Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina

Жизнь и необычайные приключения солдата Ивана Чонкина

Komedie

Česko / Velká Británie / Francie / Itálie / Rusko, 1993, 106 min

• ghatos

Český komediální výlet do SSSR 40. let. Našroubovat švejkovský humor do totalitního válečného státu v zapomenuté vesnici byl zajímavý experiment, i když šance na úspěch byla malá. Náš specifický humor vyžaduje své jedinečné mikroklima. Znázornění sovětského chaosu, bordelářství, paranoie, marnosti nebylo úplně špatné. 50%.(3.8.2016)

Hudba: Jiří Šust(21.5.2006)

• mcleod

Velmi průměrná komedie. Nepříliš velké množství opravdu vtipných dialogů či momentů, atmosféra taky nijak zvlášť zajímavá. Na jednoho z nejlepších českých režisérů značně slabý a nevýrazný kousek.(16.8.2010)

Výborný film... Atmosféra zaostalého ruského předválečného venkova je v něm úžasně vystižena, a to zejména: a) natáčením v prostorách, které se evidentně od druhé světové nezměnily (možná i od první světové či spíše už od Napoleóna) b) použitím herců, kteří fyzicky naprosto odpovídají archetypům ruských lidí tak, jak si je představuju (široké slovanské (nejen)tváře hlavního hrdiny a hlavní hrdinky). Ve filmu se podařilo něco, co v leckterých ostatních filmech skřípe (např. v Obecné škole, ve Vratných láhvích, když jmenuji ty svěrákovské), totiž: spojení velmi vtipných situací s velmi mrazivými. Např. závěrečný útok na Čonkina - na jedné straně geniální dialogy ohledně barvy maskovacích uniforem, na druhé straně těsně předtím je hrdina, co obstaral jazyka, i přes své dvě děti odsouzen k zastřelení... Zkrátka tento film považuji za jeden z nejlepších, divím se, jak je tady nedoceněn. Je pravda, že mu poněkud ubližuje sterilní dabing, kvůli kterému má člověk pocit, že se veškerý děj odehrává někde ve sklepě, protože úplně chybějí zvuky prostředí. Mimochodem, ten Čonkin mi furt někoho připomínal... Švejka rozhodně né, to jsou úplně jiné typy... ale Pavla Lišku. Jakmile začal mžourat, byli od sebe k nerozeznání.(22.4.2012)

Sledování s otevřenou pusou. Smíchy uslzená matně hledám na ČSFD kdo, že film vlastně zplodil... a ono ejhle... Opravdu zapomenutý film, ovšem nezapomenutelný přírodní Čonkin s ještě naturálnější Ňurou :)(4.5.2014)

Hodně zvláštní film, nebýt té zbytečně dlouhé stopáže, hodnotil bych i lépe. Tady platí, že u některých filmů se povede vytvořit fakt dobrý dabing, tady je to jeden příklad za všechny. Vždycky jsem si říkal, proč se tenhle film vůbec nikdy neobjevil v televizi a teď mi to došlo - Menzel udělal z ruských armádních příslušníků naprosté trotly, tak proto...............moje hodnocení = 6 z 10.(20.9.2014)

Skvělá satira SSSR natočená a napsaná českou filmovou špičkou. Navíc byl film podpořen solidním rozpočtem ze západu a pro reálnost obsazen většinou Rusy. Škoda jen, že dabing se nepovedl lépeji.(8.2.2007)

Absurdná komédia s množstvom dobrých gagov, miestami až prekvapujúceho fekálneho humoru, ktorý až tak nevadí. Príbeh je švejkovský v ruských reáliách, len postava hlavného hrdinu je trochu jednoduchšia, ostatné postavy sú poväčšine dosť nesympatické. Výborný český dabing dáva filmu typickú svěrákovskú atmosféru. Absurdnosť filmu hlavne v druhej polovici vrcholí až do čiastočnej nezmyselnosti situácie a to trochu kazí celkový dojem.(8.4.2013)

vcelku poprávu "nedoceněný" snímek Jiřího Menzela, pocity jsem měl značně rozporuplné, kdybych neznal jména autorů, spíš bych si tipoval na nějakou amatérštější práci od seskupení Pražská pětka..(28.11.2008)

Recept je jednoduchý...(23.3.2013)

Ve srovnání s dříve realizovanými filmy autorské dvojice Menzel - Svěrák vcelku průměrný snímek, který ovšem na několika místech graduje celkem vkusnými poentami a lidovým humorem. Mě osobně nejvíce zaujala scéna, kdy Sovětský důstojník provádí výslech příslušníka NKVD v domění, že jde o němce a ten si na oplátku myslí, že i jeho zajali němci. Za pozornost také stojí scéna výslechu žida Stalina nebo vesnický chemik, který se kromě křížení brambor s rajčaty zabývá výzkumem exkrementů !(1.2.2012)

Haben Sie viele Kommunisten stříliert?! – Ja, ja, Kommunisten und Nestraníken... Skvělá komedie.(20.5.2013)

Parádní film, který u nás doma sklízí úspěch při každém shlédnutí. Ačkoliv to občas taky připomíná estrádu vtipů na sovětský svaz, umírám smíchy. Obzláště pokud rusové útočí.(8.3.2014)

Koloběh hovna v přírodě nemá chybu, stejně jako maskovací armádní uniformy.. pravda, že v kontextu Menzelovy tvorby Čonkin určitě patří k těm slabším filmům.. pro někoho by to byl životní úspěch.. pro Menzela bohužel jen slabší průměr.. i tak čtyři hvězdy..(14.12.2006)

Zivot na vidieku, jedno strazenie lietadla odohravajuce sa v komunistickom Rusku nedisponovalo komedialnymi scenkami, ale skor dobre zapasovanymi dialogmi, ktore film spestrili do adekvatnej zabavnosti pocas celeho plynutia deja filmu. Najvacsi podivin vo filme bol typek, ktory mal doma zbierku roznych hovien od roznych zvierat. Dokonca aj vedel z nich urobit napoj, ktory Conkinovi chutil:)(12.11.2012)

• Garch

Rok jsme, se ženou, odkládali návštěvu kina, tak jsme se báli, že to nebude ono. A nebylo.(28.2.2015)

Trošku vážná satira na komunistický režim v dobách válečných. Většina scén a situací je zde s neobyčejným humorem, který nemusí pochopit každý divák. Je to trošku vážná komedie pro náročné. Člověk se od srdce zasměje, zakroutí hlavou na absurditou režimu a občas se i chytne za čelo, protože i přes spoustu dobrých situací se najdou i takové, které zrovna nemusí někomu býti při chuti. Snímek občas zakolísá na hranici nudnosti, ale ve finále je to i s takto vážným humorem, oddechový film i pro obyčejného diváka. 67%(25.9.2012)

Tento film mne dostal.Několikrát jsem upadl do záchvatu smíchu například:Lapshine ku*va proč jste sestřelili hajzl?:D(2.10.2012)

na kilo hoven kilo cukru. No a po pár panácích ten film není ouplně nejhorší :D(3.9.2014)

Po opětovném shlédnutí a ocenění ruského prostředí, musím dát 4. Film stojí za 3 a jedna hvězda navíc je za geniálního Abrháma, jak přemluvil toho zvodkovatělého starostu. "Němci mají techniku - my máme bláto!"(28.6.2017)