Šílenství (festivalový název)

Emin Alper

Emin Alper

Adam Jandrup

Cevdet Erek

[Scope 100 - 2015] Film, který kvalitou zastínil ostatní filmu v projektu Scope a já jsem si ho nechával na konec, aby napravil po většinou rozporuplné pocity z ostatních evropských artovek, které byly na výběr v tomto projektu. Abluka je poctivá filmařina se zajímavým a aktuálních tématem a ční nad ostatní filmy tohoto projektu. Bohužel se nemůžu vyhnout určitému zklamání, které zavládlo, jelikož očekávání byla rozhodně vyšší. Potěší tak akorát kvalitní závěr, který zamrazí a donutí Vás přemýšlet. Jak může v dnešní době dopadnout takové nevinné nepochopení.(26.1.2016)

lehké SPOILERY. Již z plakátu na mě čišela hutnost, intenzita. Ale pro film je spíše přiznačný jeho název, Šílenství. Co začíná jako drama o muži, který se vrátil z vězení, snaží se znovu začít žít a navázat vztah se svým mladším bratrem, se přehoupne do thrilleru a končí jako Lynchovina. Co mě strašně mile překvapilo, je (audio)vizuální stránka. Nejen že hudba umí vhodně dunět a tepat, hlavně vizuál vypadá skvěle, s momenty výrazného nasvícení nebo zajímavých úhlů kamery. A výborný hlavní herec. 75 %(2.7.2016)

Na film od Emina Alpera jsem se velmi těšil, protože jsem měl možnost vidět jeho předchozí snímek Tepenin Ardi (skvělý!!!) a musím říct že jsem byl nesmírně spokojený. Jeho styl filmování je podobný jako má Nuri Bilge Ceylan, takže kvalita zpracování zaručena. Oproti němu přidává daleko více snových pasáží a časových střihů dějem, které dokáží udržet pozornost po celé dvě hodiny bez problémů. Práce kameramana se světlem v nočních scénách dávala filmu skoro hororovou atmosféru, díky čemu jsem se ztotožňoval s "paranoikem" Kadirem a byl v neustálém napětí. Super práce(17.1.2016)

• Zed70

Ponurá atmosféra, nesympatická hlavní postava, děsivé prostředí, dokonalá beznaděj. Já nevím co by se mi na tom filmu mělo líbit. Jestli autor chtěl ukázat šílený režim v Turecku, tak se mu to povedlo. Jaksi vedlejším efektem je, že po shlédnutí filmu se přikláním k názoru, že Turecko by za stávající situace nemělo být členem EU.(10.7.2016)

Moje teprve druhé setkání s tureckou kinematografií (tím prvním byl před 4 lety na MFF KV snímek Tenkrát v Anatolii) dopadlo nad očekávání skvěle: Abluka je zcela mimořádný, sevřený a silný film, s neuvěřitelně hutnou - nebál bych se říct až noirovou - atmosférou (vydatně podpořena hudbou Cevdeta Ereka). Herecký představitel hlavní role je svým úsporným hereckým projevem mimořádně přesvědčivý a hrozně mě bavilo na něj koukat. Celý film je natočen v nehostinných istanbulských lokacích, které jsou sevřeny všudypřítomnou zimou, strachem z teroristických útoků i policejního teroru a kterými občas otřese výbuch další bomby. Hořící auta i odpadky v ulicích jsou zde na denním pořádku, zatoulaní psi se zde nemilosrdně střílí a hází do jámy, a muži se schází popíjet v ilegálních zakouřených špeluňkách, nad nimiž permanentně visí Damoklův meč policejní šťáry. Hlavní postavou je muž propuštěný z vězení pod podmínkou, že se bude prohrabovat městskými odpadky a hledat v nich zbytky po výrobě výbušnin, zatímco jeho mladší bratr se živí odstřelem zaběhnutých psů a vzpamatovává se z toho, že mu utekla žena i s dětmi - jaká to pochmurná scenérie, jaká bezútěšnost a skličující východisko pro filmový příběh! Ten se rozvíjí na ploše téměř dvou hodin a celou dobu nabírá síly, aby v nečekaném závěru diváka nemilosrdně roztrhal na cucky. Naléhavý a po všech stránkách mistrný snímek, který mě zcela dostal. P. S. Stálo by za úvahu, co ve filmu je "reálné" a co pouze "sen" (či "paranoia") hlavní postavy.(13.12.2015)