Rudý úsvit

Červená smršť

Akční / Válečný / Dobrodružný

USA, 1984, 114 min

• dobytek

Po tomhle intelektuálnim nesmyslu jsem dostal chuť na nějakej výplach mozku a zvolil jsem pro změnu tenhle nesmysl. Rudý úsvit jsem měl rád asi tak před dvaceti lety a v mojí alkoholem a drogama poznamenaný paměti mi to utkvělo jako klasický 80´s akční béčko s hromadou mrtvol. A těch mrtvol je tam opravdu dost. Od začátku filmu neuběhlo snad ani 5 minut a hned palba ze samopalů na nebohý študenty ve škole. Bohužel tady moje chvála bude končit, protože postupně to začne bejt tak strašně naivní a hloupý, že se na to nedá koukat ani s vypnutym mozkem. Trochu mi to přišlo jako ta historka o ruskym vojákovi, co přeběhnul zamrzlej Dněpr a pak se schoval v lánu obilí. Parta sedmi statečných puberťáků pod velenim Patricka Swayzeho drtí nepřátelskou armádu takovym stylem, že generál Patton by zblednul závistí. A v podstatě to podle filmu vypadalo, že tyhle puberťáci vyhráli 3. světovou válku. To by byl námět spíš na nějakou parodii. Jenže ono se to tváří celou dobu smrtelně vážně. Jinak za zmínku stojí, jak si kvůli natáčení vyhráli s úpravou nejrůznější bojový techniky, aby vypadala jako sovětská. Na první pohled to vypadá opravdu docela reálně a nedivim se, že jim to plno lidí sežralo (třeba i tady na čsfd). Nicméně na druhej pohled je to prostě lacinej fejk a třeba Hind je ve skutečnosti nějakej francouzskej vrtulník olepenej papundeklem. Mimochodem nejvíc jsem se zasmál, když jsem si tu přečet komentář nějakýho jelita, že kdo dá tomuto filmu nízký hodnocení, je levicovej intelektuál.(31.7.2012)

• Jara.Cimrman.jr

Chybělo tak málo. Stačilo jen zamakat na detailech, hovnocucem odstranit hromady patriotismu a byla by to jedna z nejlepších crazy komedií osmdesátých let. Jenže komunistický útok na pacifistické USA je, bohužel, míněn naprosto vážně, stejně jako parta študáků neomylně zasahujících cíle z neznámé techniky. Nemohu dát odpad, protože na to jsem se moc nasmál, ale stejně mám pocit, že hodně nadhodnocuji.(13.9.2012)

Klasický školní den uprostřed studené války v Coloradu. Na nudné hodině dívky přemýšlejí, jak na plese zakrýt pupínky a s jakým chlapcem si večer vyjdou.. Když tu z ničeho nic začnou padat z nebe parašutisté - ruští parašutisté. Nedlouho na to je skupinka děcek zalezlá v horách vprostřed sověty okupovaném území. Město, ve kterém vyrůstali, připomíná válečnou zónu, jejich rodiče jsou buďto mrtví, nebo se jim coby kolaborantům nedá moc věřit. Netrvá dlouho a rozhodnou se jednat - začnou partyzánskou válku, o které vědí, že ji jen sotva dovedou do konce. Jak už si asi dokážete představit, coby poslední naději široko daleko je čeká spousta dobrodružství, heroických i dojemných chvil.. Po filmové stránce není moc do vytknout - výprava je velice věrná, kamera obstojná a dobře se vypořádává s Basillovým géniem. Zápletka není nic moc, ale lidi, co chcete - rusové vlítli na velkého obra, žádné lynchovy závěsy a tajemní zpěváci se prostě dít nebudou. Mám pocit, že je film za "B" považován jen proto, že se samotná situace nestala - sám film je totiž určitě lepší, než většina dobových válečných filmů. Dost možná, že dokud budeme nosit roláky a žvatlat o tom, jak je něco "nereálné"; dokud budeme kroutit očima, když uvidíme výstřel ze samopalů či dokud se budeme smát projekci americké národní hrdosti, připravíme se o spousty _opravdu_ kvalitní zábavy - naprosto zbytečně.(30.3.2009)

Kdyby se v dnešní době točily takovéhle filmy pro teenagery místo homosexuálních upířin s nesympatickými postavami, byl bych spokojen. Tohle je prvotřídní zábavné béčko se spoustou později známých herců. Je to navíc film, ve kterém smysl pro americký patriotismus vůbec nevadí. Kdo od tohohle čeká intelektuální válečné drama nebo ještě něco víc, než ryze americkou akční podívanou pro mladistvé, má asi poruchu vnímání a spláče nad špatným hrobem. Já se moc dobře bavil a přiznejme si, kdo si občas nesnil o tom, jak se stane členem odboje na nepřátelském území po boku svých přátel?(30.8.2012)

Ako sedemročný som bol z toho excitovaný a pár týždňov som behal v bielej plachte po lese. Ako desaťročného ma to už vôbec nebavilo. Po dnešnej projekcii konštatujem, že je to mierne podpriemerný film, nemôžem však nezohľadniť jeho unikum, čo sa týka námetu. Prvá polovica má celkom dobrý spád, ale druhá už je dosť nuda. Sú to celkom šikovne pozliepané motívy z vojenských a najmä partizánskych filmov. Prestrelky a pátos ako z Ramba. Zaujímavý je ideologický podtext: Tí kubánci majú ešte nádej, to nie su až také svine ako Rusi. Kubánsky vojenský vodca si nakoniec sype popol na hlavu a ľutuje, že sa vôbec zúčastnil invázie do USA. Ruský politruk je však nefalšovaný hajzlík a toho treba na konci s chuťou zastreliť. Kuba (a iné menšie národy) sú len nevoľníkmi ruského komunizmu. Toto je asi hlavný ideologický odkaz filmu Rudý úsvit.(1.3.2013)

• - V PC hře "Call of Duty: Modern warfare 2", kde Rusové taktéž provedou invazi do USA, se nachází mise s názvem "Wolverines". Jde o odkaz na tento film. (Guilemot)

• - Časopis Premiere zaradil v roku 2006 film medzi "25 kultových klenotov". (Jello Biafra)

• - Sovietsky plukovník Strelnikov (William Smith) používa v závere filmu fínsky samopal Jatimatic. (Jello Biafra)