, stejně jako maskovací armádní uniformy.. pravda, že v kontextu Menzelovy tvorby Čonkin určitě patří k těm slabším filmům.. pro někoho by to byl životní úspěch.. pro Menzela bohužel jen slabší průměr.. i tak čtyři hvězdy..(14.12.2006)

• Garch

Rok jsme, se ženou, odkládali návštěvu kina, tak jsme se báli, že to nebude ono. A nebylo.(28.2.2015)

Trošku vážná satira na komunistický režim v dobách válečných. Většina scén a situací je zde s neobyčejným humorem, který nemusí pochopit každý divák. Je to trošku vážná komedie pro náročné. Člověk se od srdce zasměje, zakroutí hlavou na absurditou režimu a občas se i chytne za čelo, protože i přes spoustu dobrých situací se najdou i takové, které zrovna nemusí někomu býti při chuti. Snímek občas zakolísá na hranici nudnosti, ale ve finále je to i s takto vážným humorem, oddechový film i pro obyčejného diváka. 67%(25.9.2012)

Tento film mne dostal.Několikrát jsem upadl do záchvatu smíchu například:Lapshine ku*va proč jste sestřelili hajzl?:D(2.10.2012)

Zivot na vidieku, jedno strazenie lietadla odohravajuce sa v komunistickom Rusku nedisponovalo komedialnymi scenkami, ale skor dobre zapasovanymi dialogmi, ktore film spestrili do adekvatnej zabavnosti pocas celeho plynutia deja filmu. Najvacsi podivin vo filme bol typek, ktory mal doma zbierku roznych hovien od roznych zvierat. Dokonca aj vedel z nich urobit napoj, ktory Conkinovi chutil:)(12.11.2012)

na kilo hoven kilo cukru. No a po pár panácích ten film není ouplně nejhorší :D(3.9.2014)

Po opětovném shlédnutí a ocenění ruského prostředí, musím dát 4. Film stojí za 3 a jedna hvězda navíc je za geniálního Abrháma, jak přemluvil toho zvodkovatělého starostu. "Němci mají techniku - my máme bláto!"(28.6.2017)

• lubospoti

Snad jediný z filmů podle scénáře Zdeňka Svěráka, který se mi nelíbil. Necítil jsem v něm jeho rukopis a necítil jsem v něm ani rukopis režiséra Menzela. Spolupráce těchto dvou velikánů českého filmu mě vždycky bavila, tohle je zřejmě ta výjimka, která potvrzuje pravidlo.(24.2.2018)

• Pezza

Díval jsem se na to proto, že jsem si název původní knížky pamatoval z nějaké maturitní otázky, taky proto, že scénář napsal Svěrák a režírova to Menzel a musím říct, že větší blbost sem dlouho neviděl.(5.4.2009)

Total brutal! Paráadna komédia z 2. sv na ktorej som sa smial jak besný! "Veliteľ: Prečo naši vojaci nestrieľajú? Vď ste vraveli že pušky už fasovali! Vojak: Pušky majú, ale muníciu nie!" :D :D :D :D :D :D(19.5.2010)

Naprosto luxusní komedie, u které jsem se zmítal v záchvatech smíchu od začátku až do konce.(8.8.2012)

Myslím, že je tento film neprávem podceňován. Samozřejmě není to na samotě u lesa, ale je to taky film o něčem úplně jiném. A i přes ponurou myšlenku je velice zábavný.(14.1.2003)

Kořka z hoven to se nedá zapomenout ;-)(24.11.2008)

Nedoceněný film, jenž nepochopí plně nikdo, kdo v komunismu nežil, nepracoval a neživil děti a kdo nebyl, alespoň na pár dnů v předrevolučním SSSR. Není co víc říct.(27.12.2008)

Ja som sa bavil veľmi a nevadili mi ani tie hovná.(9.1.2009)

• Biopler

Film si u mňa šplhal na 3*, avšak posledných 40 minút bolo poriadnou zlátaninou. Scenár šiel s blížiacim sa záverom k čertu, od "hovenkovskej story" to šlo doslova z kopca.(24.1.2012)

Určitě je celý film jiný, než jsme zvyklí a čekáme od takové dvojice jako Menzel - Svěrák. Ale neřekl bych, že je nějak výrazně horší.(13.3.2012)

Řekl bych, že tohle je lepší verze Slunce, sena. Vtipy jsou zde mnohem propracovanější a více zaměřené na lidskou vesnickou povahu, než bůh-ví jaké troškovské výmysly. Přesto snímek není nic extra. Pár scén sice ulpí v paměti (Například: „Víš, Váňo, všechno je vlastně z hovna…“), ale jinak nic. Srdečně se sice zasmějete, ale to neznamená, že ani u jiných filmů. Celkové zpracování je lepší průměr, a proto tři hvězdičky.(4.3.2014)

Vodka ze sraček , to jediný se mi hned vybaví. Hlavně nevím jestli to bylo myšleno vážně nebo jako recese :-)(2.6.2017)

Dle mého názoru jeden z nejlepších Menzelových filmů. Tragický příběh podaný úsměvnou formou. Kam asi může doletět dvouplošník uprostřed Rusi. Někam, kde budou stejní lidé a také stanice NKVD. Pokud si z celého příběhu vzal někdo jen ty "hovna", tak je to smutný.(23.6.2006)

Recept je prostý, na kilo hoven kilo cukru:D...Musím přiznat, že mě film velmi pobavil a o to přece u komedie jde.(26.10.2012)

• winstonik

Prečo si opäť raz nezažartovať o tom, ako fajn sa žilo v časoch vraždenia miliónov Rusov? Najmä keď tam vystupujú takí sympatickí chlapíci z NKVD.(27.8.2007)

Myslím, že tento film je trošku neprávom podceňovaný. Pri jeho sledovaní som vôbec nerozmýšlal, že jeho režisérom je Jiří Menzel a scenáristom Zdeněk Svěrák, vnímal som len príbeh a vtipy, na ktorých som sa dobre zabavil. Fóry s hovnovou samohonkou, teóriou o kolobehu hovna v prírode, alebo útokom sovietskej armády na drevenú chalupu mi ešte dlho ostanú v pamäti.(27.2.2008)

Hodnotili už jiní, já si aspoň postěžuji na opravdu špatnou českou verzi. Zvukově i dabingově.(27.2.2008)

Nejlepší film Jiřího Menzela.(28.1.2009)

Kilo hoven a kilo cukru... Tak lze vystihnout i tento film :D(1.12.2009)

Recept je prostý - na kilo hoven kilo cukru :D(22.2.2011)

Film, jehož humor je založen na ruské mentalitě a přístupu k životu, zkrátka takový Švejk na ruský způsob. Kdo o tomhle nic neví, ať se na tento film radši ani nedívá, protože mu nejspíš nebude připadat vtipný. Pro mě je to skvělá a evidentně nedoceněná komedie.(14.8.2014)

Jako tento film nejlip pochopi pamětníci bývalého sovětského svazu, protože děj není až tak nereálný, ba naopak velice pravděpodobný, takto to opravdu mohlo být v předválečném Sovětském svazu, není to jen komedie, i když tak působí.(2.4.2008)

• FoxMulder

Dýchá z toho na mě hodně tendenční závan. Je po revoluci a tak se musíme vypořádat s minulým režimem. Ne že by to bylo špatně, jen je to tak nějak celé mdlé. Nefunguje nadhled a humor v kombinaci s s vážným podtextem odporného chování Nkvd. Nechytne to, vyšumí to do ztracena a "komická" figurka souseda s hovnama je dementní a zbytečná. Zato jeho manželka s děckem je teda něco:-)(25.11.2008)

"Je to pravda, soudruhu starší politruku, že soudruh Stalin má dvě ženy?!?"; "Jestli ti někdo vykládal, že jsme zaseli do sněhu - tak jsem zaseli, no. Byl to příkaz z okresu."; "Lidi se nás tak bojí, Svincove, že nám to až ztěžuje práci."; "Soudruh kapitán se tě slušně ptá - TAK MU, TY KURVO, SLUŠNĚ ODPOVĚZ!" Skvělá sonda do života jednoho kolchozu v podvečer druhé světové - pardon, soudruzi, Velké vlastenecké války! B-)(30.1.2011)

To je pro krásnou Zoja Burjak!!(2.2.2011)

Pobavila jsem se a zasmála...asi jsem měla zrovna tu správnou náladu .(29.7.2015)

V Rusku pijou, co teče. Samohonka se dá udělat prakticky ze všeho... Vůbec mi nepřišlo, že by za scénářem stál Zdeněk Svěrák, lišilo se to od jeho "rukopisu"...(10.4.2006)

Velice ftipné :-)(7.7.2010)

Naprosto neuvěřitelný úlet, "...jako kdyby rusové natočili švejka...", jak říkal Menzel :-D tento film se prostě s ničím nesere a je to balada na absurdno. Tento film miluji!(1.2.2011)

Nevím, co všichni mají proti tomuhle filmu! Je skvěle natočený, skvěle zahraný, děj není hloupý...je to výborná komedie s prvky tragiky, kterou beze všeho ohodnotím na 90%! A mimochodem, když srovnám Čonkina s nepodařeným zpracováním "Anglického krále", je to opravdový skvost. ...a to novela Obsluhoval jsem anglického krále patří mezi moje nejoblíbenější knihy od Bohumila Hrabala. Čonkin je asi poslední Menzelův film, který se opravdu povedl!(11.9.2011)

„Láska“ Jiřího Menzela a Zdeňka Svěráka k Sovětskému svazu z filmu přímo září. Nelze napsat nic víc výstižnějšího než napsal Sportovec - cituji: Pokud jsme kdy usilovali o pomstu za 21. srpen 1968, tímto filmem jsme jí dosáhli. Přesnost, s jakou je zachycena ruská vesnice, bere dech.(12.4.2012)

U mnoho scén jsem se upřímně zasmál, bavilo. Takový humor dnešní době chybí.(2.12.2013)

• kubilov

"Koho máš raději, maminku nebo tatínka? Já mám nejraději Stalina!" Špatný, špatný, hrozně špatný. Menzel po revoluci postupně ztrácí dech, což Čonkin jen potvrzuje. Vtipné to není, ale jako satira se to dá unést, jen by bylo vhodnější to o takovou půlhodinu zkrátit, takhle je to pro mě na hranici koukatelnosti. Zvlášť, když se ty ruský herci nedaj pomalu ani snést. Za 2* jen proto, že to není myšlený vážně.(4.3.2014)

Scéna s výslechem agenta NKVD vojáky byla naprosto geniální. Vzhledem k ní dávám 4 hvězdičky.(19.9.2007)

Satira na sovětské Rusko jako prase! Brilantní humor,sympatické postavy a perfektně vykreslená atmosféra venkova postiženého totalitou. Nechápu, proč se o tomto filmu v ČR tak málo mluví. Kvůli této zatracené xenofobii jsem se ke snímku dostala víceméně náhodou, o to milejší to ale zase bylo překvapení. Závěrečná scéna boje proti Čonkinově bandě byla naprosto fenomenální!(13.4.2008)

Hodně povedená komedie, u které jsem se dost nasmál. Skvělí ruští herci - jejich postavičky jsou perfektně ztvárněny. Pokud si odmyslíme komediální prvek, jedná se o slušnou sondu do atmorféry strachu v Rusku, kdy nevíte, kdo Vás udá.(23.9.2008)

Je to komedie, drama, nebo romance ? Film rozhodně vybočuje z tvorby Zdeňka Svěráka a Jiřího Menzela, je ale psán podle existující předlohy od Vladimira Vojnoviče. Když jsem ho viděl před lety poprvé, upoutal a zarazil mne hlavně svými vulgaritami a obscénostmi. Při současném shlédnutí ve mne ale převládl pocit, že by se tento snímek měl povinně pouštět studentům na střední škole v hodinách dějepisu k pochopení absurdit komunistického zřízení. Vulgarity a obscénosti nejsou používány prvoplánovitě, zobrazují jen lidovým komunizmem postiženou realitu. Skvělé je zobrazení všudypřítomného strachu z čehokoliv, absolutní a tragické poslušnosti, neomezené a bezohledné moci politických pracovníků a tajné policie. "Ano studenti, komunizmus neznamenal jen fronty na banány, ale hlavně strah a tragickou, absolutní a absurdní moc STRANY nad životem člověka".(27.1.2009)

Absurdní komedie, která přesně vystihuje absurdní atmosféru komustického Ruska. Vtipných scén není tolik, kolik by si taková komedie zasloužila. A přitom by inspirace bylo více než dost, stačí se podívat zpět do komunistické historie. Celkově je film špatně vyvážený, začátek dobrý, konec skvělý, ale prostřední část klopítá od nikud nikam a nedokáže si delší chvíli udržet absurdní notu. Chtělo to trošku více zapracovat na scénáři a klidně to mohlo být i na pět hvězd.(12.8.2012)

Nízké hodnocení tohoto velice funny snímku nechápu...přitom herecké výkony jsou nadprůměrné a situace ve filmu by jeden zažil jenom v Rusku...scéna s výslechem agenta NKVD je v mém osobním top tenu...(20.8.2012)

Zaujímavá komédia, ktorá sa nedostala do povedomia ako mnohé Svěrákové veci, podľa mňa jeho najvydarenejšia. Satira, absurdita, paradox, sarkazmus a pekne pomiešané.(4.1.2013)

• foils

Jiří Menzel je zvláštní režisér. Žebráckou operu označil za svůj nejslabší film, a přesto svůj následující celovečerní počin založil na téměř totožném filmovém stylu (byť měl Čonkin evidentně větší rozpočet a je o něco výpravnější). Ovšem zatímco Žebráckou operu uchránil před pádem do podprůměru výborný text Havlovy adaptace, text Ivana Čonkina je stejná fraška jako to, co je vidět před kamerou. Výsledkem je hodně bizarní směsice Švejka, Pasoliniho(!), Liny Wertmüllerové a snad i Top Gunu či co.(2.1.2015)

Ale jo. Nebylo to úplně špatné. Celkem příjemné pokoukání místy úsměvné. Hlavní hrdina docela sympaťák.(27.3.2016)

• Eire

Pre mna najslabsi Menzel.(7.11.2018)

Dost dobře nerozumím zdejšímu nízkému hodnocení - pro mě tenhle film patří mezi nejlepší filmy nejen Menzela, ale vůbec celých devadesátých let. Kupodivu mi ani nevadil český dabing, byl totiž mimořádně povedený. Některé scény mi přivodily nezvladatelný záchvat smíchu - výslech "jazyka", celá scéna obléhání vesnice, "Stalin", atd. Tím vším se ovšem jako rudá nit vine tragický podtext strašlivé reality Sovětského Svazu. Plné hodnocení.(24.11.2008)

Válečná humoreska alá Švejk,musím přiznat kdyby film trval něco málo přes hodinku,bylo by to tak akorát,děj mi přišel dost zdlouhavý.Ale výroky a výzkumy pana chemika Kuzmy mě dostaly,"Celý náš život pochází z hovna a k hovnu se i vrací,celý koloběh života pochází z hovna.Na kilo hoven-kilo cukru!"A pak na ex!(26.11.2008)

Bez pardonu dávám 5 hvězd. Je to jeden z nejlepších Menzelových filmů, který bohužel přišel na svět ne v příliš šťastné době. Musel se vypořádat s dalšími v té době vznikajícími a tématicky podobnými snímky (Tankový prapor, Černí baroni), ale i s tím, že co jen trochu zavánělo Ruskem bylo špatné. V každém případě film je od počátku do konce zábavný, srrovnatelný snad se Steklého Dobrý voják Švejk. No a o dabingu snad není třeba polemizovat. Prostě dokonalost.(26.5.2011)

Kolik máme nábojů do děla? :) tři! super komedie(11.1.2012)

Na první pohled ruský film, ale když zjistíte, že režisérem je Jiří Menzel, trošičku vás to rozhodí. Herci jsou ruští, a na filmu je citelně znát český dabing a tak se ani nechce věřit, že film vznikal v VP Milovice. Prostředí vesnice Rudá je svérázné, vojín Ivan Čonkin je prostý hlupáček, který se shodou okolností ocitne na místě, kde je na něj zapomenuto. Divák žasne nad poměru sovětského svazu, žasne na Ceksem a vůbec nad "Teorií hovna". Po skončení filmu jsem stále žasnul. Chcete-li tedy vidět film, který ve vás vyvolá úžas, je "Čonkin" jasná volba.(15.2.2012)

Film pro pobavení a zasmání, bohužel málo známý a podceňovaný. Pro mě skvělý absurdní humor, cítím tam rukopis Svěráka. Byrokracie, soudruzi...ale pořád aktuální témata, uřednické moci co vidíme každý den i dnes. Zobrazen je i stálý strach z možného špiona, pomlouvání, udávání..."přečti mně nějaký hezký anonym". Skvěle zobrazeny vesnický ženský co do všechno kecaj ("zatim bych ho nepřipouštěla"), pak zavist a zase udávání. Rusko, samohonka a zase samohonka, bez ní to prostě v kolchozu nešlo, "čistí střeva i mozek". A také nesmí chybět "výzkum" ..."takže jsi měl prd a ne hybrid". Úžasné nezapomenutelné hlášky, které jsou tak skutečné až se vám chce brečet, tak se musíte jenom smát. "Nejlepší je nepřemejšlet, jak o tom začneš přemejšlet napadne tě, jestli tam nahoře nejsou blbci"! to prostě stojí za to vidět ;-)(1.7.2012)

Podle mě naprosto parádní po všech stránkách, hodnocení 67% nechápu. Za mě 82%(4.4.2013)

Na kilo hoven, kilo cukru, výsledkem je pátá hvězdička. Film je tak neskutečně absurdní, že se prostě nelze nebavit.(23.1.2014)

Na kilo cukru kilo hoven. :-D nejlepší hláška všech dob(13.8.2017)