poster

Rudý úsvit

 • anglický

  Red Dawn

 • slovenský

  Červená smršť

Akční / Válečný / Dobrodružný

USA, 1984, 114 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • gudaulin
  odpad!

  V 80. letech už dávno o tržbách a tedy úspěchu filmové produkce rozhodovali američtí teenageři, a tak i propagandistický film se musel přizpůsobit jejich vkusu. Rudý úsvit představuje kombinaci dobrodružného teenagerského filmu a té nejhrubší politické propagandy vrcholící studené války. Psala se 1. polovina 80. let a ve Spojených státech tehdy vládl Ronald Reagan se svou představou Sovětského svazu coby říše zla. Oba bloky tehdy oprášily ty nejprofláknutější způsoby prezentace svého politického protivníka, jakoby vystřižené z 50. let. Z ničeho nic vtrhne na mírumilovné a nicnetušící americké občany nelítostná soldateska sovětských, kubánských a nikaraguiských hrdlořezů, kteří přes noc budují koncentrační tábory a hlavně zahání na útěk slaboučkou americkou armádu. Film se s ničím moc nepáře a ze všeho nejmíň s logikou. Je plný těch nejhloupějších klišé, amerického patriotismu a amerických rodinných hodnot. S odstupem doby je neuvěřitelné, jak vážně se tehdy tenhle kousek bral, ať už ze strany tvůrců nebo filmové kritiky, ale dokonce i publicistů, kteří ho považovali za seriózní námět k diskuzi. A stejně tak neuvěřitelných je těch 61 %, které k dnešnímu dni na CSFD tato slátanina posbírala. To, že se na plátně poprvé sešel tehdejší velký idol Patrick Swayze a začínající herečka Jeniffer Grey, kteří krátce nato zazářili v komerčně úspěšném hitu Hříšný tanec, není pro filmové dějiny nijak podstatné. Celkový dojem: 5 %.(20.8.2010)

 • Raven0
  ***

  Téda! Člověk by neřekl, jaká může být válka sranda. Stačí parta studentíků, nějaké ty zbraně a vystřílet stovky rusáků není problém! Přehnaný patriotismus je vtipný, vznešené proslovy také a o hercích to platí dvojnásob. Zkrátka, válečný film, který je vtipnější než kde jaká komedie. Takže, jestli se chcete pobavit, je Rudý Úsvit přesně to, co hledáte :-)(3.8.2008)

 • okkac
  ***

  V dnešní době celkem nechtěně vtipný film, kdy proti sovětské invazní armádě v USA bojuje parta fracků a překvapivě dobře se jí daří kosit početnou přesilu vojáků. Vzhledem k rozpočtu se o velkých bitvách jen mluví, ve filmu pouze vidíme pár záškodnických akcí v jednom městečku a přilehlých horách. Účast US Army se omezuje na jeden vrtulník, jeden tank a jednoho vojáka, takže to vypadá, že někde chrápe. Některé scény byly až moc patetické a patriotické, ale John Milius naštěstí film zvládl udržet pohromadě a Basil Poledouris předvádí svůj hudební standard.(29.7.2008)

 • RHK
  ***

  Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Zase jeden film, kdy samotný námět zajistí diváckou atraktivitu filmu. V tomto případě jde o pozemní útok Sovětů na USA... a Amíky jako partyzány. Fascinující béčková stupidita, ale kde něco takového můžete vidět? (Z filmů s blízkým námětem sovětského útoku na Ameriku doporučuji komedii "Dožeň, co se dá http://www.csfd.cz/film/16539-dozen-co-se-da/", kdy rodina stráví 35 let v atomovém krytu.) Trailer Rudý úsvit: http://www.dailymotion.com/video/x3vv8q_red-dawn-theatrical-trailer_shortfilms(9.3.2009)

 • Gaskin
  ****

  Klasický školní den uprostřed studené války v Coloradu. Na nudné hodině dívky přemýšlejí, jak na plese zakrýt pupínky a s jakým chlapcem si večer vyjdou.. Když tu z ničeho nic začnou padat z nebe parašutisté - ruští parašutisté. Nedlouho na to je skupinka děcek zalezlá v horách vprostřed sověty okupovaném území. Město, ve kterém vyrůstali, připomíná válečnou zónu, jejich rodiče jsou buďto mrtví, nebo se jim coby kolaborantům nedá moc věřit. Netrvá dlouho a rozhodnou se jednat - začnou partyzánskou válku, o které vědí, že ji jen sotva dovedou do konce. Jak už si asi dokážete představit, coby poslední naději široko daleko je čeká spousta dobrodružství, heroických i dojemných chvil.. Po filmové stránce není moc do vytknout - výprava je velice věrná, kamera obstojná a dobře se vypořádává s Basillovým géniem. Zápletka není nic moc, ale lidi, co chcete - rusové vlítli na velkého obra, žádné lynchovy závěsy a tajemní zpěváci se prostě dít nebudou. Mám pocit, že je film za "B" považován jen proto, že se samotná situace nestala - sám film je totiž určitě lepší, než většina dobových válečných filmů. Dost možná, že dokud budeme nosit roláky a žvatlat o tom, jak je něco "nereálné"; dokud budeme kroutit očima, když uvidíme výstřel ze samopalů či dokud se budeme smát projekci americké národní hrdosti, připravíme se o spousty _opravdu_ kvalitní zábavy - naprosto zbytečně.(30.3.2009)

 • - Filmová replika ruského tanku T-72 bola tak presná, že po prenesení tanku na plac s ňou prišli dvaja agenti CIA a chceli vedieť, odkiaľ ju filmári vzali. (matt6)

 • - Časopis Premiere zaradil v roku 2006 film medzi "25 kultových klenotov". (Jello Biafra)

 • - Herci podstúpili intenzívny 8-týždňový vojenský výcvik, než začali na filme pracovať. (matt6)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace