Černý trh - jídlo

• USA Food Exposed with Nelufar Hedayat (více)

Tento seriál nás poučí o tom, kde a jak se ve světě rodí a konzumují naše oblíbená jídla a jaké mají nároky našich chuťových buněk důsledky. Moderátorka pořadu Nelufar se v každé epizodě vydává po stopách některé ze základních potravin, přičemž se noří do rozličných kultur, ochutnává zvláštní lahůdky a setkává se s mimořádně zanícenými pěstiteli. V dnešním světě, ve kterém nás obklopují lákavě naaranžované fotografie pokrmů, reklamní snímky s gastronomickou tematikou, nad nimiž se nám sbíhají sliny, a kritiky na nejlepší zbrusu nové restaurace, se naše vaření stává v čím dál tím větší míře prostředkem našeho sebevyjádření. Seriál nám bez obalu naservíruje i aktuální potravinářské problémy a snaží se nás přimět k vážnému zamyšlením nad tím, co si nakládáme na talíř. (TV Spektrum)

Autogram

V pokračovaní investigatívneho seriálu Priekupníci sa Nelufar zamerala na jedlo. Na naše jedlo, ktoré si dávame na tanier v našom vyspelom svete, a na ktorom neznesieme ani malú chybičku krásy. Žiadna škvrna na jablku, dokonalý tvar a farba. Ostatné, menej dokonalé kusy zostávajú v mieste vypestovania, buď pre miestne menej náročné obyvateľstvo, alebo priamo na poli. Ďalšie diely seriálu sa zaoberajú jednotlivými komoditami a tá prvá o mlieku ma veľmi nezaujala. Okrem dvoch farmárov sa nikto kompetentný z mliekarenského priemyslu USA vyjadriť neobťažoval, čo je škoda. ()

Arsenal83

Ďalšia výborná práca Nelufar Hedayat, tomu hovorím investigatívna novinárčina, nie ten náš odpad u Smetiarov alebo Denníka Nenávisť. Nemá to na prvú sériu Priekupníkov, tam sa brali veľmi vážne témy, ale ani toto až tak nezaostáva. Páči sa mi poukazovanie na to, ako niekto zarába na vode aj jedle a ako sa pomocou GMP potravín šíri po celom svete rakovina. A kompetentní zatvárajú oči, asi majú dobre pomastené kapsy od lobistov. ()