Na úsvite tretej svetovej vojny, sa študenti strednej školy na stredozápade USA formujú do partizánskych oddielov, aby opätovali útok sovietskej armáde. (sliver)

zelvopyr

Film, který bych si asi přál vidět jako puberťák. Propaganda mi nepřišla zase tak hrozná, jako některým zde. Na ruské straně nejmodernější ruská vojenská technika (nebo její filmové makety). Jediné, co prudí (ale to je tradice), že dobrý hrdina pokosí 60 ranným samopalem 120 nepřátel, ale druhá strana při střelbě ze všech, i těžkých zbraní, sem tam někoho škrábne.... ()

Niktorius

Mnohem víc guilty pleasure pro milovníky nekompromisně nablblé a politicky angažované osmdesátkové tvorby, než objektivně kvalitní film. Nahlouple agitační tón a dětská naivita, s nimiž se odehrává celá komunistická invaze do USA i následný odboj vyvolává úsměv, vysoká míra repetivnosti zase apatii a nudu, ale naštěstí se najdou i scény, které snesou označení napínavé či dramatické. Rudý úsvit je jeden z těch filmů, které si můžete užít naplno, jen když je vidíte v té správné době a v tom správném věku; rády se totiž nečekaně mění z totálních nářezovek na hloupé artefakty minulosti. 55% ()

dopitak

Reds a Rudý úsvit, rozmezí 4 let, v obou se hrála Internacionála. Dva pohledy na sověty, byť s odstupem pár desetiletí, jedné světové a jedné studené války. Jinak ale nebe a dudy... Představa konvenční války mezi SSSR a USA v osmdesátých letech je asi tak stejně reálná, jako svatořečení J.V.Stalina. Nemám v zásadě nic proti námětu "co by, kdyby", ale nesmí to "co by" vypadat tak strašně jako v tomhle filmu (proti tomuhle "kdyby" v podstatě nic nenamítám, alespoň zajímavá myšlenka). Směs naivity, nafoukanosti "to být Američan" a trapnosti. Nad detaily odboje se nesmí přemýšlet, jinak hrozí zkáza i toho mála, co se režiséru Miliusovi (dobré jméno) podařilo zachránit. Pro mě osobně je film zajímavý spíš setkáním Patricka Swayze s Jennifer Grey (v tomhle čtyřiadvacetiletou), tři roky před Hříšným tancem. Patrickovi bylo v době natáčení přes třicet, ale vypadá spíš na polovinu. Musíte-li vidět budoucí Baby střílet z kulometu na sovětský tank, je to film pro vás. ()

C0r0ner

Logiku by v tom člověk hledal marně (ta banda kašparů by byla v hajzlu po půl minutě boje), ale pokud od toho člověk odhlédne, tak je to drsný a zajímavý válečný film se skvělým scénářem. Jenom jsem měl celou dobu pocit, že se tady plýtvalo potenciálem jako snad ještě nikde jinde. Strašná škoda, protože tohle mohla být špička. 70% ()

Gaskin

Klasický školní den uprostřed studené války v Coloradu. Na nudné hodině dívky přemýšlejí, jak na plese zakrýt pupínky a s jakým chlapcem si večer vyjdou.. Když tu z ničeho nic začnou padat z nebe parašutisté - ruští parašutisté. Nedlouho na to je skupinka děcek zalezlá v horách vprostřed sověty okupovaném území. Město, ve kterém vyrůstali, připomíná válečnou zónu, jejich rodiče jsou buďto mrtví, nebo se jim coby kolaborantům nedá moc věřit. Netrvá dlouho a rozhodnou se jednat - začnou partyzánskou válku, o které vědí, že ji jen sotva dovedou do konce. Jak už si asi dokážete představit, coby poslední naději široko daleko je čeká spousta dobrodružství, heroických i dojemných chvil.. Po filmové stránce není moc do vytknout - výprava je velice věrná, kamera obstojná a dobře se vypořádává s Basillovým géniem. Zápletka není nic moc, ale lidi, co chcete - rusové vlítli na velkého obra, žádné lynchovy závěsy a tajemní zpěváci se prostě dít nebudou. Mám pocit, že je film za "B" považován jen proto, že se samotná situace nestala - sám film je totiž určitě lepší, než většina dobových válečných filmů. Dost možná, že dokud budeme nosit roláky a žvatlat o tom, jak je něco "nereálné"; dokud budeme kroutit očima, když uvidíme výstřel ze samopalů či dokud se budeme smát projekci americké národní hrdosti, připravíme se o spousty _opravdu_ kvalitní zábavy - naprosto zbytečně. ()

• Herci podstúpili intenzívny 8-týždňový vojenský výcvik, než začali na filme pracovať. (matt6)
  • V PC hře "Call of Duty: Modern warfare 2", kde Rusové taktéž provedou invazi do USA, se nachází mise s názvem "Wolverines". Jde o odkaz na tento film. (Guilemot)
  • Filmová replika ruského tanku T-72 bola tak presná, že po prenesení tanku na plac s ňou prišli dvaja agenti CIA a chceli vedieť, odkiaľ ju filmári vzali. (matt6)

Ruská invaze v bourneovském stylu?

Ruská invaze v bourneovském stylu?

21.06.2009

Vše tomu nasvědčuje. Scenárista Tony Gilroy byl přizván studiem MGM, aby napsal finální verzi předělávky Rudého úsvitu. Původní film režiséra Johna Miliuse vyprávěl o partizánském boji skupiny… (více)

Mise pro dva válečné týmy

Mise pro dva válečné týmy

11.07.2008

Američané budou opět zachraňovat svět. Nebo alespoň americkou demokracii. Máme zprávy o remaku téměř zapomenuté pravičácké klasiky Red Dawn a Tarantinových Inglorious Bastards. Oba filmy jsou na… (více)