Rudý úsvit

Red Dawn

Červená smršť

Akční / Válečný / Dobrodružný

USA, 1984, 114 min

Sovietsky Zväz trpí najväčšou neúrodou pšenice za posledných päťdesiat päť rokov. Občianske nepokoje v Poľsku vyprovokovali intervenciu vojsk varšavskej zmluvy. Počet kubánskych a nikaragujských vojakov presiahol pol miolóna. Štáty Honduras a Salvador prestali existovať. Strana zelených ovládla nemecký parlament. Požaduje stiahnutie nukleárnych zbraní z územia Európy. V Mexiku vypukla revolúcia. NATO sa rozpadlo. Spojené štáty americké zostali osamotené. Túto napätú geopolitickú situáciu využil Sovietsky Zväz na vojenskú inváziu do USA. Na Američanov udrela "Červená smršť". V USA nastal "Červený úsvit". ***(14.1.2017)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $38,376,497Tržby Celosvetovo $-Tržby za predaj DVD v USA $13,804,626 //počet predaných kusov 1,015,403║ V dobe vzniku mohol byť tento film slušný strašiak pre občanov USA, akčná stránka ide Miliusovi omnoho lepšie než tá dramatická a aj preto film skôr spadá k takému Rambovskému štýlu, kde ide skôr o akčnú zábavku než vážnosť témy či výpoveď nenaplneného studeného posolstva. Zahrievacie hriešne akčné kolo pre Patricka Swayze a Jennifer Grey. /55%/(20.9.2005)

Už dávno je jasné, že největší ikonou Johna Miliuse vždycky byl a zůstane prezident Theodore "Rough Rider" Roosevelt...Navíc tenhle film obsahuje jednu napínavou scénu téměř hitchcockovských kvalit, kdy divák tuší, že v kanceláři sovětsko- amerického přátelství je umístěna bomba, a přitom sleduje dlouhý rozhovor okupantů na ulici před vchodem.(11.10.2011)

Tak jsem si připomenul starou dětskou klasiku. Nejdříve jsem si teda pustil novější verzi s Thorem abych mohl porovnávat. No ale zpět k týhle klasice. Musím říct, že jsem se bavil stejně jako před mnoha a mnoha lety, kdy jsem film viděl jako škrvně. Tenkrát sice z jiných důvodů. To především proto, že naší dětskou zábavou krom honění za míčem bylo mít co nejlepší plastovej kvér a ideálně vystřílet co nejvíc soupeřů. Takže, když jsem viděl jak parta do města pořádá průniky, jako bych se tam viděl. Z dnešního pohledu se člověk na film dívá jinak. Když pominu onu nostalgii, která se opět vkrade, tak koukám na film, který s velkou nadsázkou a ještě většími uvozovkami nemusí být zase tak daleko od reality.... 90 procent a pátá hvězda.(1.4.2015)

Klasický školní den uprostřed studené války v Coloradu. Na nudné hodině dívky přemýšlejí, jak na plese zakrýt pupínky a s jakým chlapcem si večer vyjdou.. Když tu z ničeho nic začnou padat z nebe parašutisté - ruští parašutisté. Nedlouho na to je skupinka děcek zalezlá v horách vprostřed sověty okupovaném území. Město, ve kterém vyrůstali, připomíná válečnou zónu, jejich rodiče jsou buďto mrtví, nebo se jim coby kolaborantům nedá moc věřit. Netrvá dlouho a rozhodnou se jednat - začnou partyzánskou válku, o které vědí, že ji jen sotva dovedou do konce. Jak už si asi dokážete představit, coby poslední naději široko daleko je čeká spousta dobrodružství, heroických i dojemných chvil.. Po filmové stránce není moc do vytknout - výprava je velice věrná, kamera obstojná a dobře se vypořádává s Basillovým géniem. Zápletka není nic moc, ale lidi, co chcete - rusové vlítli na velkého obra, žádné lynchovy závěsy a tajemní zpěváci se prostě dít nebudou. Mám pocit, že je film za "B" považován jen proto, že se samotná situace nestala - sám film je totiž určitě lepší, než většina dobových válečných filmů. Dost možná, že dokud budeme nosit roláky a žvatlat o tom, jak je něco "nereálné"; dokud budeme kroutit očima, když uvidíme výstřel ze samopalů či dokud se budeme smát projekci americké národní hrdosti, připravíme se o spousty _opravdu_ kvalitní zábavy - naprosto zbytečně.(30.3.2009)

• - Sovietsky plukovník Strelnikov (William Smith) používa v závere filmu fínsky samopal Jatimatic. (Jello Biafra)

• - Speciální jednotka, která dopadla Saddáma Husajna používala kódové označení právě z tohoto snímku, včetně partyzánské přezdívky Wolverines. (Pradlík)

• - Obrázok Džingischána v triede školy na začiatku filmu je karikatúra režiséra tohto filmu Johna Miliusa. (matt6)