Muzeum nevinnosti

Grant Gee

Grant Gee, Orhan Pamuk

Janine Marmot

Jerry Chater

Překrásný film. Nejen ten, kdo má rád Loni v Marienbadu, si přijde na své. -------- V titulcích filmu uvedeno: koprodukce Velká Británie / Irsko / Itálie.(24.8.2016)

Zvláštní film, který se formou vyprávěcího rádoby dokumentu snaží představit fiktivní příběh, který se zajímavou formou promítá s realitou dnešního Istanbulu. Silný je tento film v záběrech samotného Istanbulu a pak především díky formě, která se onen příběh jedné nešťastné lásky snaží odvyprávět. Přiznám se, že ze začátku jsem vůbec nevěděl, co si o tom myslet, aby mě později ta magičnost Istanbulu naprosto učarovala. Popravdě se přiznám, že vlastně ani nevím, jak takový film hodnotit. Na jednu stranu jsem si během shlédnutí říkal, že by mi stačilo poslouchat jen ten komentář, ale na druhou stranu by byla škola přehlídnout ten úchvatný vizuál.  (25.11.2016)

Veľmi príjemne ladený dokument, ktorý kombinoval príbeh Pamukovho Múzea nevinnosti a pestrej mozaiky istanbulských reálií. Všetko to krásne kontrastovalo a napokon to vytváralo pôsobivý celok. Zároveň celá lovestory Kemala a Füsun balansovala v chodbách múzea na hranici reality a fikcie, čo ešte viac prispievalo na pozoruhodnej atmosfére celého tohto zaujímavého projektu. Kto má rád Istanbul, určite bude o to viac očarený... Má to len jednu obrovskú chybu - veľmi ľutujem, že som si najprv neprečítal Pamukovu knihu Masumiyet Müzesi. Teraz, keď už viem ako to celé s Kemalom a Füsun skončilo, už budem bohužiaľ obrovskou mierou ukrátený o tento zážitok. Ale aj tak som rozhodnutý, že si knihu prečítam, a potom pekne v Istanbule zájdem aj do pozoruhodného a zároveň bizarného múzea na Çukurcuma Caddesi (v štvrti Beyoğlu).(8.9.2016)