Make Us Dream

Dokumentární

Velká Británie, 2018, 104 min

Sam Blair

Steven Gerrard

Platí takové nepsané pravidlo. Kdo má rád Liverpool FC, má rád i Stevena Gerrarda. Jmenovanému mužstvu fandím už skoro dvacet let a Stevie je pro mě nejlepším hráčem, který kdy po trávnících běhal. Oddaný kapitán se srdcem značky "Reds" chtěl vždy být právě tím. Tahounem týmu s Liverbirdem ve znaku. Kdo jeho osobu nezná a náhodou by se k dokumentu přitočil, dokáže z něj nejblíž poznat tu největší touhu a zároveň největší bolest - snahu dostat tým z města Beatles zpět na vrchol anglického fotbalu. Tahle fata morgána ho hnala dopředu po celou kariéru, ale ať už byli o chlup lepší (v nultých letech tohoto století zaslouženě kralující) United, východní peněžní silou hnaná Chelsea nebo v minulé dekádě kontroverzní zjevení ze City, vždycky chyběl jeden krok, jeden bod, jedna malá klika. To, že právě tohoto hráče, mistra v nastartování týmu, legendu střel z velké nebo ještě větší dálky, týmového rekordmana v tom či onom, si široká veřejnost v podobě nejmladší generace tak často připomíná kvůli jednomu nešťastnému podklouznutí v prokletém momentu, kdy byli liverpoolští titulu snad více než na dosah, mi přijde jako vskutku bolestivá ironie. Tahle nikdy nekončící lítost, která ho bude pronásledovat až do konce života, je v dokumentu naštěstí vyvážena chvílemi slavnými a mnohem více zasluhujícími věčné opakování, za mě stokrát viděný a Gerrardem nastartovaný comeback ve finále Ligy mistrů proti AC Milán nebo střela z úctyhodné dálky, která zázračně zachránila dosud poslední získaný FA Cup z už natažených rukou West Hamu. Jako fanoušek, který osmičku sledoval v začátcích, na vrcholu i v nahořklém konci rudého angažmá, jsem u dokumentu byl dokonce i jednou překvapen. Jak blízko bylo svého času angažmá v Chelsea. Tuzemská média o téhle možnosti informovala jen jako o možné senzaci, v Anglii se ale jednalo o téměř hotovou věc a televize mluvila dokonce i o tom, že aktuální kolo Premier League je pro Gerrarda posledním v rudém dresu. Jenže právě on, který celou transferovou ságu odstartoval, nakonec vycouval, protože věděl, že i kdyby ho klub prodal, i kdyby mu snad příznivci časem odpustili, on sám by si neodpustil nikdy. Miluju tuhle část příběhu, kdy hráč sám byl největším fanouškem, který by proti svým nikdy nemohl jít naplno a raději se vzdal trofejí, peněz i věčné (či spíše věčnější) slávy. You'll never walk alone, Stevie.(30.5.2020)

Jednou z hlavných hodnôt, ktoré si u človeka cením, je lojalita. U športovcov, ktorý dnes striedajú kluby jak tričká, za vidinou honostných zmlúv sa pre to táto cnosť vytráca. Nevytratila sa ale z osoby menom Steven Gerrard, ktorý obetoval svoje zlaté roky jedinému tímu, a to Liverpoolu, v dobrých i zlých časoch. Talent, ktorý strielal góly z 30 metrov ako kedysi Beckham. Je skvelé, že vznikol tento dokument, pretože je dôstojnou prehliadkou jeho kariéry a najpamätnejších futbalových momentov.(8.12.2018)

Příběh sportovní kariéry liverpoolské legendy Stevieho G. Hráče, jenž je synonymem sousloví "loajalita ke klubu" a to i přesto, že během dlouhé kariéry, měl možnost odejít několikrát jinam, kde by byl (alespoň co se trofejí týče) úspěšnější. V dokumentu nenajdete příliš informací z jeho soukromého života - pokud vás toto zajímá, musíte sáhnout jinam. Je to spíš jeho celoživotní sportovní příběh se všemi vrcholy i pády. Ano, i s tím smutným pádem doslova (uklouznutím) z roku 2014 v utkání proti Chelsea. :-((31.5.2019)

Dobrý medailónek o liverpoolské legendě s číslem 8 - Steviem G.(19.7.2020)

Pekne spracovaný medailon Steva Gerrarda, jeho vzťahu k rodine, futbalu, Liverpoolu a fanúškom a jeho viere k úspechu. Aj napriek pádom sa vždy vedel znovu zoprieť osudu a byť tým najsprávnejším vodcom. Futbalový svet na neho nikdy nezabudne.(11.4.2020)

Hezky zpracováná fotbalová cesta jednoho z nejlepších a nejoddanějších fotbalistů historie. Stevie byl vždy můj fotbalový vzor a stále jsem jeho velkým fanouškem. Jemu dávám určitě 5 hvězd. Tento dokument se mi také líbil, byl hodně emotivní a skvěle sestříhaný, ale k pěti hvězdám mi tam něco (nového) chybělo. Dávám 80%, čtyři hvězdy.(17.4.2020)