Zločin v dívčí škole

Povídkový / Krimi / Komedie

Československo, 1965, 107 min

Předloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Lubomír Lipský st., Petr Kostka, Jana Gýrová, Jan Faltýnek, Jan Přeučil, František Miška, Josef Beyvl, Karla Chadimová, Vilém Besser, Zdeněk Řehoř, Pavla Maršálková, Jiří Kodet, Vladimír Huber, Jiřina Štěpničková, Hana Horáčková, Oldřich Velen, Jaroslav Mařan, Libuše Pešková, Petr Prachtel, Jaroslav Svoboda, Norbert Chotaš, Milan Frkal, Jan Jílek, Josef Šulc, Naďa Urbánková, Míla Myslíková, Miloš Vavruška, Otto Šimánek, Jan Maška, Lubomír Bryg, Vítězslav Černý, Milena Zahrynowská, Dana Skálová, Marcela Baťková, Marta Beránková, Noemi Doležalová, Stanislava Martínková, Dana Reimová, Věra Vaštová, Yvonne Williamsová, Eva Svobodová, Otto Ohnesorg, Vladimír Navrátil, Helena Koudelková, Ladislav Rychman, Věra Křesadlová, Jitka Bendová, Zuzana Princová, Táňa Fischerová, Vlasta Kahovcová, Alexandra Tachezyová, Natálie Maslovová, Ferdinand Krůta, Luisa Kollingerová, Alois Vachek, Ladislav Smoček, Václav Wasserman, Jarmila Bechyňová, Vladimír Hrabánek, Eva Trejtnarová-Hudečková, Matěj Forman, Petr Forman, Květa Hanušová, Zuzana Řepová, Zuzana Opršalová, Miroslav Kühn, Milan Neděla, Jan Pohan

Jeden z nejpodivnějších českých detektivů, por. Borůvka alias Bublina. První případ je dosti zmatený a divák musí znát něco o lezení, aby vůbec provedení vraždy pochopil. Druhý příběh se odehrává v dámských sprchách v divadle, ale to je asi tak všechno, co nabídne. Kdyby to bylo více rozvedeno, bylo by to lepší. Poslední příběh by zasloužil pět hvězd, jména těch dívek a jejich alibi mě dostala k zemi.(30.4.2013)

Poručík Borůvka zvaný Bublina je překvapivě dobrý mix Columba (před Columbem) a Suchetova Poirota (před Suchetem), a byť vypadá že neumí bez přebreptnutí do pěti napočítat, nic mu neujde a nakonec každého odhalí. Zápletky nejsou hloupé, vše je odlehčováno suchým sebeironickým humorem a zasazeno do zvláštní komorní atmosféry. - První příběh mi trochu skřípe ohledně provedení činu (nepřijde mi to fyzikálně možné), jinak je to ale celkem dobře natočená a Liškovými zvuky patřičně okořeněná horolezecká historka z malebného Hruboskalska, navíc Jana Gýrová je tady úplná Monica Vitti. - Na druhé epizodě je nejhorší přetrpět úvodní muzikálové číslo (Rychman, no), solidní odměnou je pohled na Karlu Chadimovou coby vyjukanou brýlatou policejní asistentku (Triska taky neměl špatný vkus, inu). - Třetí (a titulní) případ nabývá postupně stále bizarnější podoby, což je v závěru tím nejprovařenějším způsobem zazděno, samotná stylizace je ale působivá až hororově. Interním vtípkem je pak vystoupení sotva ročních dvojčat Formanových v roli potomků jedné z členek "Kill Kitten Klanu", přičemž jejich skutečná matka Křesadlová (v roli vůdkyně klanu) stojí hned vedle.(3.7.2019)

Musím říct, že jsem se dost pobavil. Soudruh poručík Borůvka, zvaný Bublina se Lubomíru Lipskému opravdu povedl. První povídka Smrt na jehle je kriminální, tedy není myšlena vtipně a ač chvílemi možná logicky pokulhává, přesto je zasazena do netypického prostředí a je i napínavá. Druhá Jak se žena koupe mne zaujala asi nejméně, přesto má něco do sebe. U třetí povídky, která dala jméno celému filmu jsem se pobavil nejvíc. Už jen pro tu démonickou atmosféru spolku Kill Kitten Klan. Mimochodem kdyby někdo nepoznal tak ta dvojčata, která se tam na pár vteřin mihnou, jsou Petr a Matěj Formanovi, synové Miloše Formana a Věry Křesadlové, která hrála Vladimíru Celbovou.(13.12.2007)

• nascendi

Josef Škvorecký bol podľa mňa lepším znalcom detektívok, než ich autorom. Napriek tomu by si dobrý prepis jeho detektívok zaslúžil pozornosť. Ale tento nepodarok sa k dobrému prepisu ani nepribližuje. A nie je to iba tým, že Lubomír Lipský sa do úlohy detektíva nehodí asi tak, ako Bourvil v Osudovom kruhu.(26.2.2018)

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení knižní předlohy, mohu proto srovnávat jemné rozdíly mezi filmem a Škvoreckého textem. "Zločin v dívčí škole" vychází z prvního dílu Škvoreckého nikdy nedokončené detektivní pentalogie s názvem "Smutek poručíka Borůvky". Trojice režisérů přistoupila ke zfilmování tří povídek z knižní předlohy po svém. Ivo Novák se v první povídce "Smrt na jehle" poměrně věrně drží předlohy, výrazně ale pozměnil konec: v knize vrah po usvědčení spáchá sebevraždu skokem ze skály, ve filmu je v poklidu zatčen a odvezen policejním autem. Ladislav Rychman se kromě změny názvu ("Jak se koupe žena" podle povídky "Vědecká metoda") jakýmkoli vlastním úpravám vyhýbá takřka zcela a k povídce o vraždě v divadle přistupuje velmi pokorně. Poslední Jiří Menzel, který z nich byl nejmladší (bylo mu tehdy tehdy 27 let), přistoupil k povídce "Zločin v dívčí škole" s největší invencí a původní povídku obohacuje o nové nápady a motivy. Celkově pro mě však byl tento film zklamáním, ačkoli se Škvorecký sám na filmu scenáristicky podílel. Povídkový film "Zločin v dívčí škole" ani zdaleka nedosahuje kvalit předlohy, z níž muselo být logicky z mnoha důvodů leccos vypuštěno. Jednotlivé povídky jsou navíc vytrženy z kontextu původní knihy "Smutek poručíka Borůvky" čítající celkově 12 povídek, které spolu interagují a mírně na sebe navazují. Mimo jiné tím, že rozvíjí vývoj postavy smutného poručíka Borůvky, zde hraného Lubomírem Lipským. I u něj bych mohl pokračovat ve svých výtkách: ačkoli se Lipský typově do své role (zakulacená a pesimistická verze českého Sherlocka Holmese s "kačírkem" na hlavě) velmi hodil, k přesvědčivosti a působivosti třeba takového Marvanova rady Vacátka má hodně daleko. Škvorecký měl na filmové adaptace svých knih většinou smůlu, snad jen s výjimkou Schormova snímku "Farářův konec" z r. 1968. "Zločin v dívčí škole" je slabší detektivka, kterou bych doporučil snad jen znalcům literární předlohy, aby mohli jako já porovnat film s knihou; diváky zvyklé na moderní krimi filmy by tento tak trochu zapomenutý snímek, obávám se, asi moc neoslovil a spíše nudil.(15.6.2011)

• - Film se natáčel v Prachovských skalách a v Praze. (rafix)

• - V titulcích je chybně uvedeno jméno horolezce Petra Prachtla, jež by správně mělo být Prachtel. (zelenymuzik)

• - Lubomír Lipský byl obsazen na výslovné přání autora předlohy Josefa Škvoreckého. (gjjm)