poster

Šílenství (festivalový název)

 • Francie

  Abluka - Suspicions

 • Turecko

  Abluka

 • anglický

  Frenzy

 • Slovensko

  Šialenstvo

  (festivalový název)

Drama

Francie / Katar / Turecko, 2015, 119 min

Režie:

Emin Alper

Scénář:

Emin Alper

Kamera:

Adam Jandrup

Hudba:

Cevdet Erek
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • movie
  *****

  Tohle půjde jenom hodně těžko vyhnat z hlavy. Hutná atmosféra istanbulského okrajového předměstí, muslimská soudržnost a bravůrní sporadické využití hudby Cedeta Ereka! Těžko říct, jestli jde příběh zarámovat do období teroristických útoků v Istanbulu z roku 2008 nebo je to všechno fikce a kolik z toho je jen přelud. Budu se těšit na dalšího filmy Emina Alpera.(10.12.2015)

 • Jhershaw
  ****

  lehké SPOILERY. Již z plakátu na mě čišela hutnost, intenzita. Ale pro film je spíše přiznačný jeho název, Šílenství. Co začíná jako drama o muži, který se vrátil z vězení, snaží se znovu začít žít a navázat vztah se svým mladším bratrem, se přehoupne do thrilleru a končí jako Lynchovina. Co mě strašně mile překvapilo, je (audio)vizuální stránka. Nejen že hudba umí vhodně dunět a tepat, hlavně vizuál vypadá skvěle, s momenty výrazného nasvícení nebo zajímavých úhlů kamery. A výborný hlavní herec. 75 %(2.7.2016)

 • fola
  *****

  Na film od Emina Alpera jsem se velmi těšil, protože jsem měl možnost vidět jeho předchozí snímek Tepenin Ardi (skvělý!!!) a musím říct že jsem byl nesmírně spokojený. Jeho styl filmování je podobný jako má Nuri Bilge Ceylan, takže kvalita zpracování zaručena. Oproti němu přidává daleko více snových pasáží a časových střihů dějem, které dokáží udržet pozornost po celé dvě hodiny bez problémů. Práce kameramana se světlem v nočních scénách dávala filmu skoro hororovou atmosféru, díky čemu jsem se ztotožňoval s "paranoikem" Kadirem a byl v neustálém napětí. Super práce(17.1.2016)

 • campix
  ***

  [Scope 100 - 2015] Film, který kvalitou zastínil ostatní filmu v projektu Scope a já jsem si ho nechával na konec, aby napravil po většinou rozporuplné pocity z ostatních evropských artovek, které byly na výběr v tomto projektu. Abluka je poctivá filmařina se zajímavým a aktuálních tématem a ční nad ostatní filmy tohoto projektu. Bohužel se nemůžu vyhnout určitému zklamání, které zavládlo, jelikož očekávání byla rozhodně vyšší. Potěší tak akorát kvalitní závěr, který zamrazí a donutí Vás přemýšlet. Jak může v dnešní době dopadnout takové nevinné nepochopení.(26.1.2016)

 • Zed70
  **

  Ponurá atmosféra, nesympatická hlavní postava, děsivé prostředí, dokonalá beznaděj. Já nevím co by se mi na tom filmu mělo líbit. Jestli autor chtěl ukázat šílený režim v Turecku, tak se mu to povedlo. Jaksi vedlejším efektem je, že po shlédnutí filmu se přikláním k názoru, že Turecko by za stávající situace nemělo být členem EU.(10.7.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace