poster

Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina

 • Velká Británie

  Life and Extraordinary Adventures of Private Ivan Chonkin

 • Francie

  Les Aventures d'Ivan Tchonkine

 • Rusko

  Жизнь и необычайные приключения солдата Ивана Чонкина

Komedie

Česko / Velká Británie / Francie / Itálie / Rusko, 1993, 106 min

Komentáře uživatelů k filmu (133)

 • swamp
  ****

  O tomto málo známém snímku Jiřího Menzela (scénář dle knihy Vladimíra Vojnoviče výborně stvořil Zdeněk Svěrák) jsem kdysi dávno slyšel, a když se teď po dlouhé době objevil na DVD, rád jsem ho i zhlédl. A byl jsem překvapen. Čonkin v podání Gennadi Nazarova je svkělý a celková absurdita příběhu připomíná Švejka či Catch XXII. Dokonce bych ho nazval kultovním a dosti se divím, proč tomu tak není - i kdybych vydestiloval pouze hlášky, směle by mohl konkurovat Samotářům či Kouři. Rozhodoval jsem se mezi 3-4*, ale když vidím, jak je zde film podhodnocen, dávám bez rozmyšlení vyšší variantu.(9.2.2010)

 • kingik
  *

  Když se film vymkne kontrole nedá se dělat nic jiného než přetrpět tu snůšku zmaru a absurdního humoru. Těžko uvěřit, že je režisérem Menzel a scénáristou Zdeněk Svěrák. Není to až tak špatně natočené, ale Menzel si neuvědomil, jak není dobré točit s ruskými herci, v našich končinách prakticky neznámými, jako asi neznámí, padlí vojáci, kterým je film podle mě věnován. Nedovedu si totiž představit nadšení z filmu, který je naprosto o ničem. Když bych se chtěl dívat na ruský film, pustím si ho, ale proč se dívat na ruské herce v českém filmu?! Žádné autenticity se vůbec nedosáhlo, protože film má nepokrytý náběh až do absurdní podívané a většinou do ní neomylně a úmyslně spadne. Zasmát se je nemožné, protože přehrávající ruští herci si nijak nezadají s ochotníky. Film rozhodně nevypadá levně, ale tohle jsou hodně vyhozené peníze. Z filmu jsem si nic neodnesl ani nezapamatoval. Hrozné. 20%(28.5.2012)

 • Campbell
  **

  Tak jsem si myslel že Čokoládový čmuchalové byly nejslabší Menzelovým filmem, ale chyba. Čonkin je šíleně plochá postava která mě v ničem nepřekvapila, scénář je plný klišé a film samotný se děsně táhne. A nevěřil jsem že to nikdy řeknu ale tenhle styl humoru mi je poněkud cizí. Škoda no těšil jsem se. Ale dostal jsem pomalý, táhnoucí se film který Menzelovy po Čmuchalech asi už neodpustím.(11.3.2011)

 • Big Bear
  **

  Rusky uřvané, sprosté, nemastné a neslané. Menzel i Svěrák mne překvapili... Knihu jsem nečetl tak možná právě proto je mé hodnocení takové jaké je. Já celkově mužiky a děrevny moc nemusím.(30.7.2011)

 • Oktavianus
  ***

  Podivné, ale zábavné. Když to už nikdy neuvidím, litovat nebudu, ale zároveň ani toho, že jsem to viděl.(14.7.2012)

 • Ivoshek
  ****

  Ruský román přepsaný Svěrákem pro Menzela.To jsou věci, co? Každopádně je to zábavné. Není to vyloženě řachanda, ale taky to není takový ten "laskavý humor". Ruská duše a ruské reálie z toho hodně čiší. A pár scén je legendárních, třeba výslech starého žida Stalina, hon na domnělého milence v podobě domácího prasete nebo kilo cukru na kilo hoven.(14.12.2014)

 • Slartibarkfast
  **

  Možná trochu krok vedle, ale vcelku to nebylo zas tak špatné. Zkrátka film o tom, jak byl komunismus veselý a omylný i když vládl pevnou rukou. Nenudil jsem se, ale že bych to musel vidět 2x ..45%(13.3.2010)

 • Šandík
  ****

  Pominu-li vysloveně zprasené dvd (chybí originální (ruský) zvuk, dabing je tradičně hrozný, obraz je značně neostrý (na film z roku 1994 vážně bída) a poměr stran asi nebude čisté 16:9, nehledě k absenci jakýchkoli bonusů), jedná se o vážně příjemné filmové překvapení. Celkový dojem: 80% Zajímavé komentáře: Radek99, gudaulin, Subjektiv, belldandy(20.1.2010)

 • Caelos
  **

  Sem tam pobaví, sem tam nudí. Nic zásadního, co by člověk musel vidět, ale je pravda, že některé scény jsou velmi legrační.(24.8.2009)

 • rawen
  ***

  Tak nevýrazného hlavního hrdinu jsem dlouho neviděl... 5/10(27.2.2008)

 • honajz
  *

  Hodně slabý a zbytečně dlouhý film v podstatě o ničem, s jedním jediným pokusem o zvrat, s nesympatickými herci a režií, z níž přímo čiší, jak to Menzela nebavilo. Slušná kamera a lokace, ale to je tak všechno. Vzdáleně takové ruské Zvonokosy, přičemž mi tento buranský žánr ve stylu jak městský intelektuál vid vesnici nikdy neučaroval.(24.12.2018)

 • Falcor
  **

  No jo, je to tak. Ti rusáci byly ještě větší hovada a primitivové, než by se dnes některým mladším ročníkům mohlo zdát.(18.11.2005)

 • Terva
  **

  Hořká komedie.... Asi nejhorší scénář Zdeňka Sveráka. Kamera: Jaromír Šofr.(22.7.2011)

 • Philippa
  ****

  Po dlouhé době jsem opět na ČT2 viděla vojáka Čonkina a ze svých původních tří * zvyšuji na čtyři *.Moc jsem se pobavila.Pro mne žádné zklamání ani od pana Menzela a ani od pana Svěráka.Příjemná podívaná :-).(26.11.2007)

 • ABLABLABLA
  **

  "Náš nepřítel hledá nejslabší článek v řetězu. A koho najde? Čonkina."Tenhle film až na pár hlášek mě absolutně nebavil a nepřišlo mi to ani jako dobrá parodie nebo satira. Kniha je možná lepší, nevím. A proto tento komentář bude obsahovat pouze ty mnou zvolené dobré hlášky. Kromě těchto vůbec nestojí za to film vidět. "Řídils někdy letadlo? - Jenom koně. - Letadlo nebo koně, to máš to samý."................. "Zakuř si, zkapeš dřív."............... "Míchám tady dohromady různé druhy extrementů, rozuměj hoven. Koňské, prasečí, kravské, kozí a naše díky čemu dosahuji vynikajících výsledků. Ve spánku to vlastně inhalujeme. Když se zamyslíš Váňo, celý náš život pochází z hovna a do hovna se zase vrací. Pro dobrou úrodu musíš pohnojit půdu hovnem, z hovna pak vyroste tráva, plevel a zelenina, kterou jíme my i zvířata. Zvířata nám dávají maso, mlíko a my to všechno zpracujeme na co? Na hovno."...... "Dochází ke koloběhu hovna v přírodě. Proč konzumovat hovno v podobě masa nebo mléka? Nebylo by lepší zbavit se falešného odporu a jíst to všechno v čisté podobě?".............."Lapšine, kurva, já tě zabiju. Proč jste odstřelili hajzl? Měli jste střílet do baráku, idiote.".......... "Na kilo hoven kilo cukru.".............. "To nemáme jiné maskovací pláště? - Jen tyhle. - A generál na nich trvá? - Trvá, ale neví, že jsou bílý. - Proč nestřílejí? - Nenafasovali munici. - A generál to ví? - Ví, má se zaútočit zápalnými lahvemi a pak na bodáky jako v sedmnáctém století."............ "Lapšine, hergo krucinál, proč ty lahve nehoří? - Tomu sám nerozumím, soudruhu generále. - A zapalujou je? - Nebyl rozkaz zapalovat, soudruhu generále. Rozkaz byl jenom házet. - Lapšine, idiote, mizero, okamžitě předej velení a dej se zatknout." Nevím jestli to někdy bylo více dobrá hláška nebo více na zvracení. A co se týče českého dabingu, tak musím říct, že čeští herci odvedli skvělou práci, já rozpoznala Abraháma, Konvalinkovou, Vetchého, Labuda je jasný:D, Hrušinský ml., Brodský a taky Trávníček si tam střihl malou dabingovou roličku. "Nejlepší je vo tom nepřemejšlet, poněvadž jak vo tom začneš přemejšlet, napadne te, esli tam nahoře nejsou blbci."(5.3.2014)

 • Historik
  *****

  Já si myslím, že to je takřka dokonalý film a dost mě mrzí jeho vlažná odezva u diváků. Ale možná se to ještě časem změní, některé filmy potřebují čas, aby byly dostatečně oceněny. Absurditu a komičnost většiny situací bychom mohli klidně přenést i k nám, protože ten režim byl podobný. A musím konstatovat, že se ještě nikomu nepodařilo, a pokusy už byly, udělat si z poměrů za minulého režimu legraci (ona to tedy vlastně ve skutečnosti žádná sranda nebyla) takhle vkusně a nenásilně. Většinou to končí násilnou karikaturou, kdy je třeba, aby člověka ještě dva lechtali, aby se smál. Tady to jde samo. Bavil jsem se výborně celou dobu. Velmi šťastný byl výběr herců, kdyby to hráli naši, myslím, že to nebylo tak věrohodné. Musím říci, že mám ten film čím dál raději. Je tam hromada výborných scén (vyslýchání Stalina, pěstitel hybridů, závěrečný útok armády na vesnici atd.) a celkově je to velice hřejivé, vlídné pokoukání. Film má asi jedinou chybu, a to je ten konec. Neříkám, že je úplně špatný, ale nějak to není ono. Je to ovšem problém více výborných komedií, že jim konec ubírá na stoprocentním hodnocení. Tady je to nějakých 90 %.(19.1.2007)

 • kobejn
  **

  hvězda za hudbu a za český dabing, jinak film dost o ničem..(16.10.2012)

 • Thomassi
  ****

  Jednou tak cestou z Volgogradu se pustil tento film, o kterém jsem neměl ani páru. Ač unavený cestou jsem dokázal tu stopáž bez problému vydržet. Čonkin mě totiž uchvátil řízným socialistickým humorem, který místami přetékal v záchvaty smíchu a slzení. Pro někoho sračka na téma jak nejlépe vést válku po komunisticku, pro mě oddechová komedie, která stojí za vidění. Humorných scén je tam totiž hafo.(7.9.2013)

 • Anglie
  ****

  Neprávem zapomenutý film dvojice Menzel/Svěrák. Mentalitu ruského člověka, se, myslím, podařilo pěkně vystihnout.(23.4.2003)

 • Attta
  **

  Když to člověk vidí poprvé tak se u toho dá vcelku dobře zasmát, ale nevidím v tom zase nic tak extra z čeho bych měl jít do kolen!(2.4.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace