Rudý úsvit

• slovenský

Červená smršť

Akční / Válečný / Dobrodružný

USA, 1984, 114 min

Béčko, které jsem jako malý nemohl dlouho dlouho vyhnat z hlavy.(19.3.2006)

Film na téma co by, kdyby. Realizuje myšlenku invaze Sovětů do USA. Útok přichází nečekaně a všichni jsou jím šokováni. Myšlenka je to nereálná, ale nápad je to zajímavý. Patrick Swayze vede partičku studentů, kteří se stanou partyzány. Začnou provádět výpady proti okupantům. Nad filmem doporučuji vypnout mozek a nad ničím nepřemýšlet. Malá domu: Ve třetí světové válce se bude válčit přece jenom nečím jiným. Pak se budeme opět učit používat kyje a pazourky. Vzhledem k tomu, že se jedná o 80. léta, tak budiž.(12.3.2009)

Scénář: Kevin Reynolds, John Milius .. Já jsem si tento snímek opravdu užil a v pohodě překousl i tu naivitu pozdějšího odboje. Příběh je perfektní a takhle zpracovaný námět (tedy uskutečnění se) invaze SSSR do USA se často nevidí..(21.3.2005)

• FilmFan24

Oblíbené téma rudého nebezpečí začátku 80-tých let má bohužel tu smůlu, že se tváří strašně vážně. Chybí nadhled, ale tady zřejmě tvůrcům šlo o to vylíčit 3.světovou, kdy SSSR napadne USA, hlavně pro teenagery s partou tehdejších mladých začínajících herců, kteří se stali později idoly.(2.7.2008)

Není to až tak pitomé, jak by se mohlo po přečtení zdejšího obsahu či textu na DVD zdát. Samozřejmě je od začátku do konce jasné, kdo jsou ti hodní a kdo ti zlí, a zároveň je občas vidět, že produkce nesehnala tolik peněz, kolik by film zrovna potřeboval. Akční scény jsou ale natočené velmi zručně a tu a tam se dokonce stane něco překvapivého, tak proč ne.(15.3.2015)

• - Při natáčení si Patrick Swayze a Jennifer Grey absolutně nesedli. Později však vytvořili nezapomenutelný pár ve snímku Hříšný tanec (1987). (Redyx111)

• - Speciální jednotka, která dopadla Saddáma Husajna používala kódové označení právě z tohoto snímku, včetně partyzánské přezdívky Wolverines. (Pradlík)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 118. (Zdroj: ČSFD.cz)