Reklama

Reklama

Tanky v pekle bojů

(seriál)
  • Francie Tanks, dans l'enfer des combats (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
Francie / Německo, 2017, 4x43 (4x52) min

Obsahy(1)

1. Zrození monstra: První světová válka. Každý den jsou v zákopech masakrovány desítky tisíc vojáků. Francie a Anglie se rozhodly navrhnout obrněné vozidlo, aby ukončilo smrtící patovou situaci. Když britské tanky prolomí německou frontu, začíná nová éra v historii válčení: věk tanků. Tyto ocelové stroje jsou vojáky s údivem a strachem sledovány postupující po bitevních polích, a brzy se používají i k rozdrcení lidových povstání. Prostřednictvím zápisků nadaných inženýrů se ponoříme do doby, kdy vznikala první vražedná monstra – jak si tehdejší technici představovali první skutečné tanky? A jak se cítili vojáci, kteří je poprvé odvezli na bojiště? Uvidíme také unikátní archivní záběry z bojů první světové války.
2. Odplata Panzerů: Listopad 1918, Evropa se právě vymanila z hrůzy války. Je podepsána mírová smlouva, Německo je odzbrojeno a nová zbraň začíná být zdokonalována do podoby, která mocně ovlivní válku další. Němci a Rusové zdokonalují tanky, ze kterých se stávají ultramoderní rychlé zbraně s pokročilým komunikačním zařízením. Tyto dvě mocnosti kupodivu spolupracují. V září 1939 mohutné Panzery napadají Polsko. Brzy se v Evropě rozhoří další krvavá bitva, francouzské linie jsou bleskově smeteny. Nic nemůže zastavit wehrmacht, tedy kromě drsné ruské zimy a stejně silných sovětských obrněnců. V červnu 1944 americké tanky Sherman osvobodily Paříž a v květnu 1945 v Evropě znovu zavládl mír. O mýtu neporazitelného tanku a vítězství sovětské armády uslyšíme vzpomínky veteránů druhé světové války, kteří byli přímými svědky bitev těchto ocelových nestvůr.
3. Nadvláda ocelových obrů: Srpen 1945. Spojené státy svrhly atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki, přesto věk tanků nekončí a tyto zbraně dál dominují armádám studené války. Továrny dál chrlí tisíce nových monster. Druhá světová válka rozhodně nepřinesla ústup obrněnců ze slávy. V červnu 1950 severokorejské tanky napadly Jižní Koreu, zatímco v Evropě tanky nadále potlačovaly občanské nepokoje. V roce 1973 se arabsko-izraelská válka rozjíždí právě za účasti tanků. Příběh těchto ohromných strojů sledujeme dál očima těch, kteří viděli rozdrcení revolucí, stavbu Berlínské zdi a hráli v novém bojovém divadle na Blízkém východě. Připomeneme si příběh jediného muže, který na náměstí Nebeského klidu navždy změnil osud tanků.
4. Technologické monstrum: Listopad 1989, Berlínská zeď padá a v Evropě se bývalí nepřátelé dohodli na zničení desítek tisíc tanků. V srpnu 1990 však moderní obrněnci překročí arabské písky a napadnou Kuvajt. Éra tanků ještě nekončí. USA reagují na krok Iráku největším nasazením tanků od druhé světové války. Bude to poslední tradiční tanková bitva v historii, neboť městská partyzánská válka představuje novou éru. V ulicích Grozného se tanky stávají smrtícími pasti, protože vojáci zjistí, jak jsou zranitelní. Většina zemí přestává vyvíjet nové modely: jsou příliš nákladné a jejich budoucnost nejistá. Přesto je v květnu 2015 na Rudém náměstí v Moskvě tank T14 vyvrcholením vojenské přehlídky. Čeká tanky nějaká budoucnost? Hovoříme s generály, kteří dohlíželi na operaci Desert Storm a s ruskými inženýry, kteří zažili hrůzu čečenské války. (Česká televize)

(více)

Recenze (8)

Luk Skywalker 

všechny recenze uživatele

1.díl - 1.světová válka, 2.díl - 2.světová válka, 3.díl - letem světem až do konce 80.let, 4.díl - posledních 30let, současnost. 1.díl je o tom jak to všechno začalo, jelikož je druhý o o 2.světové válce o které toho bylo natočeno dost, tak tam se dá polemizovat, zda to nemohli pojmout jinak, ale vzhledem k názvu epizody souhlasím. 3.díl ač je o celém světě, tak tanky byly jen od Nato (zejména americké) a sovětské. Tanky hrají prim. 4.díl - "dlouhé" 90. léta, kdy tanky byly ve velkém nasazeny ve městech ať už úspěšně či ne, některé armády končí s tanky a pak se zjeví ruská ultramoderní T14. Tanky jsou s námi 100 let a jejich konec zatím nenastává. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Kým prišli tanky, hlavnou zbraňou na bojisku boli delá, ktoré prinášali hotové vojnové peklo. A práve preto, že sa vojaci nemali ako pred vraždiacimi monštrami chrániť, vznikli pancierové tanky. Seriál zaujímavo prechádza históriou tankov a ich nasadzovania v bojoch v 20. storočí. Zaujímavo aj pre takého ako ja, ktorého táto vojenská technika veľmi nezaujíma: https://dokumenty.tv/tanky-v-pekle-boju-komplet-1-4-dokument-2/ ()

Reklama

subic 

všechny recenze uživatele

Celé je to sestřih dobových záběrů jako takový ucelený příběh, ke konci trochu náčrty, plány a pnějaké technikálie. V posledním díle je na konci ukázán ruský T-14 jako ten dosud nejvyspělejší a nejmodernější, ale kdo ví, jak je to s ním ve skutečnosti. Poslední díl taky ukazuje, jaké strategické chyby udělali Rusové ve válce v Čečensku, v podstatě ty stejné udělali v roce 2022 na Ukrajině. Ale jaká bude úloha tanků po 100 letech v době dronů, RPG či Javelin, to napověděla válka na Ukrajině 2022. ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Prvá dva diely (Zrození monstra a Odplata Panzerů) sú najlepšie, respektíve ma najviac bavili, keďže prvú a druhú svetovú a nasadenie tankov mám najviac zmapované. V prvom diely ma najviac zaujal vznik, v druhom zdokonaľovanie a odplata panzerov (nemecka). Tretí diel Nadvláda ocelových obrů, mapuje obdobie po druhej svetovej vojne až do roku 1973, kde vypukla arabska-izraelska vojna. No aj medzi zastávka v kórejskej vojne (1950) bola zaujímavá, kde sa stretli v boji americké (Sherman, Pershing) a ruské tanky (T-34). Posledný diel s názvom Technologické monstrum, ktorý mapuje obdobie od roku 1989 do súčasnosti je síce zaujímavý a plný nových technológii, ale tanky už moc nehrali takú rolu ako sto rokov dozadu. Pre fanúšikov pasových obrnencov povinnosť vidieť. 80% - 4* ()

KM Phoenix 

všechny recenze uživatele

První díl, co se zabývá první válkou, je podle mne nejlepší. Naopak nejhorší a chvílemi dost zavádějící je díl druhý, ten o druhé světové válce - např. vývoj T-34 podávají tak jako kdyby si ho Koškin stloukl ve volném čase někde na dvorku na koleně. Zbylé dva díly nevybočují nijak z průměru podobných dokumentů. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama