• Česko

(festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

Honey Boy

USA, 2019, 93 min (Alternativní: 90 min)

• johnn333

Uf, hollywoodský herec si natočil svoji artsy "terapii" o terorizujícím otci, kterého si sám zahrál. Možná by to nebylo k smíchu, kdyby to nebylo tak ploché, nicneříkající a formálně nezajímavé. Jenže je. Stopro už něco takovýho musel vytvořit i James Franco, ne?(18.3.2020)

Shia LaBeouf si prodělal arteterapii hraným filmem, ale ani jako americký nezávislý film mi výsledek nijak zajímavý nepřišel. Jen takové divácky nerušící drama bez hran. Trochu to zachraňují aspoň Lucas Hedges a Noah Jupe v hlavní roli, ale jinak je to prostě takový nezávislý průměr.(12.7.2020)

Honey Boy je průměrně natočený film o problematickém vztahu mezi rodičem a jeho dítětem - v tomto případě mezi otcem a jeho synem - který nijak výrazně nevybočuje z řady jemu žánrově a tematicky podobných snímků. Herecky je to zahrané vcelku dobře a scénář není úplně špatný, ale měl jsem pocit, že se z toho dalo vytřískat víc - alkoholismus, pár pohlavků a pěkná nálož sprosté mluvy nejsou vždy zárukou silného příběhu. Místy tam byly ty emoce cítit, závěr mi však přišel takový jalovější.(11.7.2020)

"I'm going to make a movie about you." "Then you got to lay the grudge down, or I'm gonna fuckin' kill you. Just make me look good, Honey Boy." ____ Shia LeBeouf mě baví čím dál víc (viz. loňská feel-good pecka 'Peanut Butter Falcon' a sportovní drama 'Borg/McEnroe') - po kariérním fiasku a zaškatulkování s explozivní žumpou jménem Transformers, se stejně jako např. Nicolasi Cageovi, Robertu Pattinsonovi, anebo Danielu Radcliffovi, diametrálně vytříbil vkus z hlediska selekce kuriózních rolí, a mnohdy až bizarních, anebo nezávislých artových projetků. Přičemž snímek 'Honey Boy' je Shiův vyloženě osobní a vlastní počin - neboli autobiografická výpověď o niterném marasmu způsobeném jeho impulzivně agresivním otcem (jehož si Shia excelentně střihnul s cynismem sobě vlastním), a celkově o intuitivní aporii, která doprovázela jeho komplikované dětství - slepičí exkrementy nevyjímaje.... Režisérka Alma Har'el pojala dané retrospektivní téma formou implicitního minimalismu, která je doplněná emblematickými fantazijními sekvencemi s purpurově neonovým vizuálem, jejichž symbolika má až esotericky melancholické vyznění (ačkoliv jsou velice sporadický). Spíš než tragikomedie je 'Honey Boy' nefalšovaný intimní drama, který si Shia s Almou uzpůsobili k obrazu svému, a snímek tak solventně působí dojmem nezávislý artovky - což se musí prostě cenit, byť je značně nekonzistentní. Vše je skvěle zakončené skladbou od Boba Dylana.... Verdikt: 7,4 pedantských otčímů z 10 [#TADYVARY](12.7.2020)

Moc útržkovité, nedořečené, bez pointy.(8.2.2020)

Poněkud sebemrskačské, ale vcelku režijně zvládnuté. Dokonce pro mě ani nebylo nějak nepříjemné se na to dívat, ale ani mě to hlouběji nezasáhlo.(23.7.2020)

Shiovy pokusy o nápravu reputace by bylo možné přejít s tím, že jde o ufňukané a ublížené výlevy celebrity, která si stěžuje, že její život nebyl procházka růžovou zahradou. Zejména úvodní scény, v nichž na sebe na castinzích nechá házet dorty nebo se v akčních scénách vymršťovat do vzduchu, skutečně působí stylem „A tohle všechno jsem musel vytrpět!“. Zbytek scénáře se ale dá popsat spíš jako usebrání se a soustředěná snaha vybavit si útržky vzpomínek a přenést na diváka věrohodně své skutečné emoce. A tak doceňuju výdrž, s jakou LaBeouf bojuje o své přežití v náročné branži, a neuvadající snahu vyrovnat se s psychickými problémy, které vedle boozu pořád řeší pomocí umění (hraje skvěle). Občas je to přepjaté a pořád dost neukotvené, ale taky neoblomné, upřímné a díky Almě Har'el přilnavě roztěkaně zrežírované.(11.5.2020)

Nekdy najdes pravdu i ve slepicim hovne. Hollywood uz zazil hodne tragickych padu a tragedii, pokud tahle terapie jeden zachrani, stoji za to. A navic to nebylo vubec spatne. Hedges sice semtam az imituje Labeoufa a to hlavne v pohybech, ale ono hrat zijiciho cloveka a jeste kolegu herce ve stejnem filmu je zaprah hrozny a osobne nemam nic proti tomuhle zpusobu ztvarneni, takze proc ne. Herci jsou vsichni poutavi a uveritelni vzhledem k scenari. Nejvic se predvedou, kdyz je k slze blizko, mozna je to az moc lacine a hrajici na soucit, ale nevim prijde mi ze to mate, protoze je to tak osobni projekt, navic Labeouf ukazuje, ze ve scenari je i sebekriticky a i otce nezobrazuje uplne jako karikaturu. Myslim, ze vytriskal z ukolu v lecebne maximalni film, ktery byl v jeho silach, v reziserce nasel bravurni zobrazeni a styl, ktery posouva film dal. Hezky konec mych prvnich Karlovych Varu naproti bytu. :) Jen tak dal Shio, ja nad tebou hul nezlomil, ac to bylo cool. Just do it ma hned jinou vahu. Egomaniak s pocitem menecenosti je opet na svobode, muze zapomenout na minulost, kterou mu neodparou a jit az ke statusu legendarniho herce a nejtalentovanejsiho sve generace, ktery hraje a bavi az do stari. Dam ti svuj cas a za 50 let kouknem, jestli jsi tam dosel. Ser na to a neumirej predcasne. :D(12.7.2020)

Zajímavý způsob. Jednoznačně. Tyto americké skoro nezávislé filmy jsou za mě mnohdy super. Jsou stálé americké, takže člověk ví, že může očekávat nějakou kvalitu a zároveň řekne něco, co nemusí jít přímo pro mainstream. Obecně koukat na LaBeoufa, jak maká na filmu o otci, kde ho i hraje (za mě velmi dobře zároveň - a bodejť ne, když je to jeho otec) je v celku zvláštní. Ale dává to smysl. Navíc film je obecně vzato v základu dobře natočený. V detailech už hodně ale spekulujeme. Film je to natočený lehce zvláštně, protože každá scéna a vše by ve filmu mělo být z nějakého důvodu. Zde jsem nejednou absolutně nevěděl vůbec proč. Plus k tomu slepice, jejíž metafory a podobně si nejsem jistý, jestli jsem pochopil jenom i z 10 %. Pak je to hodně zajímavá linka otce, který je jakože manipulativní a jakože dobrý. Ten horší archetyp se zajímavě ukáže až po delší době, ale obecně vzato je to dost zvláštní, protože vy si nejste ani do půlky filmu jistí, jestli záporák, který má být čiré zlo je vlastně záporák. A pak když teda záporák je, tak na konci vlastně není. Nikdy bych přímo nechtěl hledět do osudu druhho v rámci psychiky a hodnotit ho, ale pokud má Shia PTSD z tohoto svého otce, tak já bych měl být ale v tom případě klinicky mrtvý několik let. V tomto je to jednoduše zvláštní. Lehce divně natočené i divně vygradované. Nedá se ale mluvit o tom, že by to stálo za nic nebo podobně. Ve výsledku jde o film, který mě bavil a zaujal mě. Určitě nejde o odpad nebo hroznou věc. Ale mnoho věcí je na nich více než otazníkové. Ale třeba dialog syna a otce bez otce měl ale hodně zvláštní sílu. Až nadpozemskou v rámci takovéhoto filmu.(13.7.2020)

Režisérka Har'elová talent asi má, ale potřebovala by lepší materiál, než je LaBeoufův pokus o autoterapii, který do závěrečných titulků zůstává jen fází procesu. Katarze se nedostaví. Ono poetizující hledisko (potlačení narace, barvy, které opíjí oči) by mělo být prostředkem, nikoli cílem. Navíc se z něj poslední dobou stává klišé nejen festivalových filmů.(12.7.2020)

• Arsenal83

Shia LaBeouf sa správa odjakživa divne, idiotsky až zvrátene a dnes už vieme prečo. Film je terapiou pre neho samého, snáď mu to pomôže, ale široké publikum to možno až tak nezasiahne, pretože niektorým veciam chápe len on sám. Niektoré linky v tomto pochmúrnom príbehu vyznievaú až pedofilne - scéna, kde sa síce veľa nestane, ale predsa len chlapček vyzerajúci na 12 v posteli s vyspelou černoškou po 30-tke. To mi nejak vyznelo cez čiaru. Autorovi však prajem, aby mu filmík pomohol, aby sa očistil, prestal brať drogy a začal normálne žiť. Lebo herecky a umelecky má naozaj na veľa.(11.3.2020)

Zpověď o vztahu otce a syna, o odpuštění, o sebehledání, na které je zajímavé především a hlavně to, okolo čeho se celou dobu točil promoting tohohole snímku a to že Shia sám ztvárnil roli svého otce, což je při celé té historii zajímavej challenge. Na film je hrdý, ale popravdě, 'Honey Boy' sám o sobě není nic zvláštního, ale je to hodně osobní film, který má sílu, když překročí právě svoje osobní hranice do těch univerzálních, kde se s ním ostatní můžou indentifikovat - a tohle dělá dobře.(26.1.2020)

