Reklama

Reklama

Šílenství

(festivalový název)
  • Francie Abluka - Suspicions (více)
Trailer 1

Istanbul je zmítán politickým násilím. Kadir (Mehmet Ozgur) dostane po dvaceti letech za mřížemi nabídku na podmínečné propuštění. Musí se ale stát členem nové výzvědné jednotky, která prohledává odpadky a pátrá v nich po surovinách používaných pro výrobu bomb. Souhlasí a po propuštění vyhledá svého mladšího bratra Ahmeta (Berkay Ates). Ten se ale jakémukoliv kontaktu s Kadirem vyhýbá. Ve snaze vysvětlit si bratrovo odmítnutí se nakonec Kadir uchýlí ke konspirační teorii o teroristickém spiknutí, které bezmezně uvěří. (grysom)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (10)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Turkové mě už několikrát přesvědčili o tom, že dovedou natočit naprosto odzbrojující film...se vším všudy. Vzpomínám na dobu seriálu Ezel, který mě uvedl do života bohatých Turků na okraj Istanbulu. Film Abluka je na tom podobně, jen bohaté zaměnil za chudé, čímž přidal na drsnosti. Nejzajímavější na tom všem je, že celá ta zápletka vlastně pramení z nepochopení dvou na sebe navzájem závislých lidí, kteří jsou zároveň ještě bratry. Hrozně se mně líbilo prostředí, které vypadalo silně ponuře a ten sníh tomu dodával tu správnou patinu. Přesně takhle, ačkoliv by to kdekdo neřekl, jsem Istanbul před lety zažil i já. A to tam za noc napadlo tolik sněhu, že tolik čísel u nás nenapadlo za posledních pět let. 119 minut Vám v takovémto případě vůbec nebude vadit, protože se dočkáte tak brutální rozuzlení, že nebudete mít chuť jít ani na oběd nebo večeři. Spíše budete hledat stakana té nejhorší vodky, kterou v tajné skrýši najdete, aby z Vás vyplavila tu lidskou hořkost. Až tak je ten závěr drsnej. ()

movie 

všechny recenze uživatele

Tohle půjde jenom hodně těžko vyhnat z hlavy. Hutná atmosféra istanbulského okrajového předměstí, muslimská soudržnost a bravůrní sporadické využití hudby Cedeta Ereka! Těžko říct, jestli jde příběh zarámovat do období teroristických útoků v Istanbulu z roku 2008 nebo je to všechno fikce a kolik z toho je jen přelud. Budu se těšit na dalšího filmy Emina Alpera. ()

Reklama

campix 

všechny recenze uživatele

[Scope 100 - 2015] Film, který kvalitou zastínil ostatní filmu v projektu Scope a já jsem si ho nechával na konec, aby napravil po většinou rozporuplné pocity z ostatních evropských artovek, které byly na výběr v tomto projektu. Abluka je poctivá filmařina se zajímavým a aktuálních tématem a ční nad ostatní filmy tohoto projektu. Bohužel se nemůžu vyhnout určitému zklamání, které zavládlo, jelikož očekávání byla rozhodně vyšší. Potěší tak akorát kvalitní závěr, který zamrazí a donutí Vás přemýšlet. Jak může v dnešní době dopadnout takové nevinné nepochopení. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Moje teprve druhé setkání s tureckou kinematografií (tím prvním byl před 4 lety na MFF KV snímek Tenkrát v Anatolii) dopadlo nad očekávání skvěle: Abluka je zcela mimořádný, sevřený a silný film, s neuvěřitelně hutnou - nebál bych se říct až noirovou - atmosférou (vydatně podpořena hudbou Cevdeta Ereka). Herecký představitel hlavní role je svým úsporným hereckým projevem mimořádně přesvědčivý a hrozně mě bavilo na něj koukat. Celý film je natočen v nehostinných istanbulských lokacích, které jsou sevřeny všudypřítomnou zimou, strachem z teroristických útoků i policejního teroru a kterými občas otřese výbuch další bomby. Hořící auta i odpadky v ulicích jsou zde na denním pořádku, zatoulaní psi se zde nemilosrdně střílí a hází do jámy, a muži se schází popíjet v ilegálních zakouřených špeluňkách, nad nimiž permanentně visí Damoklův meč policejní šťáry. Hlavní postavou je muž propuštěný z vězení pod podmínkou, že se bude prohrabovat městskými odpadky a hledat v nich zbytky po výrobě výbušnin, zatímco jeho mladší bratr se živí odstřelem zaběhnutých psů a vzpamatovává se z toho, že mu utekla žena i s dětmi - jaká to pochmurná scenérie, jaká bezútěšnost a skličující východisko pro filmový příběh! Ten se rozvíjí na ploše téměř dvou hodin a celou dobu nabírá síly, aby v nečekaném závěru diváka nemilosrdně roztrhal na cucky. Naléhavý a po všech stránkách mistrný snímek, který mě zcela dostal. P. S. Stálo by za úvahu, co ve filmu je "reálné" a co pouze "sen" (či "paranoia") hlavní postavy. ()

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

lehké SPOILERY. Již z plakátu na mě čišela hutnost, intenzita. Ale pro film je spíše přiznačný jeho název, Šílenství. Co začíná jako drama o muži, který se vrátil z vězení, snaží se znovu začít žít a navázat vztah se svým mladším bratrem, se přehoupne do thrilleru a končí jako Lynchovina. Co mě strašně mile překvapilo, je (audio)vizuální stránka. Nejen že hudba umí vhodně dunět a tepat, hlavně vizuál vypadá skvěle, s momenty výrazného nasvícení nebo zajímavých úhlů kamery. A výborný hlavní herec. 75 % ()

Galerie (16)

Reklama

Reklama