V létě roku 1943 do moravské vesnice uprostřed Hané jako by válečné události ještě ani nedolehly. Dvanáct bohatých statkářů zde žije ve strachu z nemanželského syna jednoho z nich. Sekal (B. Linda) má za sebou krušné dětství nemanželského dítěte, kterým všichni pohrdají, nic mu nepatří, slušné děvče si ho ani nevšimne. Je zatrpklý a krutý, nenávidí všechno a všechny. S protektorátem přišel jeho čas. Udává sedláky ze zločinů proti Říši a za odměnu dostává jejich majetky. Sedláci v obavách nejen o majetek, ale i ze strachu o život, dospějí k rozhodnutí, že je třeba se Sekala zbavit. K samotnému činu však využijí kováře Juru Barana (O. Lubaszenko), který se ve vesnici skrývá před německými okupanty. Oba muži se tak proti své vůli musí střetnout v souboji na život a na smrt. (Česká televize)

Pierre

Vladimír Michálek sice v posledních letech pravděpodobně upadl do jakési tvůrčí stagnace až propadu a jeho poslední filmy se velkého kritického uznání nedočkaly. Ale v Sekalovi ukazuje, že kdysi opravdu uměl. Již od počátku je divák svědkem impozantních záběrů (což bude určitě i zásluha kamerama) v kombinaci s až světovou hudbou. Příběh je směs několika motivů jako střet evangelictví a katolictví, pochramocené vztahy na venkově, těžká 2.světová válka, necitlivost apod. Ty všechny se přetavují do hlavní postavy Sekala a tím jsem jako divák pominul veškeré filmařské kvality a zaměřil se hlavně na své osobní pocity, které byly opravdu silné, protože z této figury (a všeho okolo) se mi skutečně zvedal kufr. A jako obraz všech zmíněných negativních prvků tady vše funguje dokonale. Ona zde vlastně není ani moc žádná jiná kladná postava a pokud ano, tak skončí špatně nebo odjede. Film je protkán velkým počtem nepříjemných momentů, které se mi určitě nesledovaly pěkně a velice často mi silně zamrazilo. Učínek to na mě celkově mělo dokonalý a sálala z toho naprostá beznaděj. Válečných dramat plných výstřelů a vojáků v uniformách bude asi mnoho ale takových ze života málo. Přičemž se v nich divák ¨dozví možná ještě víc. Tohle je jako výpoveď o venkově za války a hlavně jako lidské emotivní drama naprosto strhující kousek. Ani se mi moc nechce dávat pět hvězd něčemu tak negativnímu ale musím, protože to je prostě dobrý. ()

Wolodja

Vladimir Michalek opet prokazal svuj talent. Takto natoceny cesky dramaticky film jsem jeste nevidel (alespon co se tyce porevolucni ery). Nemam, co bych vytkl. ()

milicjant

Nevím, co od filmu obvykle očekáváte, jestli vaše touhy uspokojí kdejaká romantická komedie, která vám sice vykouzlí upřímný úsměv na rtech, ale pro svoji slabou, předem čitelnou dějovou kostřičku vyprchá pár minut po skončení nebonebo dáte přednost třeba Sekalovi, tedy filmu nepříjemně ulepenému, kousavému a hlavně depresivnímu, avšak s obrovskou výpovědní hodnotou. Skutečným nositelem zla tady není jednotlivec, ale společnost, která „nevědomky“ zlo produkuje, byť v mnohem sofistikovanější formě. Přesně tohle na Michálkově filmu děsí. Komunita „pantátů“ s nápadnými socialistickými rysy, kdy se pohodlně zbavují všech, kteří jsou nějakým způsobem odlišní a dělají věci pouze ku prospěchu svému, se až nepříjemně podobá dnešnímu společenstvu velkého počtu zvířat, z nichž to nejhloupější si samo sobě dalo jméno člověk. Po Spalovači mrtvol a Vesničce nejlepší český film. ()

kaylin

Dlouho jsem se snímku vyhýbal, protože jsem mu nějak moc nevěřil, ale akorát jsem se zase přesvědčil, že bych měl dát šanci každému. "Je třeba zabít Sekala" je film se skvělou zápletkou, jež sice nějak výrazně negraduje, ale dělá to pozvolna, lidsky a nelidsky zároveň. Film o lidech, které nechcete mít rádi, ale dobře víte, že taková lidé jsou. ()

slunicko2

Moravský western s rozměrem antického dramatu. 1) Výborný hutný scénář, typově skvěle vybraní herci, vznosná kamera i hudba, důsledná režie...co ještě pochválit? 2) Spoiler. Jako romantický idealista jsem očekával určitou míru vzájemného porozumění mezi dvěma hlavními hrdiny. Křižanův scénář však kráčí neochvějně k pochmurnému konci. Napětí vzniká vlastně jen díky divákovým pochybnostem o tom, že to přece nemůže být tak jednoduše přímočaré. Ale ono je. Všechno dopadne, jak musí. Ale stejně si myslím, že Sekala měl být méně parchant a Jura Baran zase méně kladný. 3) Obsazení Lindy do role Sekala a Lubaszenka do role kováře byl geniální tah. Ovšem ani čeští herci nezarmoutí. 4) Na rozdíl od většiny komentátorů se nedomnívám, že film zobrazuje typickou českou vesnici nebo dokonce českou duši. Příběh se klidně mohl odehrát kdekoli jinde ve střední Evropě, ba dokonce kdekoli jinde vůbec. Skety jsou skety všude a zlo nemá národní barvy. 5) Kdykoli film v televizi zahlédnu, neodtrhnu se už od obrazovky. Na druhé straně mě nic nepudí k tomu, abych si snímek pustil. Jeho akademicky chladná preciznost mě moc za srdce nevzala...a to je snad jediná výhrada, kterou mám. ()

Maq

Číst nebo vidět pravdivý příběh je utrpení. Všechny ty slátaniny s jednoduchými postavami a zápletkami a spoustou efektních krámů, honiček, střílaček, záhad a příšer jsou vlastně úlevou a únikem před pravdou, u které si člověk, jářku, neodpočine. --- Drsnost tohoto filmu je mimořádná. Postavy vesměs odpuzující. Vítězství nízkosti úplné. Když jsem poprvé viděl to vrcholné svinstvo v závěru filmu, bylo mi doopravdy špatně. --- Klíčovým rysem příběhu je fakt - důvěrně známý všem pamětníkům - že skutečné zlo není na očích. Celý problém se Sekalem i jeho barbarské řešení je zde jen proto, že civilizace se odporoučela, zatímco tradiční cesty spravedlnosti (krevní msta, opověď) už stačily zakrnět. Proto chybí jak spravedlivý soud, tak čestný mstitel. --- Hodně recenzentů šmahem odsuzuje onen „sedlácký gang“, který si objedná vraždu. Jen jestli se nepleteme! Za bolševika jsem se střetl s řadou sviní sekalovského kalibru. Nikdy jsem ani nedoufal, že bych našel lidi dost pevné a důvěryhodné k tomu, abychom plánovali zničení bestie, která některé z nás v budoucnu pravděpodobně ohrozí. Odsuzujeme sedláky za jejich údajně pokřivenou morálku, ale měli bychom si povšimnout, že nikdo z nich s Němci nebo se Sekalem nekolaboroval. Způsob, jakým si poradili, je ovšem nechutný, nicméně vzdorovali. --- Chci říct, že skupina, která se, byť skrze předsudky, vymezuje vůči ostatním, je nakonec vůči útoku zvenčí odolnější, než lidé, které namísto morálních - dobrých nebo špatných - zásad spojuje jen ráj lhostejnosti, mylně nazývaný tolerancí. Sekalové pozdějších časů neměli o kolaboranty nouzi a žádné občanské sebeobrany se bát nemuseli. --- Vadí mi dva detaily. Jednak postava kněze. Nepotřebuji takovou nápovědu, abych věděl, že mám před sebou morální dilema. Za druhé lokace. Měla to být Haná. Není. Ani architektura, ani nářečí. --- Ale to jsou opravdu jen mušky. Jinak, po všech stránkách mimořádně cenné dílo. Na jeho náležité ocenění není dost Lvů. ()

..Lucas..

Tak konečně jsem se k Sekalovi dostal. Skvělý film, dokonce si myslím, že jeden z nejlepších, co se u nás natočil. Výborné výkony všech herců a nádherná kamera. Celou dobu jsem měl pocit, že sleduji nějaký zahraniční film. Kéž by takových filmů bylo u nás více. ()

topi

Bez debat nejlepší porevoluční film. Dodnes nebyl překonán. Můžu vidět pořád dokola. Miluji hudbu Michała Lorence. Závěrečný chorálový sbor je nadpozemský. Ty herecké výkony, to je něco neuvěřitelného, vždycky mě naprosto sejme Jiří Bartoška v roli kněze. A nejen on, také Vlasta Chramostová, Gustav Nezval (jeho poslední filmová role) a samo sebou že Bogusław Linda a Olaf Lubaszenko jako Sekal versus Jura Baran. Neskutečně silné scény, při kterých mě vždy tuhne krev v žilách. Jiří Křižan byl jedinečný scénárista, spolu s Vladimírem Körnerem nejlepší, co zde byli. S Babím létem je Sekal vrcholem tvorby režiséra Vladimíra Michálka. Škoda, že jeho um je už dávno dávno v trapu. ()

Damiel

Silný příběh, skvělí herci (hl. Lubaszenko a Linda) a krásná výtvarná stránka filmu. Ta žluť polí přímo evokuje srpnová vedra. ()

stration

Výborný film! Perfektní obsazení hlavních rolí a konec, z kterého mnohým bude běhat mráz po zádech. Trochu mi vadilo, že některé odkazy a poselství jsou překládána příliš polopatě. ()

YURAyura

8/10 Cekal jsem jeste trochu vic, ale zklamani to nebylo. Bartoska se se svym prohlasenim o alkoholu a jatrech dostal natrvalo do meho podvedomi i slovniku. ()

FilmFan24

I když chovám hlubokou úctu ke gardě slavných českých herců jako je pan Nezval, bohužel v tomto filmu jím teatrálně pronášená klíčová věta "Je třeba zabít Sekala!" v mých očích sráží celkové hodnocení tohoto jinak - na naše poměry - velmi dobrého filmu o třídu níž. Nevím jestli je na vině herectví zmiňovaného pána anebo jednoduše mistr zvuku měl při mixu potsynchronů svoji slabou chvilku...prostě tahle situace působí příšerně sterilním dojmem bez náznaku jakýchkoliv emocí. ()

Mairiel

Velmi silný námět, který je ovšem hodně slabě a nudně zpracován. Ty tři hvězdičky jsou opravdu jenom za scénář, ale to poměrově vlastně není tak špatné, ne? ()

Aleee89

Taky jsem od filmu očekávala více, když jsem četla, že je nositelem deseti těchto prestižních cen. Čekala jsem silné emoce, zkrátka že mě ten film uchvátí, pohltí, že to bude česká špička. No takhle to na mě bohužel nepůsobilo. Herci hráli dobře, příběh je zajímavý, ale docela natahovaný, čímž ztrácí na atraktivitě. Film, který je třeba vidět, ale který není třeba vidět znovu. ()

kajas

Smutné pojednání o české (a nejen vesnické) povaze. Velmi kvalitně zpracované, s dobrými hereckými výkony hlavně z polské strany. "Huba by ti neupadla, kdybys řekl „Pánbůh zaplať“. "Pánbůh za nás nezaplatí nic. My musíme platit jemu." ()

Anglie

Jeden z filmů, kde je 5 hvězd málo. Michálek umí, Křižan(scénárista) taky. Těch 9 Českých Lvů je naprosto na místě. Naprosto přesné herecké výkony, výborná kamera. Chyby bych opravdu musel hledat frame po frameu..(jsou-li vůbec nějaké). A to, že nikdo není úplně kladný/dobrý, atmosféře prospělo/jak říká Sekal: "Sekal dělá to, co je dobré pro Sekala" - věta, která se dá vztáhnout snad na všechny postavy/. To se netýká postavy Anežky, která se jako jediná vymyká hodnocení kladná/záporná. Charakter této postavy je spíš tragický. ()

Chrysopras

Slušná práce, která mi ale přijde nedotažená. Dalo se z toho vyždímat víc atmosféry. Poláci výborný, takže to zvedají na 70% ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi