Rudý úsvit

Červená smršť

Akční / Válečný / Dobrodružný

USA, 1984, 114 min

• Elfias Dóže

"S kým sousedí Rusko?" - "S kým chce." V Rudém úsvitu, pozdním plodu Studené války, se ruskému, respektive sovětskému agresorovi zachtělo sousedit na severu s Kanadou a na jihu s Mexikem. Naneštěstí pro Ivana, hvězdy a pruhy se nikdy a za žádných okolností svých území bez boje nevzdávají - a když už není po ruce Sylvester Stallone ni Chuck Norris, nasazují Patricka Swayzeho. Že se Swayze se svou muskulaturou do partyzánské války nehodí? Ale jděte a přemýšlejte: na koho by jako první padla ta povinnost a komu se ani za zlaté tele nechce učit kozáčka, tudíž má o motivaci postaráno, he? Snad na Travoltu a Travoltovi? Ne, jak již jistě uhádli, volba by padla na Swayzeho a učit by se nechtělo Swayezemu, a to je vážení přátelé také důvod, proč vzal hlavní roli v této bejkovině.(21.7.2018)

Válečná fikce, ve které SSSR společně s Kubou napadne Ameriku, načež se parta dospívajících zachrání útěkem do hor, má své kouzlo nejen proto, že si „malí partyzáni“ začnou říkat Wolverines. Poměrně hutná atmosféra se ale v druhé polovině ztrácí a skoro rambovský konec ji nakonec definitivně zabíjí.(17.2.2009)

Záživná americká klasika, která pravděpodobně na zakázku Ronalda Reagana přenesla na plátno tehdejší obavy běžných američanů ze Studené války. John Milius to ovšem napsal v polospánku, logických berliček se tu člověk nedohledá a ke konci to působí dojmem, že už všem dochází dech. Nicméně pokud chcete vidět absurdní jízdu o partičce puberťáku, kteří založí militantní partizánskou buňku a vyjebou s komunisty, tak to tu máte. RED DAWN! Mimochodem, hraje tu Powers Boothe a Harry Dean Stanton a snímek obsahuje klasickou scénu, kdy Jennifer Grey prosí Patricka Swayzeho aby jí zastřelil.(20.5.2014)

Trochu naivní dobrodružná bojůvka z 80. let. Námět mi připomínal počítačové hry Freedom Fighters a Homefront, tedy vpád Sovětské armády do Spojených států. Námět zajímavý, zpracování ovšem lehce béčkové. Film má ale takový ten typický 80. feeling, který spočívá především v realisticky působící akci - žádné umělé CGI efekty. Krásné prostředí ale nedokáže zamaskovat místy plytký děj a ploché postavy. V rámci čistě akčních filmů je to ovšem příjemná jednohubka s tehdá ještě mlaďoučkou Leou Thompson.(29.10.2013)

Jeden z mála filmů, který ve mě souběžně vyvolává jak pocity trapnosti tak i obdivu. Ideologicky vzato je to nebetyčná drzost, vybuzovat u diváka pocity patriotismu smyšlenými obrázky obsazení USA a to v éře 80. let, kdy se americký imperialismus stal příčinou zcela reálného utrpení a smrti v mnoha státech třetího světa. Z hlediska řemeslného lze naopak obdivovat, jak zdatně se Milius vyhýbá prvoplánovému citovému vydírání a jak chytře umí vzbudit potřebné emoce. Vždyť co může být dojemnějšího, než pohled na umírající krásné mladé lidi. Filmový zážitek spadající do kategorie Triumfu vůle.(19.9.2010)

• - Film bol zapísaný do Guinnesovej knihy rekordov za dovtedy najviac násilných činov. V priemere sa vo filme nachádza 134 násilných činov za hodinu alebo 2.23 násilnosti za minútu. (matt6)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 118. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve filmu se vyskytují jedny z nejvěrnějších filmových replik ruských bitevních vrtulníků Mi-24 Hind. Tvůrci si dali hodně práce, a tak je možné vidět dvě verze. Zatímco Hind-A je přemaskovaný evropský vrtulník SA-330 "Puma", který byl použit ve snímku Rambo III (1988), Hind-D je upravený starý transportní vrtulník Sikorski S-55. Ačkoliv vypadá velmi věrně a má celou falešnou příď i s falešnými kokpity pilotů, je možné si krom jiných rozdílů povšimnout i skutečné kabiny, která je těsně před hlavním rotorem, tedy tam, kde má skutečný Hind motory. (Stejšn)