poster

Zločin v dívčí škole

 • anglický

  Crime at the Girls School

  (neoficiální název)

Povídkový / Krimi / Komedie

Československo, 1965, 107 min

Předloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Hrají:

Lubomír Lipský st., Petr Kostka, Jana Gýrová, Jan Faltýnek, Jan Přeučil, František Miška, Josef Beyvl, Karla Chadimová, Vilém Besser, Zdeněk Řehoř, Pavla Maršálková, Jiří Kodet, Vladimír Huber, Jiřina Štěpničková, Hana Horáčková, Oldřich Velen, Jaroslav Mařan, Libuše Pešková, Petr Prachtel, Jaroslav Svoboda, Norbert Chotaš, Milan Frkal, Jan Jílek, Josef Šulc, Naďa Urbánková, Míla Myslíková, Miloš Vavruška, Otto Šimánek, Jan Maška, Lubomír Bryg, Vítězslav Černý, Milena Zahrynowská, Dana Skálová, Marcela Baťková, Marta Beránková, Noemi Doležalová, Stanislava Martínková, Dana Reimová, Věra Vaštová, Yvonne Williamsová, Eva Svobodová, Otto Ohnesorg, Vladimír Navrátil, Helena Koudelková, Ladislav Rychman, Věra Křesadlová, Jitka Bendová, Zuzana Princová, Táňa Fischerová, Vlasta Kahovcová, Alexandra Tachezyová, Natálie Maslovová, Ferdinand Krůta, Luisa Kollingerová, Alois Vachek, Ladislav Smoček, Václav Wasserman, Jarmila Bechyňová, Vladimír Hrabánek, Eva Trejtnarová-Hudečková, Matěj Forman, Petr Forman, Květa Hanušová, Zuzana Řepová, Zuzana Opršalová, Miroslav Kühn, Milan Neděla, Jan Pohan
(další profese)
 • D.Moore
  ***

  První dvě povídky jsou vcelku podařené, Smrt na Jehle dokonce velmi, ovšem spojovací materiál mezi nimi a především povídka třetí je naprosto pekelná. Hlavně kvůli tomu, že do té doby odlehčenou atmosféru obrátí bůhvíproč zcela naruby a diváka zaplete do ztřeštěného vyšetřování, jež mělo být vtipné, ale není. Pokud chtěl Jiří Menzel natočit československého příbuzného Růžového pantera (čemuž by nasvědčovaly i neustálé přeřeky komisaře Borůvky), shořel jako papír.(27.11.2016)

 • zette
  ***

  Tri jednoduche kriminalni povidky s lehkym nadechem humoru. Po technicke strance je nejpovedenejsi, stylova povidka Jiriho Menzela, ktery dal predzvest sve uspesne zacinajici kariere. Dejove nejvice zaujme ta prvni, jen nechapu, jak Ivo Novak a spol mohli ve filmu ponechat takovou fatalni chybu (Lipsky za jizdy vystupuje z auta).(17.3.2013)

 • Tosim
  *****

  KNIHA SMUTEK PORUČÍKA BORŮVKY, STRANA 240 - "Čekáte na někoho?" Poručík si přisedl. "Ne. Vlastně ano. Ale on už asi nepřijde." Zašilhala po hodinách na stěně. Poručík zesmutněl. "Ne, nepřijde." Tři povídky o tělnatém kriminalistovi, kterému zločiny vhání do tváře melancholii, natočili tři mladí, nadějní režiséři skvěle a kulaťoučký obličej Lubomíra Lipského splňuje vše, co se od něj očekává...(9.10.2002)

 • Belsazar
  ***

  Nechtěla bych býti pedagogem. Umírají příliš brzy. Jako bych slyšel své studenty. Kdyby tak odkrouhli tělocvikářku. Jojo, u třetí povídky jsem se několikrát hezky zasmál. Jinak to bylo celé takové utahané. A Playboy, sportovní časopis pro mládež, nemá chybu. :-D A to mají před maturitou.(3.3.2017)

 • Šandík
  ***

  Samotné detektivky jsou výborně vymyšlené, ostatně to jsou takové malé pocty britské detektivkářské škole (Doyle, Christie, Chesterton atp). Inu, Škvorecký nejen uměl ale měl tenhle žánr navíc opravdu rád. Ani herecky to není špatné, ovšem Lubomír Lipský jako detektiv, to je omyl. Ne, že by byla přímo špatná taková ta "columbovská" neohrabanost, byť jako vyšetřovatel působí Lipský dosti nepřesvědčivě, nýbrž především proto, že je to jednoduše poměrně špatný herec. Hlavní roli v takovém filmu zkrátka a jednoduše neutáhne. První povídka s názvem "Smrt na jehle" režírovaná Ivo Novákem (též autor scénáře) je téměř bezchybná. Kdyby byl celý film natočen takhle, bylo by to za čtyři hvězdičky naprosto jednoznačně. Ani druhá povídka Ladislava Rychmana (opět i scénář) s názvem "Jak se koupe žena" není vůbec špatná. Režie je přesvědčivá, děj slušně vystavěný, herecké výkony bez větších lapsů. Co "Zločin v dívčí škole" opravdu sráží na kolena, je vedle Lipského a taky nemastných neslaných předělů mezi jednotlivými povídkami, povídka třetí, režírovaná Jiřím Menzelem (opět i autor scénáře). Její podivnost a vypjatou, jakoby divadelní stylizovanost samozřejmě vysvětluje to, že (jak se v závěru dovíme) nešlo o reálný případ ale pouze o Borůvkův sen, i tak ovšem stále platí, že je to jednoduše naprosté vykročení mimo rámec ostatních dvou případů a divák jí bude nutně překvapen a pravděpodobně i pobouřen. Přitom kdyby byl ve stejném duchu natočený celý film, asi by nebyl špatný, ale ve spojení se dvěma víceméně reálně působícími, střízlivě točenými detektivními případy jde vážně o omyl, který naprosto nefunguje... Celkový dojem: 65%(21.1.2015)

 • - Lubomír Lipský byl obsazen na výslovné přání autora předlohy Josefa Škvoreckého. (gjjm)

 • - Film se natáčel v Prachovských skalách a v Praze. (rafix)

 • - Filmováno také na Hrubé Skále. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace