Rudý úsvit

• slovenský

Červená smršť

Akční / Válečný / Dobrodružný

USA, 1984, 114 min

Celkem dobrý akční film, kterej má tak neuvěřitelnou začáteční scšnu že mě totálně odzbrojila. Seskok Rusů byl fakt geniální. Film poté vyprávý o skupině partyzánských dětí. Moc se mi líbilo herecké obsazení, v čele se Swayzem a Howellem. Atmosféra toho rozpadu byla taky dobrá, jediné co mi vadilo byla občasná nuda a konec mi nějak nešel po chuti. Nicméně jako jednorázová zábava to bylo vynikající.(14.2.2012)

Záživná americká klasika, která pravděpodobně na zakázku Ronalda Reagana přenesla na plátno tehdejší obavy běžných američanů ze Studené války. John Milius to ovšem napsal v polospánku, logických berliček se tu člověk nedohledá a ke konci to působí dojmem, že už všem dochází dech. Nicméně pokud chcete vidět absurdní jízdu o partičce puberťáku, kteří založí militantní partizánskou buňku a vyjebou s komunisty, tak to tu máte. RED DAWN! Mimochodem, hraje tu Powers Boothe a Harry Dean Stanton a snímek obsahuje klasickou scénu, kdy Jennifer Grey prosí Patricka Swayzeho aby jí zastřelil.(20.5.2014)

• Visáč

Miliusov propagandistický vlhký sen sa utopil v disproporcii medzi námetom Kevina Reynoldsa a jeho vlastnou „exekúciou“ v štýle najhorších céčiek od Cannonu. Tie sú (aj po rokoch) aspoň zábavné a plné nadhľadu, ktorý bohužiaľ v Rudom úsvite absentuje. Kto má chuť na kvalitnú protiruskú agitku, nech si dá tretieho Ramba.(5.4.2014)

Ako sedemročný som bol z toho excitovaný a pár týždňov som behal v bielej plachte po lese. Ako desaťročného ma to už vôbec nebavilo. Po dnešnej projekcii konštatujem, že je to mierne podpriemerný film, nemôžem však nezohľadniť jeho unikum, čo sa týka námetu. Prvá polovica má celkom dobrý spád, ale druhá už je dosť nuda. Sú to celkom šikovne pozliepané motívy z vojenských a najmä partizánskych filmov. Prestrelky a pátos ako z Ramba. Zaujímavý je ideologický podtext: Tí kubánci majú ešte nádej, to nie su až také svine ako Rusi. Kubánsky vojenský vodca si nakoniec sype popol na hlavu a ľutuje, že sa vôbec zúčastnil invázie do USA. Ruský politruk je však nefalšovaný hajzlík a toho treba na konci s chuťou zastreliť. Kuba (a iné menšie národy) sú len nevoľníkmi ruského komunizmu. Toto je asi hlavný ideologický odkaz filmu Rudý úsvit.(1.3.2013)

Téda! Člověk by neřekl, jaká může být válka sranda. Stačí parta studentíků, nějaké ty zbraně a vystřílet stovky rusáků není problém! Přehnaný patriotismus je vtipný, vznešené proslovy také a o hercích to platí dvojnásob. Zkrátka, válečný film, který je vtipnější než kde jaká komedie. Takže, jestli se chcete pobavit, je Rudý Úsvit přesně to, co hledáte :-)(3.8.2008)

• - Pôvodný názov scenára bol "Ten Soldiers" (10 vojakov). (matt6)

• - Pri natáčaní scény s inváziou parašutistov boli piati parašutisti, prezlečený za ruských vojakov, odviati vetrom o viac ako míľu ďalej od miesta dopadu. (matt6)

• - Sovietsky plukovník Strelnikov (William Smith) používa v závere filmu fínsky samopal Jatimatic. (Jello Biafra)