Kdyby to nebyl Shiův příběh, asi by po tom neštěkl pes. Já vlastně nevím, co o tom napsat. Všechno se pro mě smrskává na fakt, že mi je Shia LaBeouf sympatickej už dlouho, mám ho jako herce rád a přijde mi, že to bude pod tou slupkou arogantního násilnýho kreténa zajímavej člověk a je škoda, že místo aby se soustředil na to, aby se z něj stal další De Niro, musí řešit ty svoje problémy. Emočně tak na mě film působil silně, i s ohledem na to, že jako rodič pořád přemýšlím, co dělám špatně a jak a čím ty svoje děti kazím. Další bonus pro mě byl Shia v roli svého otce a to je tak všechno. Jinak to tak skáče, ukazuje to Shiova dětská traumata, která ale nejsou dost výživná na to, aby ospravedlnila celý film. Zároveň to neukazuje, jak to měl těžký jako dětský herec a ani jak se se vším vyrovnával v rámci léčby. I když je tam pár pěkných, řekl bych nostalgických momentů, většinou to tak nějak klouže po povrchu, já tomu dám průměrný tři slepice a myslím, že pokud pro vás není Shia LaBeouf něčím důležitej, je absolutně zbytečný, abyste tohle viděli. Zvlášť, když je kolem nás tolik dobrých filmů....některých i se Shiou.(14.4.2020)

Dlouho jsem se na film chystala, věděla jsem o něm už od doby, kdy měl premiéru na Sundance. Nedávno jsem se k filmu konečně dostala... a nebyla jsem bohužel nějak extra ohromená. Možná jsem od toho čekala jen trochu víc. Shia výborný, Noah výborný, pár velmi silných scén - ale jako celek to úplně nehrálo.(1.5.2020)

Výborně zahrané, dobře natočené a napsané. Shia ze sebe vydal vše - přeskakování mezi dětstvím a dospělostí funguje krásně. Největší vadou na kráse je absence nějaké finální gradace (peripetie a katastrofa). Vše to tak nějak plyne a najednou to skončí. Přesto působivé.(12.7.2020)

Síce celkom osobné, ale inak nevýrazné a zobrazujúce iba určité elementy ich vzťahu. 6,9/10.(13.3.2020)

(5/10). Film, který je hlavně pro lidi, kteří ví kdo je Shia LaBeouf, chtějí nahlédnout do jeho dětství a trochu i pochopit jeho závislost na alkoholu. Snímek to je velmi osobní plný silných a nepříjemných momentů. Mě osobně to moc nechytlo, ale za odvahu Shiy a za nápaditý soundtrack dávám průměr.(16.4.2020)

Filmařsky docela dobrý film a dobré story pro americké nezávislé léto na ČT2. Filmově nejlepší z Tady Vary 2020.(19.7.2020)

Shia LaBeoufův fotr byl imbecilní, dementní, agresivní, násilnický super-zmrd a čurák, a proto byl v minulosti Shia LaBeouf taky čurák. Tedy alespoň se tak za mlada choval, než napsal tento terapeutický a doufejme že pro jeho utýranou dětskou duši i hojivý a léčivý scénář k tomuto autobiografickému snímku. Zabývá se velice osobním a citlivým tématem dětského abúzu a je dobře načrtnutý na pozadí LaBeoufa dětství které musel trávit s tímto super-mega-zmrdem, kterého ve filmu sám hraje. Na tak nechutný abúz jaký mladý LaBeouf zažíval z rukou svého pojebaného psycho fotra se občas ani nedalo dívat. Film plyne docela zajímavě prostřihy dospělého LaBeoufa v rehabu a delšími flashbacky z jeho neradostného dětství jakožto dětského herce žijícího se svým agresivním polodementním fotrem s IQ jen mírně přes 65. LaBeouf ztvárňuje svého otce tak dobře, že byste jeho postavě s radostí dali v průběhu snímku cca 25 krát až 55 krát po tlamě tak, že by se už nepostavil na vlastní nohy. Bohužel, i on je jen obětí zase své výchovy a dysfunkčních rodičů, což ovšem neomlouvá jeho chování vůči vlastnímu dítěti. Vše u něj nasvědčuje na nějakou psychickou poruchu, mental disorder asi určitě cluster B personality, narcissismus, nebo i psychopatie s neléčeným CPTSD. Po těch všech divokých a bizarních extempórech, kterými si LaBeouf v mládí jako již etablovaný hollywoodský herec prošel a o kterých jsme četli v bulváru, se mu ani člověk nediví, že je díky svému zmrdo-fotrovi tak fucked up. Film definitivně dává smysl v kontextu LaBeoufova osobního života a herecké kariéry, a hlavně je mementem pro hlubší pohled na lidské konání a lidskou existenciální tragédii, mental health issues, alkoholismus a další dysfunkce, jež se dědí generačně, než jakou nám povrchně předkládá bulvár, nebo i jen suché reportování mainstream médií. I když jsme asi tušili že něco s LaBeoufem není v pořádku, když se v civilu chová jak se chová, tenhle film je opravdu eye opening a myslím, že to chtělo velký koule se do něčeho tak osobního pustit a předložit to světu. *"The only thing my father gave me that was of any value is pain. And you wanna take that away!!?"* 85%(26.1.2020)