poster

Rudý úsvit

 • anglický

  Red Dawn

 • slovenský

  Červená smršť

Akční / Válečný / Dobrodružný

USA, 1984, 114 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Elfias Dóže
  **

  "S kým sousedí Rusko?" - "S kým chce." V Rudém úsvitu, pozdním plodu Studené války, se ruskému, respektive sovětskému agresorovi zachtělo sousedit na severu s Kanadou a na jihu s Mexikem. Naneštěstí pro Ivana, hvězdy a pruhy se nikdy a za žádných okolností svých území bez boje nevzdávají - a když už není po ruce Sylvester Stallone ni Chuck Norris, nasazují Patricka Swayzeho. Že se Swayze se svou muskulaturou do partyzánské války nehodí? Ale jděte a přemýšlejte: na koho by jako první padla ta povinnost a komu se ani za zlaté tele nechce učit kozáčka, tudíž má o motivaci postaráno, he? Snad na Travoltu a Travoltovi? Ne, jak již jistě uhádli, volba by padla na Swayzeho a učit by se nechtělo Swayezemu, a to je vážení přátelé také důvod, proč vzal hlavní roli v této bejkovině.(21.7.2018)

 • bartias
  ***

  Válečná fikce, ve které SSSR společně s Kubou napadne Ameriku, načež se parta dospívajících zachrání útěkem do hor, má své kouzlo nejen proto, že si „malí partyzáni“ začnou říkat Wolverines. Poměrně hutná atmosféra se ale v druhé polovině ztrácí a skoro rambovský konec ji nakonec definitivně zabíjí.(17.2.2009)

 • movie
  ***

  Záživná americká klasika, která pravděpodobně na zakázku Ronalda Reagana přenesla na plátno tehdejší obavy běžných američanů ze Studené války. John Milius to ovšem napsal v polospánku, logických berliček se tu člověk nedohledá a ke konci to působí dojmem, že už všem dochází dech. Nicméně pokud chcete vidět absurdní jízdu o partičce puberťáku, kteří založí militantní partizánskou buňku a vyjebou s komunisty, tak to tu máte. RED DAWN! Mimochodem, hraje tu Powers Boothe a Harry Dean Stanton a snímek obsahuje klasickou scénu, kdy Jennifer Grey prosí Patricka Swayzeho aby jí zastřelil.(20.5.2014)

 • JohnCZ
  ***

  Trochu naivní dobrodružná bojůvka z 80. let. Námět mi připomínal počítačové hry Freedom Fighters a Homefront, tedy vpád Sovětské armády do Spojených států. Námět zajímavý, zpracování ovšem lehce béčkové. Film má ale takový ten typický 80. feeling, který spočívá především v realisticky působící akci - žádné umělé CGI efekty. Krásné prostředí ale nedokáže zamaskovat místy plytký děj a ploché postavy. V rámci čistě akčních filmů je to ovšem příjemná jednohubka s tehdá ještě mlaďoučkou Leou Thompson.(29.10.2013)

 • marvan
  ****

  Jeden z mála filmů, který ve mě souběžně vyvolává jak pocity trapnosti tak i obdivu. Ideologicky vzato je to nebetyčná drzost, vybuzovat u diváka pocity patriotismu smyšlenými obrázky obsazení USA a to v éře 80. let, kdy se americký imperialismus stal příčinou zcela reálného utrpení a smrti v mnoha státech třetího světa. Z hlediska řemeslného lze naopak obdivovat, jak zdatně se Milius vyhýbá prvoplánovému citovému vydírání a jak chytře umí vzbudit potřebné emoce. Vždyť co může být dojemnějšího, než pohled na umírající krásné mladé lidi. Filmový zážitek spadající do kategorie Triumfu vůle.(19.9.2010)

 • - Film bol zapísaný do Guinnesovej knihy rekordov za dovtedy najviac násilných činov. V priemere sa vo filme nachádza 134 násilných činov za hodinu alebo 2.23 násilnosti za minútu. (matt6)

 • - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 118. (Zdroj: ČSFD.cz)

 • - Ve filmu se vyskytují jedny z nejvěrnějších filmových replik ruských bitevních vrtulníků Mi-24 Hind. Tvůrci si dali hodně práce, a tak je možné vidět dvě verze. Zatímco Hind-A je přemaskovaný evropský vrtulník SA-330 "Puma", který byl použit ve snímku Rambo III (1988), Hind-D je upravený starý transportní vrtulník Sikorski S-55. Ačkoliv vypadá velmi věrně a má celou falešnou příď i s falešnými kokpity pilotů, je možné si krom jiných rozdílů povšimnout i skutečné kabiny, která je těsně před hlavním rotorem, tedy tam, kde má skutečný Hind motory. (Stejšn)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace